Diskuze k článku


 • Dana • 12. října 2018

  Socialismus neuznava svobodnou konkurenci protoze ji neunese a proto ji nici. Konkurence je vlastne preference volby, neoddelitelny princip zivota na zemi. Kazdy den se rozhodujeme pro neco, ktere ma take svou konkurenci. Napriklad hned na zacatku meho zivota jsem mela to stesti, ze jsem byla hezka a prijemna, takze divci-zenska konkurence u mych obdivovatelu nemela sanci.. ….Ani v socialistickem Ceskoslovensku nepanovala rovnost, spolecnost se delila dle ideologickeho meritka na kasty. I kdyz priznavam, ze komunisticka vladnouci elita nemlaskala u hojneho zlabu a jejich luxusni zpusob zivota se verejnosti zatajoval. .
  Take ta podradna vrstva neuvedomelych , co uz nemohla vice spolecensky klesnout , te se system nevsimal, metari byli pekne drzi a mohli na system sproste nadavat.
  Mam rada pohadky, takze proti stromeckovemu socialismu nebudu moc namitat. Jen podotknu, ze se do americkych lesu casto ilegalne zaseje invazivni specimen z ciziny, ktery je dravejsi a silnejsi nez domaci stromy. Konkuruje svou odolnejsi dispozici a nici domaci druhy. (Podobnost s emigranty ciste nahodna :-)….
  Jeden takovy druh stromu, ktery se agresivne rozmnozuje v lesich a vytlacuje americke stromy, je Norsky javor (acer platanoides)-Javor mlec- , ktery se k nam dostal z Evropy. Napred jej zasazovali v alejich v parcich. To byla chyba. Zhoubny druh, ktery svym hustym a odolnym listim (mimo jine zahlcuje pudu dravymi koreny) stini natolik, ze je pod nim mrtva zona, se stal skudcem americkeho lesa.
  Tribun by mel temto javorum prednaset o lesnim socialismu. :-)

 • Honza999 • 13. října 2018

  Dana

  Luxusní způsob života??????????????????????????????????????????????

  Ten spočíval v tom, že zatímco dělňas jezdil do práce Ladou 1200, krajský tajemník jezdil Ladou 1600…

 • J. Hruška • 13. října 2018

  Milá Dano, napřed musí miliony buněk ve Vašem těle žít v dokonalé souhře, abyste mohla sednout a psát svoje rozumy. Jestliže nějaké buňky začnou těm ostatním konkurovat, půjdete na chemoterapii.

 • Martin (už bez taky m) • 13. října 2018

  bylo již rozebíráno zde
  http://outsidermedia.cz/ted-talks-jak-si-povidaji-stromy/
  Co se týče javoru mléče- v Evropě jde spíše o druh z nižších nadmořských výšek nežli např. javor klen.
  V Severní Americe je javorů mnohem více druhů. Zelednění je vytlačilo do Mexika a Střední Ameriky, následně se mohly vrátit. Díky tvarům pohoří, které tam směřují zejména od S k J. U nás Alpy a Krpaty zabránily posunu druhů jižněji a v době zalednění mnoho druhů z našich zeměpisných šířek zmizelo. Nyní se změnu klimatu se to mění. Největším problémem bývá nepřítomnost druhů které daný zpočátku cizí druh dovedou zapojit do biosystému. Např. dnes je otázkou rozšiřování douglasky tisolisté v níž někteří vidí lépe kořenící náhradu smrku. Problémem ale je, že jehličí douglasky obsahuje silici, vosk a „balzám“ které mumifikují povrch půdy a dost špatně se u nás rozkládají, neb u nás není „dekompozitorů“ vázaných na tento druh, ani druhů žijících s ním v relativní symbióze.
  Javor mléč se u nás neprojevuje jako škodlivý druh, je běžnou součástí směsi druhů přirozených Evropských lesů.
  Ze S. i J. Ameriky, Sibiře, východu Asie nám zde ale „dovandrovalo“ hromada jiných obtěžujících druhů (invazních).
  Namátkou:
  trnovík akát, pěťour, netýkavka malokvětá a žlaznatá, křídlatka japonská, … Absence „přirozených nepřátel“ vede pak k tomu, že tyto druhy vytěsní domácí druhy a zcela mění procesy a podmínky v původních přírodních rostlinných společenstvech. Ochuzují tak naši přírodu, mění přirozené látkové procesy.
  Psát ale o socialismu to co píše značka Dana- na to nestojí za to ani odpovídat… Člověk sledující současné dění totiž maně musí pochopit, že jediný „kapitalismus komunistického ražení“ – tedy s výhodami výhradně pro sebe po světě šíří v rámci „demo“okrástcie a s(podvod)y jistá „vel“ moc..

 • Martin (už bez taky m) • 13. října 2018

  Ještě k douglasce od k ochraně přírody nepříliš pozitivního autora.
  http://www.slpkrtiny.cz/slp-krtiny/napsali-o-nas/douglaska-tisolista-smrk-pro-lesy-s-nedostatke-a4740225

 • Martin (už bez taky m) • 13. října 2018

  Ještě poznámka: i u douglasky platí, že rychle rostoucí stromy mohou mít v případě nevyrovnaného spadu dusíku problémy s „pevnostním“ vyzráváním dřeva. Hlouběji kořenící stromy jsou sice fajn, ovšem pokud by dřevo hůře vyzrávalo (nerovnováha N-K a P, vyšší teploty) a bylo křehčí, byl by to krok „z bláta do louže“. Nejen že je předpokládána doba více suchá, ale také větrnější.
  Rozhodně tedy douglaska ano- ale jako příměs, příp. složka směsi druhů s procentním zastoupením cca max 15 %. Na chudých půdách by jinak hrozilo jejich rychlé vyčerpání.

 • Dana • 13. října 2018

  Ja pisu o tom, jak jsem prozivala socialismus v sedesatych letech, dobe celkem politicky uvolnene. V dobe, kdy nemel kazdy lednicku, tak vyznamni soudruzi meli lednicky dve. V dobe, kdy byl nedostatek ruzneho zbozi, namestkove meli precpane spajzy chatkou, svycarskym ementalem a stanglemi uheraku..To je fakt – sama jsem k te kralovske nabidce prispivala, pac jsem byl ucenka v lahudkarstvi a uz tenkrat jsem byla kapitalisticky podnikava holcina. .Pamatuje si jeste nekdo, co znamenalo : „pod pultem ?“ :-)
  —–

  Douglas smrk-fir je krasny strom, u nas v Karoline predstavuje vanocni stromek, pestuje se za timto ucelem na smrkovych farmach vyse v horach, horke klima mu nesvedci. Douglaska je prikladem evolucni adaptace a zcela jiste ne vysledkem lesniho socialismu. Naopak – nase, cimz minim evropskou tisiciletou kulturni tradici – ma zvlastni naklonnost ke stromum vecne zelenym. Proto uz stari Evropane uctivali a klaneli se stromum, tradice jiste nezacala socialismem, ale uctivanim nadpozemskych, tedy nadrazenych bytosti. Stare nordicke kmeny a i Slovane timto uznavali svoji zavislost na nekom-necem silnejsim, nez byli oni.

 • jogín • 13. října 2018

  Umíte si představit technickou civilizaci bez spolupráce? Selekce na úspěch individua povede k potlačení altruizmu a k rozkladu společnosti. I dnes máme takové týpky, vohnouti podle knihy D Fense, co se tváří poslušně, svou prací šetří a na pracovní nároky reagují sabotáží. Výsledkem je jen degenerace. Neznáte snad okecávače, co nic pořádného neumí? Ale vyplácí se jim to.

 • Botičky od Diora • 13. října 2018

  LGBT-„dana“ se mi doopravdu hnusí. Smutná to existence.

 • Dana • 13. října 2018

  Botičky od Diora napsal

  LGBT-„dana“ se mi doopravdu hnusí. Smutná to existence.

  Hele, Boticky od Diora,
  jdete se prosim vas projit s vasima botickama nekam do parku, na travnik, ktery je vymezeny pro venceni pejsku. :-)

 • Dana • 13. října 2018

  jogín napsal

  Umíte si představit technickou civilizaci bez spolupráce? Selekce naúspěch individua povede k potlačení altruizmu a k rozkladu společnosti. I dnes máme takové týpky, vohnouti podle knihy D Fense, co se tváří poslušně, svou prací šetří a na pracovní nároky reagují sabotáží. Výsledkem je jen degenerace. Neznáte snad okecávače, co nic pořádného neumí? Ale vyplácí se jim to.

  Vzdyt uz i ted existuje v technologicke civilisaci spoluprace zalozena na selekci inteligentnich individui. (Technicka inteligence ovsem neznamena zaroven inteligenci socialni). Ja se domnivam, ze sobeckost lidi je jina forma pudu sebezachovy. Nejaky rozklad lidske spolecnosti je trvalym stavem, je normalni, ze kazdy ma svuj individualni nazor a projevuje se individualne, proto mame volby. V socialistickem Ceskoslovensku prevazoval jen jediny spravny nazor a volby byly vzdy 99 procent „pro“. Jestli toto chcete zpatky, zaridte si to, mne je to fuk.
  Altruismus, alespon v Americe hned tak nezmizi, protoze zde vede krestanska myslenka „Pomoz bliznimu svemu“.
  Opet to vidim v praxi po tech katastrofalnich hurikanech co nas postihly.
  Rodiny si pomahaji, chrani sve blizke i jejich majetky, vubec, spoluobcane jsou na tristni pomery v nezvykle pohode, asi proto, ze v krizi se lidi proste sjednoti. Az se to uklidni, tak lidem zase otrne a budou se starat jen o sve zalezitosti.
  Obrovske financni a materialniu sbirky pro lidi, co ztratili vsechno je dokladem, ze altruismus je casti lidske mentality.

 • Martin (už bez taky m) • 14. října 2018

  CM: Trump ukázal pravou a věčnou tvář Washingtonu!
  http://www.novarepublika.cz/2018/10/velikost-textu-cm-trump-ukazal-pravou.html#more

 • Dana • 14. října 2018

  D.Trump je presidentem pro Americany, svet to holt musi akceptovat. Amerika si bude , doufam, nadale tvorit politiku, ktera je Spojenym Statum vyhodna. Ono to tak za Obamy nebylo, ten se snazil svou naivni zahranicni agendou ziskavat narody pro liberalni demokracii. Stejne se nezavdecil, jak ostatne mnozi predvidali. . Ja osobne jsem s presidentem Trumpem velmi spokojena. Kdyz uz nic jineho, vystoupil z nekolika mezinarodnich organizaci, ktere se na USA prizivovaly a jeste nepratelsky remcali. Akce filantropa Sorose se omezily, at pacha dobro v Evrope.

  Cesi podepsali zavaznou smlouvu s NATO, ze budou ze sveho rozpoctu venovat 2 procenta na obranu. Takze bud platte nebo vystupte.

  V posledni dobe cesti politici podepisuji smlouvy, ktere jsou pro Ceskou republiku velice nevyhodne. Je jedno, ze se tyto smlouvy prezentuji jako nezavazne, ona uz se najde cesticka, jak ty humanitarni napady vysvetlit a realizovat. V tomhle fandim Orbanovi, ten zasadne za Madarsko nic nepodepisuje.

 • racek • 14. října 2018

  Tak jsem strávil dva dni v podzimním lese, přece jen už je konec chalupářského roku. Je půlka října a 22 či více stupňů, krásný vzduch … jo ale pod nohama suché jedličí a listy, půda proschlá do hloubky, borovice napadené sypavkou (u mě doma už všechny tři borovičky nehledě na druh), našel jsem sice pár použitelných hub (ta půlka lišky se nepočítá) a nakonec obě červivé, jinak suché bedly…. přátelé, začíná to řádně páchnout. Ta sypavka bude brzy větší problém než kůrovec. A postřiky jsou drahé, neúčinné a hodně jedovaté.
  Naštěstí kůrovec ještě k nám moc nepřišel… Asi proto, že řada lesů je tu soukromá. Takže majitelé, většinou vesničané vlastnící kousek lesa hned zasáhnou a ekoteroristi co se vážou ke stromům nemají kde zaparkovat své SUV.

 • Martin (už bez taky m) • 15. října 2018

  Autor „v Americe objevil Ameriku“…
  Váš životní styl už nalajnovali jiní
  http://www.zvedavec.org/komentare/2018/10/7727-vas-zivotni-styl-uz-nalajnovali-jini.htm

  Na okraj: racku já jsem opravdu překvapen jakou mantrou se stala cca dvouměsíční blokáda NPR U Ptačího potoka v NP Šumava. Nikde jinde se pokud vím nikdo nevázal (vyjma Temelína- ale to je jiná píseň). Přesto se dočítám- nově i ve „Studii krajiny Rýmařovska“, že „sanaci lýkožrouty postižených porostů by mohly blokovat „ochranářské“ organizace“… A jezdí si v SUV…
  Juj!
  Spíše fuj: skutečně ochranářské organizace měly určitý zájem chránit původní převážně smrkové porosty v vybraných NPR- u nás např. NPR Praděd (oblast Bílé Opavy). Ve všech hospodářských lesích kolem jsme naopak desetiletí volali „po zintenzivnění zásahů“… lýkožroutů bylo vždy v „hospodářských lesích“ vinou vlastníka mnohem více než v nějakých relativně nevelkých NPR. Přesto stačí merdii vyfabulovaná mantra k tomu, abych se neustále dočítal, jak že vlastně „naše“ ubohé lesy ničí „kůrovec s podporou ekoteroristů“…
  Mne už pak fakt přestává cokoliv psát alespoň trochu bavit.
  Nejspíše pak lovecké a dřevařské lobby či korporátní konzumenti – ani náhodou nejezdící v nějakých SUV- za kouřovými skly svých terénních bouráků 4×4 v lese ani neuvidí…
  Takže po letech šlendriánu a výmluv všude kolem volejme „ať zhynou ekoteroristi“ a „ať žije zodpovědný vlastník“… skoro mi to připomíná Klausovo-Kalouskovo řvaní „méně státu, více svobody“ …
  více utrácení, nesmyslné poživačnosti a více vnitřního hnití.
  Myšlenkového i vnitřního.
  Ještě že máme na koho to vše svést – svinští ekoteroristi !!!
  Ekoterorista v maličkém invalidním důchodu (bez SUV).