Neoliberální výroba chudáků v US-grafech

Celkem 90 % dětí z generace roku 1940 se mělo finančně lépe než jejich rodiče. U generace z roku 1980, to jest u dnešních třicátníků, je toto číslo pouhých 50 %. Jen polovina dětí z této generace se má finančně lépe než jejich rodiče.


Samozřejmě, že se máme za neoliberálního kapitalismu stále lépe, a úplně nejlépe přes svátky, kdy lidé vyhazují peníze skrze korporátní kvelb pánubohu do oken. Jednoho takového „santu“ jsme tu už dvacet let měli, tak to musíme vědět. A neoliberalismu se nejlépe daří v zemi, kde zítřejší korporátní daně již znamenají včera, jak pravil jeden dávno zapomenutý klasik, který nezemřel ani v německé montovně, ani v balíkárně Amazon.com.

Takže připomeneme mediálním korporátkám nyní hojně citovanou studii z Harvardu, která vznikla inspirací Pikettyho práce Kapitál XXI. století. Recenzi této knihy jsme dělali dávno před jejím českým překladem (Piketty aneb Zhroucení zakládajícího mýtu kapitalismu). Jak známo, hroutit se má Putinovo Rusko, protože CIA publikovala zaručenou zprávu o tom, že Putin způsobil vyhynutí dinosaurů a pak asistoval u vraždy Césara v Římě. To prosím není ten pes, který české telce zase padl do kanálu v čase, kdy padlo Aleppo.

A nyní k věci, tedy ke zhroucení jiného zakládajícího mýtu tentokrát US-provenience. Harvardští ekonomové publikovali studii pod názvem The Fading American Dream: Trends in Absolute Income Mobility Since 1940. Celou si ji můžete stáhnout kliknutím na odkaz. Ale pro nás jsou mnohem důležitější vysvětlující grafy, které si můžete stáhnout kliknutím zde. Citovaná skupina vědců zkoumala od roku 1940 až do dneška jev zvaný absolute income mobility. Je to úplně jednoduchá věc, jak se na kapitalismus sluší a patří. Prostě generaci za generací zjišťujete, kolik procent dětí z následující generace vydělává více, než jejich rodiče. Protože v kapitalismu se máme všichni lépe a jedno promile dokonce i nejlépe, tak se na ta čísla podíváme.

Chudoba cti potratí

Klíčový nález studie je jasný. Celkem 90 % dětí z generace narozené roku 1940 se mělo finančně lépe než jejich rodiče. U generace z roku 1980, to jest u dnešních třicátníků, je toto číslo pouhých 50 %. Jinak řečeno: jen polovina dětí dnešní generace třicátníků se má finančně lépe než jejich rodiče. A nyní se podívejme na statistiky. První je docela důležitá, protože ukazuje podle Pikettyho percentilové rozdělení společnosti podle příjmů. Nahoře je jedno procento, dole socky, jednoduše řečeno. To mezi, to je prosím střední třída.

Jak sami vidíte, jedno procento velmi zdařile předává bohatství svým dětem. Kapitalistický bůh je kalvinista a Američan, takže bohatým žehná a stará se, aby měli stále více, a platí to i pro jejich děti. Zajímavá je křivka u střední třídy. Propady grafu jasně ukazují, že čím více se blížíme neoliberálnímu ráji na zemi 90. let, tím více se střední třída propadá do chudoby. Podle percentilu (tj. po 10 procentech v řadě) příjmů vidíte, že dramaticky roste počet rodin, které nemají svým dětem co předat. Jinak řečeno, děti v pokračujícím neoliberalismu nejsou bohatší než rodiče. Propad posledního grafu je zbytečné komentovat, to je současný neoliberální ráj na zemi. Jak pro koho, že ano. Studie jasně říká, že propad dnešních třicátníků je dán zásadně nerovnoměrnou distribucí bohatství. O tom jsme již publikovali několik důležitých článků, viz dolní odkazy.

Další graf ukazuje, jak se na tom mají děti z početnějších rodin podle průměrného ročního příjmu na dítě. Jak vidíte chudoba je více méně dědičná už od roku 1940. Zkrátka, šance dětí z chudých rodin dostat se nad úroveň rodičů dramaticky poklesly u generace narozené z početných nízkopříjmových rodin už kolem roku 1960. Čili dnes je jim kolem 65 let a jdou pomalu do důchodu. Takže byli chudí a jejich děti zůstanou taktéž hodně nebohaté, viz poslední část grafu. Poslední graf ukazuje celkový propad do chudoby v absolutních přepočtech podle jednotlivých generací až do dneška.

Zkrátka, máme se stále lépe a pokud bude Amerika náš vzor, pak máme velkou a zásadní šanci kopírovat tento volný pád do chudoby. Tuto šanci bychom neměli promarnit. O to se jistě postará koupená politická reprezentace v čele s místními oligarchy. A prodejná korpoporátní média jí v tom ráda pomohou.

A nyní se podívejte na to, proč tomu tak je. Následující články ukazují a komentují jak distribucí bohatství, tak daňové zatížení různých vrstev obyvatel podle zpracovaných Pikettyho dat pro USA. Díky neoliberalismu se tato sociální nespravedlnost stala planetární normou.
Kam mizí bohatství vytvořené vyšší produktivitou práce?
Korporátní fašismus překresluje mapu USA
Báječná léta jednoho procenta
Chudí vypadají na grafech ještě hůře než ve skutečnosti


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
16. 12. 2016 23:14

Tahle uvaha z Harvardu, kterou kopiruje p. Umlauf je prirucka socanskych neoliberalu, kteri, mimo jine, neobjektivne vytahuji fakta, ktera se jim hodi do jejich zalobnickove mentality. Ano, mnoho amer. obcanu se nema lepe nez jejich rodice. Proc by se museli mit lepe? Zivotni uroven zustava stabilni. Dum, automobil, nove technologicke vymozenosti, vychova deti, to vse staci ke spokojenemu zivotu. Dale, analyza neuvadi zivotni uroven tech milionu novych immigrantu. Samozrejme, ze novi prichodivsi musi pockat az na druhou generaci, ktera dosahne zkrze integraci typicke americke urovne zivota. Je az neuveritelne, kolik milionu imigrantu a jejich deti dokaze stedra, kapitalisticka Amerika vstrebat… Číst vice »

leho
leho
17. 12. 2016 7:28

Stan napsal

Vždycky, když nějaký článek trefí do černého, pozná se to podle toho, že se v diskusích pod ním zjeví leho nebo Dana se svou kapkou jedu. Jako indikátor jsou skvělí, jako féroví oponenti bohužel bezcenní, protože jdou vždy mimo meritum věci.

Právě že naopak. Kdyby se do černého článek opravdu trefil, tak nemám důvod psát příspěvek. Když píši, tak se snažím uvést věci na pravou míru a zvláště na zdejším webu nechci nechat zdejší diskutéry v pocitu vítězství jejich vybájeného světa.

peter.
17. 12. 2016 8:03

leho napsal
nechci nechat zdejší diskutéry v pocitu vítězství jejich vybájeného světa.

Šalom,leho!
Posielam horúce pozdravy zo Slovenska:
comment image

Dana
Dana
17. 12. 2016 19:21

Stan napsal Vždycky, když nějaký článek trefí do černého, pozná se to podle toho, že se v diskusích pod ním zjeví leho nebo Dana se svou kapkou jedu. Jako indikátor jsou skvělí, jako féroví oponenti bohužel bezcenní, protože jdou vždy mimo meritum věci. Ale Stane, jaka kapka jedu, uvadim jen jiny pohled uhlu, pac nic neni cernobile. Harvardske studie jsou zname svym „slunickovym“ a jednostrannym pohledem, takze se to mnohym levicovym humanistum jiste libi a rozptyluji to dale. Nu coz, v Cesku mate take analyzy od ruznych elitnich aktivistu , pana Kocaba, pani Sabatove, p.Dienstbiera, Tani Fiserove a jim podobnych.… Číst vice »

peter.
17. 12. 2016 19:52

Dana napsal
rozmazlena elita, ktera zije ve sve blahobytne bubline, nikdy tvrde nepracovala, ale kaze lidem, jak by meli myslet.

Dana:
Neviem nič o Harvardských štúdiách ale čo sa tých našich politikov a rôznych „elitných“aktivistov týka,trafila ste presne.

Béda
18. 12. 2016 8:31

Peking připustil obchodní válku s USA https://cz.sputniknews.com/byznys/201612174351286-peking-obchodni-valka-usa/ Náměstek čínského ministra financí Ču Guanďao připustil, že politika nového amerického prezidenta Donalda Trumpa může vyprovokovat obchodní válku mezi oběma zeměmi. Napsal o tom portál Lenta.ru. „V případě, že dojde k vypuknutí obchodní války, Čína sáhne k odvetným opatřením, která povedou k poklesu zaměstnanosti v USA. Nicméně si nepřejeme, aby k tomu došlo, neboť to poškodí obě země,“ řekl náměstek. Podle něj obchodní válka, pokud doopravdy vypukne, nebude trvat více než rok. Guanďao dodal, že si přeje, aby mezi oběma zeměmi došlo k upevnění spolupráce, jež se po návštěvě Richarda Nixona Lidové republiky… Číst vice »

Béda
18. 12. 2016 8:46

NI uvedl, co může být příčinou konfliktu mezi USA a Čínou Číst dál: https://cz.sputniknews.com/svetovytisk/201612174352169-usa-cina-konflikt-pricina/ Nově zvolený prezident Donald Trump kritizoval Čínu kvůli vysokým daním uvaleným na americké zboží a nedostatečnou spolupráci v severokorejské otázce. Trump rovněž zpochybnil dosavadní politiku „jedné Číny“… Podle autora článku za růstem napětí mezi oběma zeměmi stojí tři hlavní faktory. Jedná se zaprvé o kulturní odlišnost. Dále pak obě země mají odlišné názory ohledně čínské role ve světových záležitostech, což je spojeno s tím, že Peking sebe vnímá nejen jako lídra světové ekonomiky, ale i jako dominantní sílu v asijsko-pacifickém regionu. Nakonec třetím faktorem je obrovský… Číst vice »