O tajemstvích íránského jaderného programu

Reklama


Zajímavé informace Jakova Kedmiho, moskevského rodáka a bývalého šéfa izraelské tajné služby Nativ v rozhovoru pro ruskojazyčné vysílání izraelské stanice „Iton.tv“.

Mnozí z vás si nemohli nepovšimnout další vlny hysterie na „divokém západě“ – tentokrát kolem „epochálního“ úspěchu izraelské rozvědky a vytěžené půl tuny materiálů z íránského tajného vládního archivu… Přestože se rozhovor odehrál před několika dny a události se mezitím posunuly, neztratila Kedmiho slova na aktuálnosti. Slovo má Jakov Kedmi. (Omlouvám mizernou úroveň zvukového záznamu – pozn. překl.)

Pokud jde o dokumenty, které přivedl ke slávě Benjamin Netanjahu, tak tam za prvé – není ani jeden, který by vypovídal o tom, co se děje poslední 2-3 roky v oblasti jaderných zbraní Íránu – tedy od momentu podpisu dohody mezi Íránem a zeměmi Evropy, USA, Čínou a Ruskem o zastavení výzkumu a vývoje jaderných zbraní Íránem.

Takže, vycházíme-li z toho, že nic takového nebylo řečeno – a pokud by Netanjahu měl jakkoli skromné důkazy o tom, že Írán dohodu porušuje, pak by je neprodleně zveřejnil.

Za druhé – on vůbec nemluví o tom, co se děje v Íránu. Celá informace se týká plánů, které měl Írán dříve. Zveřejnění těch plánů neříká nic o tom, kdy a jak byly realizovány.

Ve vztahu k této akci představitelé Francie, Německa a dalších evropských zemí prohlásili, že veškeré ty informace měli už před 10 až 15 lety. Takže v nich není absolutně nic nového. To, co je, jsou dokumenty z archivu íránské vlády, které obsahují plány vývoje jaderných zbraní. Samy o sobě jsou to materiály nezajímavé, mnoho dokumentů a podrobných údajů zásadně nic nemění. To, že je to úspěch naší rozvědky – tedy vzetí dokumentů z archivu státu plánujícího vyrobení jaderné zbraně nebezpečné pro náš stát – to je pravda. Ale operativní význam to nemá.

Pokud ten úspěch byl, tak proč to vyžvanit? Na druhé straně tam je vyprávění o tom, jak to bylo získáno: Že sami Íránci nenakládali s oním archivem jaksepatří, údajně na něj jen pověsili zámek a nechali ho bez ochrany – vem si, co chceš…

Celá ta Netanjahuova prezentace je zhruba ve stylu, jako když to vysvětloval v OSN, kde se pokoušel předvést jakési propočty, kreslit grafy, připomíná spíš přednášku polodefektním zástupcům jakési židovské obce. Protože profesionálové říkají, že to dávno znají, vše o tom dávno vědí a nic nového tam není. Takhle to bylo uděláno stylem, který nazývám profesionálně pochybným, nemám-li říci maloměstským, s jediným  cílem: Nahrát Trumpovi k jeho rozhodnutí 12. května. A toto vystoupení bylo takto schváleno. Tedy, při basketbalových utkáních, zvláště v Americe, před zápasem a o přestávkách vystupují spoře oděné roztleskávačky, aby rozehřály a zaujaly fanoušky. Tady v takové roli vystoupil Netanjahu. Teď o tom bude mluvit s Frau Merkel i s Macronem, s představiteli Británie a jistě i Ruska a Číny.

Britský zamini Johnson řekl, že to všecko už dávno vědí. Ona ta dohoda, proti které vystupuje Trump a o jejímž zrušení sní Netanjahu, se připravovala už na základě oněch údajů. Ale, Íránci přece lhali o svém jaderném programu: – to je ale hrozná věc! Íránci lhali, zatímco jiní o svých jaderných programech nelhali a nelžou? Všichni veřejně prohlašují a svlékají se, jaké mají vojenské jaderné programy? Tak to přece bylo vždycky – s Indií, Pákistánem, KLDR, Jižní Afrikou, a tak to bylo a je dokonce i s oním malinkých státem na Blízkém Východě, který říká jen a jen pravdu o svých vojenských jaderných programech!

Za koho on vlastně má celý svět – za idioty nebo primitivy, kteří nic nechápou? A nejen to, jaká byla reakce v Evropě, v EU? Onoho Borise, nebo Francouzů? Že to, že Írán měl a má jaderný program jen posiluje nezbytnost zachování oné dohody, kterou s ním podepsali! Takže reakce Evropy byla asi takováto: To, co Netanjahu říká, je sice správné a my o tom dávno víme, ale co navrhuje? Jak chce ten program zastavit? Na to odpověď nemá. Náš bývalý náčelník generálního štábu o stejném problému mluvil před necelým měsícem. On, dle mého názoru, ví, o čem mluví, když řekl, že i při všech problémech té dohody není k dispozici nic lepšího a efektivnějšího. Ta dohoda aspoň zdrží práce na íránském výrobě jaderných zbraní o nějakých 7, 10, 15 let, zatímco zrušení této dohody může vést k tomu, že se jejich výroba naopak urychlí a začne skoro okamžitě. Takže to, co Netanjahu udělal, byla jen primitivní, maloměštácká šou na podporu Trumpa – tak jak je zvykem v Americe. Nic nového a šokujícího ve vztahu k dohodě s Íránem to nepřineslo.

Pokud jde o předpoklad budoucího postupu Trumpa: Máme-li co do činění s takovým člověkem – on sám neví, co udělá. On je schopen sám rozhodnout a za 2 minuty rozhodnutí změnit. On už „zničil“ severokorejského diktátora, onu příšeru, a teď o ní mlčí. Kromě toho, není důležité, co rozhodne Trump, ale důležité je, jak se rozhodnou jeho evropští spojenci. Pokud od dohody odstoupí, pak může dojít k tomu, že Írán od dohody také odstoupí a zahájí výrobu zbrojního uranu velmi rychle a mnohem efektivněji. Pokud Evropa od dohody neodstoupí, tak Írán může v té dohodě zůstat, a jediným, kdo odstoupil, budou Američané, a Írán řekne, že tedy bude v rámci dohody pokračovat a získá ekonomickou výhodu s tím spojenou a výroba jaderných zbraní bude odložena.

Pokud jde o nedávné rozhodnutí našeho Knessetu o tom, že premiér a ministr obrany mohou vyhlásit válku dle svého uvážení a bez souhlasu vlády, tak to je pokračování degradace izraelského politického systému a izraelské společnosti. Po celou dobu existence Izraele, zvláště v prvních 20-30 letech, kdy bylo skutečné vojenské nebezpečí pro Izrael mnohem vyšší než dnes, rozhodovala vláda. Dnes, kdy je Izrael vojensky stonásobně silnější, se vláda nemůže sejít a rozhodnout? To je prostě překrucování demokracie v rozhodování! My už jsme se přece ze zkušeností naučili, že když byla přijímána rozhodnutí nezodpovědná, zaplatila za ně země i obyvatelstvo jak životy, tak i politickým a ekonomických neúspěchem. Dvě libanonské války jsou jen jedním z příkladů. Komusi překážejí elementární procesy rozhodování státu v nebezpečných situacích. Oni se chtějí zbavit všech komplikací a ohledů na možné následky – a rozhodovat, jak sami chtějí.

Překlad: st.hroch 180512

Přejít do diskuze k článku 17 komentářů