Diskuze k článku


 • Dana • 14. května 2018

  Proc by, po americkem stahnuti se ze smlouvy pokracoval Iran verejne se svym, mnohokrate zapiranym jadernym programem ?
  Ja se domnivam, ze naopak, muslimove se ted budou lisat k Evropske Unii a dokazovat, jak je ten islam (v siitske forme) nabozenstvi miru. Budou provadet po tovarnach na susene mleko evropske humanitarni inspektory. Uz se tesim na iranske velvyslanectvi v Bruselu :-)
  Putin jiste vi vice, nez nejaky zido-rusky „expert“ Kadmi, proto Put’ka osobne pozval Bibiho na oslavy vitezstvi nad nacismem. Chytry tah. Jsou to totiz Zide, kteri ocenuji Ruskou armadu, ktera je zachranila pred jistym vyhynutim daleko vice, nez mnohe staty v Evrope.. Mimo toho, asi pul milionu vojaku v Rude armade byli Zide a mnoho jich padlo.

 • Bety • 14. května 2018

  Velké zásoby ropy a zemního plynu o které se Írán nechce dělit s nadnárodními korporacemi, to je ten jejich „nebezpečný jaderný program“. A ještě ke všemu nechce obchodovat v petrodolarech- to je přímo vrchol sprostoty.
  Na Středním východě je jediná jaderná mocnost o které nikdo neví, kolik těch
  jaderných hlavic vlastně má a tou je Izrael. Má také dvoumilionovou armádu,
  která má takový nadbytek zbraní, že jimi zcela“ nezištně“ zásobuje všechny džihádisty v okolí. Sankce za cokoli ale proti němu vyhlášeny nebudou, proč asi?

 • Martin (už bez taky m) • 14. května 2018

  Bety napsal

  Velké zásoby ropy a zemního plynu o které se Írán nechce dělit s nadnárodními korporacemi, to je ten jejich „nebezpečný jaderný program“. A ještě ke všemu nechce obchodovat v petrodolarech- to je přímo vrchol sprostoty.
  Na Středním východě je jediná jaderná mocnost o které nikdo neví, kolik těch
  jaderných hlavic vlastně má a tou je Izrael. Má také dvoumilionovou armádu,
  která má takový nadbytek zbraní, že jimi zcela“ nezištně“ zásobuje všechny džihádisty v okolí.Sankce za cokoli ale proti němu vyhlášeny nebudou, proč asi?

  Počet jaderných zbraní Izraele se odhaduje na 80 – 120 ks. Ne že by jich více nedokázali vyrobit, ale větší potřebu nemají. Nejnebezpečnější jsou na střelách s plochou dráhou letu na v Německu vyrobených ponorkách na vodíkový pohon (velmi tichých). Ty mohou klidně doplout i do Arabského moře či Perského zálivu, Indického oceánu – vyjma Středomořského a Rudomořského rybníka. Na „mušce“ s doletem kolem 2000 km nemají zřejmě jen Írán.
  Co seč týče inteligenční nedostatečnosti dnešního vedení USA je zcela pochopitelné, že národu s více jak 5000- letou historií nemohou rozumět.
  Jak ale říkají i inteligentnější Izraelci, vedení USA se vyznačuje naprostým nepochopením celého světa a vysokou mírou arogance.
  Írán po mém soudu se s Evropou rozhádat chtít nebude, a dále bude svůj díl bezjaderné smlouvy plnit. Dále se tak prohloubí rozkol v „EuroAtlantickém nerozborném bratrství“…
  Íránu se obecně jaderné zbraně skoro nevyplatí, bude se spíše zaměřovat na rozvoj přesných raketových systémů. Úhlavního nepřítele- wahábistickou Saudskou relikvii má přes relativně neširoký „záliv“. Jaderné zbraně by snad mohly hrát u něj roli jen -v malém počtu- jako odstrašení. A zase spíše Saudského středověkého pseudostátu a možná i Pákistánu nežli Izraele.
  Soudím, že vzájemné útoky Izrael – Írán se budou vždy odehrávat jen v rovině konvenčních zbraní. Inteligentní Izraelci vědí, že několika či desítky JZ (ve výhledu- případně) Íránských náloží se až tak bát nemusí a dá se s tím žít. Íránsko- Izraelský konflikt hrotí a podněcuje sionistická-elita v USA. Ty země by se bezpochyby jinak naučily vedle sebe žít. Jen připitomělí a arogantní „takyameričané“ píší cosi o zaostalých a tupých Peršanech.
  Írán přes slovní výpady nechce válku- má přece velice dobré vyhlídky pro budoucnost – na rozdíl od USA.

 • Martin (už bez taky m) • 14. května 2018

  Za fanatickými útoky USA věrchušky na Írán je snaha zakrýt bohaté vazby na Saudskoarabskou pseudostát-relikvii ZCELA BEZ BUDOUCNOSTI (v tom se USA začínají SA opravdu velmi rychle pod vedením „moudrého“ kongresu a senátu podobat). „Vláda“ Kačera Donalda už jen dále udržuje iluzi republiky.
  Míra „demokracie“ a „lidských práv“ i „netechnokratické modernity“ je v Saúdském „království písku“ prostě tak „úžasná“, že i „nejdemokratičtější z demokratů“ zpod sochy sPODVODy jen tiše závidí – a snaží se i skrze některé instituce doporučit podobný „vývoj a pokrok“ výrobou a vývozem „uprchlíků“ i „nestabilní“ Evropě…
  Výkřiky směrem k Íránu – systematicky desetiletí dušeného sankcemi pro hrůzu z toho co by mohl dokázat nebýt stále systematicky okrádán- jsou proto jen kouřová clona nad vlastní podporou jednomu z nejhnusnějších režimů na planetě. Na podpoře vývozu „demokratického terorismu“ se US neocons s wahábisty také velmi dobře shodnou.
  Vše v tomto „nerozborném multikonfesním registrovaném partnerství pro mír a demokracii“ utužují obří zbrojní dodávky do pouštní oligarcho-náboženskofanatické relikvie.
  Ty zajišťují ropu, vysoké zisky a „nezbytná“ pracovní místa a „funkční“ dluhové „ekonomiky“ (tady zase SA začíná velmi rychle dohánět „zaoceánský vzor“).
  Posledních víc jak 50 let světového neštěstí, utrpení a bídy nese název PETRODOLAR…
  Ale jak praví staré přísloví: všeho jenom do času…
  či „Evropštěji“ Nic neroste do nebes…
  USA nahánějí Írán do vysoké technologické provázanosti s Čínou.
  Opakují tak stejnou chybu, jaké se dopustili v mnohém i u RF.
  Ale když oni to tam vedou ti nejschopnější „stálevšehoschopní“- tak čemu se pak divit??
  Mírový jaderný program Íránu by zemi mohl zajistit energetické kapacity na odsolování mořské vody (zatím soláry nepokryjí) pro zavodnění JV.

 • Točmistr • 14. května 2018

  EU opět jednou prokázala, jaké je její hlavní poslání – ochraňování zájmů nadnárodních korporací. Není tak těžké dohledat, kdo a do čeho v Iránu investoval, např.:
  https://en.mehrnews.com/news/128747/New-wave-of-Germany-investment-in-Iran
  Po Fukušimě němci vykopali ze země Westinghouse, a začali z velké části nahrazovat chybějící energii zemním plynem. Takže to by nebylo až tak překvapivé. Ale překvapivé je, že dávájí přednost Iránu před Izraelským Leviathanem (na Golanech se asi jen tak těžit nebude).
  Toho spojení fašistických korporací s Islámským fundamentalismem se obávám – má totiž už historickou tradici. Militantní Izrael je pro mě prostě menší zlo. A pokd by militantní nebyl, nejspíš by už nebyl – to je další věc.
  Z mého pohledu – pro někoho asi překvapivě – stojí Trump i Putin v důležitých věcech na stejné straně. Diplomatická jednání napoví vice než mediální rétorika – třeba jak se kdo ke komu choval při setkání G20. Zajímavou záležitostí jsou třeba taky návštěvy H. Kissingera v Rusku – v posledních letech jich bylo několik. Všichni víme koho byl blízkým spolupracovníkem…člověka, díky kterému Trump kandidoval na prezidenta. Nixona. Taky má Trump ten jeho dopis v pracovně. Dopis, ve kterém mu doporučuje aby kandidoval. Zajímalo by mě, co Kissinger v Rusku projednával. Mám nějaké spekulace…

 • Dana • 14. května 2018

  Vzdycky se smeji, kdyz se nekteri raduji z toho, ze Iran prestava obchodovat s dolary a ted jsou naznaky, ze se preorientuje na EURO. Ha ha. Plny souhlas. Iranske hospodarstvi je udrzovano muslimskyn bankovnictvim, tudiz v zapadnim svete iranska mena nema zadnou hodnotu. EUROhujeri ale budou jiste iransky rial podporovat „citlive“, pac export do Iranu zarucuje jakous takous zamestnanost svych ovecek. V bankovnim prostredi ale americky dolar Iranci vymenuji.. Coz zpusobilo naprosty propad iranske meny.
  Each dollar was traded for an all-time high of 60,000 rials last week, triggering serious concern among Iranians over the stability that President Hassan Rouhani had brought to the economy by controlling the foreign exchange rates.

  Sedesat tisic iranskych rianu za jeden dolar. Myslim ale, ze se cena rianu zvysi, bude li Iran partner s Evropskou Unii.
  Zit v Cesku, byla bych rada, ze nemame euro a tak nebudeme dotovat iranskou menu.

 • peter. • 14. května 2018

  https://www.hlavnespravy.sk/predalo-rusko-zajmy-syrie-iranu/1401052
  Článok odráža názor jeho autora a ja sa k nemu pokúsim len vyjadriť.
  Myslím si,že Rusko naozaj nemá povinnosť strácať ľudí a techniku v boji za oslobodenie kohokoľvek (ak sa pravda nejedná o etnických Rusov napr.na Donbase).
  Z histórie sa dostatočne poučilo o tom,že od „oslobodených“národov nemôže očakávať žiadnu vďačnosť.Asadovi RF pomohla,lebo tam obhajuje svoje strategické záujmy.Ide o tie dve vojenské základne,ktoré zabezpečujú Rusku prístup k Stredozemnému moru a spojenie s Čiernym morom.Rusko zničilo IS od ktorého hrozilo,že svoje aktivity prenesie aj na územie RF.Vyskúšalo si nové zbrane,odskúšalo schopnosti svojej armády v bojových podmienkach a udržalo si vplyv na BV.Ďalej už nie je povinné vojensky pomáhať nikomu.Ani Sýrii,ani Iránu,Kurdom a už vôbec nie Turecku.Ja neviem,na čom sa Putin dohodol s Netanjahuom,no iste jednal predovšetkým v záujme RF.
  Od Ruska už nemôže nikto očakávať žiadnu „internacionálnu“pomoc…a vlastne ani žiadnu inú.Len nekompromisné a tvrdé obchodné vzťahy.Veď Rusko už v Európe žiadnych priateľov ani nemá.Len Srbov,pravdepodobne Grékov a potichu dúfam,že aj Slovákov.

 • fajt • 14. května 2018

  v tuto chvíli židé povýšili státní terorismus na úplně nový level – dobře vědět, ale kdo seje smrt musí počítat, že dostane stejným brutálním metrem … litovat je nebudu, protože tomu tak sami chtěli et jude deus vult … to má taky návaznost na to, že dnes pro mě Zeman chcípnul, tohle mu už tolerovat nebudu. ..)

 • Amenre • 14. května 2018

  fajt napsal
  židé povýšili státní terorismus na úplně nový level

  Ale fuj, taková ošklivá, nenávistná slovíčka.
  Však jen pár Übermenschů mírumilovně oslavovalo krásné kulaté národní výročí a nějací Untermenschové to nepochopili a tak dostali lekci. Příště už to prý neudělají.

 • peter. • 14. května 2018

  Amenre napsal
  Ale fuj, taková ošklivá, nenávistná slovíčka

  Pripomeniem slovíčka Valerija Viktoroviča.On pred dvomi rokmi o nich povedal,že sa na nich chystá finálny holokaust.Keby u nás niekto napísal o koncentrákoch a Varšavskom povstaní to,čo povedal on,tak by mu nadránom vyrazili dvere kukláči z NAKA (národná kriminálna agentúra) a dotyčného by strčili do ťurmy len by tak zahučalo.
  Lenže prešli skoro dva roky a aj keď je ich na svete len čosi okolo 16 miliónov tak sú všade.Putin je nimi obklopený,plno sa ich točí aj okolo Trumpa,sú v každej politickej strane,sú silne zastúpení v kultúre a umení v žurnalistike….sú všade,akoby ich bola najmenej pol miliardy.Takže to vyzerá,že ak k nejakému holokaustu aj príde,tak to určite nebude holokaust židov, ale skôr oni vybijú nás.Napr.podporou imigrantov ktorí zaplavujú Európu aj Ameriku.
  A že zase zabíjajú Palestínčanov?To robia stále od kedy sa udomácnili v Palestíne.Podľa rabína Ovadiu Jozefa to vraj normálne,lebo oni podobne ako všetci „nežidia“sú na svete len preto,aby slúžili židom.
  http://www.srspol.sk/clanek-v-v-pjakin-posledny-finalny-holokaust-video-s-ceskymi-titulkami-12679.html

 • Bety • 15. května 2018

  Ty bohaté, mocné a vlivné špičky žádný holokaust nepostihne – někteří z nich
  financovali II. světovou a osud jejich prostých, nebo i středně bohatých soukmenovců jim byl zcela lhostejný. Navíc získali bonus v podobě těžce postižené etnické skupiny, které se z toho důvodu nesmí nic vyčítat.
  Pokud by v odříznutí Izraele viděli zisk v podobě dalších rozvrácených zemí vhodných ke kořistění, tak ho klidně obětují. A ještě si na to konto budou
  nárokovat světovládu „aby se to už nemohlo opakovat“.

 • fajt • 15. května 2018

  Izrael dokázal během šest týdnů trvajících protestů u hraničního plotu s Gazou usmrtit více osob než NDR za celou existenci berlínské zdi v letech 1961 až 1989 – Turecko odvolává své velvyslance z americké korporace a Izraele – spojené státy v OSN zablokovaly jednání o zastřelených Palestincích izraelskou armádou v Gaze – Moskva střelbu v Gaze nechce komentovat, prý jde o vnitřní záležitost Izraele ( Kedmiho mise v Rusku byla úspěšná, nakonec pomohla i BN k velkému vítězství završené paráde maršem na Rudém náměstí). ..

 • peter. • 15. května 2018

  fajt napsal

  Izrael dokázal během šest týdnů trvajících protestů u hraničního plotu s Gazou usmrtit více osob než NDR za celou existenci berlínské zdi v letech 1961 až 1989 – Turecko odvolává své velvyslance z americké korporace a Izraele – spojené státy v OSN zablokovaly jednání o zastřelených Palestincích izraelskou armádou v Gaze – Moskva střelbu v Gaze nechce komentovat, prý jde o vnitřní záležitostIzraele ( Kedmiho mise v Rusku byla úspěšná, nakonec pomohla i BN k velkému vítězství završené paráde maršem na Rudém náměstí). ..

  https://forum.prm.ru/preview/forum/upload_files/751fd3a4b9f18880b592875ee4e6668a_506f8317cec4e4b9fbb63c429db0b164_150363895873_800px.jpg

 • fajt • 15. května 2018

  peter. napsal
  peter.

  :-) asi tak – Peter, dávám si pauzu od špinavé politiky chamtivců, která se celé tisíciletí nezměnila ani o chlup, tedy jenom lidské brutality a demence přibylo – snad se už konečně dostanu na Spiš a tentokráte dám i nějakou kůru v Ružbachoch – přeji hezký den. ..)

 • peter. • 15. května 2018

  https://www.webnoviny.sk/blaha-odsudil-izraelsky-masaker-palestincanov-zdoraznil-aj-priatelstvo-s-ruskou-federaciou/
  Anglosionisti oslávili zriadenie ambasády USA hromadnou, krvavou, rituálnou vraždou 52 bezbranných Palestínčanov.
  Je to neslýchaná ukážka arogancie moci jak zo strany Izraela,tak aj jeho služobníka Trumpa.
  Kto k tomu mlčí,je spoluvinníkom.

 • Amenre • 15. května 2018

  V Izraeli by měli všude stát sochy AH, který jim nevědomky a zcela nechtěně na
  ( zatím ) současná desetiletí udělil generální pardon na všechna ta zvěrstva, které ani nacisti nebyli schopni udělat.

 • Martin (už bez taky m) • 16. května 2018

  Chování Izraele k Palestincům je dlouhodobě naprostá sviňárna.
  Pocit „vyvoleného národa“ vždy končí katastrofou, jde o blud a nesmysl.
  J.K. naopak vyhlašování Jeruzaléma hl. městem Izraele i chování Netanjahua kritizoval, opakovaně.
  Dtto i jednání Trumpa v této věci.

  Pěkný, výstižné formulace obsahující projev L. Procházkové:
  http://www.zvedavec.org/prispevky/2018/05/7586-napoj-zapomneni.htm