Diskuze k článku


 • Aleš • 4. března 2015

  Pravda je jen jedna a je naštěstí na nás a našich přáních, názorech a pocitech absolutně nezávislá. Nikdo ji nemůžeme mít. Můžeme se jí jen blížit anebo vzdalovat. Martin Míček, Dobřečov 2007 – 2008
  A někteří lidé se ji aspoň pokusili žít. Jan Hus se tím stal „nesmrtelným“.

 • Alena • 4. března 2015

  Historii prý přepisují vítězové. V roce 89 ale k žádné válce nedošlo. Než se změní učebnice dějepisu, aby zareagovaly na současnou propagandu, může být x barevných či jiných revolucí

 • idiotronic • 4. března 2015

  Aleš napsal
  Jan Hus se tím stal „nesmrtelným“.

    

  Letos tomu bude 600 let, co byl za své postoje upálen. Kardinál Duka se již vyjádřil, že k tomuto výročí se bude potřeba vrátit. Bude Duka jediný, kdo nám činnost a odkaz reformátora vysvětlí? Zbývá 120 dní…

 • idiotronic • 4. března 2015

  Alena napsal
  V roce 89 ale k žádné válce nedošlo.

  Ale došlo. Vzpomeňte jen, jaké majetkové přesuny a změny státních hranic se odehrály. Kolik států bylo rozbito a jeden se naopak spojil.Tam všude se měnily vlajky předchozích vládců za vlajky nových vítězů.

 • lomikel • 4. března 2015

  http://husitstvi.cz/

  —-
  to cemu rikame pravda je nas pohled podminena funkcni strukturou naseho mozku ( ktera se lisi clovek od clovek), tim co jsme prozlili ( a jak to vnimali), dobou a mistem zivoat a trebas i stavem hormonu v tele.

  takze s tou jedinou pravdou bych byl opatrny pokud se dostaneme za ramec intuitivniho vnimani jednoty v meditaci ( ktera je ale pasivni a bez ideove vyhranenosti). tazke i kdyz je husitstvi moje oblibena cast historie tak s Husitsa universalni pravda je derivatem krestansle universalni pravdy, hadali se v podstate, z dnesiho uhlu pohledu, o prkotiny ( o ideologicky vyhranene prkotiny).Pokud se tedy tyka verouky a hledani pravdy. Neco jineho je realna emancipace vsech slozek slopecnosti od predchoziho usporadni/Rima/papeze i cisare (coz ale nebyl husuv zamer ale jen side efekt jeho radikalni kritiky cirkce), doslo k uvolneni verejneho mysleni ktere nasledne neslo sve ovoce v dobe predbelohorske. To uvolneni spocivalo v akceptaci , nucene, toho ze existuji dve verse krestanskeho pohledu na svet a jejich prakticke realizace v zivote lidi. Slo o reformu v ramci krestanske cirkve takze narokovat si obecnou pravdivost nebo merit to ktera verse byla blize imaginarni jedine pravde bych si nedovolil. Uz jen proto ne ze pro husity, kteri se povazovali za dobre krestany, neexistovala nabozenska tolerance mimo krestanstvi ( coz jim nezazlivam, doba byla takova, jen konstatuji).

  Tolik k jedine pravde v nejakem okamziku historie.

 • Alena • 4. března 2015

  byla to jediná pravda- pro kněze Jana Husa- pro jeho víru, jak ji chápal, zvlášť když znal bibli, v jeho čase a jeho daných okolnostech.
  A muselo to pro něho být natolik důležité, že za to i zemřel.
  Stejně jako- nemyslím žoldáky- umírají na východní Ukrajině opolčenci za svou pravdu- brání svou zem a svou rodinu. Jděte jim říci, že z filozofického hlediska jedna pravda neexistuje

 • lomikel • 4. března 2015

  alena – vzdy si neodporujem, byla to jeho jedina pravda.

  By a me hned s ukrajinou :), no dobre taky to delam. Tazke ja vidom rozdil v podstate mezi tim ze na Novorrusku lide povstali a s tim za co zemrel Hus. V novoruksu lide povstali primarne proto ze nechteli byt asimilovany kyjevskou chuntou, to ze strany opolcencu, neni zadna ideologie nebo hledani jedne pravdy ale zdravu reflex spolecenstti pod tlakem. Hus bojoval za urcitou akdemickou otazku ktera prerostla od fylosoficke a telogogicke k eticke a nasledne ke zcela prakticke aplikaci. Jednalo se o hezkou ukazku toho ze filosof/akademik/teolog muze pohnout spolecnosti skrze pomerne odtazite teze, pokud bude dusledny az k sebeobetovani.

 • Sio • 4. března 2015

  Myslím, že Hus viděl rozpory mezi tím, co je v Bibli napsáno, jak je to vykládáno a realným životem kolem sebe. No a jelikož patřil k elitě, která byla schopna si Bibli přečíst a porozumět jí (to asi bylo méně, než 1% lidí) tak jednoduše bojoval o svůj výklad, o to, jak on Bibli pochopil. Snažil se to uvést do života, nevedl jen učené disputace, reálně kázal obyčejným lidem, dnes bychom to nazvali propagandou.

 • petr • 4. března 2015

  Sio napsal

  Myslím, že Hus viděl rozpory mezi tím, co je v Bibli napsáno, jak je to vykládáno a realným životem kolem sebe. No a jelikož patřil k elitě, která byla schopna si Bibli přečíst a porozumět jí (to asi bylo méně, než 1% lidí) tak jednoduše bojoval o svůj výklad, o to, jak on Bibli pochopil. Snažil se to uvést do života, nevedl jen učené disputace, reálně kázal obyčejným lidem, dnes bychom to nazvali propagandou.

  Šlo o zásadní rozpor mezi tím, co římskokatolická církev hlásala, a co dělala. Většině kázala pít vodu a sama lematala víno. Nezřízený a poživačný život církevních hodostářů, včetně odváděných desátků, povinné práce, prodej odpustků atd. byl trnem nejen pravověrným křesťanům ale i některým knězům jako Hus, Jeroným a mnoho dalších.
  V tehdejší době a nejen v té, administrace římskokatolické církve sešla z cesty, prováděla činnosti, které byly proti tomu co je psané v Bibli a ve své aroganci nepřipustila žádnou kritiku, natož svou nápravu. Proto je Hus dodneška nenáviděn, protože římkokatolické církvi připomíná jejich zločiny.

 • Starý doktor • 4. března 2015

  Doporučuji shlédnout jako doplněk – jasné a přehledné
  Dokumentární film Světová kabala (1) – virus lichvy
  https://www.youtube.com/watch?v=pWUleWn9WMo

 • K. J. • 4. března 2015

  Vítěz sice upravuje výklady historie a přizpůsobuje ji novému …ismu, ale praktiky jsou stále stejné, pouze maskovanější a zákeřnější, díky vyspělejší technologii, která je splněným snem minulosti. Minulosti, která na tuto metu technologie, ve svém vlastním …ismu nedosáhla a tak se raději obětovala v procesu přetransformování na „lepší“ zítřek. Lepší zítřek, pro procento vyvolených…

 • mirror • 5. března 2015

  Pan Kadubec si dělá z minulosti psinu. Je to nejlepší způsob, jak ve lži přežít a uchránit si zdravý rozum. Za minulého režimu jsme měli v Česku milion komunistů. Dnes snad zůstalo jen několik desítek tisíc. Podle těch, co si nyní usurpují moc, se jedná o zločince. Jak to, že je nikdo neobvinil, nepostavil před soud a neodsoudil? Přece to musí být pro nové mocné trapné vypadat jako impotenti. Asi podvědomě cítí, že jsou ještě většími grázli, než byli komunisté, kteří se dokázali postarat, aby nebylo chudých, nezaměstnaných a nešťastníků ve spárech exekutorů.

  Celkem mi vrtá hlavou, jak se někdo může stát členem nekomunistické strany počínaje socany a konče odeesáky. Těm ochotným straníkům demokratům asi nedochází, jak se na ně dívá zbytek společnosti. Oni se nestydí vylézt na denní světlo mezi normální lidi a chlubit se svým zlem a zvrhlostí prosazovat něco, co lidem škodí. Mít tady půl milionu nezaměstnaných a předstírat, že proti nezaměstnanosti bojují, je čiré pokrytectví. Mám to štěstí, že tam, kde pracuji nebo jsem pracoval, se nikdo k žádné straně nehlásil a nehlásí až na nečestnějšího ze současných už bezpartijních straníků, který je toho času na útěku a který se snažil páchat dobro aspoň v úzkém kruhu svých známých.

 • peter. • 5. března 2015

  Starý doktor napsal

  Doporučuji shlédnoutjako doplněk – jasné a přehledné
  Dokumentární film Světová kabala (1) – virus lichvy
  https://www.youtube.com/watch?v=pWUleWn9WMo

  Názornejšie sa to už vysvetliť nedá.
  Ja tu mám zase trochu iný doplnok,ale tiež zaujímavý :
  http://www.mordechajkapusta.com/2015/03/pribeh-borju-nemcova.html

 • Bety • 6. března 2015

  Narazila jsem na pěkný citát z bible: Mnoho vědomostí tě připravuje o rozum. Bible, Skutky /26:24/, ekumenický překlad.
  Myslím, že se k tomuto článku hodí. Takže vážení, pozor, pozor. Čím více budete nevzdělanější, tím více s vámi bude církev spokojena!!!

 • Aleš • 6. března 2015

  Koniáš pálil knihy. Jeho předchůdci upalovali kvůli vědění a myšlení druhé na hranici. Graubner na drzo prohlásí, že o problémech jako v Brodu je nejlepší nic nevědět a nezjišťovat. Zenoví buddhisté programově vypínají mozek a zakazují si myslet a mít myšlenky. Mnou mnohokrát zmiňované sektářské publikace z nakladatelství New York Times Publishers vybízí k nemyšlení a zavírání očí, žití jen na základu přítomnosti, pocitů a popírání reality. Mantry a modlitby různých náboženství vedou často k podobnému. Korporátní držitelé moci svět přesvědčují o jejich výlučném vlastnictví pravdy a jediném možném pohledu na něj. Postmodernisté jako Dolejší dle potřeb korporací říkají, že pravd je nekonečně mnoho či že žádná neexistuje. Jan Kadubec se humornou formou snaží zvýšit vzdělanost. Korporace a církev mohou být spokojeny, jelikož není v lidských silách omezeného počtu jedinců osvětou působit na dostatečné množství lidí potřebných k prosazení změn. Protentokrát.