Diskuze k článku


 • Dana • 1. listopadu 2015

  Proti tomuhle scitani , jako ze se zvysuje chudoba stredni vrstvy USA, nemam vyhrady.
  Doufam, ze dedka Robertse otisknou na Al-Jazeere.
  Ano, zivotni uroven Americanu klesa, nasledne Amerika uz neni vysnenou zemi pro emigraci. To by se melo sirit ve svete a jeste zduraznovat, jak ve Statech uz temer neexistuje socialni sit , rodiny s detmi hynou hladem a zimou pod mosty. . Vsude potlacovani lidskych prav, fanaticti knezi pali svate knihy muslimu . Proste, Amerika nema budoucnost, brzy prijde totalni krach – at se tomuto kontinentu kazdy zdaleka vyhne. .

 • Sio • 1. listopadu 2015

  Dana napsal

  Proti tomuhlescitani ,jakozese zvysuje chudoba stredni vrstvy USA,nemam vyhrady.
  Doufam, zededka Robertseotisknou na Al-Jazeere.
  Ano, zivotniuroven Americanu klesa,nasledneAmerika uz neni vysnenou zemi pro emigraci.To by se melo sirit ve svete a jestezduraznovat,jak ve Statech uz temer neexistuje socialni sit ,rodiny s detmihynouhladem a zimou pod mosty. . Vsude potlacovani lidskych prav,fanatictiknezipali svate knihy muslimu .Proste, Amerika nema budoucnost,brzy prijde totalni krach –at se tomuto kontinentu kazdy zdaleka vyhne. .

  Tady máte šanci říct něco autentického. Třeba do které skupiny patříte a jak se změnil za tu dobu váš příjem, ať si uděláme představu. Jedna moje známá z US mi prozradila, že platy v US se moc ani nominálně neposunuly někdy od 70-tých let.

 • Dana • 1. listopadu 2015

  Sio, manzeluv prijem roste pomaleji nez obecne vydaje, ovsem nepatrne a navic jsme v danove pricce, kde mame stale vetsi odpisy z dani, zvane „exemptions“..(Jsme v kategorii stredni vrstvy). To bohate vyrovnava vyssi ceny. Potraviny se o par procent zdrazily, coz ale nemohu uplne objektivne posoudit, protoze odjakziva kupujeme bio potraviny a ty byly vzdy drazsi.. Vubec nekupujeme levne veci, ridice se prislovim: „nejsem tak bohaty, abych kupoval levne veci“. .Rekla bych, ze celkove je na tom radovy American stejne, jako pred 5 lety, navic tento rok mame velmi levny benzin. Zbozi se zde temer vylucne dopravuje v kamionech a jelikoz ma kazdy clen rodiny sve auto, pak je levny benzin velka rodinna polozka.
  Dale jsou bankovni pujcky na mortgage- hypotheku na dum velmi nizke, kolem 6 procent a i pri vyssich cenach stavebnin si mlady par, kde pracuji oba, muze dovolit novy domek. Pro primer, – v dobe presidentstvi J.Cartera byly pujcky na hypotheku az 12 procent. .
  Prace je dost, to je dulezite. Platy se nezvedaji, protoze neni inflace, coz je ovsem variantni v kazdem jednotlivem state…
  Podivala jsem se. V roce 2010 v Severni Karoline jsme platili na podzim za elektrinu, totalne elektricky dum s bojlerem a velkou lednickou, plno svetel, vareni, 38 dolaru za mesic. Nedavno jsme zaplatili elektricky ucet za zari, 42 dolaru..
  Dan z nemovitosti cini uz nekolik roku kolem 1300 dolaru.
  Uprimne, zivotni naklady USA jsou s Evropou naprosto neporovnatelne, my zde mame daleko vice prostoru, vice prirodnich zdroju, vetsi volnost v podnikani a vetsi spolecenskou stabilitu… Ale radsi to moc nesirte, milionove navaly divolych emigrantu by to pokazily… :-)

 • Sio • 1. listopadu 2015

  No, tak hypotéky v Česku jsou v rozmezí 2 – 3%, banky se rvou o solventní klienty. 12% bylo v dobách, kdy byla vysoká inflace, jak známo, dnešních 10 Kč není o moc víc, než někdejší 1 Kčs. 38$ je asi 1000 kč. Není to moc, pravda my máme zhruba stejné náklady, ale vodu na plyn a snažíme se šetřit. Benzín a nafta jsou zatíženy spotřební daní, proto jsou v Evropě dražší. Pražská hromadná doprava, alespoň podle mého, je naprosto špičková a levná, cca 400 Kč/měs za neomezené pásmo 0 (nula). Mohl bych si to dovolit ale auto je tu pro mě zbytečné. Na moravě máme dvě, tam potřeba je. Spotřebujeme asi za 2500 Kč/měs benzínu, manželka používá auto pracovně. Není to pro nás zásadní položka. Tou je asi plyn na vytápění a splácení půjček. Pokud bydlíte ve vlastním bytě, náklady zase tak velké nejsou. V domě větší, pokud jej chcete udržovat v dobrém stavu. Tady nestavíme ze dřeva suchými technologiemi jako v USA, náš domek má 102 let a vyhovuje mám to. Samozřejmě není v původním stavu jako před 100 lety, je v podstatě jako nový. Daň z nemovitosti je ročně tuším 500 – 600 Kč, nejsem si jist, zamedbatelná částka. Takže nevím. Kromě toho benzínu a energií máte levnější co?

 • Sio • 1. listopadu 2015

  Co se týče příjmu, tak můj i manželčin stoupá. Co se týče příjmů, tak můj od roku 2000 stoupá ročně v průměru o 4,5% nominálně(!), u manželky to bude obdobně. Samozřejmě, je tu nějaká inflace. Odpovídá to růstu průměrného platu v Česku obecně:
  http://ciselnik.artega.cz/prumerna_mzda.php
  ten rostl taky necelých 5% ročně.
  Pochopitelně tu byla i nějaká inflace. Jak se vyvíjely indexy spotřebitelských cen v Česku se můžete podívat zde:
  https://www.czso.cz/csu/czso/isc_cr
  Z toho je vidět, že alespoň v průměru reálná mzda roste. Samozřejmě, průměr je průměr, někomu ano, někomu ne.

 • Dana • 2. listopadu 2015

  Ja nevim, co mame levnejsiho, Sio, musite si to zjistit na internetu.
  Vubec to nekontroluji, neni v mem hledacku porovnavat ceny s jinymi zememi, proste si koupime co potrebujeme k zivotu bez starosti, coz ovsem neni pripad rodin s malymi detmi. My ale uz vice ani nechceme. .
  Nejnizsi zakonita mzda v Severni Karoline je 7,45 dolaru za hodinu a grilovane kure stoji 4 dolary, jestli vam to pomuze udelat si nejaky obrazek. Voda s popelari 35 dolaru mesicne. Cellphone-mobil 70 dolaru. Pristup k internetu 20 dolaru. Dane z pridane hodnoty ma nase mesto 6 procent, v jinych statech a velkych mestech je to az 12 procent. Urednik ma cisteho kolem 2ooo dolaru. Prumerny statni duchod Medicare, ktere prichazi s automatickym zakladnim lekarskym osetrenim je u nas kolem 900-1000 dolaru mesicne. Sikovny elektrikar, co ma malou firmicku a pet zamestnancu , vydela zhruba 5000-6000 dolaru mesicne.

 • Dana • 2. listopadu 2015

  Omlouvam se, prepsala jsem se v minimalni mzde pro Severni Karolinu, ma to byt 7,25 na hodinu. coz je jedna z nejmensich mezd v USA.