P. C. Roberts: USA na cestě do Třetího světa

Když jsme se v lednu 2004 spolu se senátorem Schumersem postavili v New York Times proti ideji offshoringu (vyvádění pracovních příležitostí z USA směrem k hůře placené pracovní síle v zahraničí), rozlobila naše stať americké ekonomy natolik, že během několika dní jsme byli pozvání na konferenci v Brookingś Institutu, kde jsme před kamerami celonárodního televizního vysílání měli své kacířství vysvětlit. Nu a já jsem na té konferenci prohlásil, že důsledkem offshoringu bude skutečnost, že v průběhu dalších 20 let se USA stanou zemí Třetího světa.

Od té doby uběhlo 11 let a USA jsou dnes na nejlepší cestě k tomu, aby statutu země Třetího světa dosáhly dokonce ještě před tím, než má odhadovaná předpověď 20 let vyprší.

Důkazy pro to lze najít na všech stranách. Americký statistický úřad vydal v září zprávu o reálném přijmu amerických domácností a u všech pěti příjmových skupin oznámil ve srovnání s přjímy rekordními pokles. Nejnižší příjmová skupina (20 % všech domácností), zaznamenala pokles 17,1 % ve srovnání s rekordním rokem 1999 (ze 14 092 $ na 11 676 $). Čtvrtá příjmová skupina zaznamenala pokles o 10,6 % ve srovnání s rekordním rokem 2000 ( z 58 056 $ na 54 014 $). Střední třetí skupina zaznamenala pokles o 6,9 % od rekordního roku 2000 ( z 58 056 $ na 54 041 $). Druhá skupina zaznamenala pokles o 2,8 % ve srovnání s rekordním rokem 2007 ( z 90 331 $ na 87 834 $). Nejvyšší (první) příjmová skupina zaznamenala pokles o 1,7 % ve srovnání s rekordním rokem 2006 ( z 349 215 $ na 332 347 $). A tak jedině nejvyšší jednoprocentní skupina nejbohatších amerických domácností, která se mezi pět základních nepočítá, zaznamenala oproti svému rekordu vzestup o 0, 1 %.

Offshoring je, jak už bylo uvedeno, vyvedení dobře placených zaměstnání z USA do zahraničí. Takže to, co v USA zůstalo, jsou z velké části práce na částečný úvazek, jako jsou např. práce číšníků, barmanů, pracovníků maloobchodu, pracovníků ambulantních zdravotnických zařízení apod. Zatímco zaměstnání na plný úvazek kontinuálně ubývá.

Práce na částečný úvazek však nevyváří dostatečný příjem k vytvoření domácnosti. Důsledkem takovéhoto vývoje je skutečnost, že téměř polovina 25letých Američanů žila v letech 2012 a 2013 stále ještě u svých rodičů, zatímco v roce 1999 jich hledala útočiště u svých rodičů jen čtvrtina. Jestliže ovšem polovina 25letých Američanů dnes nedokáže založit domácnost, má to za následek úpadek na trhu s domy, byty i veškerého domácího zařízení.

Což ovšem není zdaleka konec příběhu. Když odcházejí do zahraničí zaměstnání zpracovatelského průmyslu, odchází spolu s tímto průmyslem i výzkum, vývoj, design a inovace. Protože ekonomika, která nevyrábí, se logicky ani neinovuje.

Ale nebyl to jen offshoring, který nás zavedl tam, kde jsme. Potkalo nás totiž další neštěstí. Byl jím pád Sovětského svazu, jehož důsledky se pro USA projevily jako zničující. Prvním důsledkem byl totiž vzestup neokonzervativní americké arogance stát se nyní, po pádu SSSR, světovým hegemonem, jež vyústila do 14 let válek, které stály USA šest bilionů dolarů. A druhým důsledkem byla změna myšlení v socialistické Indii a komunistické Číně, které po pádu Velké myšlenky uvolnily potenciál své dosud málo využité pracovní síly pro západní kapitál. Což byla vlastně vstřícná ruka, podaná našemu offshoringu. A tak se současnému úpadku USA otevřela cesta dokořán.

Zdroj: Paul Craig Roberts

Vybral a přeložil Lubomír Man

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
1. 11. 2015 16:54

Proti tomuhle scitani , jako ze se zvysuje chudoba stredni vrstvy USA, nemam vyhrady.
Doufam, ze dedka Robertse otisknou na Al-Jazeere.
Ano, zivotni uroven Americanu klesa, nasledne Amerika uz neni vysnenou zemi pro emigraci. To by se melo sirit ve svete a jeste zduraznovat, jak ve Statech uz temer neexistuje socialni sit , rodiny s detmi hynou hladem a zimou pod mosty. . Vsude potlacovani lidskych prav, fanaticti knezi pali svate knihy muslimu . Proste, Amerika nema budoucnost, brzy prijde totalni krach – at se tomuto kontinentu kazdy zdaleka vyhne. .

Sio
Sio
1. 11. 2015 18:16

Dana napsal Proti tomuhlescitani ,jakozese zvysuje chudoba stredni vrstvy USA,nemam vyhrady. Doufam, zededka Robertseotisknou na Al-Jazeere. Ano, zivotniuroven Americanu klesa,nasledneAmerika uz neni vysnenou zemi pro emigraci.To by se melo sirit ve svete a jestezduraznovat,jak ve Statech uz temer neexistuje socialni sit ,rodiny s detmihynouhladem a zimou pod mosty. . Vsude potlacovani lidskych prav,fanatictiknezipali svate knihy muslimu .Proste, Amerika nema budoucnost,brzy prijde totalni krach –at se tomuto kontinentu kazdy zdaleka vyhne. . Tady máte šanci říct něco autentického. Třeba do které skupiny patříte a jak se změnil za tu dobu váš příjem, ať si uděláme představu. Jedna moje známá z US… Číst vice »

Dana
Dana
1. 11. 2015 20:07

Sio, manzeluv prijem roste pomaleji nez obecne vydaje, ovsem nepatrne a navic jsme v danove pricce, kde mame stale vetsi odpisy z dani, zvane „exemptions“..(Jsme v kategorii stredni vrstvy). To bohate vyrovnava vyssi ceny. Potraviny se o par procent zdrazily, coz ale nemohu uplne objektivne posoudit, protoze odjakziva kupujeme bio potraviny a ty byly vzdy drazsi.. Vubec nekupujeme levne veci, ridice se prislovim: „nejsem tak bohaty, abych kupoval levne veci“. .Rekla bych, ze celkove je na tom radovy American stejne, jako pred 5 lety, navic tento rok mame velmi levny benzin. Zbozi se zde temer vylucne dopravuje v kamionech a… Číst vice »

Sio
Sio
1. 11. 2015 21:34

No, tak hypotéky v Česku jsou v rozmezí 2 – 3%, banky se rvou o solventní klienty. 12% bylo v dobách, kdy byla vysoká inflace, jak známo, dnešních 10 Kč není o moc víc, než někdejší 1 Kčs. 38$ je asi 1000 kč. Není to moc, pravda my máme zhruba stejné náklady, ale vodu na plyn a snažíme se šetřit. Benzín a nafta jsou zatíženy spotřební daní, proto jsou v Evropě dražší. Pražská hromadná doprava, alespoň podle mého, je naprosto špičková a levná, cca 400 Kč/měs za neomezené pásmo 0 (nula). Mohl bych si to dovolit ale auto je tu… Číst vice »

Sio
Sio
1. 11. 2015 21:53

Co se týče příjmu, tak můj i manželčin stoupá. Co se týče příjmů, tak můj od roku 2000 stoupá ročně v průměru o 4,5% nominálně(!), u manželky to bude obdobně. Samozřejmě, je tu nějaká inflace. Odpovídá to růstu průměrného platu v Česku obecně:
http://ciselnik.artega.cz/prumerna_mzda.php
ten rostl taky necelých 5% ročně.
Pochopitelně tu byla i nějaká inflace. Jak se vyvíjely indexy spotřebitelských cen v Česku se můžete podívat zde:
https://www.czso.cz/csu/czso/isc_cr
Z toho je vidět, že alespoň v průměru reálná mzda roste. Samozřejmě, průměr je průměr, někomu ano, někomu ne.

Dana
Dana
2. 11. 2015 0:06

Ja nevim, co mame levnejsiho, Sio, musite si to zjistit na internetu. Vubec to nekontroluji, neni v mem hledacku porovnavat ceny s jinymi zememi, proste si koupime co potrebujeme k zivotu bez starosti, coz ovsem neni pripad rodin s malymi detmi. My ale uz vice ani nechceme. . Nejnizsi zakonita mzda v Severni Karoline je 7,45 dolaru za hodinu a grilovane kure stoji 4 dolary, jestli vam to pomuze udelat si nejaky obrazek. Voda s popelari 35 dolaru mesicne. Cellphone-mobil 70 dolaru. Pristup k internetu 20 dolaru. Dane z pridane hodnoty ma nase mesto 6 procent, v jinych statech a… Číst vice »

Dana
Dana
2. 11. 2015 0:33

Omlouvam se, prepsala jsem se v minimalni mzde pro Severni Karolinu, ma to byt 7,25 na hodinu. coz je jedna z nejmensich mezd v USA.