Diskuze k článku


 • Gatta • 30. listopadu 2016

  Tak tahle věta mě opravdu pobavila … z článku:
  „Analýza ukázala, že kraje zcela ignorují prognózu vládou schváleného Plánu odpadového hospodářství, jež předpokládá zvýšení recyklace komunálních odpadů ze současné třetiny na polovinu v roce 2020 a o pět let později již na bezmála 60 %.“

  Doporučil bych autorům takových smělých cílů několik námětů:
  – podívat se v obchodě na pás s vyskládaným zbožím běžného denního nákupu a zkusit si spočítat to množství obalů, jejož „koupení“ se zákazník nemůže vyhnout.
  – zkusit se podívat do síklistní kontejnerové popelnice a zamyslet se jak by to nejlépe roztřídit na dále použitelné recykláty.
  – zkusit roztřídit i už vyseparovaný plast na jednotlivé druhy – tedy PP, PE HDPE, PVC, PS … … … aby to bylo skutečně použitelné pro něco jiného, než pro spálení.
  – zkusit se zeptat v papírnách na jejich potřebu množství a kvalitu papíru z recyklace.
  – zamyslet se, proč obal má mnohdy větší výrobní cenu a přináší větší ekologickou zátěž než vlastní zboží.

  no, to by snad pro začátek stačilo …

 • idiotronic • 30. listopadu 2016

  Gatta napsal
  – zkusit roztřídit i už vyseparovaný plast na jednotlivé druhy – tedy PP, PE HDPE, PVC, PS … … … aby to bylo skutečně použitelné pro něco jiného, než pro spálení.

  Na základě fyzické kontroly tříděných plastů bych doplnil ještě LDPE, PETP,POM,PMMA,PC,PAN,ABS a další kopolymery. Tyto plasty jsem skutečně
  vybral, abych měl vzorky pro výuku.

 • Gatta • 30. listopadu 2016

  Re idiotronic – třeba u PETek se dají oddělit, po semletí hmoty na granule, víčka (PE) od PET podle relativní hmotnosti, ale PETky jsou v podstatě vyjímečná, skoro čistá surovina. Vím že před nějakými roky měli při zpracování problémy (vyhazovaly se) s těmi s plastovými návleky s potisky (nově zavedených místo dříve papírových). Předpokládám, že se to už nějak podařilo vyřešit.
  Konečná recyklovaná granulovaná PET surovina se vozí do Číny, kde nám z toho zase něco pěkného a užitečného vyrobí …

 • idiotronic • 30. listopadu 2016

  Gatta napsal
  Konečná recyklovaná granulovaná PET surovina se vozí do Číny, kde nám z toho zase něco pěkného a užitečného vyrobí …

    
  Citovat

  idiotronic
   

  Dobrovolné příspěvky na provoz webu

  Číslo účtu 2900618307/2010
  Reklama

  Další články

  České vlastenecké obci
  Pryč s odpudivou propagandou, mír nemá alternativu V době dřívější i v současnosti jsme zavalováni polopravdivými až výslovně lživými informacemi, šířenými slovem i písmem mainstreamovými médii. V tomto směru zvlášť významnou úlohu hraje ČT. Místo vyváženého objektivního zpravodajství se setkáváme…
  pavel rejf • 29. listopadu 2016
  P. C. Roberts: Válka Západu proti pravdě
  Západní válka proti teroru byla vždy též válkou proti pravdě. Už po dobu 15 let, a to od 11. září 2001, ukazovala ta válka prstem na vymyšlené zbraně hromadného ničení, včetně chemických zbraní Saddáma Husajna, na jeho údajné napojení na…
  Paul Craig Roberts • 29. listopadu 2016
  Retro: Absurdistán
  19. listopadu 2009 Včera večer běžel na ČT 2 krátký pořad ze série Ta naše povaha česká nazvaný Absurdistán, dvacet let poté. Je polistopadová politika doménou gentlemanů? Aktéry pořadu byli oslovení prostí občané i novináři. Všichni si bez rozdílu přizvukovali,…
  Petr Skalka • 29. listopadu 2016

  Souhlas, ale při svých výpravách jsem našel označené PET obaly -tvarované folie- ,které byly ve skutečnosti
  PVC (falešně značeny,made in PRC).
  Nevím, proč se mi zkopírovalo navíc ještě kus evangelia svatého Matouše či co.
  Asi se shodneme, že likvidace obalů je odborná činnost.

 • Gatta • 1. prosince 2016

  Re idiotronic:
  Odborná jistě, administrativně komlexně propracovaná, ale i přes to všechno to jsou jen omezeně vypovídající čísla. Zvlášte v „komunálu“.
  Samozřejmě prvotní separace je správná a zásadní – ale problém je vždy s kvalitou a čistotou. Ne každý je je znalý co do papíru (skla, plastů) ano a co ne, a hlavně ne každý je odpovědný a klidně kamkoliv hodí i pošlýho psa.
  Tedy potom pro další možné skutečné využití nastupuje pás. Zde se vše prostě ručně přebírá … práce pro lidi s rychlýma rukama, ostřížím zrakem, vzděláním v oboru materiálů druhotných surovin … zaměstnání v hluku a špíně s nebezpečím infekce všeho druhu … a to za hodně podprůměrnou mzdu. Těžko po nich chtít zázraky.

  Známé heslo odpadářů je: „Nic není odpad – vše je jen nevyužitá druhotná surovina“.
  Svým způsobem pravda, ale ne celá, jak by rádi viděli ekologové. Jsou obory, kde se to podařilo dořešit (stavební recyklát, sklo, bio, částečně PET), ale často je to velmi drahá a velmi nekvalitní surovina.
  Kolik se vyseparuje v zemích, kde je mnohem levnější pracovní síla a nižší nároky pracovních předpisů? Kolik hodnotných druhotných surovin by tam mohli vytvořit … Proč se třídí především ve vyspělých zemích ? Protože je to ekologický luxus (a potřeba) a my na to máme prostředky.

  Problém vidím už ve výrobě, kdy nejen každý obal, ale prakticky každé zboží je vlastně budoucí odpad. A podle toho by mělo být ekologicky ZDANĚNO s ohedem na nákladnost jeho následné likvidace a míru a způsob jeho PROVEDITELNÉ recyklace. Prvním oborem tomto systému již částečně funguje jsou elektrospotřebiče.
  Je jasné, že takový velký průběžný systém s následným přerozdělováním financí by měl řadu nevýhod a problémů a přitahoval by především politiky, kteří by rádi tyto prostředky použili na úplně jiné věci.