Diskuze k článku


 • orinoko • 5. dubna 2017

  Proč bankROTUJE ten ony bazmek? To je přece jasné. Protože je emericky. Co v Emerice ještě nebankROTOVALO? Jen Zvanivy Slimejs z vápenky nejméně třikrát. Ale to jen právě ten american dream. I s holou prdeli jste furt miliardari. Velmi příznačná logika emericke dialektiky.

 • Velekněz Ratata • 6. dubna 2017

  Budu zjednodušeně tvrdit: Problémy tohoto odvětví jsou zásadně obdobné jako (už dokonce i) zbrojařského průmyslu (s F-22 Raptor a snahou nahradit ho jednomotorovou F-35kou atd.). Za vším je „financializace“ a nutnost prémiově krmit akcionáře. Pro ty je to jen obdoba „dobývání renty“ jinými prostředky. Principy liberální demokracie do tohoto modu reprodukce kapitálu nemají co kecat. Pro nás proletáře, co jsme nezapomněli, že kapitál je vztah (=ovládání) a zároveň to nejlíp vidíme i ve vlastní přízemní úrovni, pokud máme nějaký ten dluh sami nebo někdo z rodiny, a díváme-li se aspoň občas kolem sebe, by to nemělo být překvapení. Marxovi zásadně stačil požadavek „znárodnit“ (dostat pod společenskou kontrolu) banky (dnes už spíš finanční instituce). Pokud dnes vypukne světová válka, bude to nejspíš kvůli obavě , že něco z tohoto požadavku by se mohlo – někde, nějak, třeba jen exces – začít realizovat. Samotná jaderná energetika je v tom úplně nevinně, i když mluvit o nevinnosti něčeho takového je kostrbatější než mluvit o tomtéž u Angely Merkelové. Ale to samé je třeba s kosmickým výzkumem (tady lze snášet protiargumenty v podobě mnoha vzrušujících úspěchů poslední doby, jenže je to „zdrojově“ pořád spíš light verze a realizace projektů vymyšlených už v dobách von Brauna, Koroljova, A.C.Clarka…), to samé je s jakýmkoli oborem, který předpokládá mobilizaci opravdu velkých zdrojů. technických, lidských, organizačně. V tom je na vzestupu Čína, ve velmi skromném a dílčím rozsahu Rusko, a na Západě spíš dostatečně bohatí+inteligentní soukromníci. Zkrátka stojí to docela za prd.

 • orinoko • 6. dubna 2017

  Svatý muži, to je dobrý. Hodně dobrý. Dneska existuje určitý útlum myšlenkové inovace. Ale tebe se zjevně netýká.

 • racek • 7. dubna 2017

  Za tlumením jaderné energetiky je pochopitelně tlak zelené lobby, jinak řečeno lobby výrobců tzv. ekologických, hodně často ovšem hluboce neekologických zdrojů. A jistě, dnes tak trochu pokles cen energetických zdrojů, tak trochu vyvolaný uměle a deformace cen tzv. zelených zdrojů způsobených masivními dotacemi.
  Takže, pokud se oprostíme od umělých zásahů, je jaderná energetika pořád nejlevnější. Zvláště s nástupem reaktorů třetí a čtvrté generace. Ale pořád nechápu, proč tolik lidí, co rozhoduje o investicích, dělá jako když to neví.
  Jediným problémem je, že na tohle má dnes monopol už jen Rusko, Francie a … jistě, zaostalá a vše kopírující a nekvalitní a komunistická a lidská práva a Tibet a bla bla bla… Čína. Přitom ještě v devadesátých letech jsme hrdě odmítli poptávku Číny na 4 bloky s patřičným ideologickým oddůvodněním od našeho ministerstva zahraničí (viz výše). Trochu jsem se tehdy kolem toho motal…Kdepak ty loňské sněhy jsou???
  No, u nás to vidím černě. Od Číny a Ruska nám to koupit nedovolí a Francie je
  tradičně dodavatelsky nespolehlivá a velmi drahá.. A my to už neumíme.
  Takže budem svítit ve dne a topit vlastním teplem. A vařit na bioplynu vlastní výroby… A já ve svých více jak 70 letech chodící o holi jezdit nakupovat na kole.

 • etsiene • 7. dubna 2017

  Proč byl zrušen výběr na dostavbu jaderné elektrárny u nás je vcelku jasné. Nebylo jednoznačné, že by to vyhrál Westinghouse a jak bychom to v USA vysvětlili. Poslouchat se přeci musí. Tak je přijatelnější tendr zrušit a do dvou let vypsat nový s tím, že z bezpečnostního hlediska je nepřípustné, aby se se připustilo k výběru třeba Rusko. Co s tím teď budou naši politici dělat (energetici o tom nerozhodují)? Energie je potřeba, uhelné doly jako dobrý hospodáři zasypeme, aby se nedali znovu otevřít, další firma z USA na stavbu jaderné elektrárny není a solárnímu rozvoji u nás není dopřáno, protože se hned najdou chytrolíni, kteří prokouknou úmyslné mezery v zákonech a stávají se z nich solárbaroni. Jak víme od našich čelních představitelů, každý kdo prosperuje, musí být po zásluze potrestán, protože stát nelze vést ekonomicky jako firmu. Ale to jsem odbočil. Vzhledem k tomu, že jsem v pokročilém věku a než se objeví zásadní energetická krize, už tu nebudu, trochu se podivuji, že mladá generace je v klidu. Tak choďte alespoň do kin na katastrofické filmy, až jste dobře připraveni na to, co vás čeká. Ale pro info, Westinghouse nepostavil jadernou elektrárnu jako první.

 • racek • 7. dubna 2017

  Jo, jistě, prvni byla v Obinsku. Byl to v podstatě pohonný agregát ponorky řady Leninskyj komsomol, kde se ověřoval. Ale skutečné bloky spustili sověti dost brzo po Westinghouse. Který mimochodem vyvinul pohonný systém pro Nautilus.