Protikřesťanský vandalismus: Francouzské 11. září

V roce 2018 bylo terčem útoků 1063 kostelů

V posledních měsících jsou ve Francii stále častější případy vandalismu, pálení a znesvěcení relikvií v katolických kostelech. Poslední velký incident před tragédií chrámu Matky Boží v Paříži byl v březnu, kdy vznikl požár v chrámu Saint Sulpice. Švýcarský Le Temps píše, že loni došlo ve Francii k 1063 útokům na kostely, přičemž stovky zůstaly bez povšimnutí.

Britské Catholic Herald uvedly, s odkazem na francouzské zdroje, že od února bylo ve Francii registrováno nejméně 10 případů vandalismu a znesvěcování katolických kostelů. Podle poslankyně německého Bundestagu za AfD jich v únoru bylo 47. V březnu byly v průběhu jednoho týdne postiženy 4 kostely. V jednom z kostelů byly během deseti dnů tři útoky. Šlo o kostel v Huye v provincii Iveline. Vandalové roztříštili sochu madony s děťátkem, sošku Krista s křížem a křeslo kněze. Dne 5. února byl zneuctěn chrám Saint-Alain-de Lavor. Dne 6. února pak katedrála v Nimes a 9. února katedrála v Dijonu.

Obzvláště zavrženíhodně znesvětili vandalové katedrálu Notre-Dame-des Enfants v Nimes. Pomazali kříž lidskými exkrementy, vyplenili hlavní oltář a sakristii a ukradli hostie, které byly později nalezeny v hromadě odpadů. Až na pár výjimek se francouzský tisk přísnému odsouzení vyhýbá. Zdrženlivě komentují znesvěcení kostelů i francouzští katoličtí duchovní. Biskupská konference a některé osobnosti tuto protikřesťanskou hrozbu jenom zdůraznily a doufaly, že politické a policejní síly budou konat svoji povinnost.

Mlčení zčásti přerušil děkan katedrály Saint-Alain v Lavore, otec Joseph Détic. Podle záznamů videokamer byli v chrámu identifikováni dva sedmnáctiletí výrostci z místní školy, kteří chrám podpálili a ruce Krista zkroutili do urážlivého gesta. Otec Joseph řekl, že to nejsou křesťané a že odsuzuje tento čin a ne osoby. A toliko izraelský francouzsky píšící portál Infos-Israel.new napsal, že chrám znesvětili „dva muslimští výrostci“. Rovněž oznámil, že chrám v Huye pošpinil třicetipětiletý chuligán – muslim, který byl policií dopaden a k ničemnosti se přiznal.

U požáru matky Boží v Paříži se vyšetřovatelé přiklánějí k verzi elektrického zkratu. Přitom Benjamin Mouton, který pracuje 13 let jako hlavní architekt katedrály, této verzi nevěří. Řekl, že je ohromen tím, co se stalo, neboť „není snadné podpálit trámy z dubu starého 800 let: k tomu by bylo potřeba množství třísek, to dřevo je tvrdé jako kámen.“ Dále řekl, že v roce 2010 byla veškerá elektroinstalace s velkou péčí renovována a pravděpodobnost zkratu je prakticky vyloučena. Jsou instalovány i snímače a protipožární zabezpečení chrámu.

Obzvláštní pozornost si zaslouží sdělení hlavního architekta Notre-Dame o tom, že dva lidé po celých 24 hodin pátraji po sebemenších příznacích nebezpečí, aby okamžitě volali hasiče, kdyby k něčemu došlo; rozsah kontroly je nevídaný. Ve francouzské sekci sociálních sítí napsali někteří svědci požáru, že žlutá barva ohně něco říká o sírou naplněném zápalném systému a že byly dva zdroje ohně – ve věži  a na střeše.

Radní města Neyi Carsenti řekl americké televizi Fox News, že požár byl „francouzské 11. září“, přestože nikdo nezahynul. A dodal: „Samozřejmě, že nás politická korektnost nutí věřit, že šlo o nešťastnou náhodu. Je to krajně ohromující. Musíme si být vědomi toho, že ve Francii jsou kostely vystaveny každý týden vandalismu.“

Vzhledem k podobným prohlášením zasvětily Le Figaro obsáhlou stať vyvrácení „teorie spiknutí rozmáhající se kolem požáru Notre-Dame“. Obviňují „krajní pravici“ z toho, že píše v sociálních sítích o možnosti teroristického činu, aniž by vyčkala ukončení vyšetřování, když ani prokurátor, ani policie nepovažují tuto verzi za hlavní.

Francouzští politici, včetně Marine Le-Penové se vyhýbají všem domněnkám o příčinách požáru. Omezují se na obecné fráze o zármutku, soucítění, pocitu ztráty, ohromení a nepokoření Francie. Na islámskou stopu v požáru poukázalo jenom pravicové konzervativní vydání Résistance Républicaine. Jeho zakladatelka, odpůrkyně islamizace Západu Christine Tasinová, píše: „Muslimové chtějí spálit Notre-Dame jako pomstu za teroristický čin v novozélandském Christchurchi.“

Existuje nějaká alternativa plíživé islamizace Francie, když se Macronova vláda rozhodla předat muslimům přes 50 (!) francouzských kostelů? Francouzsko-ruský analytik Miloradovič uvedl: „Požár v hlavním katolickém chrámu ve Francii osvětlil jednu pozoruhodnou tendenci utajovanou ve stínu politického obalu. Ve Francii vyrostlo pokolení katolíků skutečných a věřících. Jedná se hlavně o střední a vyšší střední třídu. Jsou to zabezpečené rodiny s mnoha dětmi, děti chodí na mše a do katolických škol. Nemají televizi, hodně čtou a slaví Vánoce a Velikonoce. Oni a jejich rodiče vytvořili základ manifestací proti sňatkům lidí stejného pohlaví, do ulic přišlo přes 2 miliony lidí. Vězte, že Francie je živá.“

Tato předpověď se dosud nepotvrdila a mnohatisícové demonstrace žlutých vest se konají výhradně pod sociálně-politickými hesly. Ve francouzském tisku nejsou zprávy o výsledcích vyšetřovaných případů znesvěcených kostelů. Není jasné, jestli se taková vyšetřování konají komplexně, nebo francouzský stát, stejně jako kněz z Lavoru, odsuzuje jen činy, ale ne osoby, které činy mají na svědomí.

Asi těžko skončí útoky proti zbylému křesťanskému dědictví ve Francii samy o sobě. Francouzští politici se budou muset rozhodnout, na které straně stojí.

Převzato z Fondsk.ru

Překlad: Zajoch

Přejít do diskuze k článku 8 komentářů