Diskuze k článku


 • Gatta • 22. června 2015

  Je to o penězích, ale jinak, než je obvykle psáno.

  Zadlužené a nenažrané centrum EU , aby se nzhroutilo, tak pro svůj provoz potřebuje stále nové a nové zdroje. Relativně bohaté státy střední Evropy jsou dávno „spotřebovány“, Rumunsko a Bulharsko přineslo Bruselu víc starostí než zisku, kolonie už nikde žádné, s Ukrajinou to v dohledné době nevypadá moc nadějně …
  Tak jinak … kde brát , … třeba Řecko … to jsou křečci, ti mají co prodat … 112 tun zlata, ostrovy, spoustu veřejného prostoru …

  Jediná šance pro Řeky- a patrně i pro lidi v ČR – je, aby Řecko vystoupilo minimálně z EURa. Jinak bude jenom hůř. I u nás.

 • Irena • 22. června 2015

  Gatta napsal
  Bulharsko

  Tedy nevím jak Rumunsko, ale Bulharsko EU vycucala jako citrón. Takže jak víc starostí než zisku? Chtěli ho dostat na kolena, tak ho tam mají. Očesali ho dohola a teď se plazí podle toho, jak do něj kopou.

 • mirror • 22. června 2015

  Kdysi v roce 1993 mi jeden český emigrant do Austrálie z roku 1968 vysvětlil, že Američané jsou hodní a zlí. Ti hodní chodí do nedělní školy, kde jim vtloukají duchovní do hlavy, že musejí pomoci slabším. Nechají se proto najmout do Mírových sborů do Afriky jako neozbrojení lékaři, učitelé, kde je občas dokonce zabijí. Také mi ten Australan prozradil, že hodní Američané mají jen omezenou trpělivost. Když se zklamou, tak odejdou. Zlí Američané a všichni západní Evropané přijdou po nich a mají jediný zájem a to cizí zemi vykrást a proměnit ve svou kolonii. Nemýlil se!

 • Gatta • 23. června 2015

  Irena napsal
  Tedy nevím jak Rumunsko, ale Bulharsko EU vycucala jako citrón. Takže jak víc starostí než zisku? Chtěli ho dostat na kolena, tak ho tam mají. Očesali ho dohola a teď se plazí podle toho, jak do něj kopou.

  To si vzájemně neodporuje.Vycucání Bulharska EU jako celku, nijak zásadně nepomohlo. Je otázkou jak to vypadá s členstvím chudého BG provozně , a to nejen ekonomicky. Pro USA je toto členství pochopitelně strategická záležitost.

 • Irena • 23. června 2015

  Gatta napsal
  To si vzájemně neodporuje.Vycucání Bulharska EU jako celku, nijak zásadně nepomohlo. Je otázkou jak to vypadá s členstvím chudého BG provozně , a to nejen ekonomicky.Pro USA je toto členství pochopitelně strategická záležitost.

  To, že Bulharsko už je chudé a na kolenou neznamená, že z něho dál neždímají co se dá. Ovšem EU jako celek to sotva pocítí, protože tyhle zdroje jdou úplně někam jinam. Paralelně čistí to území od původního obyvatelstva nastavením životních podmínek na tak nízkou úroveň, že ho lidé sami masově opouštějí. Uvidíme, jaký je s ním další plán. Možná ho darují Turecku, až se jim to zase někdy „strategicky“ bude hodit. V žádném případě však přítomností Bulharska netratí EU, to Bulharsko tratí svou přítomností v EU zrovna tak, jako Řecko. Pokud si někdo myslí, že tu naši „životní úroveň“ táhnou dolů oni… No hodit se to na ně v každém případě dá, alespoň na chvíli. Když je v lodi díra, tak se z psychologického hlediska také může zdát logické, že jí zachrání věci vyhazované přes palubu v naději, že ji to nadlehčí, nebo udrží nad hladinou o půl hodiny déle.

 • Gatta • 23. června 2015

  Re Irena – jo, jo tak jsme si ten kapitalismus a EU představovali hodně jinak. V obou věcech jsme měli tak 20 roků zpoždění za skutečností. I pro mne je těžké si ten omyl přiznat a většina toho asi nebude schopna až do smrti.

  Čtu zajímavou knížku „Kolabs složitých společností“ – psáno US andropologem v 80. letech, a ještě nejsem u závěru.
  Myšlenkou, kterou se v knize zabývá je, že za společný jmenovetel všech kolabsů považuje „klesající ekonomiská účinnost stále složitějších společností“ (něco jako v podniku stále větší podíl režijních nákladů). Klesající efektivita a rostoucí náklady vedou k vyčerpání rezerv a ohrožení systému i dříve zcela běžně zvladatelnou nenadálou událostí (sucho, barbaři, povstání …). Snaha o vylepšení tohoto stavu dalšími opatřeními vede jen vyšší složitosti a k dalšímu zhoršení situace. V tomto stádiu je pro společnost nutný nový zdroj, který zvýší výnos a z něhož bude schopna pokračovat. Může to být třeba zdroj uhlí, či ropy, nový technický objev … nebo nejčastěji vysátí některého sousedního státu.
  Není-li už ani takováý stát v dosahu, tak nezbývá než vysát daněmi vlastní obyvatele.
  Dříve či později ale vždy přijde nějaká ta „nenadálá událost“ … a společnost bez rezerv a bez státu oddaného lidu rychle kolabuje na jednodušší celky. Tolik ve stručnosti z knihy.

  Z tohoto pohledu, vzhledem k dlužnímu finančnictví, klesající výrobní síle EU a k tomu, jakým problémům a čemu se EU prioritně věnuje, jak efektivně a na jaké projekty vynakládá disponibilní prostředky …. nevidím budoucnost EU v dnešní podobě moc růžově.
  Bulharsko … Řecko … kdo dál ? Pořád ještě je co brát, i u nás.

 • Irena • 23. června 2015

  Gatta napsal
  Gatta

  Je to složité a přitom tak jednoduché. Jíst máme co, bydlet máme kde. Vyrobit si umíme všechno potřebné. Jde jenom o to vymyslet způsob, jak to distribuovat lidem bez toho, aby se to hromadilo u jedinců. Taková jednoduchá věc, a my si s ní nedokážeme poradit. Jenže tohle ruka trhu nevyřeší. To může vyřešit jenom stát, který může přebytečné prostředky distribuovat do oblastí, které nikdy výdělečné nebudou a přesto jsou potřebné.
  PS: Já si kapitalismus představovala úplně přesně. Stačilo si přečíst jejich knížky a dívat se na jejich filmy skrz bouráky a vily tam ta špína byla vidět vždycky.

 • Gatta • 23. června 2015

  Re Irena – „To může vyřešit jenom stát“ – a kupodivu to nemusí být ani demokracie západního typu. Takovou centrální mocí byl třeba i starověký egyptský faraon. Někdo, kdo celému systému dával jeho smysl a byl jeho symbolem.

  Ona ta demokracie by vlastně měla být jen pojistka proti špatné vládě. Pak by k tomu měla ovšem mít i náležité mocenské prostředky. Je vidět, že jako u všech vztahů, tak i u té „státní společenské smlouvy“ slova na papíře bez opory ve skutečné síle nejsou zárukou ničeho.

 • Starý doktor • 24. června 2015

  Bývalý řecký zástupce pro Mezinárodní měnový fond (IMF) Panagiotis Roumeliotis vypověděl, že řečtí novináři navštěvují semináře sponzorovaný Měnovým fondem a byli vedeni k tomu, aby presentovali IMF v příznivém světle. V šokující výpovědi bývalý řecký zástupce pro IMF, Panagiotis Roumeliotis, před zvláštním parlamentním výborem pro řecký dluh řekl, že několik řeckých novinářů bylo ve Washingtonu školeno, aby podporovali pozici IMF a Evropské komise v řeckých médiích.Semináře a školení se podle Roumeliotise konaly ve Washingtonu D.C. a také v Řecku. Roumeliotis odmítl prozradit jména novinářů figurujících ve věci, která se dá popsat jako neskrývaná nadměrná západní propaganda, hraničící s ilegálními akcemi podniknutými IMF a Evropskou komisí, poskytujíc řeckému státu břemeno dluhu.

  Předsedkyně řeckého parlamentu a vedoucí onoho parlamentního výboru Zoe Konstantopoulou prohlásila, že výbor, který vyšetřuje řecký dluh, bude pátrat po tom, aby zjistil jména novinářů, kteří se washingtonských školení účastnili.
  Konstantopoulou jmenovala televizního novináře Yiannise Pretenterise jako jednoho u účastníků IMF seminářů. Podle Konstantopoulou tento populární řecký novinář ve své knize přiznal, že semináře navštěvoval.

  Roumeliotis uvedl, že mnoho novinářů padlo desinformační kampani Měnového fondu za oběť a že opomenutí skutečnosti, že je dluh neudržitelný, bylo neblahé vůči veřejnému zájmu.
  http://www.nwoo.org/2015/06/24/recti-novinari-skoleni-menovym-fondem-pro-vymysleni-historek-ve-prospech-imf-a-evropske-komise/