Řecku vnucená humanitární tragedie

Když jsem začal psát tyto poznámky, pozdě odpoledne 19. června (bruselského času), ministři EU stále probírali cestu z „řecké krize“. Grexit, či ne grexit, toť otázka. V době uveřejnění mých poznámek mohou věci být zcela jinak. Anebo ne. Mluví se o setkání hlav států v pondělí, kdy se bude probírat tato záležitost „na politické úrovni“. Jako by doposud krize politickou nebyla.

Než budeme probírat dostupné možnosti pro vládu Syrizi vedenou Alexisem Tsiprasem, musíme určit, co „řecká krize“ skutečně znamená. Bez ignorování finančních problémů, kterým země čelí, je potřeba uznat, že to, čemu Řecko čelí, je mnohem více, než jen další ekonomická krize.

Úsporný program uvalený na řeckou společnost je humanitární tragedie. Řecko přišlo za posledních pět let o více než 25% svého GDP. To nemá historického precedentu. Dokonce ani velká hospodářská krize před 85 lety nebyla tak zlá. Zatímco sociální zabezpečení ani veřejná zdravotní péče ve 30. letech neexistovaly, je prekérní situace Řecka dnes stejně hrozná. Míra nezaměstnanosti mezi mladými je vyšší než 60% a systém veřejné zdravotní péče se propadl na úroveň třetího světa. Země, která kdysi měla jednu z nejnižších měr sebevražd na světě, je nyní v čele seznamu.

Přesto tato humanitární tragedie není důvodem, proč hrozí, že se věci vymknou z ruky. Instituce EU (Evropská komise a Evropská centrální banka) a MMF posílají zástupce do Atén každé tři měsíce nejméně posledních pět let, aby tam vyhodnocovali a prosazovali svoji agendu.

Takže vědí. Jsou si plně vědomi dopadu úsporných opatření na řeckou společnost.

Jiný příběh

Skutečným důvodem současné politické eskalace je, že lidé v Řecku v lednu 2015 volili a řekli dalším úsporným opatřením ne. Vláda Syrizy, kterou tehdy zvolili, přišla se zcela jinými řešeními splátek státního dluhu: zdanění bohatých je jedním z nich. Od chvíle, kdy krize v r. 2010 vypukla, EU nikdy netrvala na zdanění bohatých – vše muselo pocházet ze snížení mezd a penzí. Dokonce i dnes korporace nepotřebují vyhýbat se daním, mají úplné daňové vyjímky, což je štědrý dar řecké ústavy zděděné po fašistické diktatuře (1967-1973).

EU nikdy nepožadovala reformu – a člověk se diví, proč. Západní média vnucovala názor, že krize se zrodila z odmítání Řeků přijmout rozumné reformy. Ve skutečnosti zde máme naprosté odmítání ze strany EU dokonce i zvážit řecké návrhy na reformu fiskálního systému.

Proč? Není to o penězích; je to o politice a ideologii.

Celý článek: Zvědavec

Námět: Starý doktor

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
22. 6. 2015 11:57

Je to o penězích, ale jinak, než je obvykle psáno. Zadlužené a nenažrané centrum EU , aby se nzhroutilo, tak pro svůj provoz potřebuje stále nové a nové zdroje. Relativně bohaté státy střední Evropy jsou dávno „spotřebovány“, Rumunsko a Bulharsko přineslo Bruselu víc starostí než zisku, kolonie už nikde žádné, s Ukrajinou to v dohledné době nevypadá moc nadějně … Tak jinak … kde brát , … třeba Řecko … to jsou křečci, ti mají co prodat … 112 tun zlata, ostrovy, spoustu veřejného prostoru … Jediná šance pro Řeky- a patrně i pro lidi v ČR – je, aby… Číst vice »

Irena
22. 6. 2015 16:12

Gatta napsal
Bulharsko

Tedy nevím jak Rumunsko, ale Bulharsko EU vycucala jako citrón. Takže jak víc starostí než zisku? Chtěli ho dostat na kolena, tak ho tam mají. Očesali ho dohola a teď se plazí podle toho, jak do něj kopou.

mirror
mirror
22. 6. 2015 20:23

Kdysi v roce 1993 mi jeden český emigrant do Austrálie z roku 1968 vysvětlil, že Američané jsou hodní a zlí. Ti hodní chodí do nedělní školy, kde jim vtloukají duchovní do hlavy, že musejí pomoci slabším. Nechají se proto najmout do Mírových sborů do Afriky jako neozbrojení lékaři, učitelé, kde je občas dokonce zabijí. Také mi ten Australan prozradil, že hodní Američané mají jen omezenou trpělivost. Když se zklamou, tak odejdou. Zlí Američané a všichni západní Evropané přijdou po nich a mají jediný zájem a to cizí zemi vykrást a proměnit ve svou kolonii. Nemýlil se!

Gatta
Gatta
23. 6. 2015 7:22

Irena napsal
Tedy nevím jak Rumunsko, ale Bulharsko EU vycucala jako citrón. Takže jak víc starostí než zisku? Chtěli ho dostat na kolena, tak ho tam mají. Očesali ho dohola a teď se plazí podle toho, jak do něj kopou.

To si vzájemně neodporuje.Vycucání Bulharska EU jako celku, nijak zásadně nepomohlo. Je otázkou jak to vypadá s členstvím chudého BG provozně , a to nejen ekonomicky. Pro USA je toto členství pochopitelně strategická záležitost.

Irena
23. 6. 2015 11:59

Gatta napsal To si vzájemně neodporuje.Vycucání Bulharska EU jako celku, nijak zásadně nepomohlo. Je otázkou jak to vypadá s členstvím chudého BG provozně , a to nejen ekonomicky.Pro USA je toto členství pochopitelně strategická záležitost. To, že Bulharsko už je chudé a na kolenou neznamená, že z něho dál neždímají co se dá. Ovšem EU jako celek to sotva pocítí, protože tyhle zdroje jdou úplně někam jinam. Paralelně čistí to území od původního obyvatelstva nastavením životních podmínek na tak nízkou úroveň, že ho lidé sami masově opouštějí. Uvidíme, jaký je s ním další plán. Možná ho darují Turecku, až se… Číst vice »

Gatta
Gatta
23. 6. 2015 14:16

Re Irena – jo, jo tak jsme si ten kapitalismus a EU představovali hodně jinak. V obou věcech jsme měli tak 20 roků zpoždění za skutečností. I pro mne je těžké si ten omyl přiznat a většina toho asi nebude schopna až do smrti. Čtu zajímavou knížku „Kolabs složitých společností“ – psáno US andropologem v 80. letech, a ještě nejsem u závěru. Myšlenkou, kterou se v knize zabývá je, že za společný jmenovetel všech kolabsů považuje „klesající ekonomiská účinnost stále složitějších společností“ (něco jako v podniku stále větší podíl režijních nákladů). Klesající efektivita a rostoucí náklady vedou k vyčerpání rezerv… Číst vice »

Irena
23. 6. 2015 15:15

Gatta napsal Gatta Je to složité a přitom tak jednoduché. Jíst máme co, bydlet máme kde. Vyrobit si umíme všechno potřebné. Jde jenom o to vymyslet způsob, jak to distribuovat lidem bez toho, aby se to hromadilo u jedinců. Taková jednoduchá věc, a my si s ní nedokážeme poradit. Jenže tohle ruka trhu nevyřeší. To může vyřešit jenom stát, který může přebytečné prostředky distribuovat do oblastí, které nikdy výdělečné nebudou a přesto jsou potřebné. PS: Já si kapitalismus představovala úplně přesně. Stačilo si přečíst jejich knížky a dívat se na jejich filmy skrz bouráky a vily tam ta špína byla… Číst vice »

Gatta
Gatta
23. 6. 2015 15:49

Re Irena – „To může vyřešit jenom stát“ – a kupodivu to nemusí být ani demokracie západního typu. Takovou centrální mocí byl třeba i starověký egyptský faraon. Někdo, kdo celému systému dával jeho smysl a byl jeho symbolem.

Ona ta demokracie by vlastně měla být jen pojistka proti špatné vládě. Pak by k tomu měla ovšem mít i náležité mocenské prostředky. Je vidět, že jako u všech vztahů, tak i u té „státní společenské smlouvy“ slova na papíře bez opory ve skutečné síle nejsou zárukou ničeho.