Retro: Černé pondělí na Wall Streetu

19. září 2008

Minulý týden se finanční trhy radovaly ze státní pomoci, kterou americká vláda zestátnila krachující hypotéční agentury Freddie Mac a Fannie Mae. Obě byly založeny státem před druhou světovou válkou, obě byly privatizovány před několika lety pod heslem, že „stát neumí podnikat“. Radost „volných“ trhů ze zestátnění F+F byla oprávněná. Byla to radost notorických alkoholiků, kteří se právě dozvěděli, že v případě, že jim dojde pití a budou mít hodně velký absťák, dostanou od státu zdarma další kořalku.Čeští tržní komsomolci na to zareagovali tím, že prý trhy nejsou efektivní a předvídatelné (Pavel Kohout), a že na vině je FED, který pumpoval do ekonomiky levné peníze. Ani slovo o manažerech s ročními příjmy v řádu desítek milionů dolarů, kteří šli s vidinou prémií za krátkodobé zisky do extrémního rizika. Ani slovo o tom, že trhy, kde nadměrné riskování je povoleno a není trestáno reálnou ztrátou peněz, opravdu nemohou být efektivní a připomínají spíše ohromnou zfalšovanou ruletu, na níž padají pouze sudá čísla.

V pondělí radost trhů pominula a nastalo zděšení. Zbankrotovala banka Lehman Brothers, jedna z pěti největších investičních bank v USA. Vláda ani americká centrální banka tentokrát nezasáhly, i když se o tom zcela jistě celý víkend, kdy jsou uzavřené burzy, jednalo. Je to překvapivé rozhodnutí, protože se očekávalo, že (neo)liberální vláda opět hodí záchranné laso (neo)konzervativním bankéřům. A předevčírem opět záchranné lano pro pojišťovnu AIG. To se americká vláda nebojí arbitráží? Měli by se poradit se svými přáteli v ČR, že se akcionáři zkrachovalých institucí budou cítit ukřivděni! Světové burzy padají tempem, které ze všeho nejvíce připomíná Černý pátek, začátek velké hospodářské krize 30. let. Některé odhady hovoří o celkových ztrátách o velikosti až 1,5 bilionu dolarů (10 českých HDP)!

To, co až doposud prováděl FED, byl vývoz vlastních hospodářských problémů a vlastní inflace do světa. A ostatní centrální banky na to musely reagovat a dostávaly se do dvojího ohně. Nadměrná emise dolarů způsobovala vzestup cen komodit a pokud centrální banky chtěly důsledně chránit hodnotu své národní měny, docházelo k tomu, že  exportované zboží daného státu ztrácelo konkurenceschopnost. Nyní centrální banky na celém světě nemají na výběr a lijí do bankovního sektoru hotovost v řádech stamiliard dolarů, aby zabránily panice.

Celý podvod s nekrytými dolary, „válkou proti teroru“ na úvěr při současném snižování daní korporacím, osmi lety astronomických deficitů amerického rozpočtu a ničím nekontrolovaným „růstem růstu“ zisků tedy vyplaval na povrch. Kapitál mizí do Číny, Ruska a dalších perspektivních oblastí a naše radarové spojence pravděpodobně čeká „sedm hubených let“. Budeme s nimi opakovat jejich chyby?

Co jsem na toto téma psal v březnu:

Stan: Americká finanční krize

A co na toto téma psal Ron Paul v únoru 2006:

Ron Paul: Konec hegemonie dolaru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
26. 10. 2015 15:29

Už nějakou dobu čekám na vhodný článek k němuž by se hodilo to napsat.

Všimli jste si jak se poslední dopbou vyřešili problémy světového kapitálu a USA zvláště?
Ceny akcií, ceny zlata, kurzovní lístky, ceny ropy a plynu, valorizace důchodů … … … to bylo prognóz, jak ten kapitalismus mele z posledního … a ono stačí pustit půl milionu běženců do Evropy, rozpoutat občanskou válku na Ukrajině, vyhlásit nesmyslné sankce Rusku a to vše s vidinou že BUDE HŮŘ … a je po problémech.
Lidi mají najednou úplně jiné starosti. Tak se to dělá …