Říjen v českých dějinách

Připomeňme si některé události z české minulosti, které měly pro tuto zemi a náš národ zásadní význam a dodnes proto stojí za to se nad nimi zamyslet v rámci historického bilancování a poučení do budoucna.

11. 10. 1414

Mistr Jan Hus se vydal na cestu do Kostnice na církevní koncil, aby obhájil své teologické a stav církve kritizující teze. Navzdory stále panujícímu mínění je třeba říci, že glejt císaře Zikmunda jej opravdu mohl chránit pouze během cesty a nikoliv před výrokem koncilního soudu. Husovy názory byly západní globální struktuře řízení natolik nebezpečné, že byl M. Jan Hus následně upálen jako kacíř. Čechové ve většině a napříč společenskými třídami za jeho idejemi a programem nápravy církevních poměrů stáli natolik, že je byli ochotni hájit se zbraní v ruce, když se do českého království začaly valit křížové výpravy vyhlašované papeži, které to tu měly za takové rebelantství vyvrátit z kořene.

Téhož dne o 10 let později v roce 1424 zemřel u Přibyslavi nikdy neporažený vojevůdce Jan Žižka z Trocnova. U příležitosti připomínky Jana Žižky, vzhledem k tomu, že se dnes zdá, že bojový duch přemyslovských válečníků a husitských bojovníků z našeho lidu již nadobro vyprchal, si neodpustím následující poznámku. Mýtus o české holubičí povaze se začal šířit až v 19. století v prostředí části obrozeneckého hnutí (původně zejména Palacký), ale ve středověku někteří kronikáři naopak používali termíny, jako „české víno“ (rozuměj červené…), pro ukrutnou řežbu…

23. 10. 1526

Habsburk Ferdinand I. byl po smrti předchozího českého krále Ludvíka Jagellonského, který padl v bitvě proti Turkům u Mohácse, zvolen stavy českým králem. Začala tak v českých zemích vláda dynastie Habsburků, která trvala až do roku 1918.

16. – 19. 10. 1813

Bitva u Lipska, v níž spojenci porazili Napoleona Bonaparta a zastavili tak jednu z forem globalizačního projektu pro kontinentální Evropu. Bitvu připomínám proto, že náčelníkem spojeneckého štábu a autorem operačních plánů, který přehrál Napoleona a jeho štáb, byl český šlechtic Jan Václav Radecký z Radče. Radecký byl jedním z nejschopnějších vojevůdců své doby v Evropě a příkladem toho, že náš počtem nevelký národ v minulosti opakovaně zrodil řadu velmi schopných vojevůdců a prokazoval velkého vojenského genia, třebaže je od 19. století pilně učen, že má mít „holubičí povahu.“ Svých úspěchů dosáhl Radecký za existence habsburské monarchie, což ani jinak za jeho života nemohlo být, což mu mnozí mají i dnes takříkajíc za zlé, ale nic to nemění na tom, že byl jedním z velkých synů českého národa na poli válečném; pod dojmem historických peripetií našich zemí v dobách habsburské monarchie bych ho již dnes primárně nehodnotil.

10. 10. 1938

Konec lhůty pro odchod Čechů ze Sudet po odstoupení pohraničí v důsledku přistoupení na diktát mnichovské „dohody“(zrady). Tohle si opravdu připomínejme, je to dosti zásadní historická zkušenost českého národa.

24. 10. 1945

Den znárodnění dolů a klíčového průmyslu, akciových bank (mj. 14 velkých bank s 300 pobočkami), soukromých pojišťoven a potravinářského průmyslu na základě dekretů prezidenta republiky Edvarda Beneše.

27. 10. 1948

Národní shromáždění schválilo 1. československou hospodářskou pětiletku na léta 1949 – 53.

27. 10 . 1968

Národní shromáždění schválilo zákon o federativním uspořádání ČSSR. „Federál“ zůstal až do druhého rozbití Československa k 1. 1. 1993.

15. – 16. 10. 1969

Federální shromáždění zrušilo protisocialistické dokumenty a usnesení přijaté Národním shromážděním v roce 1968.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
31 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
9. 10. 2017 16:01

čísla, která za chvíli nebudou mít žádnou relevanci. ..)

CROIX
9. 10. 2017 16:51

Zdá se, že nikoho nezaráží vynechání 28. října 1918, tedy napravuji jeho absenci a svou redakční chybu:
„28. 10. 1918
Obnovení samostatné české státnosti a následně vznik Československa. Ze tří hlavních tendencí při vytváření charakteru republiky se stal dominantním prozápadní liberální směr představovaný zejména Masarykem a Benešem. Výrazně národovecký a panslovanský Kramářův politický model a levicový směr představovaný původně ještě sociální demokracií a národními socialisty, kteří stáli na pomezí, později reprezentovaný především komunisty, se neprosadily. Vzhledem k okolnostem vzniku Československa a atmosféře v národě však i převládající liberální model tehdy akcentoval v dostatečné míře vlastenectví.“

Admirál
Admirál
9. 10. 2017 20:27

CROIX napsal Zdá se, že nikoho nezaráží vynechání 28. října 1918, tedy napravuji jeho absenci a svou redakční chybu: „28. 10. 1918 Obnovení samostatné české státnosti a následně vznik Československa. Ze tří hlavních tendencí při vytváření charakteru republiky se stal dominantním prozápadní liberální směr představovaný zejména Masarykem a Benešem. Výrazně národovecký a panslovanský Kramářův politický model a levicový směr představovaný původně ještě sociální demokracií a národními socialisty, kteří stáli na pomezí, později reprezentovaný především komunisty, se neprosadily. Vzhledem kokolnostem vzniku Československa a atmosféře v národě však i převládající liberální model tehdy akcentoval v dostatečné míře vlastenectví.“ Československo vzniklo z vůle… Číst vice »

senil
senil
10. 10. 2017 6:43

Tento říjen bude taky důležitý. Bohužel účast ve volbách bude nížká, co nahrává zkorumpovanýms tranám. Doufám, že Okamura překvapí.

http://www.epshark.cz/volby

Bety
Bety
10. 10. 2017 8:53

Admirál napsal Po válce jsme to samé byli pro Rusy, jako před tím pro Francouze. Pěstovali si nás tu, jako okrasnou květinu. Pak v 89. Rusové nechali tehdejší své spojence Rusové padnout a stáhli se ze střední Evropy. Důvod? Dodnes nemám uspokojivou odpověď. Také mi to nešlo do hlavy. Dnes se domnívám, že důvod byl ve zkorumpovaných špičkách sovětského vedení, kam si nechali nalézt takzvané ukomunisty. Ti se sice prodrali k moci, ale žralo je, že systém jim nedovoloval tuto moc zplna využít ve svůj osobní prospěch – stonali po palácích a veřejně projevovaném velkém majetku. Chtěli patřit k uznávaným… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
10. 10. 2017 9:26

– Zejména dlouhodoběji degenerované a nekompetentní vedení SSSR. – Hromadění dlouhodobých neřešených a jen odsouvaných problémů, nízké ceny nafty, rizika násilností s mezinárodním dopadem negativně působícím na samotný SSSR (např. Polsko), výrazně snižující se schopnost utáhnout vojenské základny a uskupení v zemích Východního bloku. -Proces směřující k „útěku východních Němců“ do SRN a neschopnost toto a další politicky řešit, postavit reálnou alternativní možnost atraktivní pro obyvatele vých. bloku versus „Výkladní skříně NSR, Rakousko, Švédsko, atd., .. versus masivní lákadly posetá nabídka „Západu“ založená na bezuzdném drancování kolonií, neokolonií, surovin i planety, neznalost závažných negativ „Západního systému“… – silné podcenění a… Číst vice »

Admirál
Admirál
10. 10. 2017 9:42

Bety – Ústup Gorbačova ze střední Everopy, tak jak byl proveden (odchod sovětských vojsk z NDR bez reciprocity, hození svých tehdejších spojenců přes palubu) se dá vysvětlit pouze dvěma způsoby – naivitou spojenou s nekritickým idealismem nebo z ruského pohledu velezradou. Za tento krok lidé v Rusku draze zaplatili.

Bety
Bety
10. 10. 2017 10:27

Admirál – já bych naivitu škrtla.Tak pitomí informovaní lidé být nemohou, když i dost lidí bez informací chápalo, k čemu to povede. Neříkám, že byla prohnilá celá věrchuška, ti ostatní byli prostě zaskočeni a nenašli adekvátní obranu. A to i u nás, abychom to celé neházeli jen na Rusy. Zrada vždycky zaskočí a nic jiného to nebylo.

racek
racek
10. 10. 2017 15:27

Bety napsal Admirál – já bych naivitu škrtla.Tak pitomí informovaní lidé být nemohou, když i dost lidí bez informací chápalo, k čemu to povede. Neříkám, že byla prohnilá celá věrchuška, ti ostatní byli prostě zaskočeni a nenašli adekvátní obranu. A to i u nás, abychom to celé neházeli jen na Rusy. Zrada vždycky zaskočí a nic jiného to nebylo. V Rusku mají o úloze Gorbyho a jeho Boys celkem jasno. Většinově je považují za agenty CIA. A tý naivitě bych naopak i věřil. Když voni fšecko přece slíbili i záruky dávali … tedy jen ústně. Nakonec podfoukli i tu Ukrajinu.… Číst vice »

Admirál
Admirál
10. 10. 2017 15:34

Zeman má u mě body. Za své vystoupení v Radě Evropy. Jako obvykle byl velmi, velmi nekorektní.

A husy se rozkejhaly (Miruna).

racek
racek
11. 10. 2017 21:16

Admirál napsal

Zeman má u mě body. Za své vystoupení v Radě Evropy. Jako obvykle byl velmi, velmi nekorektní.

A husy se rozkejhaly (Miruna).

No, řekl jen to, co všichni vědí a snaží se to někam tam dovést. Akorát se to dnes, když máme tu demogratismus a svobodu slova (vybraného), nesmí říkat.

Aleš
Aleš
11. 10. 2017 23:14

Největší říjnové datum je stejně 7. listopad.

Aleš
Aleš
12. 10. 2017 23:28
peter.
13. 10. 2017 6:07

Režim Severnej Kórei je odporný, ale nemožno ho zničiť silou….vyhlásil český prezident a hneď aj navrhol riešenie :Poslať do S.Kórei dobre vycvičené komando,ktoré zabije Kima. To,že sa p.prezidentovi zdá byť severokórejský režim „odporný“je len jeho subjektívny názor.Jediným oprávneným k takému výroku je severokórejský ľud.Prezident ČR sa týmto zaradil k tým,ktorí sa snažia zasahovať do záležitostí iného štátu,čo je v rozpore s Chartou OSN.A keď režim v S.Kórei nevadí RF a Číne ktorí sú bezprostrednými susedmi S.Kórei,tak p.prezidenta je do toho veľké h..no.Odporné je,keď niekto vyzýva k zabíjaniu politikov,ktorí sa len odmietajú podriadiť „vládcom sveta“.Škoda.p.Zemana som si v mnohých ohľadoch vážil.… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
13. 10. 2017 7:15

peter. napsal Režim Severnej Kórei je odporný, ale nemožno ho zničiť silou….vyhlásil český prezident a hneď aj navrhol riešenie :Poslať do S.Kórei dobre vycvičené komando,ktoré zabije Kima. To,že sa p.prezidentovi zdá byť severokórejský režim „odporný“je len jeho subjektívny názor.Jediným oprávneným k takému výroku je severokórejský ľud.Prezident ČR sa týmto zaradil k tým,ktorí sa snažia zasahovať do záležitostí iného štátu,čo je v rozpore s Chartou OSN.A keď režim v S.Kórei nevadí RF a Číne ktorí sú bezprostrednými susedmi S.Kórei,tak p.prezidenta je do toho veľké h..no.Odporné je,keď niekto vyzýva k zabíjaniu politikov,ktorí sa len odmietajú podriadiť „vládcom sveta“.Škoda.p.Zemana som si v mnohých… Číst vice »

Admirál
Admirál
13. 10. 2017 7:54

Pokud skladba uchazečů o místo na Hradě nezmění, tak Zemana podpořím. Klidně si může říkat o Korei co chce.
Slováci tím, jak volili, dopustili že se mají prezidentem Kisku (je to jejich věc). Když srovnám jejich situaci s naší, myslím, že jsme na tom přece jen líp.

Aleš
Aleš
13. 10. 2017 7:56

pán peter: Prezident Zeman se stal jednou z důležitých postav světového dění. Rozhoduje se, jak se rozhoduje, někdy s ním souhlasím, někdy ne. Dokonce i v tomto případě s ním nesouhlasím. Ale o to teď nejde. Nevěřte tomu, že tyto věci plácá jen tak, bez rozmyslu. KLDR bylo ke zbrojení dotlačeno, pokud se nechtělo podřídit, oprávněně se obávali osudu mnoha zemí, kde USA se „spojenci“ (v newspeak, v češtině je zcela oprávněný výraz teroristé) humanitárními bombami a vraždami rozšiřovali „svobodu a demokracii“. Nicméně to už jistou kratší dobu není úplně pravda. Od jisté doby zvratu v Sýrii, kdy jsem napsal… Číst vice »

Aleš
Aleš
13. 10. 2017 8:03

Martine: Proč chcou sionisté změnit režim v KLDR? Mají na to?

Aleš
Aleš
13. 10. 2017 8:13

Vyzývat k vraždění je samozřejmě zavrženíhodné, o tom jsem řeč záměrně nevedl.

peter.
13. 10. 2017 8:17

Aleš napsal Prezident Zeman se stal jednou z důležitých postav světového dění. Rozhoduje se, jak se rozhoduje Dovoľte mi zapochybovať o tom,že prezident Zeman je dôležitejšou a významnejšou osobnosťou svetového diania ako iní prezidenti európskych štátov(s výnimkou Kisku).Ale vlpyv na riadenie svete majú rovnaký Kiska ajZeman ….nulový. A vyzývať k vražde politika ktorý nijako nezasahuje do vnútorných záležitostí ČR je odporné! Tým sa znížil na úroveň Busha,Albrightovej,Cintonovej.Sarkozyho a ostatných vraždiacich netvorov. Je to váš prezident a pravdou je,že v porovnaní s našim je intelektuálne o 5 levelov vyššie,ale opakujem,že právo zabiť Kima ak sa tak rozhodnú majú severokórejčania a nikto… Číst vice »

Aleš
Aleš
13. 10. 2017 8:41

peter: To máte samozřejmě pravdu. Krom toho, že je zcela nevýznamný. Nicméně takovými výroky svoji úroveň a význam snižuje na úroveň ostatních vraždících netvorů.

Martin (už bez taky m)
13. 10. 2017 9:28

Aleši, krom nějakých „zásadních postojů“ rozhoduje také kontext. Jelikož právo mít na svou obranu JZ přiznávám KLDR v určitém existencionálním a mj. o historii opřeném KONTEXTU, jejího zneužití se obávám naopak od zcela jiného státu (USA). USA poztrácela po světových oceánech řadu jaderných náloží- pokud už o toto riziko jde. Naprostá většina se nenašla, na dně moří neleží jen kdys SSSR patřící ponorky, ale i ponorky s jadernou výzbrojí (minimálně torpédy, ale často bohužel i hlavicemi v raketách) nejen Americké, ale např. i Britské. O řadě dalších nepřiznaných svinstev ani nevíme. Nechci tím zlehčovat nebezpečnost JZ, ani podporovat jejich bezuzdné… Číst vice »

peter.
13. 10. 2017 9:33

Severná Kórea učí svet demokracii.V otázke Krymu ukázala,že je slobodná,suverénna a nezávislá!
https://cz.sputniknews.com/svet/201710126118644-severni-korea-krym-soucast-rusko-uzemio/

Martin (už bez taky m)
13. 10. 2017 9:41

V kontextu S. Korey a světové historické zkušenosti s vražděním USA „speciálů“ a vojáků v Asii a J. a Střední Americe (ať již přímo pomocí rukou amerických či jiných, napalmu, defoliantů, ochuzeného uranu, infekcí). musím nazvat podobné výzvy k podobnému konání jako je zavraždění vůdců „nepopulárních režimů“ PŘÍMOU PODPOROU MEZINÁRODNÍHO TERORISMU. V kontextu s tímto se pro mne MZ stal nevolitelným. Udělal totiž hned několik chyb svým prohlášením, které vůbec přitom myslím neměl zapotřebí. Kdyby alespoň řekl ať „komando“ Kima unese a nechá dožít někde na pustém ostrově – ale mluvit o jakémkoliv člověku vedení jiné země ve smyslu „likvidace,… Číst vice »

Admirál
Admirál
13. 10. 2017 10:54

Martin (už bez taky m) – máte právo volby či nevolby dle svého uvážení.

Nepdporou Zemana riskujete Drahoše. Když kouknete na Slovensko jak funguje Kiska, řekněte, chcete to taky tak?

Bety
Bety
13. 10. 2017 17:41

Říkat to Zeman neměl, jen ukázal že u něj funguje také ten dvojí metr.
Ale kde vzít jiného? Co takhle prof. Keller, nebo třeba spisovatel a historik Vondruška… Nebo někdo jiný přijatelný, t.j. někdo s vlastní páteří a vlastními názory a hlavně se zdravým rozumem. Zatím není na výběr. Než kavárnu nebo bezpáteřnost….

peter.
13. 10. 2017 19:13

Bety napsal Říkat to Zeman neměl, jen ukázal že u něj funguje také ten dvojí metr. Ale kde vzít jiného? Co takhle prof. Keller, nebo třeba spisovatel a historik Vondruška… Nebo někdo jiný přijatelný, t.j. někdo s vlastní páteří a vlastními názory a hlavně se zdravým rozumem. Zatím není na výběr. Než kavárnu nebo bezpáteřnost…. Smutné konštatovanie.Problém ale nespočíva v nedostatku múdrych,čestných a „páteřních“ľudí v ČR.Tých je u vás dosť a vždy bolo!Problémom je,že práve takí ľudia sa vstupu do politiky boja ako čert svätenej vody,lebo hádam ešte nikdy nebola politika tak špinavým a zapáchajúcim remeslom ako dnes.Tak kto by… Číst vice »

Aleš
Aleš
13. 10. 2017 21:54

V TV před chvílí prezentovali ruskou reakci na slova MZ o vyrovnání Ukrajiny za Krym. Samozřejmě, že slova MZ odmítli s tím, že nešlo o anexi poloostrova, ale o připojení po referendu. Nicméně připustili, že je to konečně první vlaštovka z Evropy, se kterou je možná diskuse o takových otázkách. Přespříští parlamentní volby už budou o tom, aby vyhrála strana s lepším programem než Babiš a přespříští prezidentské budou o tom, aby vyhrál ten lepší než současný.
Škoda, že neumím rusky, abych mohl shlédnout rozhovor s Jakovem Kedmim, možná by něco osvětlil.