Rusko: Sériové číslo rakety, která sestřelila MH17, ukazují, že byla vyrobena v roce 1986 a patřila Ukrajině

Reklama


Sériové číslo rakety, která v červnu 2014 sestřelila let MH17 nad východní Ukrajinou, dokazuje, že tato zbraň byla vyrobena v roce 1986 a nacházela se ve vlastnictví ukrajinské armády. Podle názoru mezinárodního týmu vyšetřovatelů vedeného Holandskem se sériové číslo rakety Buk 8868720 našlo na dvou fragmentech rakety, která letadlo sestřelila, a to na motoru rakety a na její trysce.

Ruské vojenské úřady oznámily, že sledovaly stopu rakety nesoucí toto číslo a mohly proto v těchto dnech předložit novinářům dokument, dokazující, že předmětná raketa Buk s číslem 8868720 byla vyrobena v roce 1986 ve vojenském závodě ve městě Dolgoprudny, nalézající se v moskevské oblasti, a byla z tohoto závodu vyexpedována 29. prosince téhož roku. Adresátem byla vojenské jednotka č. 20152, která se v současnosti nazývá 223. protileteckým obranným plukem ukrajinských ozbrojených sil. Jde o pluk, který se účastnil tvrdého kyjevského zákroku proti tzv.proruským rebelům na Ukrajině v červnu 2014, čili ve stejném měsíci, kdy byla vypálena střela proti holandskému dopravnímu letadlu.

„Uvedený dokument předložený novinářům vyvrací obvinění Ukrajiny i dalších zemí, že raketu mířící na holandské dopravní letadlo uvedl do pohybu spouštěč, na místo odpálení tajně dopravený z Ruska“ praví se ve zprávě ruského ministerstva obrany. „Všechny materiály, které tato obvinění Ruska vyvracejí jako nepodložené, byly holandským vyšetřovatelům zaslány.“

Zdroj: RT

Vybral a přeložil Lubomír Man

Přejít do diskuze k článku 3 komentáře