Situace v Donbasu: Pohled zevnitř

Korespondent Nakanune.ru v předvečer vyhlášení příměří náhodně potkal uprostřed lesů a luk Novorossie dva domobrance, kteří přecházeli hranici s Ukrajinou a znovu se tak přesvědčil o takzvané internacionalizaci antifašistického povstání (internacionalizace je charakteristická i pro ty, kteří bojují na ukrajinské straně). Petrohradský novinář Alexandr Žučkovský a Moskvan Oleg Meľnikov, lídr hnutí „Alternativa“ a také účastník protestů na Bolotnoj ploščadi, jsou veterány obrany vesnice Semjonovka. Té samé, kterou kyjevská junta fakticky srovnala se zemí. V rozhovoru vyprávěli o tom, jak vypadá válka v Donbasu zevnitř. Proč junta bombarduje civilní města, kde nejsou žádní domobranci, a čím se proletářský patriotizmus liší od toho salónního, velkoměstského. Meľnikov na začátku velel skupině, která likvidovala nepřátelské dělostřelecké zaměřovače, a potom řídil výstavbu opevnění okolo Semjonovky. Žukovský kromě své účasti při obraně vesnice řídil přesun ruských dobrovolníků do Novorossie.

Otázka: Řekněte, jak to vypadá v oblasti konfliktu? Všichni si stěžují na nedostatek těžkých zbraní. Jak moc je to palčivý problém? V Čečensku se dokázali bojovníci i bez těžké výzbroje bránit roky.

Oleg Meľnikov: Počkej, oni nebojovali sami. Měli arabské žoldnéře, letadla a tanky, měli těžké zbraně. Zbraní tam zůstalo až dost. Existuje jednoduchá možnost, jak vyrovnat šance, bez nutnosti příchodu a použití vojska. Ty tanky ukrajinské armády, kterých jsme se zmocnili, nejsou příliš účinné. Je velmi jednoduché je zničit ze vzduchu. Pokud by vznikla bezletová zóna, šance by se vyrovnaly.

Alexandr Žučkovský: Zapomínáš na dělostřeleckou výzbroj, které mají desetkrát více.

Oleg Meľnikov: Ano, mají. Ale město již tak nedobydou. Každý vojenský odborník ti řekne, že pro dobytí města je potřebné mít převahu v živé síle. Na tisíc našich lidí potřebují deset tisíc těch svých. Ukrajinská armáda tolik vojáků prostě nemá.

Otázka: A jak dlouho vydržíte v obklíčení?

Alexandr Žučkovský: Donekonečna. Pokud nebude obklíčení totální, je možné se udržet. I když, pokud by odjelo veškeré obyvatelstvo, bylo by to těžké. Začali by prostě bombardovat všechno plošně.

Oleg Meľnikov: Problém je v tom, že ani jeden tank nemůže vjet do města. My ho spálíme. Tank váží 50 tun. Nepohyblivý ničím z cesty neodstraníš a vedle něho neprojedeš. Stane se překážkou pro všechny, kteří jdou za ním.

Otázka: Takže to vypadá, že ta liberální kritika Strelkova, že drží obyvatelstvo jako rukojmí, je v něčem pravdivá? Je to tedy tak?

Oleg Meľnikov: To je ukrajinská propaganda! Lidé odejít nechtějí. Pokud by odtamtud odešli lidé, zjednodušilo by to úkol ukrajinské armádě i Strelkovovi. On teď nemůže vést válku v ulicích města. Nemůže vést válku z městských ulic. Nemůže vystavit civilní obyvatelstvo palbě a minám tím, že by zřídil palebné pozice ve městě. Nemůže postupovat tak, jako to dělají v pásmu Gazy, když střílejí rakety z obydlených čtvrtí, a izraelské letectvo potom tyto čtvrti zpracovává. Ten člověk má své principy. Všechny palebné pozice se nacházejí mimo město speciálně kvůli tomu, aby to nevyprovokovalo palbu na civilisty.

Otázka: Tak proč tedy před týdnem, v pátek, bombardovali Červonopartizansk? Proč?

Oleg Meľnikov: Bohužel nevím nic o této konkrétní epizodě, ale ukrajinská armáda má celý poslední týden za úkol bombardovat obytný sektor, a ne opevnění povstalců. Úkolem je vyvolat masový útěk a vyvolat nespokojenost s domobranou. Působí to ale tak, že se lidé naopak ještě více rozzlobí, když vidí, jak hynou jejich blízcí. Měli jsme tam člověka, jehož ženu zastřelila Nacigarda. On se potom dlouho nerozmýšlel, vzal do ruky odstřelovačskou pušku Dragunova (SVD pušku) a šel na lov Nacigardy. Takový smělý chlapík! Bylo mu asi 55 let. Přijali ho do domobrany bez rozmýšlení. V podstatě do domobrany přicházejí absolutně rozdílní lidé. Jednou přišel chlapec asi devatenáctiletý. Zeptali jsme se ho, proč přišel a on jednoduše odpověděl: „Bránit svou vlast.“ Nikdo ho speciálně nenaočkoval, učí se někde na průmyslovce.

Alexandr Žučkovský: Když v Moskvě nebo v Petrohradu posloucháš řeči o Vlasti, je to prostě směšné. Když to slyšíš od obyčejných lidí, tak to zní opravdově. Vždyť oni nemají v politice žádné zkušenosti.

Oleg Meľnikov: Saška to určitě poví lépe, o tom sedmnáctiletém chlapci… Jak nás převezl Saško, pověz o tom.

Alexandr Žučkovský: Chlapec přišel na barikády do luhanské domobrany a řekl, že si zapomněl doklady a že je mu 22 let. Přijeli jsme do Slavjanska a najednou přiběhli rodiče a řekli nám, že je mu jenom 17. Naletěli jsme mu.

Oleg Meľnikov: Dokonce mu závidím. Chlapík!

Alexandr Žučkovský: Opravdu, chlapík! Na úrovni ostatních bojovníků.

Otázka: Ale nakonec tam nezůstal, aby bojoval?

Oleg Meľnikov: Samozřejmě, že ne. Vždyť mu bylo 17 let!

Otázka: Řekněte, existuje v Novorossii nějaké jednotné řídící centrum, alespoň vojenské? Nebo si všichni polní velitelé hrají pouze na svém písečku?

Oleg Meľnikov: Existuje společná idea – vybudování nového státu, vybudování demokratického státu, svobodného státu. Je to tam poněkud decentralizované, což je důsledek toho, že ve válečné situaci je velice těžké něco koordinovat. Existují jacísi vojenští lídři, ale formálně nemohu říci, že by mezi nimi existoval nějaký systém podřízenosti. Prostě existuje jedna cesta, po které jdou všichni. Je tam hodně lidí z Charkova a Dněpropetrovska, kteří nemohou začít s bojem ve svém městě a ti, stejně jako kdysi Polsko a Československo, formují své oddíly odporu v jiných sousedních zemích.

Otázka: Uveďte to konkrétně na příkladu nějaké vojenské situace, jednotný štáb existuje. Kdo rozhoduje o tom, kam půjde který útvar?

Alexandr Žučkovský: Neexistuje a existovat nebude. Strelkov je něco jako hlavní velitel, ministr obrany. On ale nemůže opustit Slavjansk a plní svou funkci jako obránce Slavjanska, proto nemůže fyzicky vykonávat funkci ministra obrany.

Otázka: Společné zásobovací základny také nemáte? Něco, kam byste přišli, doplnili zásoby a šli dál plnit své úkoly?

Alexandr Žučkovský: A kam bychom je asi tak umístili?

Oleg Meľnikov: Je to jak plus, tak i mínus. Není možné zlikvidovat jednoho člověka, aby se vzdali všichni. Na jedné straně probíhá „válka tisíce drobných ran“. Kdy můžeš bojovat přímo a po nějaké době bez zvláštního hazardu obrátit situaci. Což se i děje, jak mi to tak připadá. A na druhé straně se tři oddíly po tři sta lidech mohou mezi sebou domluvit a všem oddílům na území daných dvou subjektů, kde je třicet, dvacet velitelů… Mohou se domluvit na nějakém plánu, i když je to někdy při nějaké konkrétní operaci složitější a je velmi těžké to utajit. Všichni se navzájem znají a bohužel se každý plán brzy roznese. Proto jsou domobranci nuceni se bránit, útočit a znovu se bránit i ustupovat.

Otázka: Nebylo by dobré převzít Kyjev?

Alexandr Žučkovský: Snem všech salónních válečníků je vyslat do Kyjeva diverzní skupinu, která by vše ukončila.

Oleg Meľnikov: V podstatě o tom všichni mluví a v Novorossii to prostě létá ve vzduchu. Všichni myslí na to, že když je celá ukrajinská armáda u nás, bylo by dobré ji obejít. Nikdo přece nechrání parlament apod.

Otázka: Proč se tedy něco nepodnikne?

Alexandr Žučkovský: Nemáme profesionály. Základ domobranců tvoří buď obyčejní pracující, nebo bývalí vojáci, kteří se naposledy boje účastnili již dávno, například v Afghánistánu. Profesionálů, kteří by mohli provést diverzní akci, je málo a všichni jsou zde příliš zaměstnaní.

Oleg Meľnikov: Měli jsme nápad rozbombardovat nebo zničit letiště Izjuma, odkud vylétají všechna „čistící“ bojová ukrajinská letadla.

Alexandr Žučkovský: Na internetu naši „poradci“ od nás stále vyžadují, abychom prováděli místně směřované útoky. Oni nechápou, že když odněkud vezmeme lidi, tak oslabíme své pozice a zjednodušíme tím útok na nás. Nemáme dost sil, abychom byli všude. Všichni jsou v Gorlovce a ve Slavjansku, v Mariuopoli, který jsme již jen tak mimochodem opustili.

Otázka: V Mariupoli již vše skončilo?

Alexandr Žučkovský: Ano. Vyžehlili to tam dělostřelectvem a potom tam pustili trestní oddíly a po částech vyčistili město. Ta taktika se jim v Mariuopoli, který byl navíc slabší, osvědčila.

Otázka: Tam bylo v posádce pouze 50 lidí?

Alexandr Žučkovský: Ano. Nestálo to za řeč.

Oleg Meľnikov: Mariupol je ještě ke všemu dost vzdálená. Vláda v Kyjevě se po získání Mariupole fakticky vzdala Doněcka a Luhanska. Umístili v Mariupoli například dočasnou vládu. Jak se mi zdá, tak se fakticky připravují k tomu, že ztratí celý region, kde se nachází DLR a LLR.

Otázka: Není vám líto ukrajinských vojáků, když je zabíjíte?

Oleg Meľnikov: Nenávist k nepříteli necítím, opravdu. Lituji ukrajinské vojáky. Lituji celého národa, který byl donucen vést bratrovražednou válku. Mnozí ji přece nechtějí. Je to válka, kterou nikdo nepotřebuje. Pokud budeš chvíli mluvit s nějakým domobrancem, tak ti řekne: „Vždyť jsme vždy spolu tak dobře vycházeli.“

Alexandr Žučkovský: Ale napětí narůstá na všech stranách, Olegu.

Oleg Meľnikov: Ano, ukrajinští vojáci jsou si sebou čím dál tím míň jistí a čím více jsou nejistí, tím krutěji se chovají. Je to opravdu hrozné.

Alexandr Žučkovský: Nejvíce řádí Nacigarda. To ona je tím destabilizujícím faktorem. Vede to až k tomu, že Pravý sektor postřílel nacigardisty. Nejsou jednotní. Existují tam tři struktury: pravoseci, nacigardisti a armáda. Kdyby to tak nebylo, bylo by nám velice těžko. A tak jsou síly skoro vyrovnané – oni mají množství a my kvalitu.

Otázka: A kdo je nejvíce zastoupen mezi dobrovolníky?

Oleg Meľnikov: Nejvíce je tam místních lidí, kteří zcela určitě nejsou nakaženi ideologicky. Prostě se jim nelíbí, když zabíjejí je i jejich blízké. Ze 70 % je zastoupeno místní obyvatelstvo a z 20 % lidé z jiných částí Ukrajiny. Zbytek jsou dobrovolníci z celého světa.

Otázka: Nedávno jsem v táboře dobrovolníků slyšel historku o tom, že tam přišel bojovat i Číňan.

Oleg Meľnikov: Tady v Novorossii je možné všechno.

Alexandr Žučkovský: Ten tok z Ruska a Běloruska neustále sílí. V závislosti na nových událostech, ke kterým dochází. Každá trestná akce motivuje více a více lidí. Dva kulminační body tohoto toku byly: tragédie v Oděse a Strelkovova výzva. Teď ten tok prostě pomalu ale jistě narůstá. Víme to přímo my sami, píšou nám a prosí nás, abychom je převezli.

Otázka: A profesionálové také přijíždějí?

Alexandr Žučkovský: Málo. Hrubě řečeno – na padesát lidí je jeden profesionál.

Oleg Meľnikov: Profesionálem se rozumí člověk, který někdy byl na válečném poli: Čečensko nebo Afghánistán. Přičemž ze tří, kteří napíšou, potom přijíždí jeden.

Otázka: Mizí při přejezdu?

Oleg Meľnikov: Ne, přecházejí všichni, co přijedou. Zpravidla je hlavním problémem koupit lístek do Rostova. Pokud člověk dojede do Rostova, tak se přes hranici dostane.

Otázka: O přechodu dobrovolníků se šíří různé fámy, jakože přecházejí pěšky po nocích a v lesích Novorossie, že hlídkují oddíly nacigardistů a Pravého sektoru a střílí všechny, kteří zkoušejí přejít hranici.

Alexandr Žučkovský: To jsou všechno báje… Za půldruhého měsíce jsme převedli v průměru jednoho až tři lidi denně. Všichni dorazili. Potom mě píšou, do jakého oddílu byli zařazeni, u jakého jsou útvaru. Nikdo tam nikoho nepodříznul, nezabil. Prostě mě teď vyprávíš zprávičky z „Vkontaktě“, které píše „kapslokom“ s velkým počtem vykřičníků.

Oleg Meľnikov: Nikdy jsem nikoho nepotkal. Podle mě se sami bojí v noci vystrčit nos (pozn. Nakanune.ru  – Ukrajinci).

Alexandr Žučkovský: Někde dochází k potyčkám, ale myslím si, že ukrajinská propaganda sama generuje takové mýty, aby odradila lidi.

Oleg Meľnikov: Počkej, my také nemusíme vědět všechno, Saško. Je například hloupé lhát, že nedochází k rabování, i když jsme osobně žádné neviděli. To podle mě existuje v každé válce.

Otázka: Dva takové zastřelili a tím jakoby byl problém vyřešený?

Oleg Meľnikov: Potom, co je zastřelili, si myslím, že podobných týpků moc nezbylo. Zatím nemáme vybudovaný státní systém, ale to je pouze přechodné období.

Zdroj: Nakanune.ru

Překlad: Irena

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
90 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
r.m.
r.m.
5. 7. 2014 22:41

…seznamy států, které mohou „bodnout Ukrajinu do zad“, a světe div se, mezi nepřáteli se objevila i Česká republika. Při pohledu na dosavadní politiku naší vlády či postoj mediálního mainstreamu je takový nevděk snad až neuvěřitelný, nicméně argument Majdanu je vcelku prostý: český prezident za původ nepokojů v Donbasu označil zrušení zákona o ruštině, podpořil „decentralizaci“ ukrajinské vlády a mluvil o tom, že je západ Ukrajiny pod kontrolou banderovců, jejichž ideologický vůdce „vyzýval k zabíjení Poláků mezi 16 a 60 lety věku“. „Obecně tak platí, že jen opakuje hlavní teze ruské propagandy. Česká republika také odmítla na svém území americký… Číst vice »

Béda
6. 7. 2014 3:28

Fašisti se projevili už na Majdanu, když brutálně vrazdili policisty beze zbraní a goebbelsovsky stříleli na dvě strany, aby vyvolali nekonečné násilí. Fašisti přijali antiruské zákony, fašisti se dostali násilným podvodem k moci. Fašisti provádějí na jihovýchodě Ukrajiny pogromy vůči rusky mluvícímu obyvatelstvu s cílem vyhnat anebo vybít rusky mluvící aby se mohly k přírodnímu bohatství pod jejich majetkem dostat nadnárodní korporace. Fašisti uctívají fašistické modly – Banderu a fašistickou symboliku, fašisti otevřeně mluví ovyhubení Rusů, o svržení atomové bomby na Rusy, hajlují a pod..

Béda
6. 7. 2014 3:38

Fašisti se taky nadřazují nad jiné národy a nerespektují mezinárodní právo – nadřazují se nad ně, snaží se diktovat světu svá pravidla bez ohledu na individuální zájmy, suverenitu, uniformovat celý svět pod svou mocí. Fašisti zavádějí totalitu, omezují svobodu, zavádějí všeobsáhlé špiclování, absolutní nadvládu 1% „nadlidí“, jedou na válečné hospodářství, konspirují a vyvolávají války politické převraty po celém světě. Fašisti podporují fašisty, pomáhají jim dostat se k moci, režírují fašistické scénáře etc.

Béda
6. 7. 2014 4:00

Fašisti mají svůj „Mein Kampf“ = program jak zavést svou x-tou říši nad celým světem, neštítí se žádného podvodu ani zločinu, porušují územní suverenitu různých zemí, vraždí, unášejí, mučí, zřizují tajné mučírny v různých zemích, manipulují a do násilí a válek přivádějí podle svých potřeb celé regiony, stavějí proti sobě státy, náboženství, národy a národnosti sledujíc tím své vlastní cíle. Toto všechno jsou FAŠISTI.

Béda
6. 7. 2014 4:09

Fašistům nezáleží na druhých lidech, vyvolávají běsy, strach, hrůzu, frustrace, zášť a pomstu u celých lidských generací, zašlapávají vojenskou mocí a diktátem, okupací a svým protektorátem jakoukoliv individualitu, ničí, boří, plánují války, které se pro ně stávají běžným prostředkem při dosahování politických (zprostředkovaně ekonomických) cílů. Pro fašisti jsou lidé nic, kononenfutr, prostředek, materiál. Nic necítí při jejich vraždění. Fašisti záměrně překrucují příčinu a následek, zaměňují oběti a viníky a žádná lež jim není cizí.

Béda
6. 7. 2014 4:33

Fašisti píší zvací listy s cílem pozvat okupanty a uvrhnout vlastní zemi pod cizí protektorát, vraždění je pro ně humanita, válka je mír, pravda je lež a láska je nenávist.

Béda
6. 7. 2014 4:46

Komunisti dokončili znárodňování, které začali Masaryk s Benešem. Za komunistů bylo veškeré vlastnictví na území Československa v rukou českého a slovenského lidu (českých a slovenských subjektů) a bylo ekonomicky téměř úplně soběstačné s vyrovnanou bilancí a nezadlužené. Ti co přišli po komunistech zničili dílo Masaryka a Beneše, zlikvidovali Československo, rozkradli a převedly majetek českého a slovenského lidu do cizích rukou anebo do rukou s domicily v cizích zemích, okradli a zadlužili stát i jeho obyvatele, stát i obyvatele udělali plně závislými na jiných zemích a subjektech, potravinama počínaje. Dokonce i strategické přírodní zdroje převedly do rukou nadnárodních korporací, které mají… Číst vice »

idiotronic
6. 7. 2014 5:02

Béda napsal Komunisti dokončili znárodňování, které začali Masaryk s Benešem. Za komunistů bylo veškeré vlastnictví na území Československa v rukou českého a slovenského lidu (českých a slovenských subjektů) a bylo ekonomicky téměř úplně soběstačné s vyrovnanou bilancí a nezadlužené. Ti co přišli po komunistech zničili dílo Masaryka a Beneše, zlikvidovali Československo, rozkradli a převedly majetek českého a slovenského lidu do cizích rukou anebo do rukou s domicily v cizích zemích, okradli a zadlužili stát i jeho obyvatele, stát i obyvatele udělali plně závislými na jiných zemích a subjektech, potravinama počínaje. Dokonce i strategické přírodní zdroje převedly do rukou nadnárodních korporací,… Číst vice »

Béda
6. 7. 2014 5:02

RVHP, SSSR a Varšavská smlouva se jeví ve srovnání s protektorátem EU, Světové banky, Mezinárodního měnového fondu, NATO a Velkého US bratra docela demokratické instituce. Míra kontroly a špiclování tehdy a nyní, válkychtivosti, ekonomické závislosti a podřízenosti je NESOUMĚŘITELNÁ. Tehdejší i nynější režim žvanil o demokracii (= vládě lidu), míru, humanitě, suverenitě, nezávislosti. Kdoví jak by oba obstály při hloubkovém srovnání.

Béda
6. 7. 2014 5:14

Kontrolní otázka: kdy Češi víc válčili – za komunistů anebo za kapitalistů? Kdy se o zákonech platících na území Čech a Moravy víc rozhodovalo v cizině- tehdy anebo nyní? Kdy byly české země víc závislé na ekonomických rozhodnutích a nařízeních z ciziny – tehdy anebo dnes? Kdy vláda na území Čech a Moravy víc korespondovala se zájmy obyvatelstva, budoucnosti ekonomiky, dalščích generací etc? (Proč jsou stát i obyvatelstvo dnes – po pouhých 24 letech tolik zadluženy, když státní majetek byl z převážné části zprivatizován? Jak je to vůbec možné a proč jsou na tom s dluhy podobně i tradiční západní… Číst vice »

Béda
6. 7. 2014 5:26

Prostě si přiznejme. Jedna diktatura byla nahrazena jinou diktaturou. Diktatura jedné strany byla nahrazena globální diktaturou nadnárodního kapitálu se vším všudy co ktomu patří v ekonomické, politické, vojenské a bezpečnostní oblasti, kultury, ideologie, sociální sféry etc.

Béda
6. 7. 2014 5:31

Kontrolní otázka: nebyl nakonec ten „vnitřní dluh“ se sociálními jistotami a postupným zlepšováním životní úrovně, bezpečností a mezinárodním „pacifismem“ lepší než nynější stupňující se válčení a zrychlující se zadlužování a zbídačování s perspektivou bankrotu a násilí?

Béda
6. 7. 2014 5:39

Vládu nacistů a komunistů už jsme tu měli. Teď přichází čas vlády globálního neoliberálního fašismu.

Béda
6. 7. 2014 5:44

Na astronomicky rostoucí dluh a cizí účet (otroků v „rozvojových“ zemích, plundrování jejich přírodního bohatství, pracovní síly) s vládou lichvářů není problém vytvořit „zázrak“. Problém je pak ten účet za ten „zázrak“.

peter.
6. 7. 2014 6:22

idiotronic napsal Rozbití Československa je historicky nezpracovanou záležitostí. Akt s výhradně zápornými důsledkypro někdejší Čechoslovákybyl zřejmě podpořen finančněze zahraničí(babky demokratky),ale vnitroslovanský konflikt ve styluSrbsko-Chorvatsko, resp. Ukrajina-Rusko si zřejmě knížepán představovaljako Hurvínek válku. A tak alespoň posílá Edvarda Beneše před válečný soud, zatímco na Ukrajinu jezdí povzbuzovat breiviky východu. S Bédou musím súhlasiť,a čo sa týka rozbitia(skôr rozpadu) Československa,tak môj názor je,že tento akt nemal alternatívu.Klaus ako pragmatický ekonóm bol rád,že sa mohol zbaviť (v podnikovom vnímaní)neproduktívnej divízie a svojim spôsobom brzdy rozvoja vyspelejšieho Česka.Mečiar si zase uvedomoval,že akákoľvek forma ďaľšieho spolunažívania by mohla byť nacionalistami,vtedy hojne sa vyskytujúcimi najmä na… Číst vice »

Béda
6. 7. 2014 6:25

Navycházím z údivu a kladu si otázku, proč si lidi nechávají líbit, že planetu, která je dědictvím veškerenstva (lidí, fauny i flóry) se všemi jejími zdroji (půdou, nerosty, dřevní hmotou, pitnou vodou, faunou …) si postupně přivlastňuje, exploatuje ji a rozhoduje o ní mizivé procento lidské populace?

Béda
6. 7. 2014 6:38

Peter,

to je ten opakující se problém. Nakolik vláda a politici, kterým lid podepsal ve volbách bianco šek reprezentují zájem a vůli lidu (viz příklad rozpadu |ČR, vstupu do NATO, nyní transatlantická dohoda etc) anebo se celá demokracie v praxi mění na „o nás bez nás“, někdy dokonce až tak, že politici v praxi dělají opak toho co ve volbách slibovali voličům, které údajně zastupují. Co je to pak za DEMOKRACIE?

Béda
6. 7. 2014 6:46

Jiná otázka je pak, když politici a podobní mašíblové přjímají dalekosáhlá rozhodnutí která o desítky let přesahují rámec jejich volebního období, kupř. v průběhu 4 let nevratně tunelují stát který budovali předešlé generace, zašantročují beztrestně zlatý poklad státu, provádějí nevratné majetkové smlouvy, přijímají nerovnoprávné jednostranně výhodné smlouvy ve prospěch cozích subjektů na desítky let, zavlékají stát do cizích válek aniž by se zeptali voličů atd..

peter.
6. 7. 2014 7:12

Béda napsal Peter, to je ten opakující se problém. Nakolik vláda a politici, kterým lid podepsal ve volbách bianco šek reprezentují zájem a vůli lidu (viz příklad rozpadu |ČR, vstupu do NATO, nyní transatlantická dohoda etc) anebo se celá demokracie v praxi mění na „o nás bez nás“, někdy dokonce až tak, že politici v praxi dělají opak toho co ve volbách slibovali voličům, které údajně zastupují. Co je to pak za DEMOKRACIE? Béda Podľa mňa hovoriť o demokracii sa dnes dá hovoriť len u nejakých domorodých kmeňov v Afrike a J.Amerike aj to iba za podmienky,že ešte neprišli do… Číst vice »

Sio
Sio
6. 7. 2014 8:28

Co by dělal Béda? Teď mi nějak unikají vaše myšlenkové pochody. A co byste dělal vy? Líbí se vám ta otázka?

Sio
Sio
6. 7. 2014 8:45

Drtivé většině lidí nevadil až tak moc deficit demokracie za komunistů. Vadil té menšině, která byla schopnější a tak byla také motorem politiky, ekonomiky a kultury. Tito lidé měli na výběr, pokud sami nebyli přesvědčenými komunisty. Buď to hrát s nimi nebo to ignorovat, popřípadě to hrát proti. Problém nebyl v tom, novináři, sportovci či umělci jsou před toto dilema postaveni i dnes a jak to řeší to vidíme. Většina z nich s ještě větším nasazaním rektálních alpinistů, než tenkrát. Problém byl ve způsobu řízení, který byl stejný, jako způsob řízení velkých korporací. Velké firmy měly (a mají) až šest… Číst vice »

Sio
Sio
6. 7. 2014 8:54

Komunisté dojeli na špatné řízení, špatné plánování, neefektivitu v produktivní ekonomice, malou motivaci lidí. Sice se nerozkrádalo v takových objemech a neunikaly miliardy k vlastníkům na západě (snad šlo něco na Slovensko nebo do Ruska, dodnes k tomu nejsou žádná čísla). Ale inovace byly skoro na nule a vývoj a výzkum (i když v něm možná bylo zaměstnáno více lidí) moc nepřinášel výsledky. Splnit plán totiž nebylo totéž jako odvést kvalitní a efektivní práci, tvrdé podmínky konkurence, které tu máme dnes, se nepodařilo ničím nahradit. Proto dnes máme lidí nadbytek a jsou nezaměstnaní, zatímco v té době panovala okřídlená věta… Číst vice »

Béda
6. 7. 2014 9:07

Sio napsal

Co by dělal Béda? Teď mi nějak unikají vaše myšlenkové pochody. A co byste dělal vy? Líbí se vám ta otázka?

Sio,

ta otázka měla smysl vůči multinicku Béééda, který kladl své „všetečné“ otázky, ne které jsem reagoval. Pak byl multinick Béééda, který do diskuse přispěl pouze otázkami a tradičními urážkami a zásobárnou uložených replik vyzmizíkován. Takhle to vypadá jako má neodůvodněná žvanivá samomluva.

jogín
jogín
6. 7. 2014 9:15

Sio, hlavní zádrhel pro rozumné uspořádání společnosti je motivace jednotlivců. Za řemeslnického kapitalizmu fungoval individuální zisk jakž takž slušně, jenže při koncentraci výroby dojde zákonitě k „odklánění“ financí. A trh je dobrý sluha, ale zlý pán- jak vznikají oligopoly, je ekonomická efektivita v háji, běží závod ke dnu- nejen odklánění, ale taky výdaje na marketing a šroubování zisku.

Béda
6. 7. 2014 9:19

Sio napsal Komunisté dojeli na špatné řízení, špatné plánování, neefektivitu v produktivní ekonomice, malou motivaci lidí. Sice se nerozkrádalo v takových objemech a neunikaly miliardy k vlastníkům na západě (snad šlo něco na Slovensko nebo do Ruska, dodnes k tomu nejsou žádná čísla). Ale inovace byly skoro na nule a vývoj a výzkum (i když v něm možná bylo zaměstnáno více lidí) moc nepřinášel výsledky. Splnit plán totiž nebylo totéž jako odvést kvalitní a efektivní práci, tvrdé podmínky konkurence, které tu máme dnes, se nepodařilo ničím nahradit. Proto dnes máme lidí nadbytek a jsou nezaměstnaní, zatímco v té době panovala… Číst vice »

Béda
6. 7. 2014 9:21

do 70-ých let, nijak extrémně komunistům neutíkal. Navíc výhoda plánování a centralizace je v tom, že umožňuje eliminovat škodlivé vlivy živelnosti, krizí z nadvýroby, spekulativní bubliny, lichvu, nejrůznější velice výnosný parazitismus atd..)

Béda
6. 7. 2014 9:22

jogín napsal

Sio, hlavní zádrhel pro rozumné uspořádání společnosti je motivace jednotlivců. Za řemeslnického kapitalizmu fungoval individuální zisk jakž takž slušně, jenže při koncentraci výroby dojde zákonitě k „odklánění“ financí. A trh je dobrý sluha, ale zlý pán- jak vznikají oligopoly, je ekonomická efektivita v háji, běží závod ke dnu- nejen odklánění, ale taky výdaje na marketing a šroubování zisku.

jogín,

to jste mi „neměl“ :)) dělat, takhle „předbíhat“.

Béda
6. 7. 2014 9:37

Dovětek, pro mně je kupř. zajímavé a nepochopitelné, že komunisté mnohem větší motivaci a prostor poskytovali inteligenci z oblasti kultury než technické inteligenci. To, že za komunistů vzniklo zdaleka víc kvalitních kulturních produktů („zboží“) bez kterého by jsme dnes měli polosnědený kulturní „krám“ je podle mne nepřímým důkazem, že stačilo pouze chtít a zabojovat s dogmatismem a také v ekonomice to mohlo – i bez tržní živelnosti a soukromého vlastnictví vypadat úplně jinak. Paradoxem je, že tehdy (vyjma období po prvním převratu), kdy lidé ještě živě pamatovali první republiku, si přestali doceňovat všelidové vlastnictví (postupně se ke státnímu a národnímu… Číst vice »

Béda
6. 7. 2014 9:42

Paradoxem je, že to za co cedili krev a bojovali celé generace předchůdců dostali a pak si toho přestali postupně vážit a cenit a nyní o to postupně přijdou a budou muset začít zas bojovat za to co již měli.

Alena
Alena
6. 7. 2014 9:50

Béda napsal Dovětek, pro mně je kupř. zajímavé a nepochopitelné, že komunisté mnohem větší motivaci a prostor poskytovali inteligenci z oblasti kultury než technické inteligenci. To, že za komunistů vzniklo zdaleka víc kvalitních kulturních produktů („zboží“) bez kterého by jsme dnes měli polosnědený kulturní „krám“ je podle mne nepřímým důkazem, že stačilo pouze chtít a zabojovat s dogmatismem a také v ekonomice to mohlo – i bez tržní živelnosti a soukromého vlastnictví vypadat úplně jinak. Paradoxem je, že tehdy (vyjma období po prvním převratu), kdy lidé ještě živě pamatovali první republiku, si přestali doceňovat všelidové vlastnictví (postupně se ke státnímu… Číst vice »

peter.
6. 7. 2014 9:54

Sio napsal Komunisté dojeli na špatné řízení, špatné plánování, neefektivitu v produktivní ekonomice, malou motivaci lidí. Sice se nerozkrádalo v takových objemech a neunikaly miliardy k vlastníkům na západě (snad šlo něco na Slovensko nebo do Ruska, dodnes k tomu nejsou žádná čísla). Ale inovace byly skoro na nule a vývoj a výzkum (i když v něm možná bylo zaměstnáno více lidí) moc nepřinášel výsledky. Splnit plán totiž nebylo totéž jako odvést kvalitní a efektivní práci, tvrdé podmínky konkurence, které tu máme dnes, se nepodařilo ničím nahradit. Proto dnes máme lidí nadbytek a jsou nezaměstnaní, zatímco v té době panovala… Číst vice »

jogín
jogín
6. 7. 2014 10:19

Béda napsal
Problém byl v odměňování, v tom, že nechtěli víc rozevřít nůžky v oceňování inovací, t.j. věcéí které urychlují pokrok a zvyšují životní úroveň. A ve větší diferenci výsledků práce ve smyslu za větší objem a kvalitnější práci, za snaživost větší odměna.

Bédo, souhlasím, ale poměry se během času měnily, postupně byla víc oceňováno projevování lojality než výsledky a začal nabíhat klientizmus. Zkrátka klasická degenerace.

r.m.
r.m.
6. 7. 2014 10:34

Každoročně jsme odváděli miliony dolarů do Moskvy na internacionální boj. Každoročně jsme dostávali příkazy dodávat stroje sovětským přátelům po zeměkouli za hubičku. Proto jsme se měli špatně.
Teď se máme špatně, protože koloniální normalizační struktury zůstaly neporušené, jen změnily své pány. Díky Havlovi.

jogín
jogín
6. 7. 2014 10:59

Bédo, řekl bych, že degenerace v chování nastala hlavně díky ruské okupaci a vládě qislingů. Ještě na začátku 70 let dodávala Lachema a Sevac nové reagencie na světové úrovni, ale pak přes všechny řeči o vědeckotechnické revoluci následoval úpadek až k totální stagnaci. A éru molekulární biologie výroba prošvihla úplně, taky díky nesmyslné EU politice srovnatelné s dobou Lysenka. Naštěstí se aspoň ve vědě držíme.

Slobo
Slobo
6. 7. 2014 11:13

Béda (m.i) napsal

comment image

comment image

mirror
mirror
6. 7. 2014 11:28

r.m. napsal
Každoročně jsme odváděli miliony dolarů do Moskvy na internacionální boj. Každoročně jsme dostávali příkazy dodávat stroje sovětským přátelům po zeměkouli za hubičku. Proto jsme se měli špatně.

Proboha, kde se berou takoví tupci? Z Ruska jsme brali rudy, ropu a plyn. Na tyto komodity jsme na západních trzích neměli. Idioti, kteří se prodrali po převratu k vládě, dovedli českou ekonomiku do koloniálního přívěsku Západu. Cizí firmy ročně od nás odvádějí zisk 200 až 300 miliard Kč. Potrestat ty grázly za vlastizradu, nic jiného si nezaslouží.

mirror
mirror
6. 7. 2014 11:34

Sio napsal
Komunisté dojeli na špatné řízení, špatné plánování, neefektivitu v produktivní ekonomice, malou motivaci lidí.

Sio, vy mne překvapujete čím dál tím více. Argumentujete jako ti, kteří si ušpinili ruce popřevratovými krádežemi a idiotskými výmluvami na komunisty. Měl byste znát osu Rožnov – Kopřivnice – Ostrava Vítkovice. Jako rodák z tohoto kraje byste měl vědět, co se v zmíněných firmách vyvinulo. Také byste měl vědět, co se vyvinulo po převratu a co se tady českého vyrábí. Myslím, že byste nic originálního nedokázal vyjmenovat.

Alena
Alena
6. 7. 2014 12:03

mirror napsal Proboha, kde se berou takoví tupci? Z Ruska jsme brali rudy, ropu a plyn. Na tyto komodity jsme na západních trzích neměli. Idioti, kteří se prodrali po převratu k vládě, dovedli českou ekonomiku do koloniálního přívěsku Západu. Cizí firmy ročně od nás odvádějí zisk 200 až 300 miliard Kč. Potrestat ty grázly za vlastizradu, nic jiného si nezaslouží. Globalizace pokročila a tak je jedno, pro kterou firmu dnes člověk dělá. V tom se těžko může srovnávat dnešní doba s dřívější. Pro objektivní hodnocení potřebuji znát tyto odpovědi. Byla RVHP postavena na diktátu nebo spolupráci? Čí byla zásluha vyrovnanosti… Číst vice »

peter.
6. 7. 2014 12:17

jogín napsal Bédo, řekl bych, že degenerace v chování nastala hlavně díky ruské okupaci a vládě qislingů. Ještě na začátku 70 let dodávala Lachema a Sevac nové reagencie na světové úrovni, ale pak přes všechny řeči o vědeckotechnické revoluci následoval úpadek až k totální stagnaci. A éru molekulární biologie výroba prošvihla úplně, taky díky nesmyslné EU politice srovnatelné s dobou Lysenka. Naštěstí se aspoň ve vědě držíme. Vždy ma irituje,keď počujem alebo čítam vyjadrenia typu:v 1968 nás obsadili Rusáci,Ruská okupácia,Rusi strieľali na Václaváku atď. Pravda je,že v 1968 nás obsadili vojská štátov VZ okrem Rumunska a 20 rokov nás okupovala… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
6. 7. 2014 12:35

Sio napsal Komunisté dojeli na špatné řízení, špatné plánování, neefektivitu v produktivní ekonomice, malou motivaci lidí. Sio, vaše poznatky jsou obdivuhodné. Já jsem sice dnes již v důchodu, ale v kapitalistickém podniku jsem podniku (polostátním) jsem si stačli odpracovat ještě 22 let a to jako ten vámi tolik protěžovaný konstruktér. Velice zblízka jsem poznal to dobré kapitalistické plánování, efektivitu :), ale také motivaci, pravda, taje dnes vysoká. Tou motivací je strach, ten za socíku nebyl, čili jediněš v tomhle bodě s vámi souhlasím. Krom toho „skvělého“ kapitalistického řízení jsem ale viděl úžasné kapitalistické plýtvání, a to i lidským potenciálem, a… Číst vice »

Sio
Sio
6. 7. 2014 12:43

Béda napsal
Sio,

ta otázka měla smysl vůči multinicku Béééda, který kladl své „všetečné“ otázky, ne které jsem reagoval. Pak byl multinick Béééda, který do diskuse přispěl pouze otázkami a tradičními urážkami a zásobárnou uložených replik vyzmizíkován. Takhle to vypadá jako má neodůvodněná žvanivá samomluva.

Aha, tak to jsem si nevšiml, toho multinicku.

Sio
Sio
6. 7. 2014 12:46

No dobře, ale pojďme dál. Jak je možné, že se někdo jako Gorbačov dostal do čela SSSR a to nadán takovou mocí, že to mohl všechno rozvrátit? Nemohl v tom být přece sám a musely k tomu být připravené podmínky. V SSSR s ž.ú. západního Německa by Gorbačov neměl šanci.

Sio
Sio
6. 7. 2014 12:47

To bylo pro Petera.

Sio
Sio
6. 7. 2014 12:49

jogín napsal

Sio, hlavní zádrhel pro rozumné uspořádání společnosti je motivace jednotlivců. Za řemeslnického kapitalizmu fungoval individuální zisk jakž takž slušně, jenže při koncentraci výroby dojde zákonitě k „odklánění“ financí. A trh je dobrý sluha, ale zlý pán- jak vznikají oligopoly, je ekonomická efektivita v háji, běží závod ke dnu- nejen odklánění, ale taky výdaje na marketing a šroubování zisku.

Jo, když to vezmu podle vaší první věty, tak říkáme každý po svém totéž?

Sio
Sio
6. 7. 2014 13:00

mirror napsal Sio, vy mne překvapujete čím dál tím více. Argumentujete jako ti, kteří si ušpinili ruce popřevratovými krádežemi a idiotskými výmluvami na komunisty. Měl byste znát osu Rožnov – Kopřivnice – Ostrava Vítkovice. Jako rodák z tohoto kraje byste měl vědět, co se v zmíněných firmách vyvinulo. Také byste měl vědět, co se vyvinulo po převratu a co se tady českého vyrábí. Myslím, že byste nic originálního nedokázal vyjmenovat. Mirror, stáčí zajít třeba do muzea v Kopřivnici. Vyvinulo se pár věcí za komunistů a také před nimi. Na některé věci jsem hrdý. Ale já přece nemluvil o tom, co… Číst vice »

Béda
6. 7. 2014 13:04

Sio napsal No dobře, ale pojďme dál. Jak je možné, že se někdo jako Gorbačov dostal do čela SSSR a to nadán takovou mocí, že to mohl všechno rozvrátit? Nemohl v tom být přece sám a musely k tomu být připravené podmínky. V SSSR s ž.ú. západního Německa by Gorbačov neměl šanci. Myslím, že existují zhruba 3 možná vysvětlení: 1) byl to dalekosálhý konspirativní záměr komunistických elit, které chtěly transformovat jeden systém v jiný, proto si vybraly Gorbačova – tato varianta mi připadá méně pravděpodobná 2) Gorbačov chtěl zušlechtit, vylepšit a dynamizovat reálný socialismus, naivně spoléhal na symbiotické partnerství obou… Číst vice »

Sio
Sio
6. 7. 2014 13:04

Alena napsal Globalizace pokročila a tak je jedno, pro kterou firmu dnes člověk dělá. V tom se těžko může srovnávat dnešní doba s dřívější. Pro objektivní hodnocení potřebuji znát tyto odpovědi. Byla RVHP postavena na diktátu nebo spolupráci? Čí byla zásluha vyrovnanosti tehdejšího československého rozpočtu? Tehdejší průmyslové produkci či cenám, za které se obchodovalo? Do jaké míry byly tehdejší ceny reálné a do jaké míry nadiktované? Vím např.,že socialistickému bloku se ropná krize vyhnula Bylo by hloupé tvrdit, že bylo „všechno špatně“. Ale také nelze zavírat oči před zásadními systémovými nedostatky v produkci soc. zemí. V Rusko to bylo vidět… Číst vice »

Sio
Sio
6. 7. 2014 13:11

Dolmen napsal Sio, vaše poznatky jsou obdivuhodné. Já jsem sice dnes již v důchodu, ale v kapitalistickém podniku jsem podniku (polostátním) jsem si stačli odpracovat ještě 22 let a to jako ten vámi tolik protěžovaný konstruktér. Velice zblízka jsem poznal to dobré kapitalistické plánování, efektivitu :), ale také motivaci, pravda, taje dnes vysoká. Tou motivací je strach, ten za socíku nebyl, čili jediněš v tomhle bodě s vámi souhlasím. Krom toho „skvělého“ kapitalistického řízení jsem ale viděl úžasné kapitalistické plýtvání, a to i lidským potenciálem, a nehospodárnost, vč. ohromného rozkrádání. Pravdou je, že ke konci socíku se více cenily projevy… Číst vice »

Béda
6. 7. 2014 13:30

Návrat k témě: http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/4348-rusove-v-donbasu-vystaveni-bezprikladnym-etnickym-cistkam

Ukrajinská armáda pokračuje v rozsáhlé ofenzivě proti Doněcké a Luhanské lidové republice. Plošné ostřelování dělostřelectvem přináší více civilních obětí. Salvové raketové systémy Grad, Uragan a Směršč se v Nikolajevce použily prakticky k vymazání této obytné oblasti ze zemského povrchu. S tímto městem teď není spojení, takže není možné se přesně dovědět, jaké jsou oběti…

Obytné čtvrti Semjonovky a Slavjanska jsou běžně vystaveny pravidelnému bombardování. Systémy podpory života v Slavjansku jsou mimo provoz; město je obklíčené a zablokované. Na auta, co se pokusí odjet, se střílí.

Béda
6. 7. 2014 14:03

Další ze široké plejády omezených amerických politiků (tentokrát jedna z čelních političek) – „Hitlary“ opět zaperlila: http://czech.ruvr.ru/news/2014_07_06/Clintonova-o-Putinovi-Muze-byt-nebezpecny-1790/

Fašisti nakonec humanitárně napadnou Rusko zato, že Putin drze nezaútočil na Ukrajinu a zůstal u diplomacie.