Svět ruskýma očima 485

 

„K čertu s EU“

8. prosince 2018

V polském sejmu se zformovala koalice proti evropské integraci, sestávající z Národního hnutí Roberta Winnického a strany Svoboda bývalého europoslance Janusze Korwin-Mikkeho. Koalice má jít do voleb do Evropského parlamentu. Jejím úmyslem je bojovat s centralismem, nátlakem zvenčí a vládou EU, na obranu konzervativních a křesťanských hodnot.

Iniciativu koalice okomentoval Korwin-Mikke: „Máme jednotný a velmi silný společný programový bod: ‘K čertu s EU’. Národní hnutí má v programu Polexit a my rozvrat EU.“ Strana Svoboda má v Sejmu dvě křesla.

Podle průzkumů má protievropské nálady 7 až 10 % Poláků, ale Winnicki tvrdí, že jich je ve skutečnosti více. Euroskeptikem je každý čtvrtý přívrženec vládní strany Právo a spravedlnost, 13 procent z nich by si přálo odchod Polska z Evropské unie. Pro ukončení členství v EU je také 22 % voličů vůdce strany Kukiz-15 Pavla Kukize, sám Kukiz se v zahraniční politice shoduje se stranou Právo a spravedlnost. Mezi potenciální spojence koalice se řadí hnutí Opravdová Evropa profesora Miroslawa Piotrowského a poslanci Marek Jakubich a Grzegorz Braun jsou zastánci větší nezávislosti Polska na Bruselu.

Jak Národní hnutí, tak strana Svoboda považují za nepřípustnou trvalou přítomnost vojsk USA v Polsku, vystupují za normalizaci vztahů s Ruskem, sblížení s Orbánovým Maďarskem a tvrdší politiku k nacionalistickému režimu Porošenka. Zároveň jsou zastánci propagandy polské kultury na územích bývalé Rzeczpospolité, včetně Západního Běloruska a Západní Ukrajiny.

Převzato z Fondsk.ru

***

Setkání města a vesnice

11. prosince  2018

Poslední masové akce protestu zachvátily o minulém víkendu Francii. Podle ministra vnitra bylo na ulicích 136 tisíc lidí a zadrženo bylo přes 2 tisíce občanů. Obzvláště je postižena Paříž, kde rabují tlupy, které se tváří jako manifestující, vytloukají výklady luxusních obchodů a zapalují auta.

Hnutí žlutých vest je dnes viděno jako hlavní hybná síla revoluce a budoucí likvidace Páté republiky. Vláda Edouarda Philippa už to vzdala a protesty neutichají, nabírají obrátky se stále novými požadavky. Macron nejdříve řekl, že protestující jsou rozezlení lidé, jimž se nedostává lásky. S organizacemi zaměstnavatelů a odbory chce vyhodnocovat krizovou situaci.

Žluté vesty jsou prekariát, neboli noví chudí, nechráněné vrstvy obyvatel žijící od výplaty do podpor s neustálou sociálně ekonomickou nestabilitou. Podle našich představ je Evropa společností blahobytu, ale ve skutečnosti tam začíná být situace podobná na strašáky ze sovětských metodických listů, kde se hovořilo o vykořisťování, nerovnoprávnosti a buržoazním sociálním darwinismu.

Bohatá města se setkala s chudou vesnicí a stačila jiskra, aby byl zažehnut celý požár problémů.

Mladý francouzský spisovatel Edouard Louis promluvil o šoku a empatii ve chvíli, kdy uviděl snímky Žlutých vest. V davu uviděl své příbuzné, sousedy, kamarády vyčerpané prací a žádající spravedlnost. „Byli podobní na postavy z mé rodiny, na obyvatele vesnice, kde jsem žil v dětství, na lidi, jejichž zdraví bylo podlomeno starostmi a chudobou, kteří stále opakovali: ‘Nikdo nás nepotřebuje, nikdo o nás nestojí.’“

Pro mnohé byla překvapením rychlost, s jakou se neorganizované skupiny dokázaly mobilizovat po celé zemi. Není to nic divného, mítinky a nenásilné akce protestu jsou neodmyslitelnou součástí francouzské politické kultury.

Jiná věc je, že byly technologie protestů dříve popsané Genem Sharpem používané západními elitami na postsovětském prostoru. Ty jsou nyní přístupny  neprofesionálům v oboru politických technologií (aktivisté, osoby v oboru lidských práv). Nahromadění takových zkušeností i v méně závažných věcech přineslo výsledek a pro politické elity Západu bylo překvapením.

Situace by se mohla vymknout kontrole. Lidové masy se stejně jako v 19. století, kdy byly nadšené výsledkem francouzské revoluce, hlasitěji dožadují svých práv. Žluté vesty se již objevily v Belgii, Bulharsku, Srbsku a dokonce i v Iráku! Je jen potřeba čas, aby se staly politickou silou, s níž se bude muset počítat.

Převzato z RT.com

***

Sýrie v předvečer nové války: k teroristům přicházejí proudem moderní zbraně

Hamza Abbás, syrský vojensko-politický expert

11. prosince 2018

Turecko plánuje využívat ozbrojené formace Svobodné syrské armády (SSA) proti Kurdům a teroristům z radikálních skupin.

Tento fakt už nikdo moc neskrývá. Pro kvalitní realizaci svých plánů nelituje Ankara síly ani prostředky a bohatě zajišťuje kontrolované nezákonné formace v Sýrii zbraněmi, municí a různými doplňkovými prostředky, jako jsou přístroje pro noční vidění a drony.

Celá tato záplava vojenského materiálu jde prakticky otevřeně přes turecká kontrolní stanoviště bojovníků uvnitř demilitarizované zóny v syrské provincii Idlíb.

Je možno položit otázku, co je v tom špatného? Turci chtějí využít skupiny SSA proti radikálním islamistům, jako je Džabhát an-Nusrá, které odmítají složit zbraně a plnit podmínky mírových dohod a nadále útočí na vládní vojska.

Podstata je v tom, že ne všechny proturecké skupiny bojují s radikály, nebo jsou ochotny proti nim zasahovat. Navíc některé bandy nezákonných ozbrojených skupin a teroristů musely být uzavřené uvnitř zóny Idlíb, daly se dohromady a vytvořily obyčejný barter. Tak radikálové z Džabhát an-Nusrá náhle dostávali od „šedých“ skupin SSA velká množství léků, zbraní i munice.

Za vojenské dodávky platily Nusrá a její spojenci historickými předměty, klenoty a jiným majetkem ukradeným civilním obyvatelům provincie Idlíb. Nakonec Turci dodávají velkou část vojenského materiálu svým spolupracujícím skupinám v Sýrii a ten se ocitá v rukách teroristů. Nejde o žádné staré zbraně, ale o moderní ostřelovačské a automatické pušky, přístroje pro průzkum, komunikační prostředky, protitankové komplexy a jiné.

Nyní Turecko dodalo skupinám podřízeným SSA nejméně 30 bezpilotníků a koncem roku jich předá ještě 40. Tato technika padne do rukou teroristů a ti ji použijí k nasazení bomb a k bombardování. Není pochyb o tom, že se bezpilotníky objeví u radikálů. Bohužel se musí vzít v úvahu, že bude přesun zbraní teroristům stoprocentní a ty pak poslouží proti syrským vládním vojskům.

Nakonec vzniká neradostný obraz: Pomocí kontrolovaným skupinám kvůli realizaci svých zájmů Ankara zásobuje zbraněmi a moderními prostředky pro vedení války teroristy a ti je využijí ve svém zájmu.

Převzato z Rusvesna.su

***

Bitva o Afriku. Rusko se vrací

Julia Viťjazova

14. prosince 2018

John Bolton, poradce Bílého domu pro národní bezpečnost uvedl k nové strategii USA v Africe: „Velké mocnosti – soupeři Čína a Rusko prudce rozšiřují finanční i politický vliv po celé Africe. Cílevědomě a agresívně směřují svoje investice do regionu, aby získaly konkurenční převahu nad USA.“ K tomu dodal: „Tyto dravčí metody Číny a Ruska brzdí ekonomický růst Afriky, ohrožují nezávislost afrických států, staví překážky investičním možnostem Spojených států, míchají se do amerických vojenských operací a vytvářejí značné nebezpečí národním zájmům USA v oblasti bezpečnosti.“

Je možno říci, že přechod Ruska z postavení „regionální benzinky“ do postavení velké mocnosti-soupeřky je v americké diplomacii velký pokrok a svého druhu zrada odkazu McCaina.

Zajímavé je, že boj za černý kontinent mezi USA a SSSR probíhal po desetiletí. Obě země se snažily získat pro sebe co možno nejvíce „ideologických spojenců“. Po rozpadu Sovětského svazu ruská pozornost k Africe oslabila. Politický kapitál vložený Sovětským svazem byl téměř celý ztracen. Bylo dost jiných věcí vyžadujících pozornost.

V poslední době se situace změnila. Dnes jsou africké země se zásobami užitečných nerostů (mangan, chrom, bauxit, zinek, cín a strategicky důležité kovy vzácných zemin) opět předmětem zájmu Ruské federace. Jenže dovoz nezpracovaných surovin zajímá i USA, Čínu a Indii. Rusko přichází do zemí s podmínkami výhodnými pro obě strany, kdežto Američané jednají z pozice síly a vůbec se nerozpakují míchat se do domácích záležitostí partnerských zemí.

V roce 2006 bylo v Africe jen 1 % amerických zpravodajců z celku nacházejícího se v zahraničí. V roce 2016 už šlo o 17 % rozmístěných v zemích Afriky. Po Blízkém východu je jich tam nejvíc. Velení USA tvrdí, že „pomáhají africkým partnerům v boji s terorismem a extrémismem“. Neboť „problémy Afriky mohou být mnohem větším rizikem, než nestabilita v Afghánistánu, Iráku a Sýrii“.

Ruští vojáci jsou v Africe přítomni také, ale není jich tam tak mnoho a nemají stejné cíle jako Američané. Například ministerstvo obrany RF podepsalo s Mosambikem dohodu o volném přístupu ruských válečných lodí do mosambických přístavů. Navíc byla podepsána úmluva o vojenské spolupráci, podle níž se má dodávat ruská vojenská technika a zajistit výcvik personálu. Patří sem i dodávky zbraní a specifických zařízení, ruští poradci mají být přítomni v Kongu, jedná se s Jižním Súdánem a k zesílení bezpečnosti prezidenta Středoafrické republiky je v zemi přítomen speciální ruský útvar. V tom všem vězí znepokojení Ameriky.

Za několik let se Rusku podařilo v bitvě o Afriku USA dohnat a někde i předstihnout.

V roce 2014 se prezident Guineje obrátil na Vladimira Putina s žádostí o pomoc v boji s ebolou, která v Africe zavinila smrt tisíců lidí. Na Putinův pokyn byla v roce 2015 vyrobena vakcína a v roce 2016 pod záštitou WHO představena.

V roce 2015 bylo za peníze Olega Děripasky v Guinejské republice vybudováno speciální centrum na vakcinaci a studium viru, klinické a diagnostické centrum epidemiologie a mikrobiologie. Od roku 2016 do roku 2018 proočkovalo ministerstvo zdravotnictví RF spolu s RUSALEM obyvatele před ebolou. Akce je ukončena. Tak bylo zachráněno velké procento lidí.

Američané Afriku kolonizují. Svoji vojenskou přítomnost mají jako jediný příslib bezpečnosti. Moskva přistupuje k otázce z pozice pomocníka a ne nadřízeného. Rusové africkým zemím pomáhají a nesahají za to na jejich politickou a hospodářskou svrchovanost. Proto je Bolton hysterický a uznává, že dosavadní politika USA v Africe měla řadu vad. Poznamenal, že v posledních letech Washington vyčlenil tamním státům miliardy dolarů, ale „ani tak nedosáhl žádný výsledek“.

Američtí novináři si myslí, že od Středozemního moře až po Jižní Afriku podkopávají akce Ruska status quo USA v tomto regionu, který zde existoval od studené války. Investujíce do Afriky miliardy nepochopily Spojené státy jedno. S lidmi je potřeba jednat lidsky. Vztah pán/otrok je dnes vyloženě zastaralá strategie.

Jsou svědectví, že na uzavřeném setkání se senátory prý nazval Trump regionální země „špinavými dírami“. Takový vztah se nepromíjí. O to víc, když existuje alternativa, jakou je uctivá a rovnoprávná spolupráce. Pochopitelně, že jednou dobrou věcí se partie nevyhraje. Ale využívání výhradně metod studené války již není aktuální. Někdy je na místě zdvořilost, politická i vojenská. To tomu kdo si o sobě myslí, že je výjimečný hegemon, chybí.

Převzato z News-front.info

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
31 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zajoch
17. 12. 2018 7:36

Irena napsal Překladů není nikdy dost. Díky Zajochu http://www.energovector.com/news-edinuyu-elektronnuyu-valyutu-dlya-raschetov-sozdadut-strany-eaes.html Zpráva potvrzuje záškodnictví Lukašenka a Nazarbajeva. Kazachstán se do určité doby jevil jako pevný článek EAES, ale až do přítelíčkování Nazarbajeva s USA. Podobně se přátelil a vycházel vstříc NATO, a tedy USA, Janukovyč (na příklad nechal na Ukrajině cvičit vojska NATO) a jak dopadl. Nakonec musel prosit RF o záchranu své osoby. Stejně tak Nazarbajev, když mu hrozil majdan v Kazachstánu, čiperně přiklusal za Putinem.Takoví jsou všichni ti pseudovůdci bývalých svazových republik. Když jim teče do bot, tak Rusko pomoz! Arménský Sargsjan byl také ve své funkci přítel Západu a… Číst vice »

Bety
Bety
17. 12. 2018 14:26

Zajochu díky. Něco z toho bych vypíchla: Macron: Protestující jsou rozezlení lidé, jimž se nedostává lásky. (co mi to jen připomíná? Tak lásky, jo? Co takhle aspoň malé přihlédnutí k jejich potřebám? Co takhle starost, aby neprospívaly jen mezinárodní korporace a banky, ale také stát, který „řídí“? A také trochu pravdy by neškodilo, jen by to nesměla být maskovaná lež). John Bolton: Tyto dravčí metody Číny a Ruska (investice do regionu) brzdí ekonomický růst Afriky. (No tady máme pravdu obrácenou jako rukavičku a ani se přitom nezačervená, že?) Trump: Regionální země jsou špinavými dírami. (Tak tohle je pravda, přesně takhle… Číst vice »

orinoko
18. 12. 2018 13:14

K Syrii: Turecko údajně přesunulo spoustu těžké vojenské techniky k syrskym hranicím východně od Eufratu. Asi to myslí vážně s útokem na Kurdy. Protože … Ze stanovišť u hranic se stahuje émerický údatny army kripl , aby náhodou nepřišel k uhone. A urychleně posty předává, pricemz vyzbrojuje protitankovou technikou.
Je priznacne, že emik dělal těžkého bubaka, a když mu na něj erdragon haze bobek, tak raději stáhne ohon, a zachová vojenskou moudrost: Kdo utece, ten vyhraje.
Jinak turecký erdragon je autorem zajímavého vyroku: Demokracie je jako autobus, který tě doveze, kam potrebujes. Potom z něj můžeš vystoupit.

orinoko
18. 12. 2018 14:40

V podstatně je rozhodnuto: Émericka Armi prasátka se hodlají v Syrii usadit na věčné casy.
Bože můj , a Turbo Spencer brala kydy toho dementa z bílé zemljanky vazne. Ten už nemůže ale vůbec nic. Bez svolení retardovaneho forta a sloufa Pompeje už nemůže dojít ani na prevet.
Do dubna 2019 podle některých odhadu vyvolá émerika valku, a nikoli hybridni. Ono ji moc času nezbyva. Už teď je před stavem hybernace. Tlama jede jak tlampac, a skutek utek.

orinoko
18. 12. 2018 14:47

V té émerice je opravdu inteligence na postupu. Nějaké CIA hovado prohlasilo, že kurdske perspektivy jsou jasne… Jako pravda a laska.
Konkrétně reklo: Irák neexistuje, Sýrie neexistuje.
Co NATO Pravda a laska?
Ty, vole. To je dechberouci.

orinoko
18. 12. 2018 15:11

Zakončuji krasojizdu.

Co může současný émerický prezidentista?
Onanovat na TWEETU!

racek
racek
18. 12. 2018 22:28

Echh já dnes prožívám den nasranosti na Babiše Hamáčka a Petříčka za jejich věrolomnost a vlastizradu … Já tedy Babišovi nevěřil nikdy, vzhledem k …… ale v mé dlouholeté praxi s tímto druhem spoluobčanů se mi to bohužel téměř vždy potvrdilo. Měl bych vychladnout, krátí mi to život a i tak ho tak moc nezbývá …
Milý Orinoko, a co můžete Vy? Nebo já? Taky onanovat na Tweetu, akorát by nás skoro nikdo nečetl. A to je přece jen určitý rozdíl.

Martin (už bez taky m)
19. 12. 2018 18:23

Člověk, kterého je vždy přínosné si poslechnout
Сергей Кургинян. Право знать!
https://www.youtube.com/watch?v=GjRTvFQled8

Aleš
Aleš
20. 12. 2018 6:51
Martin (už bez taky m)
20. 12. 2018 9:05

Duma omezila zahraniční vlastnictví i pro zpravodajské agregáty v Rusku
http://casopisargument.cz/2018/12/20/duma-omezila-zahranicni-vlastnictvi-i-pro-zpravodajske-agregaty-v-rusku/

Aleš
Aleš
20. 12. 2018 9:59

http://www.novarepublika.cz/2018/12/komentar-terezy-spencerove-usa-v-syrii.html
S potměšilým úšklebkem a zároveň s upřímnou radostí sleduji, že Bašár Assad je stále prezidentem Syrské arabské republiky. A se stejně potměšilým výrazem v tváři sleduji, jak si Piráti s Kalouskem objasňují, co jsou to ve skutečnosti západní a euroatlantské hodnoty. Když Piráti budou horovat aktivněji pro válku proti Talibanu, za chvíli již nepůjde jen o legalizaci konopí ale i heroinu, to by i Mirďa mohl přimhouřit oči a vyřknout něco o humanitární povaze opia a jejich pašeráků od našich spojenců z NATO z Kozova…

orinoko
20. 12. 2018 18:22

Iran varuje před cachrarstvim tzv. západu v Sýrii, kdy emika podelaneho z erdragona a jeho tanků by mely nahradit vazalske jednotky OSN. Nebo podobný dobytek. Jordánsko si stěžuje na Bílé palice na svém území. Jsou jaksi mimo jordanskou jurisdikci. Podle některých zpráv část Kurdů jedná s Rusy o predani některých lokalit bohatých na ropu Damašku. Jde o území , kde se Kurd zjevoval leda tak v Karlu Mayovi. Ono jim vlastně stejně nic jiného nezbývá. Místní Arabove se bouří, Rus asi 30 km od iráckých hranic zbuduje strategické letiště a pote , co vojenským izrazidum přítomným v Moskvě oznámil, že… Číst vice »

orinoko
20. 12. 2018 18:39

Pokud jde o údajné americké stažení ze Sýrie, tak odkazuji na Putina. Naprosto nechápu, proč je Rus donekonečna nazývá „našimi partnery“. Situace vyžaduje jediné: Tak co z tebe zase, ty hovado, vypadne?
Čím méně se bude Putin scházet s Muhamadem Ali americké politiky, tím lepe.
V Rusku musí do popředí íránský akcent: S debily se už ani nebudeme bavit. Natož s nimi něco uzavírat.
Copak se děje na korejském poloostrově?

orinoko
20. 12. 2018 19:40

Tak , a jsme na konci dnešní pouti. Onen výrok tureckého erdragona nejenze je výstižný pro politiku v globálu, ale konečně ho začala realizovat v praxi i druhá strana. Zeptejte se amerického retardovaného Fořta na zadni dvorek Ameriky. To je fusancu!! A těch darebáků. Venezuela, Nicaragua, Kuba. A to nechtěl nasejrit Ekvádor a Bolívii. Budou volby. Ale ve zmíněných státech už nemá americké prase takovou sílu. Neboť se mu hrouti Honduras. Přesně ten, ve kterém provedlo tažení ála Grenada. Ergo kladívko: Kdo zaseva chaos jinde, netuší že bordel má netušené akviziční schopnosti. Žere a žere. Jako had, který požírá vlastní… Číst vice »

orinoko
20. 12. 2018 20:25

Mám prosbu. Může mi někdo sdělit , co se děje na Slovensku? Došlo tam k majdanu? Tolik debilozit pocházejících ze Slovenska jsem už dlouho nezažil.
No … koneckonců …. budou mít , co chtěli. Všichni. Ale jen někteří o to usilovně usilovali.
Svět funguje tak, že každého dožene jeho vlastní volba.
Ale jen defektní Kalouskovo vymrle může postihnout i Slovensko.

orinoko
20. 12. 2018 20:41

Tak přece… já o těchto věcech nikdy nepoCHYBUJI…
Soudruh Mattis v Americe…. něco jako komiks kombinovaný Bilakem a vysernici … prohlásil, že nesouhlasí s konáním trumpifajksla.
Umíte si představit , že Sojgu vyhlasi Putinovy záměry za hodna majdanu?
Já osobně si od posledních dní tureckého erdragona docela cením. V politice se vyzná líp, než my všichni dohromady.

Tom1622
Tom1622
21. 12. 2018 8:24

Že by nová ruská základna v Karibiku ? http://tass.com/pressreview/1035596

Irena
22. 12. 2018 8:45

Vím, že popsané v tomto článku, není nic nového pro zdejší čtenáře, ale obávám se, že by v tom mnoho objevných informací nalezla mládež, která absolvovala školu prý založenou na „sovětském dědictví“. Páni s BIS si asi nepovšimli, že po 89 se dějiny začaly tak nějak „samy o sobě“ rychle měnit a to především ve školních osnovách. Ani nemluvě například o změně oslavy konce 2. světové války z 9. května na osmého, což je něco, z čeho je mi pořád do hloubi duše stydno. A to prosím tady u nás, kde ta válka fakticky skončila. A my nevíme, kdy to… Číst vice »

orinoko
22. 12. 2018 18:28
Botičky od Diora
Botičky od Diora
23. 12. 2018 13:48

Irena napsal

http://voicesevas.ru/news/42001-mnenie-esche-kiev-ne-pal.html

Nádherný článek vč. komentáře pod ním, určitě přečíst.

Bety
Bety
23. 12. 2018 14:24

orinoko napsal
Odkaz na jiný názor ze syrského kotle. Nezapře kurdskou pravdu a lásku.

Autorka článku neustále vyzývá čtenáře, aby si její tvrzení ověřili na mapě.
Pěkně jí to dal jeden z komentářů pod článkem, asi takhle: „Jsou údaje
autorky stejně relevantní jako její tvrzení, že Turecko nesousedí s Iránem“?