Trump a finančníci

Poslední dobou mají moji čtenáři mnoho otázek ohledně vztahů Trumpa a „finančníků.“ Tyto dotazy narostly v souvislosti se vstupem představitelů banky Goldman Sachs, která je považovaná za základnu finančníků, do Trumpova týmu a se zrušením řady omezení pro finanční sektor z roku 2008 zavedených Obamou z důvodu tehdejší krize. Pokusím se odpovědět, i když se mi samozřejmě všechny detaily vysvětlit nepodaří.

Připomínám, že rozhodnutí z roku 2008 bylo situační, nic v principu neřešilo a celkově nebylo příliš vhodné pro finanční systém, který koneckonců musí fungovat za všech okolností, dokud nebude zaveden komunismus. Ve skutečnosti situaci tehdy zachránila peněžní emise, kterou zastavil v roce 2014 právě Obama. Ale ještě předtím, v roce 2011, za podmínek plného vědomí, co záhy udělá Obama, došlo k pokusu vyjmout zpod kontroly USA emisi světové měny. Tento pokus zastavil Obama zorganizováním „kauzy Strauss-Kahn.“

Do té doby byla světová elita jednotná, zdrojů bylo dost pro všechny. Ale pak se stalo zřejmým, že mechanismus pro udržení této elity bude muset být dříve či později (jak se během tří let ukázalo v praxi) opuštěn – byly vytvořeny dvě varianty, jak se dostat z této situace. První – na nic nebrat ohled, prosadit svého člověka na post prezidenta USA a tupým pokračováním v emisích Fedu držet světové finanční instituce nad vodou. To byli budoucí „finančníci.“ Důsledky pro ně nejsou důležité, hlavní je udržet ve své moci zdroj svého postavení.

Druhá skupina navrhuje odstranit ze světové ekonomiky dluhový „převis,“ oživit reálnou poptávku a začít obnovu regionálních ekonomických uskupení. To byli budoucí „izolacionisté“ (označení převzato z americké politiky 19. století). Také je čekají problémy, protože stimulace ekonomiky dalšími emisemi musí být v důsledku jejich požadavků podstatně snížena, což znamená velký ekonomický pokles v celém světě.

Dalším důležitým rozdílem, který je třeba brát v úvahu je to, že pokud „finančníci“ jsou liberálové, tak „izolacionisté“ jsou konzervativci.

A teď se podívejme na situaci z pohledu těch, kteří jsou zástupci světových elit, resp. těch, kteří jsou o kousek níž, kteří se scházejí v Davosu nebo bilderbergském klubu (což jsou ekonomické a politické jednací platformy lidí blízkých Moci). Oni tento rozkol cítí, ale nevědí, jak se rozhodovat, kdo je přítel a kdo nepřítel. To není tak jednoduché, jde o dlouhodobé vztahy budované generace, není jednoduché přijmout odpovídající rozhodnutí. Vzpomeňme si, jak se u nás chovali lidé před odstřelem Nejvyššího sovětu, i když ve srovnání s dnešní situací to byla jen hádka na pískovišti.

A teď se pojďme podívat na konkrétní problémy. Ano, Goldman Sachs je ideové centrum finančníků. Ale je to banka patřící britskému kapitálu – konspirologové by řekli, že je rotschildovská. Ano, má pevné zakotvení ve finančních strukturách, ale konkrétní lidé v bance mohou být lidmi právě těch Rothschildů, kteří podpořili vystoupení Británie z EU. To znamená, že se postavili na stranu „izolacionistů“? Nebo podporovali opačnou stranu? Ale proč by pak budovali vztahy s Rosněftem (pozn. překl.: největší ruská ropná společnost vlastněná ruskou vládou)?

Už jsme psali dříve ve „Schodech do nebe“(kniha M. Chazina a S. Ščeglova vydaná v roce 2016, orig. Лестницa в небо, pozn. překl.), že pochopit, k jaké skupině elit náleží konkrétní člověk, je velmi složité, vyžaduje to důkladné pátrání. Pro Trumpa je všechno jednodušší, protože tyhle lidi zná celá desetiletí. A za tohoto předpokladu může mít docela rozumné důvody se domnívat, že tihle podpoří spíše „izolacionisty,“ než „finančníky.“ Tím spíš, že má jasná kritéria: ideový tradicionalista nejspíše nebude podporovat „finančníky,“ k liberálním „hodnotám“ má odpor.

Obecně lze říci, že nyní probíhá bolestivé rozdělení dříve jednotných světových elit do dvou hlavních uskupení. Celý proces ještě nedošel až „dolů“, ale dříve či později dojde. A pak se mnozí naši liberálové přebarví, což jim ostatně jde velmi snadno. Ale zatím ještě naprosto není možné o mnoha lidech říci, které z těchto dvou uskupení budou podporovat zítra.

O odvolání konkrétních obamovských příkazů a zákonů jsem už hovořil – měly dočasný charakter a zvláštní důvod zachovávat je dál nebyl, chod systému je třeba změnit. Mimochodem, jak jsem už vícekrát napsal, Trump má problémy s tím, že všichni jeho experti studovali ekonomii, v níž jsou problémy současné krize tabuizovány. Proto nejsou schopni dát vzniknout ničemu konstruktivnímu, ale to už je téma na samostatný článek. Zatím je nezbytné zkoumat, jak probíhá rozdělení dříve jednotné světové elity. Překvapení jsou u tohoto procesu naprosto nevyhnutelná, jako například vstup zástupců Goldman Sachs do Trumpovy administrativy.

Zdroj: World Crisis

Překlad: Croix

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
20. 2. 2017 18:18

Kontrolní otázka pro autora úvahy: Nebyli čirou náhodou Goldmani jedněmi z původců hypoteční bubliny? Nebyla právě kvůli takovým jako jsou oni zavedena regulace bankovních spekulací na burze, kterou chtěl prezident – oligarcha jedním ze svých prvních výnosů torpédpovat? nepodniká čirou náhodou Trump taky v oblasti realit? A nemohla se jej taky dotýkat nějakýn způsobem hypoteční krize? Není to náhoda že jeho ministrem financí je chlápek od Goldmanů a šéfem ekonomické rady taky chlápek od Goldmanů? Není to náhoda že MZV u Trumpa je chlápek z ExxonMobil, takto transformované Rockefellerovské Standard Oil Company a že poradce nového prezidenta Kissinger vyrostl díky… Číst vice »

Gatta
Gatta
21. 2. 2017 14:15

Zkusím to, i z časových důvodů, jednoduše: Po Velké finanční revoluci, kdy finančníci prakticky ovládi všechny vyspělé společnosti, se situace dostala do bodu úvrati. Nejen že se ukázalo, že „nejen penězi živ je člověk“, natož stát, ale současně se ukázalo, že už brzy „ne pro všechny finančníky bude na globálním poli dost úrody“ – zvláště pro ty z USA (o Evropě nemluvě) – stačí se jen letmo podívat přes Pacifik. Nastal tedy čas vytvořit, či spíše vyčlenit, jinou – novou elitu – elitu ve které pochopitelně bude jen vybraná část z nynější přebujelé finančnické třídy a která se v pudu… Číst vice »

Béda
21. 2. 2017 14:36

Gatta napsal Zkusím to, i z časových důvodů, jednoduše: Po Velké finanční revoluci, kdy finančníci prakticky ovládi všechny vyspělé společnosti, se situace dostala do bodu úvrati. Nejen že se ukázalo, že „nejen penězi živ je člověk“, natož stát, ale současně se ukázalo, že už brzy „ne pro všechny finančníky bude na globálním poli dost úrody“ – zvláště pro ty z USA(o Evropě nemluvě) – stačí se jen letmo podívat přes Pacifik. Nastal tedy čas vytvořit, či spíše vyčlenit,jinou – novou elitu – elitu ve které pochopitelně bude jen vybraná část z nynější přebujelé finančnické třídy a která se v pudu… Číst vice »

Gatta
Gatta
21. 2. 2017 14:54

Re Béda – jste moc hrr – na TRumpa i na mě – takže nevnímáte co vidíte, slyšíte a čtete. Jen můj názor: Tramp není žádný svatý lidumil, chce jen vytvořit (je nástrojem) novou USA elitu, která se nebude opírat jen o finančnictví, ale i o reálnou ekonomickou sílu a pochopitelně i o z ní plynoucí sílu vojenskou. Přínos pro USA a běžné američany patrně bude – jako vedlejší efekt této činnosti. Mexičanům a Číňanům … i Evropě, pochopitelně nepřinese nic – právě naopak. Snad se jen to globální, a i to obyčejně lidské uvažování vrátí z nadoblačných finančních „trvale… Číst vice »

Béda
21. 2. 2017 15:06

Gatta napsal Re Béda – jste moc hrr – na TRumpa i na mě – takže nevnímáte co vidíte, slyšíte a čtete. Jen můj názor: Tramp není žádný svatý lidumil, chce jen vytvořit (je nástrojem)novou USA elitu, která se nebude opírat jen o finančnictví, ale i o reálnou ekonomickou sílu a pochopitelně i o z ní plynoucí sílu vojenskou. Přínos pro USA a běžné američany patrně bude – jako vedlejší efekt této činnosti. Mexičanům a Číňanům … i Evropě,pochopitelně nepřinese nic – právě naopak. Snad se jen to globální, a i to obyčejně lidské uvažování vrátí z nadoblačných finančních „trvale… Číst vice »

Gatta
Gatta
21. 2. 2017 15:17

Re Béda – pochopitelně nevíme kdo za koho kope a kdo je s kým domluvenej – viz i článek … ale s kým byste na jeho místě dělal tu „novou elitu“ ?

Můžete si vybrat jen pár lidí – koho tedy ? Já bych se na „svoji“ stranu snažil získat ty nejsilnější kterým se dá jaž takž obchodně věřit a která znám. A to vše za přesvědčivého veřejného zdání, „že to vše dělám pro lid“ – jako pojistka proti možné zradě i těch nových elit. Viz Vladař.

Béda
21. 2. 2017 15:28

Ano. Třeba Goldmani a Rockefelleři budou stát v první brázdě bojovníků proti svým zájmům.

Gatta
Gatta
21. 2. 2017 15:31

PS Béda
Pokud se nad tím zamyslíme, tak je vlastně jasné, kdo dělá tady tu Trumpovu revoluci – ti njsilnější. Jak překvapivé … :-)
A tak možná Goldman, dnes virtuální špička finanční ekonomiky, může zanedlouho říct: „Tak hoši karty na stůl a ukažte se, co opravdu máte …“. A bude vyčištěno …

Béda
21. 2. 2017 15:35

Gatta,

Vtip je v tom, že právě Goldmani patří k těm kdo nejvíc promořil americkou a světovou ekonomiku jedovatými finančními deriváty, kdo nesplatitelně svými finančními kejkly zadlužil americkou a světovou ekonomiku. A nyní jsou v čele americké a světové ekonomické revoluce.

Tomu se až nechce věřit.

Gatta
Gatta
21. 2. 2017 16:04

Re Béda – Máte jiné vysvětlení ? :-) Jak jsem psal už dřív – Tramp se veřejně i publicisticky věnoval úpadku reálné ekonomiky a americké střední třídy už dlouho. A nejen díky tomu i nevraživostem a různým bojům s finančníky na Wall Street. A proto a pro svoji mediální gramotnost a přesvědčivost, byl patrně i vybrán, jako symbol „revoluce“. Ale i „pak“ někdo z těch finančníků musí v americe zůstat. No a Goldmani zamořovali a zadlužovali … až se stali velmi bohatí. Takže, když se ukázalo, že to tak už dlouho nepůjde, tak „čo bolo – to bolo“, krásné časy… Číst vice »

Béda
21. 2. 2017 16:19

Gatta,

prosím, omluvte mě. Jdu si teď v klidu přečíst nějakou realističtější sci fi.

hudryper
hudryper
21. 2. 2017 17:24

Gatta napsal
Tak, a pro dnes konec věštění z křišťálové koule

Zdá se, že Béda je do své pečlivě vybudované černé budoucnosti fanda. Nemůže si připustit,že jeho skládačka vyčtená ze zpráv nevysvětluje ty kroky miliardáře Trumpa,které provádí a demonstruje.
Máte pravdu v tom,řeknu li to polopaticky,že uvnitř báze dosavadních vládců světa se to má jako na louce,na které je mnoho káčátek a už málo lupení. Jiná louka není,a tak nezbývá než…..

Béda
21. 2. 2017 19:12

Celé to zdejší povídání o empatickém lidovém oligarchovi, který mimo jiné zbohatnul na sázkovém byznysu, několikrát zbankrotoval, podnikal v čase hypoteční krize v realitách, vozí si z Mexika levné gastarbeitry a populisticky brojí proti dovozu cizí pracovní síly, která prý bere Američanům práci, chce bojovat s ISIL a přitom čile obchoduje se S.Arábií, která je hlavní oporou ISIL, který bojuje s Wall Streetem a přitom je hluboce srostlý s Goldman Sachsem a o revolučních Goldmanech. který chce narovnat vztahy s Ruskem ale svoji strategii vůči Rusku klidně přehodnotí podle aktuálního počasí 5- krát za den. mi připomíná rčení: „Věř a… Číst vice »

Béda
21. 2. 2017 19:28

Je to stále jedno a totéž. Jak nachytat důvěřivého hejla na novou svěží neokoukanou tvář a sliby, které chce slyšet. A pak čumí bezmocně s údivem na drát, který mu nový mesiáš důsledně a pečlivě utahuje kolem krku.

Béda
21. 2. 2017 19:59

hudryper napsal
Zdá se, že Béda je do své pečlivě vybudované černé budoucnosti fanda. Nemůže si připustit,že jeho skládačka vyčtená ze zpráv nevysvětluje ty kroky miliardáře Trumpa,které provádí a demonstruje.
Máte pravdu v tom,řeknu li to polopaticky,že uvnitř báze dosavadních vládců světa se to má jako na louce,na které je mnoho káčátek a už málo lupení. Jiná louka není,a tak nezbývá než…..

Jedna věc jsou volební sliby a druhá konkrétní kroky v politice. Mně právě zajímá to co Trump provádí a ne to, co žvaní.

hudryper
hudryper
21. 2. 2017 23:58

Bédo, o předvolebních slibech Trumpa se ,alespoň v mém stanovisku,nejednalo. Šlo a jde přesně o podstatu dnešního Sakerova článku ze zvedavce. Prostudujte si to a uvidíte,že kritika toho co žvaní je otravná těm,kteří sledují celý ten vývoj událostí v kontextu toho,co se týká jich především. Jestli bude budovat Trump v USA socialismus,nebo zahne ke kapitalismu,to se bude týkat občanů USA,pro nás to bude maximálně téma k diskusi ,ale jestli povede jadernou velmoc programově k válce, což byl hlavní úkol, s kterým počítali neoconi pro Killary,nebo ne (všimněte si dokonce i hyperrusofob Břežinský navrhuje Trumpovi jednání s Čínou a Ruskem !!),to… Číst vice »

Béda
22. 2. 2017 6:15

Hudryper, ubezpečuji vás, že oligarcha multimiliardář zaměstnávající Mexičany ve svých vinicích určitě nepovede USA k žádnému socialismu. Koneckonců všichni oligarchové mají jedno společné. Minimalizovat daně a sociální stát a všechno co s tím souvisí. Proto se Trump ani nepokusil o vylepšení Obamacare ale rovnou ten program torpédoval. Kam Trump povede USA (first), to se teprv ukáže a vůbec není vyloučeno, že to bude sdměrem k dalším válkám. Voj. průmyslový komplex a na něj nabalešné segmenty ekonomiky taky potřebují z něčeho žít. (Třeba to budou víc války v zastoupení – hybridní), kdo ví? Jinak pokud jde o oba poradce (Kissingera a… Číst vice »

Gatta
Gatta
22. 2. 2017 7:03

Béda napsal Je to stále jedno a totéž. Jak nachytat důvěřivého hejla na novou svěží neokoukanou tvář a sliby, které chce slyšet. A pak čumí bezmocně s údivem na drát, který mu nový mesiáš důsledně a pečlivě utahuje kolem krku. Jo, tak na tomhle se určitě shodneme. Společnost je VŽDY vedena nějakou tou elitou (úzkou skupinou mající skutečnou moc). A ony všechny převraty i ty více nebo méně slavné revoluce jsou především změnami elit – a teprve ty elity potom mění společenské poměry podle svých představ a cílů. Podpora nadšeného lidu je vždy přínosná a hraje mnohdy i rozhodijící roli… Číst vice »

Béda
22. 2. 2017 7:17

Hudryper,

jsem rád, že se Sakerův pohled na věc začíná sbližovat s mým.

Béda
22. 2. 2017 7:21

Gatta,

třeba celá ta oligarchova „revoluce“ je o tom, že se mezi sebou dvě party korporátního kapitálu. Nazvěme je třeba Rockefellerovská a Rothschildovská. Ale nemusí tomu tak být. Třeba je členění jiné.

Béda
22. 2. 2017 8:04

Jinak, kdyby Trump chtěl skutečně provádět zásadní reformu, musel by vzhledem k okolnostem méně vytrubovat a šlapat jako slon v porcelánu, chovat se jako na nepřátelském území a reformy provádět postupně bez zbytečného humbuku, salámovou metodou , občas hodit pod stůl kost svému oponentovi aby jej dezorientoval, správně načasovat sled akcí. Tuto vlastnost má VV Putin, který své skutečné záměry netroubí do světa, ale jde jak buldog po vytyčené cestě, propočítává varianty předem, občas obětuje pěšáka aby získal poziční převahu a zvrátil celou partii ve svůj prospěch. A mnohdy soupeř, který si myslí, že Putina právě přimáčkl hlavou ke zdi,… Číst vice »

Gatta
Gatta
24. 2. 2017 15:59

Opravdu nechci dělat žádnou reklamu D. Trumpovi, natož o něm šířit nějaké iluze.

Video beru tedy spíše jen pro pochopení „člověka Trumpa“ a také proč byl nejen kýmsi mocným vybrán, ale proč byl i lidmi zvolen.

https://www.youtube.com/watch?v=uOxf7OuTYHw#t=8.11313