Ukrajina: Videopřehled z 15. 12. 2014

Reklama


10. 11. 2014, Praha. Debata o Ukrajině

Ten rozpor mezi soc-dem věrchuškou a soc-dem lidem se už nedá zamaskovat.

***

12. 12. 2014, Kyjev. Už znova roznášejí povolávací rozkazy

Ať bojují dobrovolníci

Oles Buzina

Po bytech už zase roznášejí povolávací rozkazy. Převážně třiceti až čtyřicetiletým chlapům od rodin. Nedávno jsem si přečetl na populárních stránkách dopis jednoho z příznivců Majdanu, studenta kyjevské vysoké školy. Toho, co má v příjmení slovo „mohyla“. Mladý člověk, který je z celé duše pro eurointegraci a další pohádky. Na Majdanu stál, revoluci dělal. Ale do armády jít nechce. Píše s cynickou otevřeností: „Ми вступали до вишів, бо прагнемо соціальних ліфтів, а воювати повинні фахівці“(Šli jsme na vysokou, abychom nastoupili do sociálního výtahu, bojovat musí fachmani.) A přestože studenti dosud mají výjimku, zdá se, že si chlapec nadělal do kalhot. Začal chápat, že ve válce se ZABÍJÍ. Dokonce i v té, která se válkou nenazývá a je zamaskována zkratkou ATO.

A tak bych tomu milovníku sociálních výtahů chtěl odpovědět: „A proč jsi tu „revoluci“ dělal? Podle tvé logiky by ji totiž měli dělat PROFESIONÁLNÍ REVOLUCIONÁŘI – ‘fachmani’. A co jsi udělal ty? Rozerval zemi na dva kusy?“ Podle ukrajinské ústavy nemají ozbrojené síly právo provádět protiteroristické operace. To je věc ministerstva vnitra a ukrajinské bezpečnostní služby. Proti komu se tedy provádí mobilizace? Ukrajina oficiálně s nikým neválčí. Znamená to, že jsou vojáci a důstojníci ukrajinské armády posíláni do zóny ATO nezákonně? Je to tak, když se na to podívám po právní stránce. Advokáti, se kterými jsem se radil, tvrdí to samé.

Pro mě je dělník na východě Ukrajiny bratr. Proč bych ho měl zabíjet kvůli chlapci z „mohylové“ vysoké školy? Sám jsem dělník a v ničem nepodnikám. Mám jen svoje ruce a literární talent. A ten lidojedům nedám. Ať bojují dobrovolníci – ti, kterým se chce ZABÍJET. Já jsem pro mír. A čím více lidí v Kyjevě bude pro mír, tím dřív se tahle válka skončí. Ať bojují oligarchové, ministři, poslanci, jejich milenky a milenci. Brzy je to omrzí. Ale pro nás, obyčejné lidí, v této válce místa není. Jakým právem pánové se dvěma či třemi občanstvími nutí ty Ukrajince, kteří mají život i občanství jen JEDNO, zabíjet jeden druhého? My jsme jim takové právo nedali.

Zdroj: Politikus.ru

Překlad: Stan

***

12. 12. 2014, Tarnopol. Už i ředitelé škol končí popelnici

***

14. 12. 2014, Kyjev. Filozof Kličko

Tweet kyjevského starosty Vitalije Klička: „Ukrajina vyhlásila nevyhlášenou válku Ruska proti Ukrajině. Pokud však vycházíme z toho, že vojna nebyla nikým vyhlášena, tak žádná není. Vzhledem k tomu, že nevyhlášená válka proti Ukrajině byla vyhlášena samotnou Ukrajinou, která válku nevyhlásila poté, co jí nebyla vyhlášena válka, tak se výplaty na územích, kde je nevyhlášená válka, ale kde válka není, vyplácet nebudou.“

Zdroj

Překlad: Stan

***

Suvereno: Propaganda

***

Flash Mob: Smugljanka

Foto v perexu: Politikus.ru

Přejít do diskuze k článku 13 komentářů