V šesti letech aspiruje na červený diplom z Oxfordu: Britský zákon úspěšně snižuje závislost na fosilních palivech

Reklama


Tisková zpráva Hnutí DUHA

V ŠESTI LETECH ASPIRUJE NA ČERVENÝ DIPLOM Z OXFORDU
BRITSKÝ ZÁKON DNES SLAVÍ NAROZENINY. ÚSPĚŠNĚ SNIŽUJE ZÁVISLOST NA UHLÍ, ROPĚ A PLYNU. I ČR MŮŽE MÍT PODOBNÝ

středa 26. listopadu 2014

Británie dnes slaví šest let od přijetí zákona, který určil, jak se bude země zbavovat závislosti na fosilních palivech. Odvážná legislativa uspěla – ostrovní království snižuje spotřebu fosilních paliv o dvě procenta ročně [1].

Vláda i opoziční strany, Svaz britského průmyslu i odbory a humanitární i ekologické organizace se tehdy společně rozhodly, že britská ekonomika bude směřovat k inovacím a energetické efektivitě a že země bude snižovat emise skleníkových plynů podle jasného a závazného plánu [2].

Britský průmysl se již rok před přijetím zákona přímo dožadoval: „Podniky urgentně potřebují věrohodný rámec, který jim umožní propracovat se k nízkouhlíkové ekonomice, a jsme přesvědčeni, že [v té době pouze navrhovaný] zákon to může zajistit.“

Anglické a velšské domácnosti tak nyní platí o čtvrtinu nižší účty za plyn a elektřinu, zejména díky zateplování domů a modernizaci vytápění [3]. Investice ze soukromých fondů do čistých obnovitelných zdrojů energie dosáhly během čtyř let v přepočtu téměř bilion korun a vzniklo přes 35 000 pracovních příležitostí v moderních průmyslových odvětvích [4]. Do ostrovního království se – díky místní poptávce – také stěhují továrny vyrábějící větrné elektrárny či úsporná auta.

Zákon už má několik mladších následovníků. Jen tento rok byla podobná legislativa schválena v Dánsku, Finsku a Francii. V minulých letech vznikly analogické zákony ve Švédsku či Rakousku. Legislativu podobnou britské připravuje Irsko, Malta a další státy.

Sobotkova vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL slíbila antifosilní zákon podle úspěšného britského vzoru již ve svém programovém prohlášení [5]. Podporují jej i opoziční TOP 09 a Starostové i KSČM [6].


Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Před šesti lety stály u kolébky britského antifosilního zákona pestré a mnohé sudičky: členky konzervativní i labouristické strany, průmyslnice i odborářka, expertky z vládních institucí i neziskových organizací a společně mu přály úspěch. Dnes je zákon navzdory svému mládí zralý na diplom z Oxfordu. Podařilo se mu totiž rozhýbat britskou ekonomiku a rok za rokem, krok za krokem snižovat nebezpečnou závislost na fosilních palivech i skleníkové emise o dvě procenta ročně. Firmám pomohl překonat krizi, rozhýbal nová, čistá výrobní odvětví a pomohl snížit domácnostem účty za energii o čtvrtinu.“

„Předsedové našich politických stran Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš, Pavel Bělobrádek, Karel Schwarzeberg i Vojtěch Filip se dohodli už před rokem, že se sejdou nad kolébkou českého antifosilního zákona. Rodiny, podniky i naše zdraví a životní prostředí by si zasloužily, aby přišel na svět opravdu co nejdříve. Česká ekonomika totiž patří k nejplýtvavějším v Evropě.“

Přejít do diskuze k článku 5 komentářů