V šesti letech aspiruje na červený diplom z Oxfordu: Britský zákon úspěšně snižuje závislost na fosilních palivech

Tisková zpráva Hnutí DUHA

V ŠESTI LETECH ASPIRUJE NA ČERVENÝ DIPLOM Z OXFORDU
BRITSKÝ ZÁKON DNES SLAVÍ NAROZENINY. ÚSPĚŠNĚ SNIŽUJE ZÁVISLOST NA UHLÍ, ROPĚ A PLYNU. I ČR MŮŽE MÍT PODOBNÝ

středa 26. listopadu 2014

Británie dnes slaví šest let od přijetí zákona, který určil, jak se bude země zbavovat závislosti na fosilních palivech. Odvážná legislativa uspěla – ostrovní království snižuje spotřebu fosilních paliv o dvě procenta ročně [1].

Vláda i opoziční strany, Svaz britského průmyslu i odbory a humanitární i ekologické organizace se tehdy společně rozhodly, že britská ekonomika bude směřovat k inovacím a energetické efektivitě a že země bude snižovat emise skleníkových plynů podle jasného a závazného plánu [2].

Britský průmysl se již rok před přijetím zákona přímo dožadoval: „Podniky urgentně potřebují věrohodný rámec, který jim umožní propracovat se k nízkouhlíkové ekonomice, a jsme přesvědčeni, že [v té době pouze navrhovaný] zákon to může zajistit.“

Anglické a velšské domácnosti tak nyní platí o čtvrtinu nižší účty za plyn a elektřinu, zejména díky zateplování domů a modernizaci vytápění [3]. Investice ze soukromých fondů do čistých obnovitelných zdrojů energie dosáhly během čtyř let v přepočtu téměř bilion korun a vzniklo přes 35 000 pracovních příležitostí v moderních průmyslových odvětvích [4]. Do ostrovního království se – díky místní poptávce – také stěhují továrny vyrábějící větrné elektrárny či úsporná auta.

Zákon už má několik mladších následovníků. Jen tento rok byla podobná legislativa schválena v Dánsku, Finsku a Francii. V minulých letech vznikly analogické zákony ve Švédsku či Rakousku. Legislativu podobnou britské připravuje Irsko, Malta a další státy.

Sobotkova vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL slíbila antifosilní zákon podle úspěšného britského vzoru již ve svém programovém prohlášení [5]. Podporují jej i opoziční TOP 09 a Starostové i KSČM [6].


Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Před šesti lety stály u kolébky britského antifosilního zákona pestré a mnohé sudičky: členky konzervativní i labouristické strany, průmyslnice i odborářka, expertky z vládních institucí i neziskových organizací a společně mu přály úspěch. Dnes je zákon navzdory svému mládí zralý na diplom z Oxfordu. Podařilo se mu totiž rozhýbat britskou ekonomiku a rok za rokem, krok za krokem snižovat nebezpečnou závislost na fosilních palivech i skleníkové emise o dvě procenta ročně. Firmám pomohl překonat krizi, rozhýbal nová, čistá výrobní odvětví a pomohl snížit domácnostem účty za energii o čtvrtinu.“

„Předsedové našich politických stran Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš, Pavel Bělobrádek, Karel Schwarzeberg i Vojtěch Filip se dohodli už před rokem, že se sejdou nad kolébkou českého antifosilního zákona. Rodiny, podniky i naše zdraví a životní prostředí by si zasloužily, aby přišel na svět opravdu co nejdříve. Česká ekonomika totiž patří k nejplýtvavějším v Evropě.“

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
28. 11. 2014 7:41

a čím více ušetří, tím dražší bude stávající fosilní palivo – a i kdyby se přešlo plně na náhradní zdroje, které jsou všude okolo nás a nemusí se pracně dolovat či jinak upravovat, tak kapitál vždy najde způsob jak to zpoplatnit a držet si nadále kastovní monopol…o alternativních zdrojích to není a nikdy nebude…ale spíše o hlavě, která není schopná změny. ..)

bbb
bbb
28. 11. 2014 9:17

fajt napsal
fajt • 28. Listopad 2014

a čím více ušetří, tím dražší bude stávající fosilní palivo

Jiný názor sleduje, že fosilními „palivy“ je třeba šetřit! Už hodnocení ropy jako paliva je diskutabilní.
Že budeme zpoplatnění, by ještě nevadilo. Rozhoduje, co se s penězi pak udělá. Jak fajt sleduje – hlava ať je schopná změny.

fajt
28. 11. 2014 9:23
jogín
jogín
28. 11. 2014 10:18

Jako názorná ukázka může sloužit vodárenství. Snížil se odbyt, takže je nutné zvýšit cenu. A letos platí totéž u plynu. Kvůli mírné zimě poklesl odbyt, musíme zdražit. Čili materiální úspory se jen přelijí do zisků a nezměněných nákladů firem. Čekám, kdy budeme platit vzdušné.

Aleš
Aleš
28. 11. 2014 14:50

jogín: Tady je ovšem zásadní filozofický problém. Co bylo první? Slepice nebo vejce? Teď jsme v zásadě podobné věci probírali s panem PPK. Myslím, že si rozumíme. Samozřejmě že je vše špatně, když jakoukoliv uspořenou korunu si přelijou nadnárodní společnosti do svých zisků v daňových rájích. Řešením však není nešetřit. Ale jde o tu přesnou realizaci správných právních podkladů a jejich vymahatelnost. Ano neoliberalismus je zhouba. Dokáže zkurvit kdejakou sebelepší myšlenku. A občas ji nemusí ani zkurvit, ale sprostě využít ve svých plánech. Z hladkého průběhu tohoto duháckého vítězství můžeme usuzovat, zda někdo ze schvalujících subjektů či jejich tahatelů za… Číst vice »