Diskuze k článku


 • racek • 25. dubna 2018

  No, žere je hlavně kůrovec. Občas „zákonem chráněný“ jak říkají zé jazyky. Takže bezzásahové zóny už jsou všude?

 • Amenre • 26. dubna 2018

  Není to sice o lese, ale věřím, že HD bude mít z té zprávy Vánoce.

  http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/obrazem-miliardy-splachnute-do-ryna-nemci-nakonec-udelali-z-jaderne-elektrarny-lunapark-1346008

 • peter. • 26. dubna 2018

  Záznamy o lesných kalamitách spôsobených lykožrútom(kůrovec) pochádzajú už z 19.storočia.Problémy s ním boli vždy.V súčasnosti je však situácia naozaj vážna a je mnoho ľudí – znalých problematiky (nemusí ísť vždy o absolventov VŠ lesníckej),ktorí tvrdia,že súčasná kalamita súvisí s vyhlasovaním a rozširovaním „bezzásahových“ zón.
  Starí lesáci a drevorubači vedeli rozpoznať podľa zmeny sfarbenia koruny a drviny podobnej prachu na koreňoch stromu,že strom je tzv.“chrobačiar“(od slova chrobák – brouk).Tento strom,na pohľad zdravý, je napadnutý lykožrútom v larválnom štádiu a preto bol hneď, ešte pred vyrojením chrobáka vyrúbaný a odprataný z lesa.Väčšinou sa jedná o stromy staré 70 a viac rokov.
  Vyhlasovanie bezzásahových zón tento spôsob boja proti lykožrútovi znemožňuje a tak sa zo všetkých „chrobačiarov“ vyroja milióny chrobákov,ktoré napadajú les.Smrť takto napadnutého lesa je rýchla..Po r.1989 sa aktivita ochranárskych združení u nás rapídne zvýšila.Ide väčšinou o mladých pre vec zapálených ľudí ktorí viac ako rozum počúvajú srdce.Nechali sa ovládnuť podľa nich jediným správnym heslom :“Nechajte všetko na prírodu,príroda si sama poradí najlepšie“.
  Nuž neporadí!Neporadí si aj preto,že už samotná výsadba smrekových lesov pre hospodárske účely bol zásahom človeka do prírody.

 • idiotronic • 26. dubna 2018

  peter. napsal
  :“Nechajte všetko na prírodu,príroda si sama poradí najlepšie“.
  Nuž neporadí!Neporadí si aj preto,že už samotná výsadba smrekových lesov pre hospodárske účely bol zásahom človeka do prírody.

  Dobře citováno, jen varovné upřesnění:
  Až to příroda vyřeší, člověka k tomu už nebude potřebovat. CELÁ krajina je zásadně ovlivněna člověkem, pralesy tu nejsou, cožpak to nikdo nedovede naplno říct_?

 • racek • 26. dubna 2018

  idiotronic napsal
  Dobře citováno, jen varovné upřesnění:
  Až to příroda vyřeší, člověka k tomu už nebude potřebovat. CELÁkrajina je zásadně ovlivněnačlověkem,pralesy tu nejsou, cožpak to nikdo nedovede naplno říct_?

  Ale dovede, dovede, ale žádný z odpovědných se to říci neodváží. Ta Havloidní lobby je příliš mocná, ovládá téměř všechna média a také správní a soudní orgány. Je to vidět že zastánci toho názoru jsou dehonestováni a poté odvoláváni z odpovědných míst. Taková vyjádření jsou smrtelná i pro jakéhokoliv politika. Takže jediný, který se to odváží říci, je Zeman. Jako každému soudnému, stačilo se podívat na ten „přirozeně“ zničený les na Šumavě ( mám tam blízko chalupu). A v článku čtu, jak představitelé tzv. zelené lobby bědují .. ovšem nad vlastním zločinem.

 • Martin (už bez taky m) • 26. dubna 2018

  Napíšu to za Jeseníky, neb tady situaci osobně znám:
  těch 95% ploch lesa kde hyne v současnosti smrk ztepilý NIKDY NEBYLO ŽÁDNÝMI BEZZÁSAHOVÝMI LOKALITAMI…
  Víc než 90 % z té dnes katastrofou rozpadu postižené plochy ani NIKDY NEBYLO CHRÁNĚNÝM ÚZEMÍM…
  Na Severní Moravě a ve Slezsku smrk lýkožrout pouze doráží.
  A je to z 90% lýkožrout, který se nalíhl a nalíhne v „hospodářských lesích“ – jak se tady „odborně“ nadávalo smrkovým monokulturám…
  Už před dvaceti lety jsme navrhovali rozčleňovat jednodruhové smrkové monokultury – zejména tam kde byly i MONOKULTURAMI VĚKOVÝMI.
  Stejně tak jsme s naším sdružením žádali a navrhovali navýšit podíl zastoupení listnatých a tzv. MZD – „melioračních a zpevňujících dřevin“, omezit drenážní vliv lesních cest a svážnic a KOMPENZOVAT NEGATIVA – když už jsou někdy nevyhnutná…
  Připomínkovali jsem též Lesní zákon už z r. 1995…
  A to po celou dobu pouze v rovině „až přesvědčíš, tak uděláme“… nikdy jsme se nemíchali do politiky…
  Naše SOJKA skončila v podstatě v r. 2006-8, sám jsem pro zbytečné střety a hádky v NNO které jsem už nedokázal dále smiřovat a tlumit z té dobrovolné snahy pomáhat lesu odešel loni.
  Nyní jsem zde svědkem de facto kolapsu celých rozsáhlých porostů nejen díky suchu- to je na naprosto prvním místě, ale i díky větrným kalamitám, dlouhodobého kolapsu a okyselení půd. A lýkožroutům -v situaci kdy smrk se díky změně klimatu ve výškách pod cca 900 m.n.m dostal ZCELA MIMO SVÉ OPTIMUM.
  Porosty nad 60 – někde i nad 50 let NEMAJÍ v těchto výškách ŽÁDNOU ŠANCI PŘEŽÍT.
  Viníky jsou POLITICKY OVLIVŇOVANÍ lesní hospodáři, kteří ač to sami mnozí předvídali neměli prostor pro změnu, neboť lobbyistům museli DODÁVAT DŘEVO…
  Obviňovat občanskou ochranu přírody- z toho co se děje na Severní Moravě a ve Slezsku by byla hloupost.