Diskuze k článku


 • fajt • 3. prosince 2014

  http://politikus.ru/articles/37301-verhovnyy-glavnokomanduyuschiy-rasskazhet-o-strategicheskih-planah.html – největší boj Putina čeká v samotném Rusku, je taky pravdou, že vojensky, tedy ve válce Rusko nikdo neporazil, ale mír před léty prohráli a de facto kapitalisté i Kreml dobili – dnes jsou v Rusku a můžou Putinovi program národního obrození velmi rychle zhatit. ..)

 • bublin • 3. prosince 2014

  Popravdě nevím, co znamená termín „slušná země“. Z krachu dolaru a eura bych se na rozdíl od autora příliš neradoval.
  S popisem stávající situace lze sice souhlasit, ale nic nového pod sluncem, dokonce ani to globální měřítko ne.

 • hudryper • 3. prosince 2014

  fajt napsal
  největší boj Putina čeká v samotném Rusku

  Od zítřejšího Putinova projevu můžeme očekávat vyhlášení závazných regulí v hospodářské i vojenské oblasti,samozřejmě i v posílení orgánů odpovědných za plnění těchto nových regulí.
  Zřejmě nebude řečeno,že jde o praktickou přípravu země na předválečnou situaci ,každý ale v
  Rusku tomu bude takto rozumět.Putinovi nezbývá nic lepšího než nastolit tvrdý režim, v němž
  se budou ti,kdo chtějí pokračovat v dosavadním neoliberálním kurzu bát natolik,že raději zmizí
  ke svým vyvezeným milionům na západ. Odtamtud pak budou přes pražskou vysílačku Svobodné
  Evropy pokřikovat podobně,jako to dělala česká emigrace po dobu studené války a železné opony.
  V každém případě očekávám rychlé omezení pohybu kapitálu a postupný návrat k společenskému
  vlastnictví těch kapacit ,které jsou důležité pro obranu vlasti- což jsou vlastně i ty nejprofitovější.
  Putin musí ve jménu obrany Ruska podstatně snížit sociální rozdíly,ale zároveň nepřipustit byrokratizaci sovětského typu. Bude to olbřímí úkol,ale tenhle chlápek na to má. Pokud se jestě
  podaří skutečně udržet demokratické volby a zastupitelé budou pod účinným dohledem,bude jakýkoliv větší korupční skandál jen dalším podnětem k utažení platných regulí a přijetí dalších.
  Paradoxně tak z pozice dnešní ČR budeme pravděpodobně sledovat další nárůst sympatií k novému politickému systému v Rusku,které má nakročeno k humánnější společnosti než je naše.
  Bylo by skvělé,kdyby se západní elity začaly ke svým obyvatelům chovat podobně jako tomu bylo
  v šedesátých-sedmdesátých letech minulého století.Skutečný socialismus totiž není mrtvá idea.

 • JanDrda • 4. prosince 2014

  Deoffshorizace je problémem nejen Ruska: https://www.youtube.com/watch?v=28WZmsVmiMY

 • jogín • 4. prosince 2014

  Výsledek současného ekonomického fungování Euroatlantické oblasti je jednoznačný. Od osmdesátých let nárůst ekonomiky teče k jednomu promile obyvatelstva. Jsou tu lokální rozdíly, Česko si polepšilo, jinde, třeba v Řecku, si pohoršili, kolem Středozemního moře si pohoršili katastrofálně. Peníze skupují další majetek a moc jednoho promile roste. Jenže je třeba ovládnout zbytek světa, který má pod palcem jiné promile jiných obyvatel. Bohužel zkušenosti ukazují, že po koncentraci moci a bohatství následuje rozklad a úpadek. I když nebereme v úvahu sobectví jednotlivců, koncentrace moci a rozhodování vede ke ztrátě informací v hierarchickém žebříčku a centralizace musí vrcholit nefunkčním řízením. Nejvíc to samozřejmě odnese nejnižší vrstva v hierarchii.

 • fajt • 4. prosince 2014

  hezky mluvil Putin, podle projevu bych řekl , že konečně je u moci nějaký reálný sociální demokrat (a že zrovna v Rusku – to jsou věci), otázkou ale zůstává, co na to jeho vlastní obyvatelé, přátelé a nepřátelé, co na to okolní svět a vrah Ruska numero one spojené státy, tedy korporatní kapitál, který vede války pro daleko triviálnější věci, než nám tady předložil Putin. ..)

 • PPK • 4. prosince 2014

  Putin by byl špatným prezdentem, kdyby si nebyl vědom faktu, že suverenita jeho země je dána těmito STÁTEM KONTROLOVANÝMI A OVLÁDANÝMI atributy:

  – hranicemi, bez souhlasu státu kýmkoliv cizím nepřekročitelnými
  – schopností své území spolehlivě ubránit vojenskou silou
  – schopností, touto silou ztrestat agresora i na JEHO území
  – soustavou vlastního práva které na tom území svrchovaně platí
  – vlastními zákony které nikdy nepodléhají právu jiného státu
  – nezávislostí a svobodou rozhodování o vnitřních věcech
  – nezávislostí a svobodou danou zejména ekonomicku soběstačností

  Fakt, že právě těchto jednoduchých politologických pouček kdysi Gorbačov nedbal nebo je ve své kolosální zabedněnosti bývalého okresního partajního tajemníka vůbec neznal, tak právě ten byl výsledkem takového stavu všech zemí bývalé socialistické východní Evropy, jaký je dnes. Jenže, tak jako neznalost zákonů nikdy neomlouvá obyčejného občana, tak tím víc i neznalost základních politologických pouček – nota bene pouček už za hranicí zrady – neomlouvá žádného politika. O alkoholikovi a zrádci vlastní země Jelcinovi je už vůbec škoda slov. Jinými slovy, Putin má dnes co napravovat a vzhledem k domácí páté koloně to vůbec nemá jednoduché. (Že taková domácí pátá kolona působí i u opolčenců Novorossijska, je rovněž dobré vědět).

  Vyložme si proto i naše domácí karty na stůl: Kolik ze znaků suverenity má ještě Česko? Nic.

  A proč? Protože, na rozdíl od mnoha našich politiků, mezinárodní kapitál dobře ví, že velmoc, která dokáže právně a ekonomicky zničit u druhých států právě ty atributy jejich suverenity, tak právě tím je i ovládne a začlení do svého teritoria, aniž by je oficiálně dobývala válečnou agresí. Ostatně, za chováním všech pátých kolon jsou vždy jen dvě věci – buď vydírání nebo ekonomické zájmy.

 • Aleš • 4. prosince 2014

  Nové vyhlášení nezávislosti včetně nové ústavy bude nutným předpokladem změn. Na neutralitě vyděláme. Nemáme žádné nerostné bohatství a dokud tu nepovedeme války o vodu, ani žádnou strategickou polohu a význam. Nemusíme mít armádu větší než bude nezbytně nutné. Spíš bychom se mohli inspirovat švýcarským systémem. Částečně i politicky. (Ne však ekonomicky K.P. Lauterbachová…) Socialismus a svoboda jsou dobré věci a ne nesourodé. Jen člověk nesmí podlehnout manipulaci.
  http://outsidermedia.cz/manipulace-vedomim/

 • peter. • 4. prosince 2014

  Amerika potrebuje na Ukrajine taký poriadok,ktorý spretŕha všetky zväzky medzi Európou a Ruskom.Hovorí profesor Columbijskej univerzity Paul Christie.
  http://weissbach-info.webnode.cz/news/na-cinnosti-masmedii-nyni-zavisi-nalady-evropske-spolecnosti-a-v-konecnem-dusledku-i-uspech-ukrajinske-kampane-usa-/

 • fajt • 4. prosince 2014

  peter. napsal

  Amerika potrebuje na Ukrajine taký poriadok,ktorý spretŕha všetky zväzky medzi Európou a Ruskom.Hovorí profesor Columbijskej univerzity Paul Christie.
  http://weissbach-info.webnode.cz/news/na-cinnosti-masmedii-nyni-zavisi-nalady-evropske-spolecnosti-a-v-konecnem-dusledku-i-uspech-ukrajinske-kampane-usa-/

  to dollar nezachrání, jenom to na chvíli oddálí pád jedné prohnilé říše, ale o to větší bude následný vnitřní třesk – pokud si Rusko zachová svou současnou vizi a vojenskou sílu a Čína své výkonné hospodářství, které prováže ještě důsledněji i se zeměmi BRICSu, půjde korporace USA srát…Evropu vysají ( tím si zase vezmou své morální právo a výsady vítězné mocnosti, a navždy spálí mosty) a ostatnímu třetímu světu jasně ukážou, že s amerikou do holportu ani při naprosto sebevražedné misi. ..)

 • fajt • 4. prosince 2014

  http://www.nwoo.org/2014/12/04/novy-sef-pentagonu-nominace-ashtona-cartera-znamena-vice-valky/ – Vedení ministerstva obrany Carterem znamená více války. A to v době četných už zuřících konfliktů. US strategie by měla obsahovat i „ohrazování a trestání.“ Jinými slovy vedení války s Íránem. Rizika celo-regionálních konfliktů. Možná i jejich globální šíření. A to včetně konfrontace s Ruskem. Předchozí články uváděly, že Obama upřednostňuje masové vraždění a zkázu. Jmenování Cartera znamená směřování věcí tímto směrem. ..

 • aram • 4. prosince 2014

  http://www.novarepublika.cz/2014/11/summit-g20-v-brisbane-odstartoval-novou.html
  pár citací z článku, který by měl být pohledem na jednání z ruské strrany:
  Putin přijel do Brisbane v doprovodu lodí ruského válečného námořnictva.
  “ Putin si vzal s sebou lodě jako pojistku včasného úderu a kontroly nad částí ruského arzenálu!“
  Ve skutečnosti došlo k jednání na nejvyšší úrovni o vzájemném neútočení mezi Německem a Ruskem v případě vypuknutí války mezi NATO a Ruskem. Proto ten šok a zděšení a také vztek po skončení schůzky. Putin Merkelové sdělil i tuto větu: „Rusko bude považovat dohody o poválečném uspořádání Evropy po II. sv. válce za neplatné, vstoupí-li Ukrajina do NATO!“.
  „Rusko požaduje stažení amerických vojsk od hranic s Ruskem, a to jak v Pobaltí, tak i z Gruzie a z Černého moře“. Pokud nedojde ke stažení vojsk, Rusko se nebude cítit vázáno smlouvami o zákazu a omezení vývoje nosičů středního a dlouhého doletu.
  Zároveň Putin uvedl, že Moskva se již necítí vázána dohodou z roku 1994 o územní celistvosti Ukrajiny poté, co Kyjev oficiálně vyjádřil plán na vstup země do NATO…………

  Atd, atp. Dost třaskavá sdělení a vyznívá to poněkud jinak než nám to bylo dosud podáváno medii, včetně Putinova předčasného odjezdu. Jeví se to tak, že Rusko se chystá na obranu.

 • peter. • 4. prosince 2014

  Aram
  R.Fico povedal,že zo spoľahlivých nemeckých zdrojov vie,že v dohľadnej dobe vojna prepukne.Pravdepodobnosť odhadol na 70%.
  Hájek z Protiproudu to hodnotí tiež na vojnu
  http://protiproud.parlamentnilisty.cz/politika/1370-valka-mezi-zapadem-a-ruskem-na-dohled-zbabeli-americane-doufaji-ze-v-ni-budou-krvacet-hlavne-evropane-cekani-na-zaminku-posledni-tydny-ticha-pred-bouri.htm
  A ja len dodám,že ak množstvo vyrobených zbraní dosiahne určité kritické množstvo,tak nutne nastane potreba uvoľniť sklady zbraní pre ďalšiu výrobu a najekonomickejším riešením pre vojensko priemyselný komplex USA je vyvolanie veľkej vojny.VPO musí šľapať najmä v kríze.
  Fico nemá vo zvyku konšpirovať a tak beriem jeho vyjadrenie vážne.

 • peter. • 5. prosince 2014

  Ten chlap nedopadne dobre.
  Ale stane sa z neho národný hrdina,ako to už v histórii býva
  http://www.hlavnespravy.sk/orban-utocia-na-narodnu-nezavislost-madarska-musim-ju-ubranit/463537

 • peter. • 5. prosince 2014

  Ukrajina začala kradnúť ruský plyn určený Európe.Záapad je znepokojený
  http://ukraina.ru/news/20141205/1011385219.html