Diskuze k článku


 • Sio • 22. prosince 2014

  Tak mě napadlo, že Putin vlastně vytváří volně strukturovanou superkorporaci spojenou na nacionální bázi. Pokud by se mu opravdu podařilo sjednotit ruský byznys, vznikla by ohromná korporace s dostupem k neskutečným hlavně přírodním zdrojům. Tomu by se těžko dalo konkurovat. Ve spojení v rámci BRICS asi největší ekonomická moc na planetě.
  Chytré, Putin sice nechce vládnout korporacím pevnou rukou, ale také je nechce mít proti sobě. Nabízí jim integraci na státní úrovni. Nejsem schopen dohlédnout, zda se mu to podaří popřípadě, jaké by to mělo následky na světovou ekonomiku. Ale trochu to připomíná 30-tá léta v Německu, ne? Jen tu není fanatismus mas a nejsou tu válečné výbojné plány. Rusko také nejenže na to nemá, ale ani nepotřebuje žádnou obdobu „drank nach osten“.

 • fajt • 22. prosince 2014

  zní to jako pohádka…ale svět a lidi jsou trochu z jiného těsta, krom toho bubák za mořem valí docela bezhlavě ocasem a je mu vcelku jedno, jak bude vypadat planeta, až tady nebude

  http://czech.ruvr.ru/news/2014_12_22/Velvyslanectvi-USA-v-Moskve-propusti-vsechny-Rusy-1531/ – kádrováci vpřed, tohle je jak z příručky vysoké estebácké. ..)

 • tatar • 22. prosince 2014

  Jinak přeloženo: drancujte Sibiř, vodrbávejte lidi, stát vám v tom pomůže.

 • fra • 22. prosince 2014

  Tatar napsal
  Jinak přeloženo: drancujte Sibiř, vodrbávejte lidi, stát vám v tom pomůže.

  Nevidím to sice až tak tragicky, ale máte v podstatě pravdu, protože od
  kapitalistického státu se nedá moc jiného očekávat. Jediné pozitivum snad
  bude, že se sami nezhroutí a jako menší zlo zůstanou protiváhou většímu zlu.
  Dnes musí být člověk vděčný i za málo, které v konečném důsledku může
  znamenat velmi mnoho.

 • Irena • 22. prosince 2014

  fra napsal

  Tatar napsal
  Jinak přeloženo: drancujte Sibiř, vodrbávejte lidi, stát vám v tom pomůže.

  Nevidím to sice až tak tragicky, ale máte v podstatě pravdu, protože od
  kapitalistického státu se nedá moc jiného očekávat. Jediné pozitivum snad
  bude, že se sami nezhroutí a jako menší zlo zůstanou protiváhou většímu zlu.
  Dnes musí být člověk vděčný i za málo, které v konečném důsledku může
  znamenat velmi mnoho.

  Nemyslím si, že máte pravdu. Stačí si poslechnout začátek Putinovi tiskovky, kde vypočítává např. kolikrát v minulém roce indexovali důchody!!!! Podle mě spíš najel na vzor Číny v ruské variantě. A vůbec, to si myslíte, že proti těm k…vám má bojovat úplně sám, nebo co?

 • fra • 22. prosince 2014

  Paní Ireno,
  nedělám si absolutně žádný nárok na to že mám pravdu, jen se na to dívám rezervovaně, ačkoliv bych si přál daleko víc než pokládám v současnosti za možné. Pokud jste četla a pochopila dobře tak jim přeji úspěch (viz.konec poslední věty). Přeji hezké svátky všem.

 • Irena • 22. prosince 2014

  Fra. Omlouvám se, jestli to snad znělo nějak příkře. Tak nějak dělám na té jeho tiskovce a jsem asi tak trochu nabroušená, protože někteří ti pokladači otázek by zasloužili na holou. Ale k věci. Na začátku (po 89) tady všichni bláznili o volném podnikání, a když Rusové aplikují právě to volné podnikání ovšem s pozadím silného státu, který se to v tom kapitalistickém bordelu alespoň nějak snaží kormidlovat, tak se jim to vyčítá.

 • Bety • 22. prosince 2014

  Tak jsem jsem napsala příspěvek o tom, že Putin oligarchy zdědil, nevytvořil, a že v dané situaci dělá co může, aby z toho, co si nakradli, vrátili Rusům a Rusku aspoň daně. Navíc si myslím, že jedno odpuštění věcí minulých u Putina neznamená automaticky odpuštění do budoucna. Z neznámých důvodů mi to zmizelo, tak doufám, že teď to vyjde. Tímto přeji všem hezké svátky a v novém roce mnoho štěstí. Z tohoto přání ovšem vylučuji USA, frau Merkelovou a celý ten jejich spolek. Těm naopak přeji mizerné svátky, v novém roce samou smůlu a aby jim všechny jejich plány vybouchly právě jen do jejich ksichtů a neobtěžovaly s tím nás ostatní.

 • Irena • 22. prosince 2014

  http://politikus.ru/events/38620-francuzskie-bolelschiki-vyvesili-banner-oskorblyayuschiy-ukraincev.html
  Francouzští fanoušci na zápase ve Francii vyvěsili prapor urážející Ukrajince.
  „Chtěli jsme si pronajmout běhny a narazili na jejich syny.“ V reakci na události v Kyjevě, kdy bylo několik fotbalových francouzských fanoušků zraněno.

 • peter. • 22. prosince 2014

  Bety napsal
  Putin oligarchy zdědil, nevytvořil

  Presne tak.V čase,keď vznikali v banditskej privatizácii oligarchovia tak nevznikali len v Rusku,ale aj na Ukrajine.Rozdiel v ďalšom vývoji týchto dvoch oligarchátov spočíva v tom,že Putin dokázal tých ruských oligarchov usmerniť tak,že museli pracovať aj pre štát.Jedných zavrel do basy,iných vyhnal z Ruska a tým ostatným pohrozil a stanovil im mantinely.Na Ukrajine takýto človek vo vedení štátu nebol a preto Ukrajina skončila tak,že ju oligarchovia vyžrali do kopejky.Pri tom Ukrajina mala v r.1991 lepšie štartovacie podmienky ako Rusko.
  Samozrejme,ruskí oligarchovia ďalej zarábali obrovské peniaze ale rástla aj životná úroveň Rusov.Teraz nastala situácia,že Putin aby udržal Rusko na nohách,musel zainteresovať aj oligarchov a to tak,aby stiahli svoje prachy z daňových rajov a investovali ich doma v Rusku.Aby podržali Rusko v ťažkých časoch.Aby mu teraz nevrazili nôž do chrbta.Čo iné mohol Putin urobiť keď mal na výber len dve možnosti.
  1 – Dostať oligarchov na svoju stranu a s ich pomocou udržať silné Rusko
  2 – Postaviť si ich proti sebe a dopustiť aby Rusko padlo na kolená
  Nedávno sme diskutovali o tom,že v Rusku zrejme Putin socializmus nenastolí a že jeho cieľom je vybudovať silný a prosperujúci štát.On vie najlepšie ako ten cieľ v daných podmienkach dosiahnuť.Alebo by tam mal byť miesto neho niekto iný?
  Niekto tu napísal,že dal oligarchom legitimáciu k tomu,aby ďalej drancovali Sibír a zdierali ľudí.Na to dotyčnému dávam do pozornosti sociálny program ktorý presadzuje Putin.:
  http://www.chelemendik.sk/Putin_Budovanie_spravodlivosti_Socialna_politika_pre_Rusko_OPEN__158464017.html
  A každému doporučujem kým začne spochybňovať konanie Putina,aby si uvedomil jednu vec.Ak by nejednal správne,tak Rusko by už bolo vyžraté a rozparcelované na štátiky .

 • PPK • 23. prosince 2014

  Realita Putinovy doby dokazuje, že původní teze profesora Kellera o roli skrytých elit (firmy, finance) a o roli pomocných servisních elit (politika, mediální mainstreamová propaganda) je třeba zpřesnit z hlediska jednoho důležitého nástroje státní moci. Nástroje, na který se zapomíná a kterým jsou donucovací a ozbrojené složky (exekutoři, policie, justice a soudy – a armáda) jak národních států, tak i tytéž složky nadnárodní (NATO).

  Skryté elity národních států by totiž mohly být hlavními a mocensky rozhodujícími jen tehdy, pakliže by se z této role nějak samy osvobodily, anebo by si i tyto složky skryté elity nějak koupily. Jenže, to dost dobře obecně nejde, protože o vliv národních skrytých elit na ně s nimi „bojují“ nejen sami politikové národních států, ale i politikové a skryté elity světových velmocí. Je rovněž dobré si uvědomit, že moc skrytých elit a politiků světových velmocí mezinárodně funguje pouze u menších a malých států bez suverenity – a takovou zemí Rusko rozhodně není (na rozdíl od ČR).

  pokračování

 • PPK • 23. prosince 2014

  Jaká je dnes situace v Evropě a u nás? Tak zvaní elitní ekonomové pravice denně propagandisticky prosazují falešná dogmata volného pohybu osob, zboží a kapitálu. Vykládají laikům pohádky o funkčnosti tzv. otevřených ekonomik, o jejich svobodné soutěži a konkurenceschopnosti, o údajné nutnosti přesunování výroby do třetích zemí, o výhodách outsourcingu a offshoringu (leč o výhodách toho všeho pro koho?), žvaní o tzv. svobodném trhu a o co nejnižších nebo vůbec žádných daních. Zároveň s tím jakoby odmítají údajnou centralizaci politické vlády např. někde v Bruselu, přičemž cudně a farizejsky pro Evropu mlčí o hlavní centralizované a donucovací vojenské moci Washingtonu.

  Tvrdí, že světová kapitalistická ekonomika si údajně poradila s technologickou revolucí a přitom sama praxe každému z nás ukázala, že tím se VŠEM (elitám i chudině) zkomplikovala situace politicko sociální, kterou zavinila právě ta sociálně krátkozraká, elitami prosazovaná ekonomická dogmatika. Je přitom jasné, že tohle všechno zavinila především ta propagandistická sekce skrytých elit prostřednictvím osob jejich tzv. elitních ekonomů.

  pokračování

 • PPK • 23. prosince 2014

  Nastalé problémy se proto skryté elity nyní snaží, opět prostřednictvím těch samých nájemných ekonomů, vyřešit odvedením pozornosti sociálně nejpostiženějších – střední a nízké sociální třídy – odvedením pozornosti na elity servisní (na politiky) a propagandou tak přesvědčit občany, aby zvolením jiných politiků (de facto opět skrytým elitám stejně poslušných) se nedobrá sociální situace a nezaměstnanost jako by vyřešila. Že se tím nevyřeší nic, je přitom jen někomu jasné a mnoha lidem to vůbec myšlenkově nedochází.

  Profesor Keller zajisté správně říká, že „.. Proto ta elita dělá všechno proto, aby si lidé mysleli, že za ten marasmus můžou lidé dole, nikoli chamtivost těch nahoře – těch skrytých elit. Poněvadž i pomocné elity budou časem muset vynakládat daleko víc energie a práce a prostředků na to, aby se vůbec mohly v této skupině udržet. Zatím si to ale asi příliš nepřipouštějí ..“ .

  pokračování

 • PPK • 23. prosince 2014

  Bohužel tady by si to zasluhovalo doplnění právě o tu skutečnost, kterou nyní realizuje Putin (za což je propagandisty Západu nenávistně nálepkován, coby tzv. „Putler“. Putin totiž tiše vypaluje rybník hybatelům a hlasatelům světových neoliberálních dogmat tím, že nabízí skrytým oligarchickým elitám Ruska kooperaci na bázi národních zájmů Ruska. Zároveň tím ale mlčky svým skrytým elitám naznačuje, že ruský stát politicky nepřipustí, aby tak podobně, jako je tomu v ostatním západním světě, se ruská politická moc nadále stala jen pouhou hračkou zájmů ruských skrytých elit proto, že za velmocenskou i vnitrostátně mocenskou ruskou politickou mocí nyní už naprosto loajálně stojí prakticky všechny ruské státní složky donucovací a ruské státní složky ozbrojené.

  Takže, finanční spekulace a operace mezinárodního kapitálu zde dlouhodobě už vždy budou narážet a také i dnes již narážejí na dvojí ruskou bariéru: Za prvé, ohromné nerostné zdroje této země a za druhé, mocenské státní ozbrojené a justiční složky, které bohatství Ruska jsou odhodlány bránit. Skryté oligarchické struktury tedy právě zásluhou Putina a jeho lidí jsou vázány touto skutečností a mají na výběr: Buď spolupracovat v národním zájmu země a nebo budou státní mocí postupně eliminovány. Proč? Protože jelcinovsky oligarchovské státně diskreditační pseudoaféry typu prokurátora Skuratova (pokud se nemýlím ve jménu) – jsou nenávratně pryč.

  pokračování

 • PPK • 23. prosince 2014

  Domnívám se, že celý ten proces si vyžádal relativně dlouhý čas z několika důvodů: Především velmocenskou vojenskou sílu Ruska obnovit nebylo možné přes noc – a zde velice dobře zapracoval zejména generál Šojgu. Loajalitu národa politické putinovské moci také nebylo možné zařídit za pár týdnů nejen bez vybudování aparátu tomu odpovídající národní propagandy (např. na Internetu RT a v TV Kiseljov), ale také – a to bylo to nejdůležitější – zlepšením životní úrovně obyvatel zásluhou moudrého vedení státu. Kromě toho, sama Amerika si tu nynější ruskou situaci zavinila svou vlastní americkou agresivní politickou a vojenskou rozpínavostí a snahou o mocenský převrat na Ukrajině s cílem vojensky obsadit odjakživa ruský Krym.

  Nu a jak známo, je-li jakýkoliv stát a jeho zájmy ohroženy, pak celý národ jako jeden muž vždy za svýmmi vůdci pevně a odhodlaně stojí. Takže, jak vidíme, sama Amerika to Rusku umožnila, aby právě nyní Rusko v klidu pomocí několika jednoduchých zákonů ze svého území vyhnalo nebo znehybnilo většinu zahraničních vlivových a bankovních „agentů cizí moci“. Proto se domnívám, že po splasknutí útočné spekulační bubliny Západu na rubl bude už nyní i Putinova nová ekonomická vnitrostátní politika nadále průchodnou z jednoho prostého důvodu: Nebude-li spolupracovat se státem této velmoci jakýkliv další ruský Chodorkovskij, pak (přinejmenším) mocensky přijde o majetek a nahradí jej jiný oligarcha, který už bude rád pokyny původně jen „pomocné politické elity“ ruského státu plnit.

 • Hox • 23. prosince 2014

  Sio napsal

  Tak mě napadlo, že Putin vlastně vytváří volně strukturovanou superkorporaci spojenou na nacionální bázi. Pokud by se mu opravdu podařilo sjednotit ruský byznys, vznikla by ohromná korporace s dostupem k neskutečným hlavně přírodním zdrojům. Tomu by se těžko dalo konkurovat. Ve spojení v rámci BRICS asi největší ekonomická moc na planetě.
  Chytré, Putin sice nechce vládnout korporacím pevnou rukou, ale také je nechce mít proti sobě. Nabízí jim integraci na státní úrovni. Nejsem schopen dohlédnout, zda se mu to podaří popřípadě, jaké by to mělo následky na světovou ekonomiku. Ale trochu to připomíná 30-tá léta v Německu, ne? Jen tu není fanatismus mas a nejsou tu válečné výbojné plány. Rusko také nejenže na to nemá, ale ani nepotřebuje žádnou obdobu „drank nach osten“.

  Tady se Putin pravděpodobně inspiruje ne za hranicí, ale u Stalina, který cíleně budoval ruskou ekonomiku jako jeden velký, navzájem provázaný superkoncern, a fungovalo to – stabilní dvouciferné každoroční růsty po dobu 10-15 let nikde jinde v historii nikdo nevidě. Zpočátku to bylo 30-50% ročně (dnes z oblasti scifi), na přelomu 40/50 let už níže, 10-20% ročně. Pak přišel „ottěpelščik“ Chruščov a během krátké doby vše zlikvidoval a vrátil růst HDP na „správnou“ úroveň 3-7%, aby bratři kapitalisté měli lehčí spaní.

 • Hox • 23. prosince 2014

  ad Sio:
  jsou i další aspekty, Putin na tom setkání pravděpodobně ruským oligarchům a kapitánům průmyslu jednoduše vysvětlil, že „buďto spolu nějak, nebo sami nijak“ (že bezpečnost jejich a jejich aktiv jim nyní reálně muže zajistit jen Rusko, že pro Západ jsou spotřebním materiálem, která jim kdykoliv zkonfiskuje aktiva, jakmile neposlechnou rozkazy z „washingtonského ÚV“)
  Ten proces našel odražení i na jiné úrovni, viz http://leva-net.webnode.cz/products/o-zpravach-a-udalostech-14-12-2014-/ , část o fimu „GazGolder“)

 • peter. • 23. prosince 2014

  Predstavte si malebnú,typicky slovenskú (českú,moravskú),zasneženú dedinku.Je Štedrý večer,stromček,vianočná nálada,rodina pri sviatočne prestretom stole a spievajú sa koledy.Po dospievaní piesne „Tichá noc,svätá noc“hlava rodiny zavelí a celá rodina ,rodičia,starí rodičia,deti a vnúčatá padnú na kolená,začnú trieskať hlavami o zem a volať Aláh je veľký,Aláh akbar.Po tom vstanú a vyberú sa všetci do kostola na polnočnú omšu.
  http://www.hlavnespravy.sk/nemecki-poslanci-ziadaju-od-krestanov-aby-pocas-vianoc-zaspievali-moslimsku-piesen/481135
  Čo sa už celý svet zbláznil?

 • Béda • 23. prosince 2014

  http://www.novarepublika.cz/2014/12/zblbnuti-z-vlastni-propagandy.html

  „…„´Závislost HDP na ropě´ se z 45,5 % v roce 2000 snížila na 18,7 %.“ „Celkový export (tedy nejen ropy a plynu) vzrostl za 13 let pětkrát (ze 100 na 500 miliard dolarů)“. Jestliže na prahu století „fiskál z prodeje ropy neinkasoval téměř nic, dneska ve státní pokladně končí 65 % jeho výnosů“ (investovaných do „modernizace národní ekonomiky a sociálních garancí státu“).

  Jinak, než se to traduje, je to i s příjmovou strukturou fiskálu: „Největší položkou je daň z příjmů fyzických osob – 28,8 %. Renta, tedy daň z exportu surovin (všech, nikoli pouze ropy) představuje 27,4 %, 8,6 % činí daň ze zisku, 14,7 % – DPH, 3,7 % – majetkové daně, 2,9 % – daň z aktiv státu a 13,9 % pochází ze všech ostatních zdrojů.“ Už „právě to je ona diverzifikace, očividně úspěšná, kterou je dneska v módě popírat“.

  Mimo mísu je i verze o „enormní daňové zátěži, co prý fatálně dusí veškeré podnikání“. Poněvadž „složená daňová kvóta činí v Rusku 29,5 %. Zdůrazňuji složená, tedy souhrn úplně všech daní. Fyzických osob, byznysu i korporací. Je to příliš? Je to snad fatální brzda ekonomiky? A co potom Finsko, Švédsko a Francie, prezentované jako úspěšný ekonomický model, jímž se prý máme inspirovat? Tam ovšem složená daňová kvóta činí 45 %.“ Jen „o něco menší, v řádu 40 % je v Norsku i Itálii. Vyšší – 35% – je i v Německu a Velké Británii..“

 • Béda • 23. prosince 2014

  „Koncem roku 1999 činil nominální HDP země pouhých 196 miliard dolarů. Do roku 2012 se zvýšil desetkrát – na 2015 miliard.“ „Je to málo? A kolik to tedy být mělo? Měl se snad zvyšovat na dvojnásobek každý druhý rok? Od roku 2004, kdy zásadní modernizace ruské ekonomiky startovala, se HDP zdvojnásobil skutečně už do konce roku 2006! Z 500 na 960 miliard dolarů. A pak rostl o 20 % rok co rok. Už roku 2010 se podařilo překonat i následky krize z konce roku 2008.“

  „V přepočtu paritou kupní síly se ruská ekonomika stala už roku 2012 největší ekonomikou v Evropě a pátou ve světě. V roce 2003 jsme byli až desátí. A bude-li se to porovnávat s tempy růstu HDP jiných zemí, exportujících ropu, pak ještě v roce 1999 na tom Rusko bylo skoro stejně jako Saúdská Arábie (HDP obou se rovnal přibližně 200 miliardám dolarů), kdežto do roku 2011 se u Saúdů zvýšil jen na 600 miliard dolarů, zato v RF přeskočil hranici 1.800 miliard.“

  „Díky čemu? Jen ropě a plynu? Fakta dokazují opak. Export metalurgie a kovoprodukce zvýšil 2,2krát, chemie a kaučuku – téměř 10krát, strojů a dopravních prostředků – 5krát, minerální produkce – 12krát a zbraní na bázi high-tech – dvakrát. Projekty ve sféře výstavby atomových elektráren v zahraničí a jejich návazného servisu už Rusku generují téměř tolik, co prodej ropy. Podíl vývozu surové ropy se přitom rok co rok snižuje, zatímco export petrochemie narůstá. Nejsou snad atomové elektrárny z ranku vůbec nejmodernějších technologií?“

  Saldo obchodní bilance je od ledna v plusu 148,4 miliard dolarů. Nezaměstnanost činí 5,1 procenta, výrazně méně než ve většině evropských zemí. A nehledě na sankce, následky války na Ukrajině i další turbulence je v plusu i státní rozpočet: „příjmy jsou vyšší než výdaje o 1.200 miliard rublů“ (tedy o „zhruba 1,9 % HDP“).

 • Béda • 23. prosince 2014

  pokračování 3: …V 90. letech byla „polovina potravin z dovozu“. Rusko tak „na kursu zahraničních deviz záviselo kriticky“. Dnes je „v potravinách soběstačné z 97 %“. A „minimálně z 80 – 85 % ve všech neuralgických komoditách“. Ani kurs rublu vůči klíčovým světovým měnám proto už nemá zdaleka onu váhu, jako ještě před pár lety.

  „Cílem útoku na ruské peníze je vyvolat paniku.“ A právě tou „zvrátit podporu, jíž se vedení země těší u 87 % populace“. Dovést to až tam, čím skončil „ukrajinský Majdan“. „Stojí snad někdo o to, aby to dopadlo právě tak?“

  Holá kritika je planá a destruktivní. „Napřed to totiž chce mít jasno v tom, s čím že se srovnává.“ A „kritiku spojovat i s jasnou alternativou. Rýsuje se snad kdekoli taková? Někteří kritici jí skutečně ´disponují´. Například Chodorkovskij má za ´žádoucí´ návrat do poměrů z 90. let. Kdy stát z vývozu ropy neměl nic a nebyl s to platit ani důchody v tehdejší žebrácké výši. Bylo snad opravdu lepší právě to?“..

 • Sio • 23. prosince 2014

  tatar napsal

  Jinak přeloženo: drancujte Sibiř, vodrbávejte lidi, stát vám v tom pomůže.

  Pokud odhodíme romantiku a práva velkých šelem, tak Sibiř potřebuje domestikaci. Nevím, kdo tam z přítomných byl, já asi 2 měsíce v Usť-Ilimsku, v létě. Bahno, bažina, bažina, bahno. Jsem z rybníkářské oblasti o komáry není v létě nouze, u Odry malý Armagedon. Ale proti sibiřským komárům (aspoň pocitově), je to selanka. Tedy v lese. Porost poměrně řídký, borovice a břízy, vidět je na dálku.
  Jen se obávám, že Rusů je na domestikaci málo a tak ti Číňané ještě příjdou na řadu. Možná by jim Rusáci mohli něco pronajmout. Mezi námi, je to dost nehostinný kraj a takové země mají i Číňané dost.

 • Béda • 23. prosince 2014

  Sio,

  Ano, Číňané jsou pro RF do budoucna nebezpečí. Z logiky kapitalismu plyne, že ten nejsilnější nakonec chce všechno a zavést svůj absolutismus. A Čína i Rusko jsou kapitalistické země. V současné době jsou to ovšem spojenci – a ještě dlouhou dobu budou – než společně odrazí existenční hrozbu, která se snaží je rozdělit a po jednom odrovnat.

  tatar,

  Proti Jelcinovi, který chtěl celou „Sibiř“ bezúplatně odevzdat oligarchům a cizincům aniž by z toho něco měla RF a ruský občan je Putin ať je jakýkoliv hotový sociální inženýr.

 • Béda • 23. prosince 2014

  ještě ad tatar,

  Putin čelí generálnímu útoku USA a jejich poskoků a nadnárodního kapitálu – tančí kozačka meti syrovými vejci. Musí improvizovat a taktiku tomu uzpůsobovat, jakkoliv se nám to může zdát neuvěřitelné. Musí hledat i ty nejméně pravděpodobné spojence.

 • Sio • 23. prosince 2014

  PPK napsal

  Realita Putinovy doby dokazuje, že původní teze profesora Kellera o roli skrytých elit (firmy, finance) a o roli pomocných servisních elit (politika, mediální mainstreamová propaganda) je třeba zpřesnit z hlediska jednoho důležitého nástroje státní moci. Nástroje, na který se zapomíná a kterým jsou donucovací a ozbrojené složky (exekutoři, policie, justice a soudy – a armáda) jak národních států, tak i tytéž složky nadnárodní (NATO).

  Skryté elity národních států by totiž mohly být hlavními a mocensky rozhodujícími jen tehdy, pakliže by se z této role nějak samy osvobodily, anebo by si i tyto složky skryté elity nějak koupily. Jenže, to dost dobře obecně nejde, protože o vliv národních skrytých elit na ně s nimi „bojují“ nejen sami politikové národních států, ale i politikové a skryté elity světových velmocí. Je rovněž dobré si uvědomit, že moc skrytých elit a politiků světových velmocí mezinárodně funguje pouze u menších a malých států bez suverenity – a takovou zemí Rusko rozhodně není (na rozdíl od ČR).

  pokračování

  Asi bude bolet, když to povím, ale mám za to, že jste Kellera nepochopil zcela přesně. Proč?
  1. Skryté elity národních států neexistují. Diskrétní elity jsou nadnárodní. Jedním z příznaků příslušnosti k nim je majetek s podnikání nejméně na třech kontinentech. Žádný náš ani ruský miliardář k nim nepatří, jednak nejsou skrytí, jednak nesplňují podmínku, že se s miliardami už narodili a navíc pracují, to skryté elity dle Kellera dělají jen minimálně.
  2. Ergo servisní (služebné) elity jsou známí miliardáři, ale také politici, někteří umělci atd. Jsou to velmi bohatí lidé, ale jejich bohatství pochází z práce (netvrdím, že poctivé), slouží diskrétním elitám, každý z nich může být jimi kdykoli rozmáčknut jako štěnice. Sem patří i špičky ozbrojených sil. Takže skrze ně, často ani ne přímo, uplatňují diskrétní elity svou moc.
  3. Největším nepřítelem diskrétních elit je silný nezávislý národní stát. Například mám za to, že Čína světovým diskrétním elitám nepodléhá, nebo jen minimálně. SSSR jim nepodléhalo také, Jelcinovo Rusko jim podléhalo zcela, Putinovo Rusko se z jejich vlivu úspěšně vymaňuje. Mimochodem, nacistické Německo jim rovněž nepodléhalo.
  4. Pozoruhodný postřeh – pokud se takový národní stát vymaní z moci diskrétních elit, znamená to vždy ekonomický rozkvět? Vypadá to tak. Naopak Evropa pod jejich taktovkou ničí svou demografii i ekonomickou prosperitu ostopéro.

 • lomikel • 23. prosince 2014

  sio – hezky shrnuto :)

  btw – vesele vanoce vsem :)

  i tem co zerou medvedy, vycpavaji rysy a z vlku si delaji predlozky any nebyli sami sezrani ci maji jinak zajimave pohledy na zivot ;)
  koneckoncu je to outsider tady a chodi sem zvlastni typci, neco jako divkovy zapad, divoky vichod, nebo ..
  ukrajina ;)

 • ducatista • 23. prosince 2014

  Sio: nacisticke Německo elitam podléhalo naopak zcela, díky kapitálu těchto elit se mohlo vůbec zrodit.