AKT-INFO 111

ZÁVAZNÉ DOHODY O KLIMATICKÝCH ZMĚNÁCH NEBUDOU LETOS UZAVŘENY

Americký prezident Barack Obama a někteří světoví představitelé připustili, že závazných dohod o boji proti klimatickým změnám bude dosaženo nejdříve příští rok. Prezident Obama a představitelé zemí v Asii a v Tichém oceánu podporují návrh, aby na nadcházejících rozhovorech o klimatu v Kodani bylo dosaženo pouze prozatímní dohody. Navrhují odložit sporná rozhodnutí o cílových emisích, financování a změnách technologií až na rok 2010. Tato prodleva zklamala ty, kteří cítí, že ubývá čas, ve kterém bychom mohli zamezit nárůstu klimatických změn do katastrofických rozměrů. Rajendra Pachauri, předseda Mezinárodního panelu pro klimatické změny, označil kompromisní řešení za hluboké zklamání. Prohlásil, že vědecký konsensus ohledně klimatických změn vyžaduje okamžitou akci a nikoliv „zdržovací taktiku“.
17/11/09

PROTEST PROTI ODLOŽENÍ DOHODY O KLIMATU

Navzdory negativnímu postoji americké vlády vůči závazné dohodě o klimatu z tohoto roku, Obama a čínský prezident Chu Ťin-tchao uvedli ve společném prohlášení možnost, že na summitu o klimatu, který se bude konat příští měsíc v Kodani, navrhnou cílové hodnoty snížení emisí. Americký senát mezitím následoval příklad Obamova odkládání dohody o klimatu dalším odkladným krokem. Předseda většinové strany v americkém senátu Harry Reid prohlásil, že legislativa týkající se klimatu bude nyní odložena až do jara. Tato zpráva přišla právě v době, kdy desítky ministrů životního prostředí již ukončují přípravná setkání v Kodani zaměřená na nadcházející summit. Setkání provázely protesty desítek  demonstrantů proti plánům pozdržet právně závaznou dohodu. Aktivisté zinscenovali úmrtí, když zůstali symbolicky nehybně ležet na zemi, aby poukázali na úmrtí lidí  způsobená globálním oteplováním. Jeden z demonstrantů k tomu dodal: „Tito ministři spíše rozvíjí mandát odkládání než mandát umožňování věcí. A to je třeba změnit. Důsledkem změny klimatu umírá 300 000 lidí ročně.“ Dále Africká unie, organizace sdružující státy Afriky, vyzývá průmyslové země, které produkují většinu emisí, aby začaly platit kompenzaci škod chudým zemím. V těch totiž již nyní umírají lidé na následky sucha a jiných katastrof způsobených globálním oteplováním.

18/11/09

 

PĚT ÍRÁNCŮ BYLO ODSOUZENO K SMRTI KVŮLI DEMONSTRACÍM

Íránská státní média oznámila, že pět lidí bylo odsouzeno k smrti za účast při protestech proti zpochybňovaným volbám, které proběhly v červnu letošního roku. Více než stovka opozičních aktivistů byla souzena za svoji údajnou roli při nepokojích. Přinejmenším tři další lidé byli odsouzeni k smrti.

18/11/09

 

MINULÝ ROK VÍCE NEŽ ČTVRTINA DĚTÍ VE SPOJENÝCH STÁTECH HLADOVĚLA
Nová zpráva vytvořená na základě vládních statistik ukazuje, že téměř 50 milionů Američanů, včetně čtvrtiny všech dětí, trpělo alespoň část minulého roku nedostatkem potravy. Ministerstvo zemědělství zjistilo, že téměř 17 milionů dětí žilo v domácnostech, které neměly v některých obdobích minulého roku dostatek potravy. Počet hladovějících dětí se tak oproti minulému roku zvýšil o čtyři miliony. Vládní údaje překvapily i ty, kteří se profesionálně zabývají bojem s chudobou. Vicky Escarra, prezidentka humanitární organizace Feeding America, prohlásila: „To je nemyslitelné. Je to, jako bychom žili v zemi třetího světa.“ Celkový počet hladovějících Američanů je pravděpodobně ještě vyšší. Zpráva je totiž založena na údajích z roku 2008, kdy byla nejvyšší nezaměstnanost 7,2 procent. Od té doby nezaměstnanost ve Spojených státech přesáhla deseti procent.
17/11/09

 

AMERICKÁ BURZA JE V TOMTO ROCE NA CESTĚ K REKORDNÍM VÝNOSŮM

Podle nově publikovaných údajů americké vlády vše směřuje k tomu, že Wall Street zaznamená tento rok jako nejvýnosnější ve své historii. V úterý Kontrolní úřad v New Yorku prohlásil, že výnosy převýší rekord dosažený před třemi roky, tedy před započetím americké finanční krize. Čtyři největší společnosti — Goldman Sachs, Merrill Lynch, Morgan Stanley and JPMorgan Chase — vykázaly od ledna do září zisky v hodnotě 22,5 miliard amerických dolarů. Šest nejvýznamnějších bank vydalo za stejné období 122 miliard dolarů na platy a bonusy. Newyorský kontrolor Thomas DiNapoli se ve svém prohlášení vyjádřil: „Národní ekonomika se pomalu zlepšuje, ale Wall Street se zotavuje mnohem rychleji, než si kdokoli vůbec představil.“

18/11/09

 

58 PROCENT AMERIČANŮ JE PROTI VÁLCE V AFGHÁNISTÁNU

Minulý týden se americká vláda sešla na klíčové schůzce, kde se jednalo o návrhu poslat až 40 000 dalších vojáků do Afghánistánu. Americký velvyslanec v Afghánistánu ovšem před posíláním dalších vojsk do konfliktu varuje. Velvyslanec Karl Eikenberry kritizoval malé množství financí určených pro pomoc a rozvoj Afghánistánu. Jeho žádost, aby byly nevojenské výdaje navýšeny o 60 procent, zůstala  bez povšimnutí  vlády. Eikenberryho kritika přichází v okamžiku, kdy nový průzkum veřejného mínění ukázal, že většina Američanů je proti dalšímu posílání vojenských posil do Afghánistánu. Agentura zjišťující veřejné mínění pro CNN uvádí, že 56 procent respondentů je proti navyšování počtu vojáků v Afghánistánu a 58 procent je proti válce v Afghánistánu jako takové.

12/11/09

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments