AKT-INFO 116
AFGHÁNŠTÍ STUDENTI PROTESTUJÍ PROTI ZABÍJENÍ CIVILISTŮ AMERICKÝMI SILAMI
V Afghánistánu, v Kábulu a provincii Nangarhár, protestovaly v pondělí stovky lidí, většinou studentů, proti zabíjení civilistů americkou armádou. Za posledních deset dní byli zabiti afghánští civilisté při několika útocích: čtyři při operaci sil NATO v Baghlánu, jedenáct Afghánců včetně osmi školáků ve východním Kunaru a třináct dalších zemřelo při leteckém útoku v provincii Laghman. Největší rozhořčení vyvolalo zabití školáků. Podle britského časopisu Times of London vojáci mezinárodních sil vedeni Američany vytáhli nevinné děti z postelí a zastřelili je během nočního nájezdu 27. prosince. Vyšetřovatelé afghánské vlády potvrdili, že se jedná o osm školáků, kteří, až na jednoho, pocházeli ze stejné rodiny. I přes nález afghánských státních vyšetřovatelů prohlásili představitelé NATO, že žádní civilisté zabiti nebyli. Předběžné vyšetřování OSN ovšem potvrdilo, že školáci byli zabiti při útoku.V nedávno uveřejněném prohlášení kanceláře afghánského prezidenta Hamída Karzáího se uvádí, že jednotka mezinárodních sil byla v sobotu v noci vysazena z letadla do vesnice Ghazi Khan a odvedla deset lidí z jejich domovů. Kancelář dále uvádí, že všichni zadržení byli zastřeleni. Kai Eide, vedoucí OSN v Kábulu, prohlásil, že OSN zůstává znepokojena nočními útoky koaličních jednotek „neboť často vedou k úmrtím civilistů.“
4/1/10

 

PŘI  ZABLOKOVÁNÍ  HUMANITÁRNÍHO   KONVOJE MÍŘÍCÍHO DO OBLASTI GAZY BYLO ZRANĚNO 55 LIDÍ

V Egyptě se v úterý střetly egyptské jednotky se členy mezinárodní delegace, která dopravovala do oblasti Gazy humanitární pomoc. Při střetu bylo zraněno kolem padesáti pěti lidí. Několik členů museli být hospitalizováno. Konvoj organizace Viva Palestina, čítající na dvě stě kamionů, vyjel z Velké Británie v prosinci. Vedoucí konvoje, právník a člen britského parlamentu George Galloway řekl, že delegace protestovala kvůli tomu, že se Egypt pokusil vynutit si, aby zhruba čtvrtina vozů musela jet přes Izrael. Podle Gallowaye by totiž s největší pravděpodobností žádné kamiony jedoucí přes Izrael nedorazily do předpokládaného cíle: „Já i ostatní vedoucí tohoto konvoje jsme se účastnili jednání s egyptskými úřady ohledně jejich rozhodnutí vyjmout z trasy kolem padesáti pěti vozů a poslat je k izraelskému hraničnímu přechodu. Byli jsme ostře proti tomu, neboť je to porušení dohody, kterou jsme uzavřeli v Aqabě s egyptskou vládou a tureckou stranou. Je naprosto nemyslitelné, aby dvacet pět procent našeho konvoje muselo jet přes Izrael, protože to by pravděpodobně znamenalo, že do Gazy nedorazí. Nikdy  nic z toho, co je nasměrováno do Izrale, do Gazy dorazí.“ Egyptská vláda v nedávných dnech zamezila v přístupu do Gazy stovkám humanitárních pracovníků a lidskoprávním aktivistům.

6/1/10

 

USA ODMÍTAJÍ PROPUSTIT Z GUANTÁNAMA JEMENSKÉ VĚZNĚ, KTEŘÍ BYLI SHLEDÁNI NEVINNÝMI

Americký prezident Barack Obama prohlásil, že pozastaví přesun vězňů z vězení Guantánamo do Jemenu, kde operuje skupina napojená na Al-Kajdu, která o Vánocích údajně zorganizovala nepodařený útok. Asi polovina ze sto devadesáti osmi vězňů zbývajících na Guantánamu je jemenské národnosti. Téměř čtyřicet z nich bylo prohlášeno za nevinné, a tudíž je bylo možno propustit. Centrum pro ústavní práva ve svém protestním prohlášení k tomu říká: „Desítkám jemenských mužů, kteří po dlouhodobém úředním zkoumání byli zbaveni viny a mohou tedy být propuštěni…, hrozí, že jejich osvobození bude odloženo z politických důvodů, a nikoliv na základě faktů.“

6/1/10

 

ZAHRANIČNÍ AMBASÁDY V JEMENU BYLY UZAVŘENY, UVAŽUJE SE O VOJENSKÉM ÚTOKU

Francie a Japonsko se přidaly ke Spojeným státům a Velké Británii dočasným uzavřením svých velvyslanectví v Jemenu poté, co se objevily zprávy o možných hrozbách od teroristické organizace Al-Kajda na Arabském poloostrově. Americké velvyslanectví bylo uzavřeno v neděli pouze den poté, co americký generál David Petraeus přicestoval do Jemenu, aby s prezidentem Alí Abdalláhem Sálihem jednal o posílení vzájemných vojenských vztahů. Americký prezident Barack Obama o víkendu ve své řeči spojil Al-Kajdu na Arabském poloostrově s nezdařenými vánočními bombovými útoky v letadle v Detroitu. Spojené státy a Velká Británie zároveň oznámily plány na financování speciální protiteroristické policejní jednotky v Jemenu. Národní bezpečnostní poradce prezidenta Obamy John Brennan v neděli odpověděl kladně na otázku, zda je v Jemenu možná rozsáhlejší vojenská operace. Televizní zpravodajství CNN oznámilo, že americká armáda již začala vybírat cíle v Jemenu pro případ, že prezident Obama nařídí odvetný útok za zmařený vánoční teroristický útok. Zvláštní zásahové jednotky a agenti Spojených států jsou už prý v Jemenu a pracují se svými jemenskými protějšky na zaměřování členů Al-Kajdy. Minulý týden CNN odhalila existenci nové utajené smlouvy mezi USA a Jemenem, která USA umožňuje útočit na cíle v Jemenu raketami, stíhacími letadly i bezpilotními letouny. Podle dohody údajně nebudou Spojené státy veřejně přiznávat vojenské nebo výzvědné akce v Jemenu. Vyšetřovatelé stále zkoumají spojitost mezi zmařeným teroristickým útokem a členy Al-Kajdy v Jemenu. Pravděpodobný útočník Umar Farúk Abdulmutaláb strávil v Jemenu nějaký čas až do počátku prosince. New York Times mezitím oznámily, že nigerijský útočník se pravděpodobně k teroristické skupině přidal v době svého pobytu v Británii, kde studoval na University College London.

4/1/10

 

OBČANÉ ČTRNÁCTI ZEMÍ PODLÉHAJÍ PŘÍSNĚJŠÍM BEZPEČNOSTNÍM KONTROLÁM

Americká vláda v neděli oznámila, že občané čtrnácti zemí budou podrobeni intenzivním bezpečnostním kontrolám na mezinárodních letištích po celém světě. Kontroly budou zahrnovat prohledání celého těla a fyzické kontroly veškerého majetku. Seznam vybraných zemí je následující: Afghánistán, Alžírsko, Irák, Írán, Jemen, Kuba, Libanon, Libye, Nigérie, Pákistán, Saúdská Arábie, Severní Korea, Somálsko a Sýrie. Všichni pasažéři, kteří cestují ze jmenovaných zemí, budou zároveň podrobeni vyšší inspekci. Nawar Shora z Americko-arabského antidiskriminačního výboru nová pravidla kritizoval. „Toto je extrémní a velice nebezpečné. Zničehonic jsou lidé spojováni s terorismem pouze kvůli tomu, z jaké země pocházejí,“ řekl. Někteří příznivci takzvaného profilování, podle něhož jsou lidé podezřelí kvůli své národnosti nebo jiných statistických údajů, navrhli ještě tvrdší opatření. „Musíme mít velice, velice striktní kontroly a musíme používat profilování. Pokud jste muslimský muž ve věku mezi osmnácti a dvaceti osmi lety, musíte být prohledán až do naha,“ řekl Tom McInerney, generál leteckých sil v důchodu, v programu pravicové televize Fox News.

4/1/10

 

HOLANDSKÝ SOUD PŘIJAL ŽALOBU NIGERIJCŮ PROTI SHELLU
Čtyři nigerijští farmáři se domohli práva přivést ropný gigant Shell před soud v Haagu –  holandský soud prohlásil, že případ je v jeho jurisdikci. Nigerijci tvrdí, že ropa prosakující z ropovodu Shellu znečistila jejich pole a rybníky. Geert Ritsema z ekologické organizace Friends of the Earth rozhodnutí soudu přivítal: „Domníváme se, že jde o průlomové rozhodnutí, protože nyní je holandským soudem uznáno, že Shell je zodpovědný za své aktivity mimo Holandsko. A to je to nejdůležitější dnešní vítězství.“ Očekává se, že čtyři nigerijští farmáři, kteří podali na Shell žalobu, budou brzy svědčit o dopadech přítomnosti této ropné společnosti v jejich zemi.
31/12/09

 

PENTAGONU  PŘEKÁŽÍ  OBAMŮV  PLÁN  OMEZENÍ  JADERNÉHO ARZENÁLU

Deník Los Angeles Times informuje, že plán amerického prezidenta Baracka Obamy začít postupně likvidovat atomové zbraně narazil na silný odpor vedoucích pracovníků Pentagonu i dalších orgánů národního bezpečnostního systému. Během loňské dubnové návštěvy Prahy předložil Obama ve svém projevu vizi světa bez atomových zbraní. Jenže o devět měsíců později  vláda tápe ve vnitropolitické debatě o tajném plánu pro snižování amerického jaderného arzenálu a omezování role těchto zbraní v americké vojenské strategii a zahraniční politice. Spojené státy americké v současné době disponují zhruba 9400 atomovými zbraněmi.

5/1/10

 

IZRAEL SE CHYSTÁ VYBUDOVAT NOVOU „SILNICI APARTHEIDU“ NA ZÁPADNÍM  BŘEHU

Izraelský deník Haaretz informuje o tom, že Izrael zahájil plán vybudovat na Západním břehu další dálnici, kterou nebudou moci používat palestinští řidiči. Toto sdělení přichází pouhý týden poté, co izraelský Nejvyšší soud nařídil státu zrušit zákaz používat silnici 443 na Západním břehu palestinským řidičům. Mnoho Palestinců nazývá tuto dálnici určenou pouze pro Izraelce  „Apartheid Road“ (neboli „silnice apartheidu“). Izraelský profesor práv Barak Medina tyto plány výstavby odsoudil. Doslova řekl: „Bránit místním obyvatelům používat dálnici jenom proto, že jsou Palestinci, je diskriminace a ta je nepřípustná… Tento případ se bohužel příliš neliší od apartheidu.“ Mezitím vyšší důstojníci izraelské armády zrušili svou plánovanou návštěvu Velké Británie poté, co jim bylo řečeno, že není záruky, že nebudou po příletu zatčeni za údajné válečné zločiny.

5/1/10

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments