AKT-INFO 123
NESPOKOJENOST ČLENŮ NATO S VÁLKOU V AFGHÁNISTÁNU

Zatímco se tento týden objevily zprávy, že letecký útok NATO zabil v Afghánistánu 27 civilistů, objevují se mezi členskými zeměmi NATO známky rostoucí nespokojenosti. Nizozemská vláda se rozpadla, protože se dvě největší politické strany nedohodly, zda stáhnout tento rok holandské jednotky z Afghánistánu, jak bylo původně naplánováno. Pád vlády teměř zaručuje, že se více jak 2000 holandských vojáků vrátí domů. Tento vývoj je vnímán jako vážný úder spojenectvi vedenému Spojenými státy bojujícími proti Tálibánu. Kanada již oznámila, že do konce roku 2011 stáhne svých 2800 vojáků. V Německu protestovalo více než tisíc lidí v berlínských ulicích proti účasti Německa ve válce v Afghánistánu. Německo hodlá posílit svoji přítomnost v Afghánistánu, kde jeho 4300 vojáků tvoří třetí nejsilnější kontingent po Spojených státech a Velké Británii. Jeden z protestujících prohlásil, že v první řadě nechápe, proč jsou vlastně Němci v Afghánistánu: „Doufáme, že jasně vyjádříme své přesvědčení, že do Afghánistánu nemusí být vysíláni žádní vojáci. To je důvod našeho protestu. Občané Německa zaplatili již dost daní a další daně jsou z nás ždímány, abychom platili americké války. Německá ústava je stále ještě platná a stanovuje, že z území Německa nebudeme žádné války podněcovat, pouze se bránit. Afghánistán na nás nikdy nezaútočil. Tak co dělají naši vojáci v Afghánistánu?“

22/2/2010

 

SÚDAN MÁ PODEPSAT MÍROVOU DOHODU O DÁRFÚRU

Súdánský prezident Omar al-Bashir přijel tento týden do Kataru, aby podepsal dočasné příměří se súdánskou největší opoziční stranou. Toto příměří se má pokusit ukončit sedmiletou občanskou válku v provincii Dárfúr. Jako součást této dohody súdánská vláda nabízí místo v některém z ministerstev členům dárfúrské povstalecké skupině Hnutí za spravedlnost a rovnoprávnost. Další z hlavních povstaleckých skupin v Dárfúru, Súdánská osvobozenecká armáda, odmítá jednat se súdánskou vládou, dokud neskončí veškeré nasilí a vojenské aktivity v oblasti. Podle Organizace spojených národů válka v Dárfúru již vzala na 300 000 životů a zanechala 2,7 milionů uprchlíků.

23/2/2010

 

OSN TVRDÍ, ŽE VELKÉ KORPORACE JSOU ZODPOVĚDNÉ ZA ŠKODY NA ŽIVOTNÍM PROSTŘEDÍ VE VÝŠI 2,2 BILIONU DOLARŮ

Nová zpráva OSN odhaduje, že 3000 největších světových korporací je zodpovědných za škody na životním prostředí ve výši 2,2 bilionu dolarů. Dosud nepublikovaná zpráva byla vytvořena Iniciativou pro zodpovědné investování a Programem OSN pro životní prostředí (UNEP). Studie tvrdí, že korporace by musely odvádět třetinu svých zisků, aby zaplatily za škody, které již způsobily.

19/2/2010

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments