AKT-INFO 73
PATNÁCT LIDÍ V SOMÁLSKU PŘIŠLO V BOJÍCH O ŽIVOT

V Somálsku bylo v úterý zabito nejméně patnáct osob a přes šedesát dalších bylo zraněno, když zesílily střety mezi islámskými bojovníky a jednotkami Africké unie. Obyvatel Mogadisha, který při násilnostech ztratil manželku i dítě, řekl: „Zabil je odstřelovací granát. Moje další tři děti byly zraněny a odvezeny do nemocnice.“ Již více než šestnáct tisíc civilistů bylo zabito a milión jich ztratilo domov od té doby, co etiopské armádní jednotky, podporované Spojenými státy, před dvěma roky zaútočily na Somálsko s cílem svrhnout islámské vedení země. Nyní někteří američtí zákonodárci začali zvažovat změnu postoje Spojených států v regionu. V dopise z minulého týdne vyzýval demokratický senátor Russ Feingold prezidenta Baracka Obamu, aby „vydal jasné a veřejné prohlášení“, jímž „se bude zřetelně distancovat“ od Bushovy strategie v Somálsku.

25/2/09

 

OBAMA NAPODOBUJE BUSHE V KLÍČOVÝCH BEZPEČNOSTNÍCH OTÁZKÁCH

Americký prezident Barack Obama opět zaujal stejný postoj jako předešlý prezident George W. Bush k soudnímu případu, který se týká vládní bezpečnosti. Stejně jako Bush, i Obamova vláda blokuje slyšení soudní žaloby bývalých vězňů, kteří tvrdí, že byli mučeni CIA. Navíc Obamova vláda brání federálnímu soudu vyšetřovat Bushův špionážní program, který umožňoval sledovat občany bez soudního příkazu či jiného zvláštního důvodu. Nyní Obama pokračuje v Bushově odmítání žádostí občanských sdružení, které se snaží o zveřejnění miliónů emailů Bílého domu, které mohou dokumentovat zodpovědnost státních činitelů za kontroverzní opatření Bushovy vlády.

24/2/09

 

OBAMA NOMINUJE ZBRAŇOVÉHO KRITIKA DO PENTAGONU

Obama přesto nominoval kritického odborníka na kontrolu zbrojního průmyslu jako nového vedoucího nákupčího zbraní pro Pentagon. Harvardský profesor Ashton Carter by měl dohlížet na miliardy dolarů, které americká armáda utratí za nové zbraně. Na rozdíl od mnoha svých předchůdců, Carter nemá žádné profesionální vztahy s americkými zbrojařskými firmami. Spíše se proslavil svou hlasitou kritikou Pentagonu za zbytečné a nadsazené veřejné zakázky.

26/2/09


AI VOLÁ PO ZBROJNÍM EMBARGU PRO IZRAEL A HAMÁS

Mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International (AI) naléhá na Radu bezpečnosti Organizace spojených národů, aby okamžitě uvalila zbrojní embargo na Izrael, palestinské hnutí Hamás a na další palestinské ozbrojené skupiny. AI hovoří o nalezení důkazů, že Izrael a Hamás spáchaly válečné zločiny a k provedení útoků na civilisty během nedávné třítýdenní ofenzívy Izraele v Gaze použili zbraní dodávaných ze zahraničí. Dále tento týden vrchní humanitární pracovník OSN Kevin Cahill sdělil, že je šokován současnými podmínkami uvnitř pásma Gazy, panujícími následně po izraelském útoku: „Je to jedno z nejhroznějších míst, které jsem kdy viděl. A to jsem za dobu své kariéry měl možnost pracovat v šedesáti pěti zemích, často ve válečných oblastech. Je zde na nejvyšší míru dramatická situace.“

23/2/09

 

CLINTONOVÁ JE KRITIZOVÁNA ZA PŘEHLÍŽENÍ LIDSKÝCH PRÁV V ČÍNĚ

Amnesty International se také připojila k hnutí Studenti za svobodný Tibet ve své kritice americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové za její vyjádření, že obavy o dodržování lidských práv by neměly bránit spolupráci s Čínou. Minulý týden během své návštěvy Asie Clintonová řekla: „Náš tlak na tuto problematiku nemůže zasahovat do globální ekonomické krize, klimatických změn a krize bezpečnosti.“ Organizace Amnesty International se vyjádřila, že je komentářem Clintonové „šokována a nesmírně zklamána“.

23/2/09

 

AMERICKÉ VÝROBKY OBSAHUJÍ NEBEZPEČNÉ LÁTKY

Nejen levné čínské výrobky jsou označovány jako nebezpečné v důsledku zpřísňujících se environmentálních předpisů Evropské unie. Mnoho amerických výrobců stále používá chemikálie spojované se vznikem rakoviny, neplodnosti, neurologických problémů a hormonálních poruch v řadě výrobků od kosmetiky po dětské hračky. Lobbisté chemického průmyslu totiž zablokovali schválení přísnějších pravidel ve Spojených státech, která by umožnila sledování a testování těchto látek. Přísné evropské předpisy však nutí výrobce, kteří chtějí proniknout na lukrativní evropské trhy, aby eliminovali jedovaté látky a vyráběli bezpečnější a k životnímu prostředí šetrnější elektroniku, automobily, hračky a kosmetiku. Ekonomové varují, že pokud Evropská unie bude pravidla pro dovoz důsledně uplatňovat, budou tím trpět američtí výrobci. Významný americký investigativní žurnalista Mark Schapiro píše ve své nové knize: „Evropská revoluce v chemických předpisech vyžaduje zhodnocení potenciálních toxických účinků u tisíců chemikálií a signalizuje, že americký průmysl již nebude schopen dále skrývat kritické údaje před veřejností.“

24/2/09

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments