AKT-INFO 96

POČET OBĚTÍ V AFGHÁNISTÁNU STOUPL
Podle nové zprávy OSN se počet mrtvých civilistů v Afghánistánu tento rok zvedl nejméně o 24 %. Minimálně 1013 civilistů bylo zabito od ledna do konce června. Mise OSN v Afghánistánu tvrdí, že za většinu úmrtí jsou odpovědné útoky hnutí Tálibán a bombardování vedené Spojenými státy. O víkendu v Afghánistánu zemřelo devět vojáků NATO, čímž se stal jedním z nejsmrtelnějších víkendů pro zahraniční síly od pádu Tálibánu v roce 2001. Mezi zemřelými bylo šest amerických, dva kanadští a jeden francouzský voják.
3/8/09

IZRAEL VYHNAL 50 PALESTINCŮ Z DOMOVŮ VE VÝCHODNÍM JERUZALÉMĚ
Izraelská policie vyhnala více než padesát Palestinců včetně devatenácti dětí z jejich domovů ve východním Jeruzalémě poté, co izraelský soud rozhodl, že jejich domy vlastní židovští osadníci. Rozhodnutí soudu bylo vykonáno na základě dokumentů z devatenáctého století. Vyhnání bylo široce odsouzeno mezinárodní komunitou zahrnující Organizaci spojených národů a vládu Spojených států amerických. Britský konzul prohlásil, že byl rozhodnutím soudu otřesen. „Tyto akce neodpovídají izraelským prohlášením o touze po dosažení smíru. Urgujeme Izrael, aby neumožnil extremistům vytváření jejich vlastní agendy,“ uvedl ve svém prohlášení. Izraelské jednotky mezitím zaútočily na vesnici Bil’in, místo pravidelných nenásilných protestů proti izraelské „bezpečnostní zdi“, a zatkly skupinu aktivistů. Mimo to maskovaný střelec zabil dva a zranil jedenáct dalších lidí v centru pro homosexuální teenagery v Tel Avivu. Útočník byl pravděpodobně propojen s ortodoxními židovskými skupinami, které v nedávné době proti homosexualitě hlasitě vystupovaly.
3/8/09

HONDURASKÝ GENERÁL POPÍRÁ STÁTNÍ PŘEVRAT A RUŠÍ RÁDIOVOU STANICI
V Hondurasu tento týden pokračovaly demonstrace za návrat vyhnaného prezidenta Manuela Zelayi. Stovky lidí doprovázené ozbrojenou policií pochodovaly hlavním městem Tegucigalpa. Nový režim mezitím oznámil, že vojáci zastřelili řidiče, který nezastavil včas před vojenskou kontrolou. Je to již přinejmenším páté úmrtí v souvislosti s červnovým převratem. Současně v televizi vystoupil s prosbou o podporu veřejnosti velitel honduraských ozbrojených sil a vedoucí vojenského puče, generál Romeo Vasquez. Vasquez popřel, že proběhl vojenský puč, slovy: „Žijeme v zemi dbalé zákonů. A protože je to země dbalá zákonů, je to demokratická země. Žádný puč neproběhl, přestože to někteří tvrdí, protože kdyby proběhl puč, byl by zaveden zákaz vycházení. A mohu vám říct, že všichni ti lidé, kteří způsobují nepokoje, by byli uvězněni.“ Generál vystoupil s tímto komentářem poté, co byla nová vláda podrobena zdrcující kritice od hostujícího představitele Organizace spojených národů. Frank La Rue, speciální zpravodaj OSN pro svobodu projevu, nazval pučistickou vládu „diktátorským režimem… který zavírá prostor pro demokracii“. Po La Rueově projevu oznámila honduraská radiostanice Radio Globo, že je pod pohrůžkou uzavření. Honduraské ozbrojené síly úřadům opakovaně nařídily, aby radiostanice zrušily. Stanice Radio Globo byla jedním z mála honduraských médií, které kritizovaly pučistickou vládu. Mezitím vláda Spojených států amerických poněkud omezila podporu pro Zelayi. V dopisu určeném senátu se americké ministerstvo zahraničí vyjádřilo tak, že Spojené státy v Hondurasu nepodporují žádnou stranu. Dopis přesto kritizoval Zelayiho za „provokativní“ kroky, které vedly k jeho vyhnání.
5/8/09

OSN JE VYBÍZENA K VYŠETŘOVÁNÍ ZMIZENÍ ISLÁMSKÉHO ODBORNÍKA
Sdružení organizací pro lidská práva požádalo Organizaci spojených národů, aby prozkoumala násilné zmizení španělského občana, ke kterému došlo před téměř čtyřmi lety. Mustafa Setmariam Nasar byl naposledy spatřen v říjnu 2005 v Pákistánu. Podle médií byl tento významný islámský teoretik zadržen pákistánskými úřady a předán americkým vojenským silám. Od té doby o sobě nedal vědět. Mediální zprávy naznačují, že Nasar byl po nějakou dobu držen na americké vojenské základně na ostrově Diego Garcia v Indickém oceánu, který patří Velké Británii.
4/8/09

DEMONSTRANTI ZA VŠEOBECNOU ZDRAVOTNÍ PÉČI V USA BYLI ZATČENI
Demonstrace lidí volajících po všeobecné zdravotní péči nadále pokračují po celých Spojených státech. Devět demonstrujících bylo zatčeno minulý týden v centrále velké soukromé pojišťovací společnosti v Iowě. Mezi nimi byl i jedenáctiletý Frankie Hughes, který řekl: „Napsali jsme dopis Johnu Forsythovi, řediteli společnosti, a zeptali jsme se ho na jeho plat. Odpověď jsme nedostali. Odmítali jsme odejít, dokud nám neodpoví na naše otázky, místo toho nás ale zatkli. Zúčastnil jsem se téhle akce, protože vím, že jsou lidé, kteří trpí. Jediný způsob, jak získat zdravotní péči pro všechny, není nic jiného než získat zdravotní péči pro všechny.“ Odhaduje se, že skoro 50 milionů Američanů nemá žádný přístup ke zdravotnímu pojištění. A i ti, kteří jsou pojištěni, mají často značně omezený přístup ke zdravotní péči.
5/8/09

VENEZUELA ZRUŠILA 34 ROZHLASOVÝCH STANIC
Organizace Reporters Without Borders (Reportéři bez hranic) a Committee to Protect Journalists (Výbor na ochranu novinářů) odsoudily venezuelskou vládu za odebrání povolení 34 rozhlasovým stanicím z údajných „úředních důvodů“. Většina těchto zrušených stanic veřejně vyjadřovala kritiku venezuelského prezidenta Hugo Chaveze. Venezuelský ministr veřejných prací prohlásil, že stanice byly uzavřeny za porušení předpisů, protože neobnovily své registrace nebo svá povolení nechaly propadnout.
4/8/09

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments