Anonymní udavači

“Jsem Milan a jsem udavač,“ prohlásil nově příchozí poté, co si ztěžka sedl na poslední volnou židli v rozlehlém sále kulturního domu.
“Ahoj, Milane!“ zazněl sbor hlasů a Milan najednou, v jediném okamžiku prozření, pochopil, že v tom není sám.

"Víte, celou tu dobu jsem doufal, že to nepraskne. Padesát osm let! Popíral jsem své udavačství nejen druhým, ale už i sobě. A teď to nějaké ucho vyštrachá z archivu! Víte, jak si připadám? Nikdy by mě nenapadlo, že na stará kolena skončím takhle. Tady, mezi vámi, tedy bez urážky…"
Většina přítomných pokývala hlavou. Znali ten pocit. Někteří se napili džusu, v posledních dnech, týdnech či letech je dosti trápila suchost v krku…

"Děkujeme, Milane," ocenili řeč nového člena jejich společenství.

"Jsem Jarek a jsem udavač," představil se další z mnoha přítomných a pokračoval: "Víš, Milane, a tohle je jen začátek. Musíme se s tím každý prostě poprat po svém. Třeba já, já se vytáčel, bagatelizoval to, zapíral, nekomentoval a všechno marné. Bylo to zlé. A pořád je. Jdou po mně, jdou… A to máš, Milane, štěstí, že o tobě ještě nikdo nesložil hnusnou písničku…"

"Děkujeme, Jarku."

"Josef," přihlásil se o slovo stárnoucí komik. Ostatní nesouhlasně zamručeli. "Já vždycky zatloukal. A zatloukat budu. Stejně se pak budou dívat na ty filmy a budou se smát a bude se jim to líbit a vo to přece jde, pánové a dámy. Ne vo nějaký… šťouraly."

"Děkujeme, Josefe."

"Jim, udavač," promluvil rázně poněkud odulý brýlatý muž působící dojmem divouse. "Prostě musíme hodit minulost za hlavu. Dělat jakoby nic a jít dál. Když už to nešlo jinak, tak jsem se omluvil, no…  Hlavně: Neohlížet se. Nakonec stejně vyzvednou náš talent! A na morální kocovinu je nejlepší hašišššš…"

"Děkujeme, Jime."

Mnozí ještě promluvili a mnozí toho dne jen mlčeli a poslouchali druhé, jak už to na setkáních Anonymních kohokoli.

Pak se otevřely dveře a do sálu vešel další příchozí.

Budeme muset pronajmout stadion, pomysleli si přítomní. Už brzy…

 

Převzato z www.kojot.name

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments