Assangeho kapavka

Snad mi odpustíte tu bulvární aluzi na význam anglického „to leak“, ale on i obsah na WikiLeaks zatím zveřejněných diplomatických depeší USA je takový „diplomatický bulvár“, jak kdosi nazval prozatím zveřejněné kabelogramy americké diplomacie, s jejichž vystavováním na adrese http://cablegate.wikileaks.org začal dnes Julius Assange, noční můra všech spořádaných státníků.


Ani bych se o tom nezmiňoval, protože o reklamu, a lepší, se mu postarají jiní, nebýt toho, že jsem chtěl dostát své pověsti protistátního živla zveřejněním odkazu na informace poškozující pověst USA (to ještě jde?) a napsat si to staromilské slovo „kabelogram“, ale když už jsem to nakousl …


První, co člověka napadne, jsou slova George Orwella: „Pravda je vždy podvratná.“ Jenže když pomine prvotní nadšení z toho, že někdo nachytal strýčka Sama v nedbalkách, začne se připomínat rčení o tom, že není všechno zlato, co se třpytí.


A nejde jen o to, že zveřejnění amerického špinavého prádla vlastně ve svém důsledku kromě momentální senzace zřejmě nic znamenat nebude, protože lidé, kteří již ke Spojeným státům kritičtí byli, v něm najdou jen potvrzení oprávněnosti svých výhrad, a utvrdí se v tom, že od USA je radno se držet co nejdále, nechce-li se jeden umazat, zatímco lidé, kteří USA obdivují, se jen pevněji semknou kolem svého idolu a ohrožení Assangeho „terorismem“ jen vybičuje jejich fanatismus a utvrdí je ve víře v to, že co USA činí, to jménem Civilizace ve Vyšším zájmu dobře činí.


I jiné aspekty vyvolávají ne-li přímo pochybnost, tak alespoň skepsi. Předně, jak je možné, že Assange ještě nejenom žije, ale těší se i poměrně dobrému zdraví? USA rozhodně nepatří k zemím, pro které by lidská práva představovala překážku, která by jim bránila v prosazování jejich velmocenských zájmů. Pokud by se zveřejněním (části) své diplomatické korespondence cítily skutečně tak ohroženy, určitě by našly způsob, jak Assangeho zavraždit a WikiLeaks umlčet (zdůvodněné to mají perfektně – Assangeho už ocejchovali jako teroristu).


Ona i dostupnost serveru WikiLeaks je podezřele dobrá na to, že je nejenom vystaven enormnímu zájmu, ale je i cílem hackerů, kteří se údajně snažili zveřejnění kabelogramů zabránit. WikiLeaks určitě neběží na dýchavičném písíčku někde v garáži, podle rychlosti odezvy soudě mají k dispozici výkonný server a solidní konektivitu, pravděpodobně tedy „sedí“ v nějakém hostingovém centru, kde by ovšem nebyl problém je umlčet, kdyby na tom byl skutečný zájem. Navíc páteřních datových tras mezi kontinenty není zase tolik, filtrovat na nich provoz by určitě také nebylo zase až tak složité, stejně jako „unést“ příslušné záznamy v DNS.


Aby nakonec neměl pravdu íránský prezident Ahmadínežád, podle kterého to celé spískaly samy Spojené státy, které tím sledují nějaké vlastní cíle.


Bohužel, laik asi jen těžko rozliší, zda se zde hraje opravdu vysoká hra, nebo jde jen o bouři ve sklenici body, kterou USA šikovně využívají k tomu, aby odvedly pozornost od závažnějších problémů, podobně, jako když přehodíte kost štěňatům, aby si hrála a neobtěžovala panstvo u stolu.


Co jsou vlastně WikiLeaks? Nepříjemná pravda o tom, že král je nahý, vykřičená osamělým hrdinou- whistblowerem, který se úspěšně postavil velmoci, nebo kouřová clona, rafinovaně zvednutá toutéž mocností?

 

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments