Bendl i Nečas dělají z lidí idioty

"Návrh ministra Bárty povede jen k dalším podvodům a zvýšení byrokracie. Počítat pokutu podle výše přijmu je zavedení principu nespravedlnosti, porušení rovnosti před zákonem. Je to hraní na závist a cesta levicovým směrem, trestáme lidi za to, že vydělávají hodně peněz."

Toto tvrdí exministr dopravy. Více méně mu přizvukuje i jeho partajní führer Nečas, který v pokutách za nejtěžší přestupky vyměřeným procentem z příjmu či hodnoty aut, vidí nějaký příklon k autoritářství. Navzdory tomu, že podobné systémy mají země, které byly demokratické ještě v dobách, kdy pan Bendl či Nečas svazácky chtěli vystavět "reálný socialismus" na celém světě.

Nejhorší na tom celém není ani tak odpor vůči danému návrhu. Odpudivá je jen klasická argumentace, která tvrdí, že jde jenom o závist a vše odporuje principu rovnosti. Což je od začátku naprostý nesmysl. Rovnost trestu není v nějaké absolutní hodnotě vyjádřené korunami, ale v pocitu který ten trest vyvolá, ten má být rovný. Neboli pro společnost má být rovný výsledek nějaké penalizace. I sebevětší a sebeblbější pravičák je si vědom, že například pět tisíc korun pro člověka A není něčím stejným, jako pět tisíc pro člověka B – může tvrdit opak, ale tohleto chápe i pětileté dítě bez politických názorů. Proto návrh, jakkoliv z mnoha hledisek nedokonalý, který bude vycházet buď z příjmů nebo z hodnoty auta, je z principu rovnosti mnohem spravedlivější pro společnost i jednotlivce, než dnešní situace (samozřejmě lze zavést úplně rovné systémy zavírání delikventů okamžitě za mříže, ale to by u sponzorů a přátel vládních stran asi vzbudilo ještě větší nevoli).

Navíc pan Bendl v citátu zmíněném na začátku tvrdí, že někdo bude trestán za majetek či úspěch. Horší překroucení reality se ani není možno představit. Celá debata se na vzdory pravicovým lžím totiž točí pouze kolem toho, že někdo bude trestán za to, že poruší zákon. A tečka. Stačí neporušovat zákon a můžete být Onassis či jiný Babiš a nikdo si vás ani nevšimne a pokud budete chudý Honza a porušíte zákon, tak dostanete také trest, trest který vás ve vaší situaci postihne stejně jako oba výše zmíněné výtečníky. ODS, pouze s velmi mírnou nadsázkou, hraje na populistickou notu a při tom znovu ve skutečnosti brání kriminálníky. Takové, kteří jí do kasičky nasypou nejvíce peněz.

Převzato z Modré Šance

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments