Blízkovýchodní „virus“ už řádí i v Chorvatsku

Protestní hnutí, která překreslují politické mapy Blízkého východu, nemusejí nutně končit u hranic islámského světa. Dokazuje to Chorvatsko, které se během pár dnů proměnilo v jednu velkou demonstraci požadující vypsání předčasných voleb a skoncování s korupcí.

Demonstrace se konají takřka ve všech větších městech země, přičemž v ulicích Záhřebu „Dny hněvu" trvají už druhý týden. Po celém Chorvatsku prý protestuje na sto tisíc lidí. Chorvatsko se tak stalo první nemuslimskou zemí, do níž virus protestu z arabských zemí pronikl. Zajímavé je, že si demonstranti stěžují prakticky na totéž, co Arabové: demonstrace svolané přes facebook protestují proti vysoké nezaměstnanosti a korupci.

Prezident Josipovič, který zprvu na demonstranty vysílal policii se slzným plynem, už lidem v ulicích nějaké reformy přislíbil a zahájil jednání s politickou opozicí, vypsání předčasných voleb ale zatím odmítá. Podle jeho názoru se mají konat v normálním termínu, tedy v březnu 2012, jinak by prý mohly být ohroženy rozhovory o přistoupení Chorvatska k EU.

Převzato z Literárek

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments