ČMKOS: Otevřete oči, jinak vás vláda vysaje

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) oficiálně zahájila mediální kampaň Otevřete oči proti návrhům vládních reforem důchodů, zdravotnictví a daní. S pomocí osmi desítek billboardů chtějí odbory dosáhnout toho, aby vláda návrhy změnila ve prospěch lidí a nikoliv proti nim. Jinak jsou připraveny zorganizovat demonstrace a případně i stávky. A není to žádný apríl, jak novinářům dnes řekl Jaroslav Zavadil, předseda největší odborové centrály v zemi.

„ČMKOS chce zaměstnancům a veřejnosti svojí kampaní Otevřít oči, jak se skutečně chová vláda tzv. rozpočtové odpovědnosti, vyvolat diskusi, nevratné kroky zastavit a podílet se na takových reformách, které budou prospěšné pro všechny obyvatele ČR," uvedl Zavadil.


"Kampaň má jednoznačný cíl – návrhy reforem zkorigovat tak, aby byly logické a oprávněné a pro lidi," doplnil předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula. Podle něj kampaň může gradovat a mohou se konat hromadné protesty. Středula v plynulých týdnech navštívil základní organizace v regionech a zaznamenal nešťastné a naštvané zaměstnance, kteří stále častěji mluví o tom, že nejefektivnější reformou by byla defenestrace této vlády. "Nevzdáváme se myšlenky na stávku," dodal Středula.

Podle předsedy Zavadila, odboráři nesouhlasí třeba s tím, že by člověk mohl přesměrovat část svých odvodů ze státního důchodového systému do vlastního spoření u fondů. Podle nich by pak chyběly v penzijní soustavě peníze na nynější důchody. Konfederace navrhuje místo toho reformovat současné penzijní fondy a upravit podmínky ukládání peněz na penzi v nich. Odbory se staví také proti chystanému sjednocení daně z přidané hodnoty na 17,5 procenta. Jsou i proti vyšší spoluúčasti pacientů a kritizují případné zvednutí zdravotnických poplatků.

Vláda způsobila nejvyšší deficity veřejných financí v historii ČR

Hlavní makroekonom ČMKOS Martin Fassmann navrženou daňovou reformu z dílny minstra Kalouska označil za další krok k prohloubení deficitu veřejných financí. „Veřejné finance dosáhly za dva roky působení vlády tzv. rozpočtové zodpovědnosti nejvyšších deficitů v historii České republiky. Na těchto deficitech má prokazatelně nejvyšší podíl dlouhodobé, systematické snižování daní a odvodů – především u nejvyšších příjmových skupin,“ uvedl Fassmann. „ Podle prohlášení ministra financí dojde v roce 2013 oproti roku 2011 ke snížení složené daňové kvóty zhruba o 2 %, způsobí to ztrátu příjmů veřejných financí v rozsahu asi 80 miliard korun. Tento návrh přímo ohrožuje stabilitu veřejných financí,“ varoval Fassmann. „Je naprosto šokující, že efekty snižování daní jsou plně směrovány ve prospěch snížení daňového a odvodového zatížení firem a osob samostatně výdělečně činných. Kdežto u zaměstnanců dojde k výraznému zvýšení daňového a odvodového zatížení platů a mezd," doplnil makroekonoma předseda Zavadil.

O dalším postupu odborů rozhodne 21. duben

Odbory zatím vyčkávají, jak se vláda zachová a zda své reformní záměry změní ve prospěch lidí. Podle předáků bude rozhodujícím datem 21. duben, kdy se uskuteční společné jednání zástupců zaměstnanců, zaměstnavatelů a vlády. Tripartita by se měla zabývat všemi reformami. Podle místopředsedy ČMKOS Václava Pícla bude situaci vyhodnocovat odborářský krizový štáb, který navrhne další postup.

Upíři

 

Otevřete oči, než vás upíři Nečas a Kalousek vysají, varují odbory

Odborářské billboardy budou k vidění do konce dubna. Na jednom z nich je šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil v tričku s logem kampaně ve vyzývavém postoji rappera. Snímek doprovází text: Velkou důchodovou loupež zaplatíte i vy. Mezi návrhy byl i plakát, na němž jsou premiér Petr Nečas (ODS) a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) s upířími zuby. Vedle nich je text, že lidem reformami pustí žilou. Podle mluvčí ČMKOS Jany Kašparové tato varianta ale "neprošla", protože narazila v reklamní agentuře, montáž se ale objeví na plakátech.


„Ode dneška visí po republice osm desítek billboardů. Mají informovat, jak
jsou reformy dělané a jaké budou mít dopady na obyvatelstvo. Chceme představit vlastní návrhy, upoutat pozornost lidí i vlády, aby své plány změnila. Když se to nepovede, jsme ochotni i stávkovat," uvedla Kašparová.

 

Reformátoři pouze tahají pacientům peníze z kapes

Na tiskové konferenci vystoupilai předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková, která uvedla, že předražené léky, pokřivená ekonomika českého zdravotnictví, černé díry, kterými ze zdravotnictví odtékají desítky miliard korun, reformáty zdravotnictví nechávají klidné. „Reformátory zajímá pouze, kolik dalších peněž vytáhnou z kapes pacientů, tím, že zavedou nucenou spoluúčast občanů na úhradě zdravotní péče. Přitom již dnes každá šestá koruna z příjmů zdravotnictví pochází ze spoluúčasti pacientů a vláda je rozhodnutá tento podíl zvyšovat,“ uvedla Žitníková.

Bojovat proti reformám z dílny vlády chtějí odbory i prostřednictvím vlastních internetových stránek, serveru esondy, komunitního serveru Facebook a časopisu Sondy revue.

Z tiskové konference ČMKOS.

Záběr z tiskové konference ČMKOS k vládním reformám. Zleva tisková mluvčí ČMKOS Jana Kašparová, předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková, předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil, místopředseda ČMKOS Václav Pícl, předseda OS KOVO Josef Středula a vedoucí makroekonomického oddělení ČMKOS Martin Fassmann. (Foto: Miloš Jelínek)


Základní charakteristika navržené daňové reformy


Prezentace "Otevřete oči"


Převzato z e-sondy.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments