ČPS: Evropský parlament požaduje odtajnění dohody ACTA

Březen 11, 2010

Evropský parlament dnes drtivou většinou odhlasoval požadavek na odtajnění dohody ACTA. Evropská unie se doposud účastnila tajných vyjednávání Dohody proti padělání (ACTA) prostřednictvím Evropské komise. Podle Lisabonské smlouvy však mezinárodní dohody podléhají také schválení Evropským parlamentem. Ten jako jediný přímo volený orgán EU nyní požaduje plné odtajnění probíhajících jednání a uveřejnění příslušných dokumentů.


Obrázek spokojeného Christiana Engströma, europoslance švédské pirátské strany, je více než výmluvný. 633 europoslanců se tak postavilo na stranu transparence, 13 bylo proti a 16 se hlasování zdrželo. Engström a celé evropské pirátské hnutí proti dohodě ACTA vždy bojoval. Dohoda staví práva korporací nad práva občanů a ohrožuje základní lidská práva na svobodu vyjadřování a ochranu soukromí. Více jsme se dohodě věnovali v této tiskové zprávě.


Mikuláš Ferjenčík, místopředseda a člen zahraničního odboru ČPS, řekl: „Evropský parlament v této věci prokázal, že není stádem ovcí a je připraven bránit práva občanů EU. Věřím, že odtajnění dohody vyvolá mezinárodní veřejný tlak na politiky a ti od jejího dalšího vyjednávání ustoupí."

 

Odkazy:

Blog Christiana Engströma

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments