Chomsky varuje před vzestupem krajní pravice v USA
Nedávné výsledky ze společného průzkumu New York Times a CBS News odhalily, že se celých 18 procent Američanů prohlašuje za příznivce Tea Party, která se sama označuje za „velmi konzervativní“, že jsou velmi pesimističtí, co se týká  směru, kterým kráčí jejich země, a také nesmlouvavě kritičtí k Washingtonu, včetně Obamy. Více než 90 procent z nich věří, že země jde špatnou cestou a ten samý podíl odmítá politiku presidenta a jeho vládního týmu. 92 procent těchto respondentů usuzuje, že Obama vede zemi „k socialismu“ (mínění, které zastává více než polovina všech obyvatel).

Co je však horší, vzestup tohoto všeobecně rozšířeného pravicového zanícení je potvrzován zprávami o růstu počtu zločinů z nenávisti, vzestupem radikálních pravicových skupin, a stejně tak i neoficiálními zprávami o rostoucím počtu výhrůžek smrtí vůči presidentovi. Bezpečnostní služby státu zvyšují pohotovost ve vztahu k tomu, co je nazýváno jako „domácí terorismus“.

Jsou hlášeny incidenty, některé z nich se staly předmětem vyšetřování, spočívající ve výhrůžkách kongresmanům a dalším zvoleným představitelům. V průběhu tohoto měsíce obdrželo více než 30 guvernérů dopisy od protivládních ultrapravicových skupin, které požadovaly jejich rezignaci do tří dnů, a ačkoliv v nich nebyla obsažena žádná hrozba násilím, varovaly federální orgány místní policie, že tyto dopisy by mohly vést k násilnému jednání. A je ještě mnoho dalších podobných příkladů v celé zemi.

Vlna deziluze z vlády a jejich loutkovodičů způsobuje znepokojení u některých politiků, kteří si nejsou jistí, jaký dopad by to mohlo mít na listopadové volby. Ale pro ostatní je to ještě mnohem více alarmující problém.

„Je to velmi podobné Výmarské republice, ty paralely jsou do očí bijící,“ popisuje děsivé zklamání z parlamentního systému Chomsky v interview pro Truthdig.

Spojené státy mají velké štěstí, že se zatím neobjevila žádná důvěryhodná a charismatická osobnost, pokud by se to však stalo, mohla by se naše země dostat do skutečných problémů kvůli frustraci, deziluzi a oprávněnému vzteku v kombinaci s neexistencí adekvátní odezvy,“ vyvozuje dále Chomsky.

Připomíná, že v Německu byl k vysvětlení krize vytvořen nepřítel, kterým se stal Žid. „Tady jsou k pro tento účel k dispozici ilegální přistěhovalci a černoši. Označíme bílé za utlačovanou menšinu. Řekneme, že musíme povstat a bránit čest národa. Bude oslavována vojenská síla. Bude se to rozdmýchávat. A mohlo by to nabrat neskutečné obrátky. A pokud to nastane, bude to mnohem nebezpečnější než nacistické Německo. USA jsou supervelmocí … A nemyslím si, že bude trvat dlouho, než se to stane,“  řekl.

 

Překlad: Stan

 

Převzato z Pravda.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments