Důkazy o smrti Kellyho budou utajeny 70 let
Ve Velké Británii bylo oznámeno, že důkazy spojené se smrtí vládního zbrojního inspektora Davida Kellyho budou drženy v utajení 70 let.

Naprosto neobvyklé rozhodnutí lorda Huttona, který řídil vyšetřování smrti doktora Kellyho, znamená, že zdravotní záznamy, včetně pitevní zprávy, zůstanou utajené až do té doby, kdy všichni, kdo by na této kauze mohli mít přímý zájem, budou mrtví, informoval list Mail on Sunday.

A písemné záznamy, jež byly poskytnuty pro účely Huttonova vyšetřování, a jež neobsahují důkazy, byly utajeny na 30 let.

Ministr spravedlnosti řekl, že rozhodnutí o důkazech bylo věcí lorda Huttona. Liberálně demokratický poslanec Norman Baker, který vedl vlastní vyšetřování smrti doktora Kellyho, však popsal toto rozhodnutí jako „udivující“.

Tělo dr. Kellyho bylo nalezeno v lese blízko jeho domu v Oxfordshire v roce 2003, krátce poté, co bylo odhaleno, že on byl zdrojem informací pro reportáž BBC, jež zpochybňovala tvrzení vlády, že Irák měl zbraně hromadného ničení, schopné odpálení během 45 minut.

Vyšetřování bylo pozastaveno až do té doby, kdy ministr spravedlnosti lord Falconer rozhodl, že se uskuteční vyšetřování pod vedením lorda Huttona. Vyšetřování se však v tomto případu spíše zaměřovalo na otázku, jak se ona zpráva BBC dostala do vysílání, než na medicínské prověřování smrti dr. Kellyho.

Zpráva lorda Huttona z roku 2004 tvrdila, že Kelly spáchal sebevraždu podřezáním žil na zápěstí. Toto tvrzení bylo zpochybněno lékaři, kteří tvrdí, že zranění zbrojního inspektora nebyla tak vážná, aby způsobila jeho smrt.

Jeden z lékařů požadoval komplexní vyšetření, bývalý asistent koronera Michael Powers řekl listu Mail on Sunday, že viděl dopis od právního oddělení místní rady hrabství Oxfordshire, jenž obsahuje neobvyklá omezení uvalená lordem Huttonem na materiály související s vyšetřováním.

Dopis tvrdí: „Lord Hutton vznesl požadavek, aby záznamy poskytnuté k vyšetřování, jež nevedly k důkazům, byly utajeny 30 let, a zdravotní (včetně pitevní) zprávy a fotografie byly utajeny na 70 let.“

Dr. Powers se zeptal: „Pravděpodobně veškeré důkazy, vztahující se k případu této smrti se dostaly na veřejnost v době, kdy ji lord Hutton vyšetřoval. Pokud tyto tajné zprávy podporují verzi o sebevraždě, co co tak citlivého by mohly obsahovat?“

Převzato z London Evening Standard

Překlad: Stan

 

Foto: zdroj

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments