Tisíce přeživších největší průmyslové havárie v historii lidstva zablokovaly v sobotu 3. prosince vlaky ve středoindickém městě Bhopálu, aby tak dodaly váhu svému boji za větší kompenzaci.
Protest se odehrál v den 27. výročí bhopálské katastrofy, kdy z továrny v majoritním vlastnictví americké korporace Union Carbide unikl jedovatý plyn. Ten zabil podle nových odhadů až 15 tisíc lidí a dalších několik desítek tisíc oslepil.
Ačkoliv bezprostřední příčina katastrofy nebyla dodnes jednoznačně objasněna, v továrně panoval nepořádek, nedodržovaly se standardy bezpečnosti práce, z úsporných důvodů bylo vypnuto bezpečnostní zařízení a manažeři propustili před katastrofou většinu zkušeného personálu, aby místo něj najali levnou, nekvalifikovanou pracovní sílu. Hlavní důvod vysokého počtu obětí spočíval v tom, že továrna byla postavena v bezprostřední blízkosti rozsáhlého slumu.
Podle reportáže Associated Press volali bhopálští aktivisté a přeživší také po vyloučení firmy Dow Chemical (dnešního vlastníka Union Carbide) z řad sponzorů letních olympijských her 2012 v Londýně. Den před blokádou pochodovalo na 200 protestujících do míst dnes již opuštěné továrny a zapálilo zde figuríny olympijských funkcionářů včetně Lorda Coe.
Podle aktivistky Rachny Dhingra napadla sobotní protestující policie vyzbrojená tyčemi, čímž chtěla narušit jejich blokádu pěti bhopálských vlakových tratí. Protestující, většinou ženy sedící přímo na kolejnicích, odpověděli házením kamení a zapálením čtyř policejních jeepů a pár motocyklů. Několik lidí, včetně policejního superintendanta, bylo zraněno smrští kamenů. Zadrženo bylo osm žen.
Navzdory policejnímu zásahu byla blokáda po velkou část dne úspěšná – vlaky se na většině tratí, včetně důležité tratě mezi metropolí Dílím a jižním městem Chennai, musely zastavit, nebo zacouvat zpět.
Pět skupin bojujících za práva obětí bhopálské katastrofy, které zmíněné protesty organizovaly, požadují po Dow Chemical, který v roce 2001 pohltil firmu Union Carbide, aby více než půl milionu lidí postižených únikem jedovatého plynu odškodnil částkou 8,1 miliard dolarů. Do této chvíle obdrželi poškození a příbuzní zemřelých i vinou šílených ústupků neoliberální indické vlády z konce 80. let pouhých 2200 dolarů na osobu.
****************************************
V pondělí 12. prosince pochodovali účastníci okupačních protestů k velkým tichomořským přístavům v kalifornském San Diegu, Oaklandu a Los Angeles. Stejně tak se pracující rozhodli zablokovat činnost přístavů ve městě Portland ve státě Oregon, v Seattle a Tacomě ve Washingtonu a rovněž v Anchorage na Aljašce. A nutno říct, že ve své snaze mnohdy uspěli.
Činnost oaklandského přístavu byla například celý den prakticky ochromena a v Portlandu a Los Angeles se zase podařilo zablokovat nákladním autům cestu k překladištím. V Seattle zaútočila proti protestujícím policie s oslepujícími granáty a rozbuškami a zatkla mnoho lidí, i když přesný počet nebyl dosud sdělen.
Protestující v Los Angeles vydali prohlášení, z něhož vyplynulo, že specifickým cílem jejich akce byla společnost SSA Marine patřící jedné z největších finančních korporací, investiční bance Goldman Sachs.
Společnost SSA Marine byla v minulosti pokutována za výstavbu nelegální cesty k jejímu obrovskému, špinavému uhelnému překladišti v přístavu ve státě Washington. Nedávno byla též přichycena při tom, že svým zaměstnancům zatajila skutečnost, že pracují s nebezpečnou zásilkou, která mohla explodovat.
SSA Marine/Goldman Sachs symbolizuje zmar v životech lidí způsobený nenasytností velkých korporací. 1 % těch nahoře sebralo přístavním řidičům a dalším dělníkům důstojnou mzdu, právo se organizovat a zhoršilo jejich pracovní podmínky. Dělníci z řad přistěhovalců byli politikou kapitalistické superelity vyhnáni do oblasti šedé ekonomiky, a to všechno se děje navzdory tomu, že přístav Los Angeles/Long Beach patří k největším a pro ono 1 % i nejvýnosnějším přístavům ve Spojených státech.
1 % těch nahoře používá policejní brutality a represe, káznic a vězení k tomu, aby potlačilo, rozeštvalo a umlčelo 99 % společnosti a všechny ty, kteří odmítají jeho neukojitelnou hamižnost. Autoři prohlášení závěrem vyzvali 99 % společnosti k akcím, blokádám a stávkám.
(Podle informací z blogu http://vastminority.blogspot.com/ přeložil a doplnil Nikola Čech)
Převzato z Antikapitalista.cz