ETA v Hlinsku skončila

Únor 09, 2012


Tradiční výrobce malých domácích elektrospotřebičů ETA, zahájila již loni v dubnu postupnou likvidaci továrny v Hlinsku. Firma s téměř 70letou tradicí oznámila přesun produkce do Milotic nad Bečvou pod křídla jiné společnosti. Značka ETA spotřebičům zůstane. V úterý propustila dalších 60 lidí. Na konci března ve firmě zůstane jen asi 25 pracovníků. Sídla společnosti se přesune z Hlinska do Prahy. Schválila to mimořádná valná hromada společnosti ETA počátkem loňského prosince.


V Česku neexistuje domácnost, která by nevlastnila alespoň jeden výrobek se štítkem ETA Hlinsko. První žehlička byla v Hlinsku vyrobena již v roce 1943. To už je od letošního roku pouze historií. Jak eSondám řekla předsedkyně odborové organizace KOVO Alena Šírová, odbory ani zaměstnance nikdo z vedení o tak závažném rozhodnutí, jako je ukončení výroby v Hlinsku od počátku neinformoval.

Likvidace výroby v Hlinsku však pokračuje dál. Koncem ledna odešlo z firmy 57 lidí. Na konci února bude propouštěno dalších 15 z ekonomického úseku a call centra. V Hlinsku by mělo zůstat na konci března jen 25 lidí. Podle předsedkyně Šírové v Hlinsku zůstávají pracovníci zkušebny a částečně kontroly jakosti. Větší část obchodního oddělení se přesune do Prahy, ale konkrétní pokyny od majitelů nepřišly.

ETA v posledních letech dvakrát změnila majitele. Od června 2007 ji ovládala investiční společnost Benson Oak Capital, která loni v říjnu prodala značku spolumajiteli řetězce elektroprodejen Euronics, společnost HP Tronics Zlín. A přibližně od té doby se datuje začátek konce výroby v Hlinsku.

Podle předsedkyně Šírové společnost Benson Oak začala firmu postupně likvidovat. Člen představenstva a výkonný ředitel společnosti Albert Van Gelder prý utratil z rezerv pro další existenci firmy spoustu milionů korun za záležitosti, které vůbec nebyly pro výrobu strategické. Velkou část produktů, které nabízí pod svou značkou, si ETA dává vyrobit v Číně, část pro ni vyrábí firma E-Technik v Miloticích nad Bečvou.


Považujeme značku ETA za rodinné stříbro. Českých značek, na které můžeme být pyšní, máme už jen několik. Tím spíš považujeme likvidaci výroby v Hlinsku za loupež za bílého dne. Zákony této země jsou tak uzpůsobeny a nedokážeme ochránit, co naši předkové vybudovali," myslí si Šírová.


Podobný názor má i předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula. „Odborový svaz se problematikou ETA Hlinsko zaobírá již několik let a po celou dobu jsme upozorňovali kompetentní orgány, že se situace kolem této tradiční české značky stále zhoršuje, když se výroba přesouvala mimo území republiky, například do Číny. Je smutné, že řada tradičních výrob v této zemi zaniká, nebo se přesouvají mimo území republiky. Může za to i neexistence odpovědné a kvalitní průmyslové politiky, na což jsme vlády stále upozorňovali. Tragédií je i skutečnost, že se továrna ETA Hlinsko nachází v regionu, kde je dlouhodobě problém najít práci,“ řekl Esondám předseda Středula.  

 

Výmluvné je, že majitelé Benson Oak, i HP Tronic nejednali o likvidaci výroby ani s odborovou organizací, ani s jejím zástupcem v dozorčí radě. „Neměli ani tolik slušnosti, aby poděkovali za odvedenou práci a věrnost firmě skalním a klíčovým zaměstnancům, kteří ve firmě odpracovali i čtyřicet let,“ stěžuje si odborářka Šírová. I proto připravuje trestní oznámení na vedení společnosti, protože způsob, jakým majitelé zlikvidovali výrobu v Hlinsku, označuje za loupež za bílého dne. Značka ETA i firma podle ní přišly k nenapravitelné újmě.


Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments