Efekt zvýšení daní

Když před volbami levice navrhovala jako součást receptů na řešení krize i mírné zvýšení daní, tak to bylo pravicovými politiky a médii velmi pečlivě analyzováno a obecný názor zněl jasně. Jde jen o šikanu, která hlavně nic nepřinese, protože to stejně všichni ofixlují a vyšší daně neodvedou.


Nyní ale máme po volbách a efekt zvyšování přímých daní je trochu jiný. Ještě před nedávnem navrhovaná koaliční stovka od každého na povodně byla brána jako jasný příjem státu a celkový příjem je vyčíslený na pět miliard. I přes zarputilé hledání jsem nikde nenašel jediné zpochybnění této částky, kde by se operovalo s předvolebními argumenty, jak vyšší daň stejně nemá efekt a co více jak strašidelně zabrzdí hospodářství. Nu což, když zvedá daně pravice, tak se to jasně vyplatí a není důvod psát každodenní ságy proti hnusnému okrádání občanů.


Zajímavým okrajovým doplňkem je i aktuální kličkování druhého vítěze voleb, neboli premiéra Nečase. Vyšší daň nejdříve podpořil, ale nyní, asi v rámci potřeby se vymezit před komunálními volbami, úplně otočil. Měřeno stejným metrem jako ještě před pár měsíci, jde samozřejmě o naprosto nedůvěryhodného a zločinného politika, kterému se nesmí ani podat ruku a měla by se začít vypichovat jeho bradavice na krku.


Kouzelná byla také jeho dřívější argumentace ve prospěch plošné stovky, mělo přeci jít jen o krabičku cigaret a pár piv. Jde o osvědčený pravicový argument, který rádi přebírají i novináři – poplatky u lékaře také přepočítávali na piva a cigára.


Nu což, jestli toto promlouvá k české veřejnosti, tak nyní by například mohlo být oprávněným argumentem pro zavedení progresivní daně například toto: "Pokud se zvedne daň, tak si holt někteří nekoupí krabici kubánských doutníků a několik lahví archivních vín. Tak nemají důvod remcat."


A že ne každý si zrovna toto kupuje? No a co, u cigár a piva se také počítá jen s laciným efektem, a ne s racionální argumentací.

 

Převzato z Modré šance

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments