Geithner: Vláda chce rychle vycouvat z automobilového průmyslu
Červen 01, 2009 (Bloomberg): Vyjádření ministra financí USA Timothy Geithnera k rozhodnutí General Motors, největšího světového výrobce automobilů v posledních 77 letech, který se rozhodl vyhlásit bankrot. Geithner hovořil na Pekingské universitě:

„Zdědili jsme také velmi náročný úkol provést reorganizaci automobilového průmyslu. Předchozí vláda učinila rozhodnutí, že jim pomůže tím, že zaplatí čas pro tyto společnosti, aby se pokusily o takovou restrukturalizaci, která jim umožní lépe se rozvíjet.

V důsledku toho, co se stalo se všeobecnou poptávkou v ekonomice, a také toho, co se stalo na finančních trzích, jsou tyto společnosti pod skutečným ostrým tlakem. A jejich nezdar by mohl mít velmi podstatné dopady do celé ekonomiky.

A tak se president rozhodl, že by měl přispěchat na pomoc, pokud existuje, a je připravena ta podoba plánu na přestavbu, která by těmto společnostem umožnila se po čase životaschopně rozvíjet jako soukromým subjektům. V průběhu tohoto dne vyjde v USA naše prohlášení jak o našich záměrech s GM, tak o tom, v jakém stádiu je naše snažení o restrukturalizaci Chrysleru. A my jsme velmi optimističtí v tom, že poté se tyto podniky budou ještě rychleji rozvíjet bez státní pomoci a dělat pokroky, protože byly podrobeny velmi dramatické reorganizaci.

V obou těchto případech bude státní účast spočívat v podpoře takové přestavby, ne v ochraně před ní. A naším cílem je ujistit se, že naše zasahování bude omezeno na co nejmenší možnou míru, a že s ním přestaneme tak rychle, jak jen to bude možné.

Chceme to celé ukončit rychle a čistě, jakmile to podmínky dovolí, protože my nechceme, aby vláda trvale hrála aktivní roli ve finančním systému nebo průmyslových odvětvích.“


Stanův komentář: Další kolo socializace ztrát a kapitalizace zisků se roztáčí. Pokud Obamova vláda neustojí pád dvou ze tří největších amerických automobilek se všemi důsledky pro státní rozpočet, platební bilanci, zaměstnanost, penzijní a zdravotnické fondy, i schopnost Ameriky získávat nové úvěry a splácet ty staré, potom Pán Bůh s námi!


English


Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments