Horké téma: Čína X – Uspěl Obama v Pekingu?



Obama na čínský způsob – jako Mao Ce-tung 12. 11. 2009

ct24.cz

Čínští fanoušci se připravují na první návštěvu amerického prezidenta Obamy ve své zemi.Někteří chtějí stejný účes, jiní nakupují suvenýry s jeho portrétem, ale v čínském stylu. Populární jsou trička s nápisem ObaMao.…


Obama jako zakladatel Čínské lidové republiky Mao Ce-tung je největším hitem v pekingských obchodech. Podobizna amerického prezidenta v typické zelené čapce s rudou hvězdou se objevuje na tričkách, plakátech, peněženkách…


…Americký prezident Barack Obama se dnes vydává na svou cestu po Asii. Navštíví během ní Japonsko, Singapur, Čínu a Jižní Koreu. Jde o první Obamovu návštěvu Asie ve funkci prezidenta…


BMW plánuje novou továrnu v Číně 12. 11. 2009

investujeme.cz

Společnost Bayerische Motoren Werke zaznamenala v Číně nárůst poptávky a plánuje zde výstavbu nové továrny, která by měla mít výrobní kapacitu 100 000 vozů ročně a potenciální růst této kapacity.


Světové stavebnictví do roku 2020 stoupne o 70 procent, tvrdí studie 12. 11. 2009

novinky.cz

"Současný propad světové ekonomiky je mimořádně prudký a stavebnictví bylo zasaženo tvrději, než většina ostatních odvětví,"…


Hodnota stavebního trhu by měla do roku 2020 dosáhnout 12,7 biliónu dolarů (zhruba 214 biliónů Kč). Podíl rozvíjejících se zemí na tomto trhu by se měl více než zdvojnásobit na sedm biliónů dolarů. Čína podle studie do roku 2018 vystřídá Spojené státy na pozici největšího stavebního trhu na světě, napsala agentura Reuters.


Obama míří do Asie, ve hře je hlavně Čína 12. 11. 2009

hn.ihned.cz

Prezident Barack Obama dnes odlétá na více než týdenní asijskou cestu, během které navštíví čtyři země – Japonsko, Čínu, Singapur a Jižní Koreu. V Singapuru se navíc zúčastní jednání ekonomického sdružení APEC a během summitu se setká i s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem.


Už první zahraniční cesta ministryně Hillary Clintonové vedla letos v únoru právě do Asie, což bylo tehdy přerušení nepsané tradice, že šéf diplomacie nové americké vlády vždy nejdříve navštěvuje Evropu.


"Nedělá to pro nějakou radost z cestování…


Čína je ovšem v současnosti zdaleka největším světovým věřitelem zadlužených Spojených států, a i kvůli slabému dolaru musí být Washington chtě nechtě obezřetný v tlaku na to, aby Peking více podnítil domácí spotřebu na úkor exportu.


Opatrně se bude prezident Obama zřejmě pohybovat i v problematice lidských práv…


…Obamu čekají těžká jednání nejen v Pekingu, ale netradičně také v Japonsku.


"Nový japonský premiér Hatojama během nedávné návštěvy Pekingu po boku Chu Ťin-tchaoa prohlásil, že Japonsko bylo příliš závislé na USA,"…


Čína naznačuje, že nechá posílit svou měnu proti dolaru 12. 11. 2009

patria.cz

Ve své zprávě o monetární politice za třetí čtvrtletí upustila People’s Bank of China od již dosti opotřebeného ujišťování, že bude chtít udržet jüan „v zásadě stabilní na rozumné a vyvážené úrovni“…


„Domnívám se, že změna ve volbě slov… ukazuje, že je zde neodvratitelný trend k návratu ke zhodnocování jüanu,“ uvedl Xing Ziqiang, ekonom z China International Capital Corp v Pekingu. „Není udržitelné, aby byl jüan stále navázán na americký dolar…takže dříve či později by mohlo dojít k opětovnému zhodnocení jüanu.


Někteří analytici uvedli, že uveřejnění tohoto prohlášení mohlo být záměrně načasováno před Obamovou návštěvou Číny ve dnech 15. až 18. listopadu…


…„Obavy čínské centrální banky týkající se kapitálových toků, likvidity a inflace signalizují rostoucí tlak na zhodnocení jüanu,“ uvedl Ben Simpfendorfer…


Posílení juanu by mohlo pomoci i české ekonomice 13. 11. 2009

rozhlas.cz

"Posílení juanu je výhodné pro většinu evropských zemí a může přispět k narovnání určitých nerovnováh, které v globální ekonomice v dnešní době jsou," vysvětluje Bureš.


"Mezi Čínou a Českem by to určitě posílilo pozici českých exportérů. Silnější juan by zlevnil české zboží na čínském trhu. Čína začíná být čím dát tím důležitějším trhem pro české exportéry. Na druhou stranu bude vždy alfou a omegou českého hospodářství trh eurozóny, takže úplně zásadní věc pro českou ekonomiku to není," dodává ekonom Poštovní spořitelny.


Čínská mládež se chystá zeptat Obamy naTibet 13. 11. 2009

denik.cz

Obama přijede v neděli na čtyřdenní návštěvu Číny, během níž by chtěl podpořit vztahy mezi oběma zeměmi, které patří k největším světovým ekonomikám. Vrcholným bodem pro veřejnost ale bude zřejmě plánované setkání s čínskou mládeží v pondělí v Šanghaji, které bude mít formu otázek a odpovědí.


Bílý dům doufá, že setkání bude přístupné na webových stránkách…„Stále jednáme s čínskou vládou o tom, zda setkání bude vysíláno v Číně živě a jak bude přenášeno na internet,“…


…„Hodláte se sejít s dalajlamou po návštěvě Číny?“ ptá se jeden uživatel internetu. „Doufáme, že budete respektovat cítění čínského lidu a nevyšlete špatný signál tohoto druhu, který ohrožuje čínskou svrchovanost.“


…„Jsou Spojené státy přítelem nebo nepřítelem Číny?“ ptá se další uživatel…a další zase zaujala údajná zpráva ruských médií, že USA v roce 2010 postoupí Kalifornii Číně. „Jak se na to díváte?“ hodlá se zeptat jeden uživatel.


„Jak hodnotíte svobodu slova v čínském stylu, kdy čínské úřady filtrují informace na internetu a odstraňují z nich některé zprávy?“…


Americký prezident se má při své první oficinální návštěvě Číny také sejít se svým nevlastním bratrem Markem Ndesandjou, který žije na jihu Číny a má dnes přijet do Pekingu…


Ndesandjo, který až dosud o svém příbuzenském vztahu s americkým prezidentem nemluvil, na dotaz, co by chtěl říci svému nevlastnímu bratrovi před první návštěvou Číny, odpověděl, že by mu chtěl pomoci pochopit, že základním prvkem v Číně je rodina…


Čína: Osvobozujeme Tibeťany od otroctví, Obama by to měl jako černoch pochopit 13. 11. 2009

zahranicni.eurozpravy.cz

"Obama v jednom projevu řekl, že bez Lincolnových snah by nemohl dosáhnout toho, čeho dosáhl," uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čchin Kang. "Je to černý prezident, a proto rozumí hnutí za zrušení otroctví…

Mluvčí dále přirovnal invazi Číny v Tibetu ke zrušení otroctví… Vpád do Tibetu Peking považuje za osvobození Tibeťanů od "nadvlády dalajlamů a středověkého otroctví".

"Doufáme proto, že prezident Obama dokáže lépe než jakýkoli jiný zahraniční státník porozumět čínskému postoji při ochraně národní suverenity a územní celistvosti," řekl mluvčí čínské diplomacie.

…90 procent Číňanů oslovených v internetovém průzkumu je proti tomu, aby se Obama s dalajlámou sešel. "Názor čínského lidu by neměl být vystaven ponížení," prohlásil Čchin.

USA a Japonsko stvrdily spojenectví a vyzvaly Severní Koreu k jednání 13. 11. 2009

lidovky.cz

K návratu k šestistranným jednáním vyzvali dnes Severní Koreu americký prezident Barack Obama a japonský premiér Jukio Hatojama při jednání v Tokiu. Vyzvali také Írán, aby pracoval na obnovení mezinárodní důvěry ohledně svých jaderných aktivit…


Oba představitelé na tiskové konferenci slíbili, že budou těsně spolupracovat v oblasti nešíření jaderných zbraní…


Obama ujistil, že USA a Japonsko budou rychle řešit spor ohledně amerických vojenských základen na Okinawě. Základny…jsou velmi bolavým místem vzájemných vztahů.


…USA především zvažují, zda do Afghánistánu, kde už jsou osmým rokem zapojeny do války, vyslat dalších až 40 tisíc vojáků, nebo ne.


Šéf Bílého domu označil americko-japonské spojenectví za základ míru a prosperity v Asii.


Obama v Tokiu: snaha osvěžit spojenectví

pravo.novinky.cz

„Japonsko je mou první asijskou zemí, do které přijíždím jako prezident. Zahájil jsem cestu v Tokiu, protože spojenectví mezi USA a Japonskem je základem bezpečnosti a prosperity nejen pro obě země, ale pro celou asijskotichomořskou oblast,“ řekl Obama.


„Spojené státy a Japonsko urychleně ukončí neshody ohledně základy na Okinawě,“ podotkl americké prezident. Japonský premiér Jukio Hatojama připomněl, že Tokio se už delší dobu snaží o přemístění základny z hustě zalidněné oblasti. „Chceme celou záležitost vyřešit urychleně, protože její odkládání působí další problémy,“ řekl Hatojama.


… Hatojama navíc v předvolební kampani slíbil, že vztahy mezi Tokiem a Washingtonem přehodnotí a bude usilovat o postupné odpoutání od tradičních mimořádně úzkých vazeb.


Americký prezident na dotaz novináře týkající se jeho případné cesty do Hirošimy a Nagasaki… odpověděl… „Během nynější návštěvy na to však nebudeme mít čas,“…


… Japonský ministerský předseda na tiskové konferenci s Obamou připomněl, že jeho země už nebude poskytovat pohonné hmoty lodím vozícím zásoby do Afghánistánu, slíbil však pomoc afghánským civilistům, školám, zemědělství a policii.


… Obama se může na přispění jeho země spolehnout v boji proti klimatickým změnám a proti rozšiřování jaderné výzbroje Severní Koreje…


Obama přislíbil větší spolupráci s Asií, především s Čínou 14. 11. 2009

mediafax.cz

"Spojené státy se nenechají zastrašit jadernými výhružkami Severní Koreje, náš závazek zabezpečení Asie je neotřesitelný," prohlásil Obama, který se nazval prvním "americkým pacifistickým prezidentem."


"Nehodláme omezit vzrůstající sílu a vliv Číny, nabízíme pragmatickou spolupráci," řekl prezident…


Obama slíbil Asii větší zapojení USA, Čínu ale nechce krotit 14. 11. 2009

ct24.cz

Tokio je první zastávkou Obamovy devítidenní asijské cesty, která ho rovněž zavede do Singapuru na summit Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), do Číny, kde bude zřejmě jednat o klimatických změnách a obchodní nerovnováze, a také do Jižní Koreje, kde budou v centru jednání severokorejské jaderné ambice.


Obama vzkázal Číně, že se ji nechystá "krotit". Vyzval ale k dodržování lidských práv 14. 11. 2009

zahranicni.ihned.cz

…Obama vyzval k větší spolupráci mezi USA a Japonskem i dalšími asijskými zeměmi. Zjemnil také obavy, které někteří obyvatelé západních zemí mají ze sílícího vlivu Číny především v ekonomické oblasti. "Vítáme čínské úsilí hrát větší roli na světovém poli," řekl Obama. "USA se nesnaží Čínu zkrotit. Naopak. Vzrůst silné, prosperující Číny může být zdrojem síly pro společenství národů," dodal.


Vzápětí ale Číně a dalším nedemokratickým asijským zemím diplomaticky připomněl, že si USA přejí, aby umožnily větší svobodu svým obyvatelům. "Podpora lidských práv zajišťuje trvalou bezpečnost, která se jinak zajistit nedá," řekl Obama. "To je příběh, který je možné vidět u japonské demokracie stejně jako v té americké."


Obama dorazil do Singapuru, bude tu jednat s Medveděvem 14. 11. 2009

ct24.cz

Americký prezident Barack Obama dnes přiletěl do Singapuru, kde se zúčastní summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC)… Singapur je po Tokiu druhou zastávkou Obamovy devítidenní asijské cesty…


Podle ruského tisku projednají oba prezidenti i sporný íránský jaderný program…Moskva je připravena ve spolupráci s USA podpořit nové mezinárodní sankce proti Íránu. Stále však dává přednost diplomatické cestě…


APEC kritizoval USA za protekcionismus a Čínu za kurz jüanu 14. 11. 2009

ct24.cz

Rada pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) kritizovala Spojené státy za protekcionismus v zahraničním obchodě. Čína zase sklidila kritiku za to, že navázala kurz své měny na klesající americký dolar…


Do Spojených států se opřel mexický prezident Felipe Calderón, který uvedl, že obchodní protekcionismus je největší hrozbou pro oživení světové ekonomiky…


Kritizována byla i Čína, která navázala kurz svého jüanu k dolaru a nechává jej zpevňovat jen velmi postupně. Nedostatečný růst čínské měny podle USA vyvolává vysoké obchodní přebytky Číny a hluboké deficity USA…


Obamu čeká v Číně boj o obchod, požaduje posílení juanu 14. 11. 2009

byznys.lidovky.cz

Prezident by měl hlavně jednat s Číňany o posílení jejich měny, juanu. Tím by se zlevnilo zboží vyvážené do Číny ze Spojených států…


Řešit se bude i hrozící obchodní válka mezi USA a Čínou. USA uvalily cla na vývoz čínských pneumatik a trubek, Číňané zase hrozí cly na americké automobily.


Čína navíc omezuje americké investory. Například teprve letos Světová obchodní organizace na základě americké stížnosti přiměla Čínu k tomu, aby nenutila podnikat americké výrobce CD a DVD v Číně výhradně přes čínské státní podniky.


Geithner je zastánce tvrdého dolaru…Čína a Japonsko jsou na prvním a druhém místě na světě, pokud jde o devizové rezervy, a Čína je největším kupcem amerických dluhopisů.


Obě země proto očekávají ujištění, že USA udrží přes obří výdaje na pomoc bankám pod kontrolou vývoj své měny a jejich aktiva v dolarech nebudou znehodnocena inflací…


"V Asii to vnímají tak, že éra Pax American je možná pryč," tvrdí Min-sin Pchej, specialista na Čínu z Keck Center for International and Strategic Studies v Kalifornii. "Spojené státy chtějí ujistit své spojence a přátele: Nemyslete si, že necháme tenhle region Číně."


USA a Čína se na summitu APEC na devizových kurzech neshodly 15. 11. 2009

ct24.cz

Spojené státy a Čína se na summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) neshodly na postoji k devizovým kurzům…


Peking před summitem naznačil, že měnovou politiku upraví. Čínský prezident Chu Ťin-tchao na summitu ale ve svých projevech ignoroval otázku jüanu…


Obama v sobotu slíbil, že se bude snažit prohloubit dialog s Čínou místo snah potlačit její rostoucí sílu…


Podhodnocený jüan podle Washingtonu přispívá k nerovnováze v obchodu mezi Čínou a USA. Peking naopak požaduje, aby Washington uznal Čínu jako tržní ekonomiku…


…Obama také řekl, že Washington udělá kroky, které povedou ke snížení dlouhodobého deficitu USA…


Obama zahájil svou první návštěvu Číny 15. 11. 2009

mediafax.cz

Prezidentův speciál přistál na letišti obchodní metropole Šangahaje pozdě večer místního času…


V pondělí ho čeká schůzka s představiteli města a beseda s mladými Číňany, po které zamíří do hlavního města Pekingu. Tam se setká s prezidentem Chu Ťin-tchaem i premiérem Wen Ťia-paem.


Z Pekingu Obama odlétá ve středu. Své osmidenní turné po Asii zakončí americký prezident v Jižní Koreji.


Obama: USA a Čína musí učinit rozhodující kroky v boji s klimatickými změnami 16. 11. 2009

mediafax.cz

„Washington a Peking musí podniknout „rozhodující kroky“ v řešení globálních klimatických změn,“ prohlásil Obama při své první návštěvě Číny ve funkci prezidenta.


Dohoda, která by měla vzejít z kodaňského klimatického summitu, má navázat na Kjótský protokol o snižování skleníkových plynů. Ten platí do roku 2012…Summit OSN se má konat od 7. do 18. prosince. Kodaňská klimatická dohoda musí být připravena tak, aby mohla 1. ledna 2013 vstoupit v platnost.


Obama obhajoval v Číne slobodu prejavu a internetu 16. 11. 2009

dnes.atlas.sk

"Veríme, že sloboda prejavu, náboženského vyznania, prístupu k informáciám a účasti na politickom živote sú univerzálne práva. Mali by byť dostupné pre všetky národy, vrátane etnických a náboženských menšín, a to v USA, aj v Číne," vyhlásil Obama na stretnutí so študentmi na radnici v Šanghaji.


…Zdôraznil však, že Spojené štáty nechcú svoje hodnoty nikomu vnucovať.


Podporujeme jednotnou Čínu, ubezpečil Obama komunisty 16. 11. 2009

lidovky.cz

Důležité jsou podle Obamy také dobré vztahy mezi Čínou a Tchaj-wanem a přihlásil se k podpoře politiky jedné Číny, jak ji prosazuje Peking. "Spojené státy daly v minulosti jasně najevo svou podporu politice jednotné Číny… Na tomto přístupu nehodláme nic měnit," řekl Obama, podle kterého se jedná hlavně o "problém v komunikaci".


Odpovědi na otázku ohledně prodeje amerických zbraní na Tchaj-wan se vyhnul. Obama dále obhajoval "univerzálnost" amerických hodnot týkajících se svobody slova a účasti na politickém dění. Vyslovil se také proti cenzuře internetu.


"Největším ohrožením pro USA zůstávají organizace jako Al-Káida. Přesunula se nyní přes afghánské hranice do Pákistánu, ale udržuje kontakty s dalšími organizacemi v této oblasti," řekl americký prezident. "Stabilizace Afghánistánu má pro nás velký význam a snaha porazit extremisty není pouhé vojenské cvičení," upozornil.


Pavel Kohout: Čínský zázrak na vratkých nohách 16. 11. 2009

e15.cz

Společnost Škoda Auto očekává v roce 2009 mírně vyšší prodej, než bylo loňských rekordních 675 tisíc vozů. Je to mimo jiné důsledek růstu čínské ekonomiky. Prodej vozů Škoda za první pololetí v Číně včetně Hongkongu meziročně vyskočil o 46,2 procenta.


Čína tedy zachraňuje Mladou Boleslav…


Celý svět loni žasl nad sumou, kterou Obamova vláda vydala na podporu americké ekonomiky. Ale čínská vláda vydala za poslední rok ekvivalent 900 miliard dolarů…


Čína například ročně spotřebuje 1,4 miliardy tun cementu, tedy více než celý zbytek světa. Nadbytečná kapacita se odhaduje kolem 340 milionů tun ročně. To je více, než činí roční spotřeba v USA, Indii a Japonsku dohromady…


Dokud se na úvěr investuje do nadbytečných výrobních kapacit, vypadá to impozantně. Ekonomika roste a média tleskají. Jak to bude se splácením obrovské masy nových úvěrů, nikdo neví…Celkový objem bankovních úvěrů dosáhl podle údajů ze září 2009 hodnoty šesti bilionů dolarů, což odpovídá 140 procentům HDP…Případná čínská finanční krize v roce 2010 nebo 2011 by pak zamotala hlavu nejen exportérům z Mladé Boleslavi.


Obama chce rozšířit pole spolupráce mezi USA a Čínou 16. 11. 2009

ct24.cz

Čínsko-americké vztahy se ovšem neobejdou bez překážek. "Zmiňovaná symbióza ale neznamená, že by v hospodářských vztazích mezi oběma zeměmi nebyly překážky. Američané například neúspěšně tlačí na to, aby Čína uvolnila kurz jüanu, Číňanům zase vadí uvalování amerických dovozních tarifů na vybrané čínské zboží,"…


Spojené státy by si přály s Pekingem více spolupracovat i na diplomatickém poli. Jako regionální velmoc a stálý člen Rady bezpečnosti OSN by mohla Čína pomoci v řešení vleklých sporů o íránský i severokorejský jaderný program nebo v otázce demokratizace Barmy.


Důležité jsou podle Obamy také dobré vztahy mezi Čínou a Taiwanem. "Spojené státy daly v minulosti jasně najevo svou podporu politice jednotné Číny. Na tomto přístupu nehodláme nic měnit," řekl Obama, podle kterého se jedná hlavně o "problém v komunikaci".


Jsem pro svobodu na internetu, rýpl si Obama při debatě s čínskými studenty 16. 11. 2009

zpravy.idnes.cz

Americký prezident Barack Obama zahájil oficiální část návštěvy Číny debatou na univerzitě v Šanghaji… Diskuze běžela živě na speciální webové stránce, televize ji nepřenášela.


… šéf Bílého domu pochvaloval dobré vztahy s Pekingem a zdůraznil, že obě země nejsou protivníky. "Nechceme krotit růst Číny," poznamenal. "Naopak vítáme Čínu jako silného, prosperujícího a úspěšného člena mezinárodního společenství."


Obama se ve svých odpovědích přímé kritice režimu vyhnul…


"Svoboda projevu, vyznání a přístupu k informacím jsou univerzální práva, která by měla být přístupná všem lidem včetně etnických a náboženských menšin," řekl Obama. "Jsem velký příznivec svobody na internetu," dodal.


"Spojené státy daly v minulosti jasně najevo svou podporu politice jednotné Číny… Na tomto přístupu nehodláme nic měnit," řekl Obama, i když se vyhnul přímé odpovědi na otázku, jestli Američané stále prodávají Tchaj-wanu zbraně.


Deník The New York Times se v souvislosti s debatou všiml, že ji nepřenášela celostátní televize a do vysílání zařadila až sestříhané části. Živě ji tak Číňané mohli sledovat jen na internetu.


Podobnou debatu amerického prezidenta se studenty přitom televize přenášela v roce 1998, kdy ji absolvoval Bill Clinton, a také o čtyři roky později, kdy s pekingskými studenty diskutoval George W. Bush.


…Živý přenos se simultánním překladem nabídla i stránka Bílého domu na sociální síti Facebook.


Obama: Zrušení cenzury a volný web by Číně pomohly 16. 11. 2009

aktualne.centrum.cz

Studenti s Obamou také diskutovali o internetu a svobodě slova. Jak Obama řekl, svobodný přístup k informacím by Číně pomohl stát se silnější, protože informace přinášejí mezi lidi kreativitu a nové myšlenky. "Velmi podporuji absenci cenzury a volný internet," prohlásil.


Obama potvrdil zájem o úzký dialog s Čínou bez ohledu na spory 17. 11. 2009

zpravy.idnes.cz

"Věříme, že silný dialog je důležitý nejen pro Spojené státy a Čínu, ale i pro zbytek světa," řekl Obama v úvodu rozhovorů čínskému prezidentovi. Ten před novináři ocenil, že Obama vyvinul úsilí pro zlepšení čínsko-amerických vztahů a podpořil silnou a prosperující Čínu, která hraje větší roli ve světě.


"Írán má nyní příležitost ukázat a prokázat své mírové záměry. Pokud ale nevyužije této příležitosti, bude čelit následkům," zdůraznil Obama na společné tiskové konferenci s čínským prezidentem po schůzce.

Na adresu Číny také řekl, že všechny menšiny se musejí těšit lidským právům…


Zdvořile zdůraznil hodnotu lidských práv a svobod, nezmínil se však přímo o kontroverzní otázce Tibetu…


Kromě otázky lidských práv nejsou obě země zajedno v otázkách, jakými jsou například americký deficit v obchodu s Čínou…


Obama a Chu sa v niečom zhodli 17. 11. 2009

pluska.sk

"Nemyslím si, že úspech jednej krajiny môže prísť len na úkor inej krajiny," vyhlásil… Obama… v mnohých otázkach pretrvávajú medzi krajinami rozdielne názory.


Chu na brífingu pripomenul, ako je pre Čínu dôležité, aby Spojené štáty rešpektovali jej "kľúčové záujmy". Hoci nepovedal, o čo ide, Peking týmto slovným spojením označuje predovšetkým otázku Taiwanu a Tibetu…


Odlišným tónom hovorili Obama a Chu o Iráne. "Irán má možnosť preukázať, že má mierové úmysly. Ale ak túto príležitosť nevyužije, potom prídu následky," povedal Obama. Chu o žiadnych následkoch nehovoril, a zdôraznil potrebu riešiť otázku Iránu prostredníctvom rokovania.


Čína a USA sa dohodli na užšej spolupráci v rôznych oblastiach 17. 11. 2009

dnes.atlas.sk

Čínsky prezident nazval rozhovory "úprimnými, konštruktívnymi a plodnými"…"v mnohých dôležitých oblastiach". Obama nazval svoju návštevu Číny "vynikajúcou".


Obaja štátnici sa dohodli, že USA a Čína budú začiatkom budúceho roka viesť dvojstranné rokovania venované problematike ľudských práv.


Obama v Číně: Hlavně ekonomika, lidská práva jen opatrně 16. 11. 2009

ct24.cz

"Svoboda projevu, svoboda vyznání a přístup k informacím jsou, domníváme se, univerzální práva. Měla by být dosažitelná všem, včetně etnických a náboženských menšin, ať je to ve Spojených státech, v Číně nebo jinde," řekl Obama…


…"Nehodláme žádnému národu vnucovat vládní systém, ale také se nedomníváme, že principy, jimiž se řídíme my, se hodí jen pro nás," řekl dále.


"Čína a Spojené státy nemají proč být protivníky," …"Vítáme fakt, že se Čína stává silným a úspěšným členem světového společenství," řekl.


…"Američané nakupují ve velkém čínské výrobky a Čína z utržených peněz financuje americký státní dluh. Bez toho by se americké ekonomice dýchalo mnohem hůř," uvedl Rittenberg.


… "Zmiňovaná symbióza ale neznamená, že by v hospodářských vztazích mezi oběma zeměmi nebyly překážky. Američané například neúspěšně tlačí na to, aby Čína uvolnila kurz jüanu, Číňanům zase vadí uvalování amerických dovozních tarifů na vybrané čínské zboží," konstatoval Rittenberg.


"Spojené státy daly v minulosti jasně najevo svou podporu politice jednotné Číny. Na tomto přístupu nehodláme nic měnit," řekl Obama, podle kterého se jedná hlavně o "problém v komunikaci".


BRIC nebo globální rozvíjející se trhy? 16. 11. 2009

investicniweb.cz

Není už Čína překonaná? Má Rusko ještě potenciál? Korea, Vietnam a další státy na sebe přitahují pozornost investorů…


Obama vyzval Čínu ke zhodnocení domácí měny 17. 11. 2009

ct24.cz

Ke zhodnocení čínské měny dnes vyzval na své asijské zahraniční cestě americký prezident Barack Obama. Jeho čínský protějšek Chu Ťin-tchao se však k měnové politice nevyjádřil…


Dominique Strauss-Kahn, šéf Mezinárodního měnového fondu, dnes zdůraznil, že Čína potřebuje silnější jüan …. "V MMF jsme pevně přesvědčeni, že je jüan podhodnocen a že je nejen v zájmu globální ekonomiky, ale rovněž v zájmu Číny, uskutečňovat revalvaci její měny," řekl Strauss-Kahn na tiskové konferenci v rámci své návštěvy Číny.


Sun Če – čínský univerzitní odborník na vztahy mezi USA a Čínou – uvedl, že Chuova mlčenlivost ohledně měny by mohla být součástí snahy nedat najevo, že Čína dělá politické ústupky pod tlakem ze zahraničí: "Osobně se domnívám, že by mohla proběhnout určitá malá symbolická úprava devizové politiky poté, co Obama odcestuje, ale ne během jeho návštěvy."


Šéf bankovního dohledu Číny: Slib Fedu držet nízké sazby se stal novým systémovým rizikem 16. 11. 2009

patria.cz

Mimořádně nízké úrokové sazby ve Spojených státech podporují spekulace na mezinárodních trzích aktiv mimo USA a ohrožují globální ekonomické zotavení. Uvedl to v šéf čínského bankovního dohledu Liu Mingkang. „Slib amerického Fedu udržovat nízké úroky se stal novým systémovým rizikem," prohlášil Minghang.


Čínsky jüan je silně navázaný na americký dolar, což Pekingu brání ve zvýšení úrokových sazeb dříve, než tak učiní Spojené státy. Došlo by totiž k dalšímu přílivu spekulativních investic, které již teď živí bubliny na trhu akcií a trhu nemovitostí. Slabý dolar také snižuje hodnotu čínských devizových rezerv, které jsou v podobě amerických dolarů zhruba ze dvou třetin.


Čína a USA se shodly, musejí spolupracovat, Obama ocenil památky 17. 11. 2009

novinky.cz

„Hlavní výzvy 21. století od klimatických změn přes jadernou problematiku a zotavení ekonomiky se dotýkají obou národů,“ řekl Obama…


„Budeme dále jednat o spolupráci v makroekonomických a finančních otázkách a konzultovat je jako rovnoprávní partneři, abychom vyřešili napětí panující v ekonomických a obchodních záležitostech. Naším cílem je udržet trvalý růst vzájemného obchodu a ekonomických vztahů. Zdůraznili jsme, že obě země se musí postavit ještě rozhodněji než dosud proti jakémukoli druhu obchodního ochranářství,“ řekl Chu Ťin-tchao.


Barack Obama k tomu dodal: "Dohodli jsme se, že budeme rozvíjet strategii vyváženějšího ekonomického růstu. Pro Ameriku to znamená víc šetřit, méně utrácet, snížit dlouhodobý dluh, a pro Čínu podnítit domácí poptávku a vyvážit svou ekonomiku. S potěšením jsem zaznamenal, že Čína slibuje posun k tržněji orientovanému kurzu své měny v budoucnu."


„Nechceme, aby se tam dospělo k částečné dohodě nebo politickému prohlášení, ale k dohodě, která se bude týkat všech projednávaných témat a která bude okamžitě funkční," řekl Obama a dodal: "Jak řekl prezident Chu, zřídili jsme společné středisko pro výzkum obnovitelných zdrojů energie a dohodli se na účinném využívání energie, na šetrnějším používání uhlí, na vývoji elektroautomobilů a získávání plynu z břidlice."


"Obě strany se hlásí k principu respektovat svébytnost a územní celistvost toho druhého,“ řekl Chu a jasně vymezil hrací pole: „Budeme spolu jednat v duchu rovnosti, vzájemného uznání a nevměšování do vnitřních záležitostí a povedeme dialog o lidských a náboženských právech, abychom si lépe porozuměli, omezili neshody a budovali společná východiska."

Obama volil opatrná slova: „Uznáváme, že Tibet je součástí Čínské lidové republiky, ale jsme také pro zahájení dialogu mezi čínskou vládu a dalajlámovými zástupci, což pomůže řešit rozpory mezi oběma stranami." Zdůraznil však, že lidská práva jsou obecná.


Obama se vrací z Číny bez velkých výsledků 18. 11. 2009

denik.cz

Americký prezident Barack Obama na své první návštěvě Číny, která dnes končí, podle amerického deníku The Washington Post nedosáhl velkých výsledků, například ve vztahu k Íránu či kurzu čínské měny.


Americký deník podotýká, že Obama stál v úterý ve stejné budově vedle jiného čínského vůdce. „Oba vedoucí představitelé přečetli připravené stanovisko a mlčky se na sebe dívali. Nezazněly žádné otázky…“ píše list…


Obama ukončil návštěvu Číny a přiletěl do Jižní Koreje 18. 11. 2009

ceskenoviny.cz

Americký prezident Barack Obama dnes schůzkou s čínským premiérem Wen Ťia-paem zakončil návštěvu Číny a odletěl do Jižní Koreje, která je poslední etapou jeho týdenní asijské mise… V Jižní Koreji by se měl zaměřit především na problematiku severokorejských jaderných ambicí, které Západ znepokojují.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments