Horké téma: Čína XI – Kam mizí světové zlato?

Čínský soud zakázal Microsoftu prodej Windows 18. 11. 2009


novinky.cz


Soud v Číně nařídil americké softwarové společnosti Microsoft, aby zastavila prodej všech verzí svého operačního systému Windows, které jsou novější než verze z roku 1995. Microsoft podle soudu v čínských verzích systému protiprávně používal fonty, které vyvinula čínská společnost Zhongyi Electronic. Microsoft podle soudu porušil několik licenčních smluv…


Čínský podnik uvedl, že dal Microsoft licenci k využití svých fontů jen pro verzi Windows 95, americká firma prý ale fonty použila i ve verzích Windows 98, 2000, 2003 a Windows XP. Soud proto rozhodl, že Microsoft nemůže v Číně nabízet ani jednu z následných verzí, které vydal po verzi Windows 95.

"Microsoft respektuje práva duševního vlastnictví," uvedl americký podnik. "Práva duševního vlastnictví třetích stran využíváme pouze v případě, že k tomu máme legitimní právo," dodal Microsoft.


Světová poptávka po zlatě ve 3. čtvrtletí spadla o 34 procent 19. 11. 2009


patria.cz


Světová poptávka po zlatě se ve třetím čtvrtletí propadla v meziročním srovnání o 34 procent…


"Po většinu loňského roku převažovaly fyzické nákupy. Nyní se zdá, že dominuje finanční trh…růst ceny zlata v posledních měsících se zakládá na nákupech centrálních bank a poklesu kurzu dolaru.


Poptávka po klenotnickém zlatu v důsledku rekordních cen však výrazně klesá. Poptávka po zlatých špercích v Indii, která je největším trhem zlata, se ve třetím čtvrtletí propadla o 42 procent na 111,6 tuny. Na Blízkém východě nákupy šperků klesly o 34 procent na 69 tun. Na území velké Číny včetně Hongkongu a Tchaj-wanu však nákupy zlata stouply o deset procent na 1278,6 tuny.


Čínští kyberšpioni útočí v USA častěji, zajímá je armáda i disidenti 20. 11. 2009


idnes.cz


Krátce po návratu šéfa Bílého domu Baracka Obamy z Číny vydala komise v Kongresu zprávu, která by mohla do vzájemných vztahů obou velmocí vnést stín. Dokument tvrdí, že se čínští špioni stále častěji snaží krást v USA citlivá data. Zajímají je především údaje o armádě a ekonomice. 


Podle Garyho McAluma z ministerstva obrany zaznamenal jen Pentagon loni přes 54 tisíc záludných útoků, což je o dvacet procent více než rok předtím. Toto číslo by letos mohlo poskočit až na šedesát procent.


Čína má problémy s přehradou Tři soutěsky 20. 11. 2009


rozhlas.cz


Účet za výstavbu přehrady Tři soutěsky není konečný. Čína za největší vodní dílo na světě, jehož hráz dokončila už v roce 2006, zaplatila 640 miliard korun. Podle vládní komise se však náklady na odstranění následků této stavby a přemístění téměř jednoho a půl milionu lidí zvýší o dalších více než 400 miliard.


Evropa může prohrát souboj s Asií o ázerbájdžánský plyn 20. 11. 2009


rozhlas.cz


Evropské naděje na dodávky zemního plynu z Ázerbájdžánu zchladil viceprezident ázerbájdžánské státní ropné společnosti Socar Elshad Nassirov. Varoval, že kvůli evropské liknavosti se může Ázerbájdžán rozhodnut prodat vše, co vytěží, do Asie.


…asijští zákazníci, a to zejména Číňané, kteří o plyn a ropu z Kaspiku mají také eminentní zájem, jednají velmi rychle.


"Evropa ráda důkladně diskutuje, zatímco ostatní globální hráči činí potřebné kroky k prosazení svých zájmů…


"Právě pro Nabucco se počítalo s ázerbájdžánským plynem jako s jedním z velmi významných zdrojů.


Tchajwanský premiér vyzval Čínu k odstranění raket mířících na Tchaj-wan 21. 11. 2009


mediafax.cz


Tchajwanský premiér Wu Ten-ji vyzval v sobotu Čínu, aby odstranila rakety namířené na Tchaj-wan…


"Jednání o mírové dohodě mohou začít teprve až obě strany získají dostatečnou důvěru, bude to oboustranně výhodné a až vznikne na Tchaj-wanu silná shoda a v Číně silnější ochota. Teď není vhodná doba hnát se do mírových jednání,“ prohlásil Wu.


Dlouho napjaté vztahy mezi Čínou a Tchaj-wanem se výrazně zlepšily poté, co se v květnu 2008 stal novým tchajwanským prezidentem Ma Jing-ťiou. Nový šéf ostrovního státu se zasazuje o kontakty s Čínou a o širší spolupráci obou států.


Dalajlama obhajoval postoj Baracka Obamy vůči Číně 22. 11. 2009


novinky.cz


"Obama není vůči Číně mírný, jen má odlišný styl," řekl dalajlama v rozhovoru pro indickou televizi. Tibetský duchovní vůdce nicméně vyjádřil naději, že Obama bude o Tibetu hovořit s indickým premiérem Manmóhanem Singhem. Jejich setkání je plánováno na úterý ve Washingtonu.


Volkswagen chce do roku 2018 ztrojnásobit prodej v jižní Číně 22. 11. 2009


mediafax.cz


Automobilka Volkswagen chce do roku 2018 ztrojnásobit prodej v jižní Číně a prodat přes půl milionu aut. V celé Číně plánuje automobilka zdvojnásobit prodej a prodat do stejného data dva miliony vozidel…


letos očekává prodej 1,4 milionu vozidel v pevninské Číně a v Hong Kongu, což by bylo o 35 procent více než v předchozím roce…


Toyota očekává zpomalení prodejů v Číně 23. 11. 2009


mediafax.cz


Toyota očekává, že v letošním roce vykáže v Číně růst o 17 procent na 700 tisíc prodaných vozů, v příštím roce by pak měl růst zpomalit na 14 procent na 800 tisíc vozů…


Hlas ze Švédska: Číny, Ruska a islámu se není proč bát 23. 11. 2009


aktualne.centrum.cz


Svět 21. století čelí čím dál větším hrozbám…


S koncem bipolárního světa transatlantický prostor, který světové politice i ekonomice dominoval uplynulých 500 let, musí počítat s novými aktéry. Mezi ně patří Čína, Indie, Rusko a Brazílie…


Země úspěšné jako Čína ale běh světa rozvracet nebudou… Mám ale na mysli ekonomickou oblast. V tom smyslu se Číny nemusíme bát. Její vzestup ve vojenské oblasti by byl úplně něco jiného.


Jaká role v tomto novém uspořádání světa připadne donedávna hráči číslo jedna – Spojeným státům?…


Evropa stárne a potřebuje lidi ze zahraničí, ale musíme být opatrní…


Evropská komise minulý týden přišla s řešením odměňovat země, které budou uprchlíky dobrovolně přijímat. Za každého by dotyčná země dostala 4 tisíce eur…


Mohammed je opravdu nejčastěji dávaným jménem v Evropě… Vždycky nějakou dobu trvá, než si lidé na změny zvyknou. Je to svým způsobem smutné, když se něco mění…


Čína a Severní Korea posílí vojenskou spolupráci 23. 11. 2009


mediafax.cz


Čínský ministr obrany Liang Kuang-lie se na návštěvě Severní Koreje dohodl se svým severokorejským protějškem Kimem Jong-čchunem na posílení vojenského spojenectví…


Čínský ministr obrany prohlásil, že vzájemný vztah byl „stvrzen krví“, „Žádná síla na světě nemůže zničit jednotu armád a lidí dvou zemí a tak to bude navždy,“ uvedl.


Zájem o těsnější spolupráci s Čínou potvrdil i severokorejský ministr obrany, který uvedl, že severokorejská armáda i lid chtějí dále rozvíjet přátelství s Čínou.


Čínští patrioti nadšeni katastrofickým filmem "2012" 23. 11. 2009


tyden.cz


Až se bude blížit apokalypsa, Čína zachrání svět…


Vůdci světových zemí, které ve filmu čelí zemětřesení, erupcím sopek, tsunami a dalším katastrofickým jevům v důsledku přehřátí zemského jádra, se rozhodnou vybudovat v horách centrální Číny archu, jež má spasit skupinu lidí a zvířat, aby mohli znovu obydlet zdevastovanou planetu.


"Každý večer máme vyprodáno. Všichni chtějí vidět, jak Čína zachraňuje svět," uvedla prodavačka vstupenek v jednom z pekingských kin.


"Cítila jsem se opravdu hrdá, že jsem Číňanka, když jsem pozorovala, jak naši důstojníci zachraňují civilisty v nouzi," poznamenala šestadvacetiletá divačka Čang Jing…


Čína odmietla Obamov návrh na vytvorenie G2 s USA 24. 11. 2009


cez-okno.net


Čína vystúpila proti návrhu USA, vytvoriť „Veľkú dvojku“, alebo G2 – politickú alianciu medzi ČLR a USA. Túto pozíciu vyjadril čínsky premiér Wen Jiabao pri stretnutí s prezidentom Barackom Obamom…


Tiež k tomu dodal, že Čína sleduje nezávislú zahraničnú politiku mieru a nebude uzatvárať s inými krajinami, alebo blokmi krajín žiadne aliancie.


Makro: Čína zopakovala postoj k devizovému kurzu ještě před sumitem Čína-EU 25. 11. 2009


ipoint.financninoviny.cz


Náměstek čínského ministra zahraničních věcí Zhang Zhijun v úterý zopakoval postoj Číny ohledně devizového kurzu juanu…Čína bude držet kurz juanu v rozumných a vyvážených úrovní.


Čína doufá, že se na sumitu ve východočínském městě Nanjing bude panovat shoda v otázce protekcionismu, makroekonomických záležitosti i řešení změn klimatu.


Čína si přeje “pozitivní  výsledek“ jednání a domnívá se, že největší břemeno musí nést nejbohatší ekonomiky USA a EU, ne Čína.


Sumit v Nanjing bude předsedat čínský premiér Wen Jiabao za účasti prezidenta Evropské komise Jose Manuela Barrosa a švédského premiéra Fredrika Reinfeldta…


Faber na Fóru HN: Svět čeká válka, za krizi může hlavně Fed 25. 11. 2009


finweb.ihned.cz


Současné ekonomické problémy brzy vyústí ve válku. Takovou verzi budoucnosti nastínil dnes v Praze věhlasný švýcarský investor Marc Faber. "Bude to ovšem skrytá válka. Nepovede se přímo na bitevních polích, jako první či druhá světová," vysvětluje Faber.


Faber také tvrdí, že budoucnost světa je v Asii. "Lidé na Západě stále žijí v jakémsi snu. Myslí si, že jen oni vědí, jak inovovat, kdežto těm chudákům někde na východě nezbývá nic jiného, než vyrábět", říká Faber.


Více o návštěvě Marca Fabera v Česku si můžete přečíst ve čtvrtečním vydání Hopodářských novin, v pátek v listu naleznete obsáhlý rozhovor s tímto investičním prorokem.

EXKLUZIVNÍ VIDEO Investiční "Dr. Zkáza" Marc Faber na Fóru HN


Čínská nadprodukce stále narůstá, varuje Obchodní komora EU 26. 11. 2009


zpravy.kurzy.cz


Čínská nadprodukce stále narůstá a způsobuje obrovské škody jak domácí, tak světové ekonomice, varuje Obchodní komora Evropské unie v Číně…


Výroba nadbytku zvyšuje riziko, že podniky nebudou schopné splácet bankám půjčky. Kromě toho vyvolává napjaté obchodní vztahy, protože obchodníci prodávají nadbytečné zboží za nižší než tržní ceny. „Protože neshody mezi obchodníky narušují dodavatelský řetězec, představuje čínská nadprodukce hrozbu pro oživení celé globální ekonomiky,“ podotýká zpráva.


Orient Express ( CZ ) 26. 11. 2009


lenta.ru


USA dramaticky změnily priority své zahraniční politiky – snad nejradikálněji v posledních desetiletích. Jako první přezkoumaly vztahy s vedoucími zeměmi v Asii.


Politické události v posledních týdnech na sebe upoutaly pozornost rekordního počtu médií…


Formálně na setkání Manmohan Singh a Barack Obama nepodepsali žádné důležité dohody, ale jen potvrdili svou připravenost spolupracovat na dříve dosažených dohodách – v jaderné energetice, terorismu a realizaci infrastrukturních projektů v Indii. Předmětem jednání byl popis společného prohlášení – "budování partnerství v 21. století“.  Nicméně, přes diplomatické pozlátko je vidět nejen prudký nárůst Washingtonu v jižní Asii, ale také radikální změnu kurzu Spojených států.


Tím není opomenut druhý asijský obr – Čína…


Je ironií, že Barack Obama přicestoval do Číny jako prosebník. Doufal, že přesvědčí čínské představitele, prezidenta Číny Hu Jintao a premiéra Wen Ťia-pao,


Mimo dluhu USA Číně, který je v současné době asi $ 1 bilion a nadále roste. Vezmeme-li v úvahu tento fakt, Obama učinil významné prohlášení při svém asijském turné, kdy nabízel druhé světové ekonomice, de iure – širokou alianci, ale de facto – společné řízení světa. Nicméně, čínské úřady se nevyjádřily kladně ani k jedné žádosti amerického prezidenta.


Wen Ťia-pao ne bez uspokojení řekl, že Spojené státy a Čína jsou dnes dvě země s největším vlivem na světovou politiku. Obamovi ale řekl, že Čína nesouhlasí s myšlenkou " velké dvojky ". Vysvětlil, že asijský tygr "je stále se rozvíjející země s obrovským počtem obyvatel, kteří mají před sebou dlouhou cestu, než zmodernizují stát."


Čína příští rok vyšle další sondu na Měsíc 28. 11. 2009


novinky.cz


Čchang E-2 je součástí druhé fáze čínského plánu na prozkoumání Měsíce, v jehož rámci k němu chce Peking do roku 2013 vyslat první čínské robotické vozítko Čchang E-3. Ve třetí fázi Čína plánuje do roku 2017 na Měsíc vyslat kosmickou loď, která zde má sebrat vzorky a vrátit se na Zem…


Vědeckým cílem projektu je mimo jiné prozkoumat geologickou skladbu Měsíce a pokusit se najít využitelné suroviny. Čínský program na prozkoumání Měsíce v dalších bodech počítá se zřízením stálé základny na jeho povrchu.


Čína odmítla výzvy ke zpevnění domácí měny 30. 11. 2009


novinky.cz


Wen označil výzvy ke zpevnění čínského jüanu za nepoctivé. "Za této mezinárodní finanční krize, jakou bylo v historii zřídkakdy vidět, přináší udržování základní stability jüanu prospěch vývoji čínského hospodářství i oživení světové ekonomiky," prohlásil. "Některé země nyní na jednu stranu chtějí zhodnocení jüanu, ale na druhé straně se zapojují do nestydatého obchodního protekcionismu vůči Číně. To je nepoctivé," dodal.


Čínské představitele se o naléhavosti zásahu proti slabému jüanu snažil přesvědčit i předseda Evropské komise José Manuel Barroso. "Vzhledem k tomu, že jejich měna je určitým způsobem navázána na dolar, je faktem, že to evropské ekonomice způsobuje problémy," řekl Barroso po pracovní večeři s čínským premiérem.


Na čínské burze se tvoří bublina, která způsobí větší problémy než Dubaj 30. 11. 2009


finweb.ihned.cz


Díky stamiliardám dolarů, které do ekonomiky pumpuje čínská vláda, zažila letos šanghajská burza nevídaný vzestup. Růst čínských akcií se ale vyčerpal. Přijde pokles. Nyní jsou prý jistější investice do česneku.


Na čínském akciovém trhu se formuje bublina, která splaskne v první polovině příštího roku. Do té doby budou ještě akcie na burze v Šanghaji růst, ale kvůli inflaci – která poroste mnohem rychleji, než se nyní očekává – vzápětí prudce spadnou…


"Vidíme vyšší investice i vyšší úspory," říká Lou. "Nečekáme, že zažijeme zlatou dekádu Číny. Jestliže Čína nedokáže zastavit krvácení, potřebuje transplantaci krve," dodává. Současný úvěrový boom v Číně je přitom mnohem rychlejší než ten, který zažilo na konci 80. let Japonsko. Země vycházejícího slunce ovšem tehdy záhy procitla – přišel hluboký poklesu cen aktiv a desetiletí stagnace.


Čína touží po Saabu a Volvu, chce se přiučit moderním technologiím 1. 12. 2009


ekonomika.idnes.cz


Nejdřív koupili britský Rover, potom americký Hummer a málem i německý Opel. Teď se Číňané chystají na další dvě sousta: švédský Saab a konkurenční Volvo. Majitelé prodělečných skandinávských značek, koncerny General Motors a Ford, zoufale potřebují peníze, Číňané naopak moderní technologie a nové prodejní sítě.


Komodity: Čínská produkce i spotřeba zlata může být letos rekordní 1. 12. 2009


investujeme.cz


Podle odhadu CGA může globální poptávka po zlatu letos převýšit hladinu 450 tun, poté co dosáhla 395,6 tun v roce 2008. Současně stoupne produkce z loňské hladiny 282 tun na 310 tun… Tento rok už žlutý kov zhodnotil o 30%, poptávkou centrálních bank, investičních fondů a obchodníků s cílem ochránit aktiva před měnovým znehodnocením a inflací… Podle WGC lze očekávat, že Čína navýší během 3 až 5 let devizové rezervy ve zlatě na 6 000 tun a během 8 až 10 let na 10 000 tun. Může tak čelit potenciální ztrátě znehodnocujícího kurzu amerického dolaru… Čína navýšila zlaté devizové rezervy od roku 2003 o 76% na současnou hladinu 1,054 tun…

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments