Horké téma: Írán XV



Írán chce přesunout hlavní město. Kvůli zemětřesení 2. 11. 2009

rozhlas.cz


Teherán už obývá dvanáct miliónu lidí a přestává v něm stačit infrastruktura i třeba vodní zdroje. Největší zkázu by prý ale přineslo zemětřesení, které vůbec není nepravděpodobné, dosavadní metropole totiž leží na několika tektonických zlomech.


…Přestěhování hlavního města schválil nejvyšší vůdce země ájatolláh Chámeneí v rámci dvacetiletého ekonomického plánu.


Írán chce ustavit komisi, která zváží jeho připomínky k jaderné dohodě 2. 11. 2009

zpravy.idnes.cz


"Před dvěma dny jsme předložili naše stanoviska a připomínky MAAE, takže je rozhodně možné ustavit technickou komisi, aby přezkoumala a znovu zvážila všechny záležitosti," řekl Manúčehr Mottakí na okraj setkání ministrů zahraničí osmi islámských zemí v Kuala Lumpur.


Šéf íránské diplomacie zároveň poznamenal, že země stále zvažuje dohodu, na které se pod záštitou Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) shodli zástupci Íránu, USA, Ruska a Francie. "Máme některé připomínky k ekonomickými a technickým otázkám," řekl bez bližších podrobností Mottakí.


Mottakího vzkaz z malajsijské metropole lze vykládat jako zmírnění íránského postoje. Dohodu sice částečně vzal na milost prezident Mahmúd Ahmadínežád, ale o víkendu ji ostře odsoudili íránští zákonodárci.


USA postavily v Iráku radiolokační stanici 2. 11. 2009

ruvr.ru


Americká armáda ukončila v Iráku výstavbu moderní radiolokační stanice, oznámil íránský televizní kanál Press-TV. S odvoláním na izraelské zdroje tvrdí, že RLS umožní monitorovat vojenské aktivity Íránu. Bude rovněž možné získat dodatečné možnosti pro kontrolu íránského území v případě amerického útoku na jeho jaderné objekty.


Otřesy mění mapu světa. Írán vymění hlavní město 3. 11. 2009

aktualne.centrum.cz


Dny hlavního města Teheránu se však zdají být sečteny. Rada dohlížitelů totiž schválila plán přemístění této metropole na nové místo.


Hrozba "katastrofického zemětřesení", před kterým varují íránští seismologové, urychlila uskutečnění plánu přemístění metropole.


…Centrem celé Persie se Teherán stal za vlády Ágy Muhammada Chána, zakladatele dynastie Kádžárovců, v roce 1795. Ten se zde nechal korunovat na šáha.


…Jen na počátku na 20. století ve městě žilo zhruba 250 tisíc obyvatel. Nyní je to 12 milionů, což z Teheránu činí 16. nejhustěji osídlené město na zemi.


…nová metropole by měla být postaveno mezi městy Kom a Delijan v provincii Markází, kde se zemětřesení v posledních dvou tisících letech neobjevila.


USA jsou podle Chameneího stále arogantní velmocí 3. 11. 09

ct24.cz


Spojené státy jsou arogantní velmoc a Írán se jejich současným smířlivým tónem nenechá zmást, řekl dnes nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí.


Chameneí se v projevu zmínil také o jaderných jednáních, která se nyní vedou kolem paliva pro teheránský výzkumný reaktor…Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová k tomu v pondělí řekla, že by Írán měl přijmout dohodu tak, jak je navržena.


"Pro Írán je to bod obratu. Írán přijetím dohody ukáže, že si nepřeje zůstat izolován a že chce (s velmocemi) spolupracovat," uvedla.(Clintonová)


"Nepřejeme si taková jaderná jednání, jejichž výsledek předem nadiktují USA. Takový dialog je možný ve vztahu vlka s beránkem," řekl Chameneí. Íránský jaderný vyjednavač v pondělí prohlásil, že si Írán přeje dále jednat o technických aspektech dohody…


Izrael má zájem o německé válečné lodě 3. 11. 2009

izrael.cz


Izrael chce získat od Německa dvě válečné lodě v ceně půl miliardy Eur, přičemž by se na financování koupě měla částečně podílet i německá vláda. Obě strany jsou údajně blízko uzavření kontraktu. Lodě mají být vybaveny špičkovými vojenskými technologiemi vyrobenými v USA a v Izraeli, s nimiž budou moci zasahovat proti válečným plavidlům různých tříd, proti ponorkám i proti pozemním cílům.

Konkrétně jde o lodě typu MEKO A-200 pro 120-člennou posádku vybavené pokročilými detekčními a zbraňovými systémy a také technologií snížení viditelnosti pro nepřátelské radary. Lodě pravděpodobně ponesou izraelské střely Barak-8 s doletem 70 kilometrů. Dále mohou být vybaveny bezpilotními letouny.


Lídri Únie s Obamom vyzvali Irán, aby si plnil závazky 4. 11. 2009

sme.sk


Lídri sa na summite EÚ-USA dohodli na "vyslaní jasného posolstva Teheránu, že chceme, aby bol plnoprávnym členom spoločenstva národov, ale že musí konať v súlade s medzinárodnými pravidlami a záväzkami," uviedol Obama po rokovaní s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom, predstaviteľom Európskej únie pre zahraničnú politiku Javierom Solanom a premiérom Fredrikom Reinfeldtom zo Švédska, ktoré v súčasnosti predsedá EÚ.


Najvyšší iránsky duchovný líder ajatolláh Alí Chameneí v ten istý deň vyhlásil, že Teherán odmietne akékoľvek nové jadrové rozhovory, ktoré bude podporovať jeho dávny nepriateľ, pretože "Washingtonu nemožno veriť". "Vždy, keď majú na tvári úsmev, za chrbtom schovávajú dýku," povedal duchovný. "Irán sa nenechá oklamať povrchným, zmierlivým tónom Spojených štátov," dodal vo svojom príhovore k študentom v predvečer výročnej protiamerickej demonštrácie.


Obama: Irán si musí vybrať 4. 11. 2009

dnes.atlas.sk


"Je čas, aby sa iránska vláda rozhodla, či sa chce zamerať na minulosť, alebo si vyberie možnosti, ktoré otvoria dvere väčším príležitostiam, prosperite a spravodlivosti pre jej národ," povedal Obama pri príležitosti dnešného 30. výročia rukojemníckej krízy v budove americkej ambasády v Teheráne. "Irán si musí vybrať," dodal Obama.


Iránski militanti vtrhli 4. novembra 1979 do budovy americkej ambasády v Teheráne a zajali 52 Američanov, ktorých držali ako rukojemníkov 444 dní.


Philip Gordon: Doufáme, že Rusko bude s námi a našimi partnery vyvíjet stále větší tlak na Írán

4. 11. 2009

interfax.com


Philip Gordon, asistent tajemníka pro evropské a euroasijské záležitosti navštívil Moskvu v tomto týdnu. O výsledku své návštěvy poskytl rozhovor korespondentům Interfaxu …


Otázka:

G8 dala Íránu čas do září obnovit jednání. Will the US insist on punishment for Iran in the G8 in the General Assembly framework or at the G20 summit in Pittsburg? Budou USA trvat na tom, že potrestají Írán v rámci skupiny G8, v rámci Valného shromáždění, nebo na summitu v G20 v Pittsburgu? What does the US expect from Russia in this sphere? Co očekáváte od USA a Ruska v této oblasti?


Odpovědˇ:

Opět samostatnou otázkou je Írán. It’s not a question of punishing Iran. To není otázka potrestání Íránu. We want Iran to respond to the offers made by the international community, to reassure it about its nuclear weapons program. Chceme, aby Írán reagovat na nabídky ze strany mezinárodního společenství, aby se ujistilo o jeho programu jaderných zbraní. And that would be the best option if Iran comes forward and reassures the international community on that score. A to by byla nejlepší varianta, pokud Írán předstoupí a ujistí mezinárodní společenství v tomto směru. If it doesn’t, to decide the question of punishing Iran, but of raising the cost to Iran of pursuing that course, which we worry about because it could lead to an Iranian nuclear weapon and further proliferation in the region, which we think is a common interest between Russia and the United States and others. Pokud se tak nestane, rozhodneme v otázce potrestání Íránu zvýšením nátlaku vedeném v kurzu, který nám dělá starosti, protože by mohlo vést k íránské jaderné zbrani a dalšímu šíření jaderných zbraní v regionu, což si myslíme, že je věcí společného zájmu mezi Ruskem, Spojenými státy a dalšími. So we do think that if Iran fails to respond, we need a collective response, and one that would be specially on Iran, and that Russia is a central player on that.


Domníváme se, že pokud Írán neodpoví, bude třeba kolektivní reakce vůči Íránu, a Rusko je v ní hlavním hráčem. It’s not really an issue for the UN General Assembly, but it is a matter for the Security Council, which has already taken a number of steps, including Chapter 7 sanctions resolutions on Iran.


Není to opravdu otázka pro Valné shromáždění OSN, ale záležitost pro Radu bezpečnosti, která již přijala řadu opatření, včetně sankcí v kapitole 7 usnesení o Íránu. And we do think that the Security Council, which has a mandate to deal with matters of international peace and security, has a role played in this. A my se domníváme, že Rada bezpečnosti, která má mandát k řešení otázek mezinárodního míru a bezpečnosti, si je vědoma tohoto úkolu. That’s why we welcome an ongoing dialogue with Russia. Proto vítáme pokračující dialog s Ruskem. We are going to move forward with the joint threat assessment the presidents decided on in July. Budeme se pohybovat vpřed společným vyhodnocováním hrozeb jak se dohodli prezidenti v červenci.


Doufáme, že Rusko bude s námi a našimi partnery na Írán vyvíjet stále větší tlak, aby viděli výši nákladů za jejich nedostatečnou spolupráci…


Izrael a USA zahájili zatím největší společné vojenské cvičení 4. 11. 2009

izrael.cz


Vysoký počet amerických generálů a nejméně 1500 amerických vojáků dorazilo tento týden do Izraele na jedno z nejrozsáhlejších pozemních cvičení, které Spojené státy a Izrael společně uskutečnily. 


Cvičení přezdívané "Juniper Cobra" se koná každý rok, nikdy v minulosti však v takovém rozsahu. Cvičení je naplánováno na tři týdny.


Jeden z amerických generálů, který se cvičení účastní, řekl izraelským médiím, že akce je odpovědí na "specifické hrozby", tedy v první řadě zřejmě na íránskou jadernou hrozbu.


Objevily se také spekulace, že toto cvičení může naznačovat, že Spojené státy vzdaly diplomatické snahy o omezení jaderného programu Íránu a jedná se o přípravu na situaci, která by následovala po možném izraelském útoku na íránská jaderná zařízení.


Režim ajatolláha Chomejního zadržoval americká rukojmí 444 dní 4. 11. 2009

ct24.cz


Nejvíce pokrytou událostí v amerických médiích od konce druhé světové války byla akce íránských studentů, kteří v Teheránu 444 dní zadržovali rukojmí z amerického velvyslanectví, aby tak podpořili islámskou revoluci…Za propuštění rukojmích požadovali vydání bývalého panovníka šáha Rezy Pahlavího do Íránu, sebekritiku USA za jejich politiku vůči Íránu v minulosti a závazek, že se Spojené státy nebudou v budoucnosti vměšovat do íránských záležitostí.


Všech 52 rukojmích bylo nakonec propuštěno v den inaugurace nového amerického prezidenta Ronalda Reagana po 444 dnech zajetí, 20. ledna 1981…


Diplomatické vztahy mezi USA a Íránem nebyly dodnes obnoveny…


Izraelci zabavili na zadržené lodi 3000 raket a střel, Hizballáhu by zásilka stačila na měsíc bojů

4. 11. 2009

izrael.cz


Izraelští vyšetřovatelé zjistili po prohledání zadržené lodi s nákladem pocházejícím z Íránu určený pro Sýrii, že vezla mnohem vyšší množství zbraní, než byly počáteční odhady. Loď Francop vezla asi desetkrát více zbraní než tomu bylo před lety v obdobné aféře v případě lodě Karine A s íránskými zbraněmi pro Jásira Arafata. (Video s nákladem zbraní z lodi Karine A na YouTube.) 


Na Francopu se nacházely v 36 kontejnerech (z celkových 400) střely (106 mm), rakety (107 a 122 mm), ruční granáty, minometné granáty, protitankové střely a náboje do samopalů Kalašnikov. Celkový počet střel a raket odhadují Izraelci na 3000.


Loď měla cestou do Sýrie udělat týdenní přestávku v Libanonu, nicméně náklad měl být údajně podle plánů přesunut ze Sýrie do Libanonu po zemi. Představitelé námořnictva odhadli, že zabavený arzenál by umožnil libanonskému Hizballáhu vést měsíc boje proti Izraeli.

Syrský ministr zahraničí Walid Moallem k incidentu prohlásil: "Na moři jsou profesionální piráti poškozující obchod mezi Íránem a Sýrií." Loď podle Moallema "vezla zboží do Sýrie, ne íránské zbraně."


Obrana nebo pirátství? Podívejte se, jaké zbraně našli Izraelci na zadržené lodi 5. 11. 2009

obrazem.ihned.cz


Rakety a řízené střely převážela loď s vlajkou Antigui a Barbudy, kterou ve středu zadrželo izraelské námořnictvo nedaleko Kypru. Izraelští politici tvrdí, že na palubě byly nalezeny tuny zbraní původem z Íránu, které byly určeny pro bojovníky libanonského Hizbaláhu. Ten ale nařčení popírá a operaci Izraele 160 km od jeho břehů označil za akt pirátství.


Loď se zbraněmi z Íránu odhalili agenti USA, Izraelcům ji zakázali bombardovat 6. 11. 2009

zpravy.idnes.cz


Podle arabského deníku se sídlem v Londýně se objevila podezřelá loď v hledáčku amerických agentů už v polovině října, když kotvila v dubajském přístavu Jebel Ali…


Tady byl kontraband přeložen na loď Francop německého rejdařství…


Podle Aš-Šark al-Avsat Izraelci dokonce požádali Američany, aby mohli na loď zaútočit bombami. Washington to odmítl. Izraelci pak kontaktovali posádku a požádali o povolení provést rutinní kontrolu nákladu…


Zbraně, který by stačily na měsíc bojů, měly podle Izraelců skončit v rukou radikálního hnutí Hizballáh. Sýrie, Írán i Hizballáh ale nařčení židovského státu rezolutně odmítly.


Írán varuje Německo: Nedopusťte,aby ‚sionisté‘ poškozovali vaše zájmy 5. 11. 2009

haaretz.com


Teherán ve čtvrtek obvinil německou kancléřku Angelu Merkelovou, že je ovlivněna "sionistickými kruhy" v odkazu na proizraelské výroky, že jaderná bomba v rukou Íránu by byla nepřijatelná.


Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Ramin Mehmanparast řekl, že poznámky Merkelové byly proti národním zájmům Německa.


Merkelová řekla v úterý ve Washingtonu, že "nulová tolerance musí být uplatněna, pokud existuje nebezpečí zbraní hromadného ničení v rukou Íránu."… "Ten, kdo ohrožuje Izrael ohrožuje také nás," prohlásila před US kongresem.


Německá vláda mezitím zvýšila tlak na společnosti, aby omezily obchod s Íránem.


Německý vývoz do Íránu letos vzrostl o 10 procent, což přimělo Izraelského velvyslance v Berlíně k prohlášení, že německé orgány "nedělají dost", aby Teherán izolovaly, dokud se nevzdá své snahy vyvinout jaderné zbraně.


"V důsledku zpřísnění sankcí vůči Íránu, očekáváme snížení objemu našeho vývozu do Íránu i do budoucna" uvedl mluvčí ministerstva financí.


Írán třicet let po islámské revoluci: hledá se duchovní vůdce 6. 11. 2009

zpravy.idnes.cz


Žádný blízkovýchodní politik nemá dnes tak unikátní, silné postavení jako ajatolláh Alí Chameneí, který po úmrtí Rúholláha Chomejního v roce 1989 zaujal jeho pozici v roli nejvyššího duchovního a faktické hlavy státu. Úvahy o jeho nástupci nyní nejsou nijak akademické…


Již od června 1981 není schopen používat pravou ruku: tehdy přežil útok spáchaný během tiskové konference, kdy byla bomba ukryta v diktafonu. Od té doby jej trápí bolesti, které podle drbů zahání opiem. Podle obvykle vědoucích obchodníků z bazaru má rovněž rakovinu…


Nejde o málo. Íránský duchovní vůdce má poslední slovo prakticky ve všech záležitostech země. Jeho legitimita je náboženská, nikoliv politická…


Vůdce přímo ovládá elitní i obávané revoluční gardy. Jde o paralelní armádu, která vznikla během revoluce roku 1979. Na 120 tisíc gardistů řídí raketový program, má vlastní pozemní síly, námořnictvo, letectvo…


Pro íránské reformisty – a zřejmě i pro celý svět – by však ještě horší variantou byl ajatolláh Mohammad Takí Masbah Jazdí. Tento duchovní, je považován za nejkonzervativnějšího klerika Kommu…


Existují však prognózy vůči Západu mnohem přátelštější. Moci se ještě nevzdal umírněný konzervativec a stále častější spojenec reformistů Alí Akbar Hášimí Rafsandžání. Ještě stále je zřejmě druhým nejmocnějším mužem Íránu…


… Objevují se i zprávy, že reformisté s konzervativci schopnými dohody uhrají remízu…


Írán prý testoval složitou zbrojní jadernou technologii 6. 11. 2009

ceskenoviny.cz


The Guardian ve čtvrtek napsal, že Íránci experimentovali s takzvanou implozní (destrukční) technologií, která je tajná v USA i v Británii…


Agentura AP už v srpnu citovala z utajované části zprávy MAAE. Vyplývá z ní, že odborníci vědí, že má Írán prostředky k výrobě atomové bomby a že nyní pracuje na raketovém systému schopném nést jaderné hlavice.


Íránci popírají obvinění, že svým civilním jaderným programem kryjí program zbrojní. Přiznali se však, že provádějí výbuchy vysoce explozivního materiálu synchronizované v řádu miliontin vteřin…


Zpráva o nových íránských testech byla zveřejněna v době, kdy se Západ snaží s Íránem dohodnout na dodávkách paliva pro teheránský výzkumný reaktor…


MAAE má v polovině listopadu předložit další zprávu o svých inspekcích v íránských jaderných provozech. Pakliže se nepohnou diplomatická jednání do prosince, hrozí, že Izrael obnoví plány na vojenské řešení sporu s Íránem.


Izrael varuje, že je připraven pustit se do Íránu 6. 11. 2009

eretz.cz

Izraelská varování, že nebude tolerovat existenční hrozbu ve formě jaderného Íránu, musí být brána vážně, varoval dnes v rozhovoru pro britské Sky News náměstek izraelského ministra obrany Dany Ajalon (Danny Ayalon).


„Tím, kdo blafuje, je Írán, který se snaží hrát s kartami, které nemá,“ sdělil Ajalon zpravodajské televizi. „Veškeré chvástání, které vidíme, a testování a velmi nebezpečná a tvrdá rétorika skrývají hodně slabosti.“


„Pokud chování a postoje Íránců budou pokračovat směrem, který dosud předvedli, bude zřejmé, že se snaží pouze získat čas a oddalovat,“ uvedl Ajalon…

„Všichni chápeme, že nejlepším způsobem, jak zvládnout (íránskou jadernou hrozbu) jsou mezinárodní sankce,“ sdělil Aškenazi v rozhovoru pro armádní rozhlas. Dodal nicméně, že „Izrael má právo se bránit a všechny možnosti jsou otevřené.“


Irán nebude svoj urán obohacovať v zahraničí 7. 11. 2009

sme.sk

Irán nebude posielať svoj slabo obohatený urán na ďalšie obohatenie do zahraničia. V sobotu to vyhlásil šéf parlamentného výboru pre národnú bezpečnosť a zahraničnú politiku Aladdín Borudžerdí.

V piatok iránsky minister zahraničných vecí Manúčehr Mottakí vyhlásil, že Irán si buď palivo vyrobí sám, alebo ho nakúpi, alebo ho vymení za obohatený urán. Podľa neho si svetové mocnosti musia vybrať z týchto troch možností a umožniť Iránu vlastniť palivo. Mottákí je presvedčený, že MAAE a západné štáty pristúpia k novému kolu rozhovorov.


Svetové mocnosti chcú dohodou získať záruku, že Teherán neobohatí urán za účelom výroby jadrových zbraní…



MAAE nenašla na místě nic vážného řekl Baradej 7. 11. 2009

tehrantimes.com

Baradej byl citován v rozhovoru pro New York Times , kde řekl, že počáteční šetření inspektorů na opevněném horském místě poblíž šíitského svatého města Qom není " nic, čeho bychom se měli obávat. "

Hlavní myšlenkou bylo využít místo pod horou jako bunkru k ochraně materiálu. El Baradei zmiňoval záměry Teheránu , jako záložního místa pro svůj jaderný program v případě, že jeho větší závod na obohacování v Natanzu by byl bombardován nepřítelem jako je Izrael.


"It’s a hole in a mountain," – " Je to díra v hoře, " prohlásil El Baradei.



Medveděv v opozici k Putinovi: Připustil sankce vůči Íránu 7. 11. 2009

zahranicni.ihned.cz

 

Medveděvovo prohlášení podle AP odráží jeho dřívější komentáře k mezinárodním rozhovorům o íránském nukleárním programu, ale je v ostrém kontrastu se slovy ruského premiéra Vladimira Putina. Ten varoval před tím, že hrozba sankcí by mohla zmařit vyjednávání s Íránem.

 

"Pokud íránské vedení zaujme méně konstruktivní postoj, všechno je teoreticky možné," řekl Medveděv…

"Nerad bych to všechno viděl skončit uvalením mezinárodních sankcí, protože sankce jsou obvykle velmi těžkým krokem nebezpečným směrem," řekl magazínu Medveděv. Íránský jaderný program prý může pokračovat pod mezinárodním dohledem, ale musí splňovat současná pravidla a neukrývat žádná nukleární zařízení.

 

Jak dopadnou rozhovory s Íránem, je zatím nejasné… "Nepočítá se nijak s tím, že by se poslala část našich 1200 kilogramů obohaceného uranu jiné straně výměnou za palivo. Je to zcela vyloučeno, ať už by mělo být odesíláno postupně, nebo jednorázově," řekl podle AFP předseda zahraničněpolitické komise parlamentu Aláeddín Borúdžerdí.

 

"V současnosti se naši odborníci snaží vyřešit otázku, jak získat palivo pro vyřešení tohoto problému. Íránský velvyslanec při MAAE Alí Ašgar Soltaníja vyjednává v současnosti o nalezení východiska," dodal.


Írán je připraven k vypuštění 200kg špionážního satelitu na oběžnou dráhu 7. 11. 2009

debka.com

 

Írán je připraven k vypuštění svého druhého špionážního satelitu Safir 2. Nový satelit váží 200kg, tj. desetkrát víc než Omid 1, který byl úspěšně testován 2. února. Teheránský raketový program se rychle vyvíjí…

Pokud i při druhém vypuštění uspěje, bude to znamenat, že Írán je schopen produkovat raketové motory na tuhá paliva s dosahem až 2 450km…Vedení islámského režimu v Teheránu doufá, že zprovoznění druhého íránského špionážního satelitu na blízkovýchodním nebi může ochromit vůli Američanů a Izraele k zásahu proti íránským jaderným zařízením…

4. listopadu byly publikovány americké satelitní fotografie které dokazují, že Írán zvýšil produkci ve svém uranovém dole Gchine poblíž Bandar Abbas a těží dostatek suroviny pro dvě hlavice ročně.

Tento důl je pod kontrolou inspekce OSN a souhlas MAAE se netýká důlní činnosti. Agentura je tedy schopna monitorovat , co se se surovým uranem děje…


Americký nejvyšší velitel: Jaderný Írán je existenční hrozbu pro Izrael 8. 11. 2009

haaretz.com

 

Mullen řekl, že by raději, aby USA diplomacií odradily zemi od získání jaderných zbraní, ale naznačil, že pokud takové úsilí selže, letecké a námořní síly USA by mohly být do problému také zapojeny.


Na konferenci v Národním Press Clubu Mullen řekl, že strávil značné množství času se svým izraelským protějškem náčelníkem generálního štábu Gabi Ashkenazim, a "je mi naprosto jasné, že jaderné zbraně v Íránu jsou existenční hrozbu pro Izrael "…


Ashkenazi, jeho zástupce Maj Gen Benny Gantz a Brig. Gen. Yossi Baidatz (vedoucí výzkumného oddělení Vojenského zpravodajství) se minulý týden setkali s Adm. Jamesem Stavridisem- velitelem Evropského velení USA (EUCOM) a vrchním velitelem spojeneckých sil NATO v Evropě, zatímco Stavridis navštívil Izrael s několika jeho nejvyššími úředníky .

Izrael je v oblasti zodpovědnosti EUCOM, ale v poslední době se upevnily vztahy mezi Izraelem a USA Centrálním velitelstvím (CENTCOM), které je zodpovědno za Írán.


Mullen dodal, že jaderný Írán by ohrozil stabilitu regionu který je již vysoce nestabilní a prezident USA Barack Obama je toho názoru, že "cílem je ujistit se, že Íránu se nedostanou do rukou jaderné zbraně. Zároveň úder na Írán by také myslím byl neuvěřitelně destabilizující. "

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments