Íránská tisková agentura: Obdrželi jsme protiraketový systém S-300
Srpen 04, 2010

Russian made S-300 missile

Polostátní íránská tisková agentura tvrdí, že Írán získal čtyři protiraketové systémy S-300, přestože Rusko odmítlo jejich dodání.

Tisková agentura Fars ve středu uvedla, že Írán obdržel dva systémy z Běloruska a dva další z jiného neurčeného zdroje.

Rusko podepsalo kontrakt na prodej raket Íránu v roce 2007, ale v červnu sdělilo, že dodávce brání nové sankce RB OSN proti Teheránu. Prodej by výrazně posílil obrannou kapacitu země a přivodil by Izraeli obavy z porušení vojenské rovnováhy na Středním Východě.

V červnu oznámil vysoký íránský úředník, že bude-li Rusko trvat na svém „odmítnutí dodávky protiraketových systémů, je Írán schopen vyrobit obranné systémy velmi podobné ruským systémům S-300“.

Rezoluce o sankcích OSN proti Íránu byla schválena tuto středu. Rusko nato vydalo několik zpráv popírajících jednání s Íránem o raketách. Ve čtvrtek bylo prostřednictvím ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova reportérům sdělěno, že jednání s Íránem se týkají případných nových jaderných elektráren v tomto islámském státě.

Izrael a Spojené státy požádali Rusko, aby nedodávalo tyto protiraketové systémy, které jsou schopny sestřelit několik letadel nebo raket současně, a mohly by být použity pro ochranu jaderných zařízení.

Západní diplomaté Moskvě jsou přesvědčeni, že si Rusko přeje tento obchod ponechat jako trumf pro vyjednávání. Írán vyjádřil narůstající zklamání z nesplněné smlouvy.

 

Převzato z Haaretz

Překlad: zajoch

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments