Jak Island zatočil s bankovními a politickými zloději



Po vládě pánů Klause, Kalouska a neodpovědných vládců ČNB vládne v Česku dojem, že ekonomika je něco jako přírodní úkaz, který řídí božské síly. Příklad Islandu ukazuje, že zemi řídili do roku 2008 zloději, a pak občané. Rozdíl je naprosto zřejmý.


Starší článek Island vyhrál soudní proces proti zahraničním bankám(external link) komentoval situaci Islandu, který vyhrál u Evropského soudního dvora v Lucemburku klíčovou kauzu týkající se zkrachovalých bank. Soud dal za pravdu státnímu rozsudku, který odmítl z daní islandských poplatníků zaplatit ztráty britských a holandských bank, které napumpovaly přes 10 miliard dolarů do spekulací ve zbankrotované Icelandic bank. Po bankovním krachu v roce 2008 odmítli rozhořčení Islanďané ve dvou referendech vládní návrhy na urovnání dluhů. Pak odsoudili premiéra vlády a nyní přišli na řadu bankéři.


I naše noviny se zmínily(external link), že nejvyšší představitelé zkrachovalé banky Kaupthing sedí za mřížemi. Soud to vzal popořádku a zavíral seshora dolů: bývalý generální ředitel dostal 5,5 roků natvrdo; předseda představenstva, jeden z majoritních vlastníků a ředitel lucemburské pobočky si vysloužili po třech letech natvrdo. Vzhledem k tomu, jak u nás "podniká" ČNB kriminálním prodejem zlata a nyní zcela nezodpovědným oslabováním měny a nákupem dluhového šrotu cizích zemí, jde o velmi důležitý precedens. Ale islandský bankovní socialismus není jako ten náš nebo ten Goldíkovský v EU. Island je první zemí, která dostala za mříže politiky a bankéře za ničení státu, nikoliv za osobní krádeže, tunely a zneužívání moci. Co se vlastně na Islandu stalo?


1. Bankéři se v roce 2008 zbláznili a úplatní politici mlčeli jako u nás

Daví? Oddsson byl kamarádem Václava Klause a guvernérem Islandské centrální banky (2005–2009). Za jeho vlády se Island stal centrem mezinárodního půjčkového kšeftu, kdy tento bankéř s požehnáním zdejších poplatných politiků zadlužil celý stát včetně jeho obyvatel. Ti ovšem podlehli tomu, co jim nakukal, a půjčovali si stejně neuváženým způsobem. Následující dva grafy ukazují, že země byla zničená stejně jako Řecko nebo Maďarsko. První graf ukazuje neuvěřitelné zadlužení země 900 % v poměru HDP, tj. v poměru k produkovanému bohatství země.




Druhý graf ukazuje, jak zadluženým lidem stoupla úroková míra při splácení osobních (a státních) dluhů, včetně eskalace inflace. Politikové a bankéři zbídačili národ a za to dnes někteří z nich sedí v base.




Co udělali islandští občané za této situace? V letech 2008-2012 si zachránili stát pro sebe, a tím i vlastní důstojný život. Nezapomeňme, že Islanďané mají nejstarší parlament v Evropě, vládnou sami sobě už od roku 930. Proto začali občané jednat okamžitě a nedopadli jako v Řecku. Jak to udělali? Následujícími kroky:


  • občané neponesou podvodné dluhy nasekané proradnými politiky a bankéři, protože dokázali, že dluhy pocházely z trestné činnosti bank i vlády;

  • odsouzením hlavních představitelů bank a státu došlo ke smazání velké části zahraničního dluhu, který vznikl trestnou činností;

  • okamžitě znárodnili bankovní systém a nevstoupili do EU, kde by je zničily evropské banky a euro;

  • umožnili lidem, aby přes celonárodní referendum vyjádřili svou vůli a rozhodli, v jakém ekonomickém systému chtějí žít;

  • přes referendum připravili novou ústavu a nechali zbankrotovat všechny hlavní banky i s jejich dluhy;

  • pozavírali a odsoudili hlavní zloděje, politické i bankovní.


Všechny tyto kroky způsobily, že islandská ekonomika od roku 2012 stoupala. Museli to uznat i MMF a ECB, kteří chtěli Island zotročit jako Řecko. Podívejme se na čísla.


2. Současný stav islandské ekonomiky

Nemá smysl malovat celou situaci v zemi narůžovo, protože je pořád vážná. Ale grafy ukazují podstatné změny. Vyjděme z oficiálních dat z června 2013 (The Icelandic Economic Situation Status Report – July 2013(external link)). První graf je klíčový a ukazuje, jak se stát zbavil bankovního šrotu a z něj vyplývajících závazků. Toto by nebylo možné bez vůle lidu a bez kriminálního odsouzení politiků a bankéřů.




Na další mapě vidíte, že státu se podařilo zastavit eskalaci dluhu. Na druhou stranu je zřejmé, že dluh domácností, tj. normálně zadlužených Islanďanů, zatím neklesá a drží se na 100 % hodnoty. To je velká starost zdejší ekonomiky.



Islanďané jsou ovšem velmi pracovitý národ a mají 100 % elektrické energie z obnovitelných zdrojů. To znamená, že jejich výrobní náklady jsou malé a přírodní bohatství, hlavně rybolov, je může živit po desetiletí. Klíčová tabulka ukazuje růst HDP po krizovém roce 2008.




Závěr. Po vládě pánů Klause, Kalouska a neodpovědných vládců ČNB vládne v Česku dojem, že ekonomika je něco jako přírodní úkaz, který řídí božské síly. Příklad Islandu ukazuje, že zemi do roku 2008 řídili zloději a po roce 2008 občané. Rozdíl je naprosto zřejmý.


Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments