Katastrofa Deepwater Horizon: Jsou Spojené státy banánovou republikou?

NOAA report (17.5.) Výbuch ropné plošiny Výbuch ropné plošiny Deepwater Horizon je zajímavý hlavně okolnostmi katastrofy.


Americký tisk jen omílá, kolik to bude stát BP na odškodném, popřípadě kolik ropy uniká denně do moře. Asi hodně, protože přesný rozsah úniku firma neví nebo tají. Den před výbuchem se na plošině oslavovaly výborné hospodářské výsledky. V té době už tlak ve vrtu stoupal na kritickou hranici, což trvalo několik hodin. Pojistný ventil nefungoval, protože ani nemohl, první vyšetřovací komise našla neuvěřitelných 200 technických problémů. Bezpečnost vrtu hlídala neviditelná ruka trhu. Firma BP celkem úspěšně lobovala proti jakékoli státní regulaci při těžbě v šelfu. Federální agentura pro kontrolu těžby volně spojená s lobbisty nenašla 1. dubna při revizi plošiny žádné závady.


Dne 20. dubna celý cirkus na kolečkách bouchnul a dva dni na to už nebylo co kontrovat. Na dně moře v hloubce 1500 metrů leží pod tunami železa pochováno 11 mrtvých. Překvapilo mne, jak rychle se USA změnily na banánovou republiku. Systémová selhání padají na vrub federálním úřadům pod Bushovými republikány, kteří se nechali koupit lobbisty velkých těžařských firem. Politikové mají co vysvětlovat. Ale tereji bílému, první oběti olejové skvrny, už to nepomůže.

 

Převzato z Umlaufovin

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments