Lidé a místa


Téměř bych dokázal přísahat , že slyším : „…don´t say good night…“ A nejen já.  Ale text na webu ve stejném místě říká něco jiného: „ … the dark sacred night…“

A tak bych možná mohl napsat fejeton o videofejetonu.

Chtěla tomu náhoda, že jsem narazil na informaci téměř outsider charakteru. – Džejdabljú  bude kdesi po dobu 2 let připomínán velmi neokázalou formou. Jako vždy v příbytku tohoto skutečného genia loci poběží život za okny venku i za okny uvnitř. Džejdabljú toho bude účasten i v poloze vleže. Kdo z nás může říci, že po dobu 2 let bude moci kvas života i doby sledovat z horizontální polohy? A vůbec přitom nebude muset odcházet na WC. 2 roky sledovat lidi bez spláchnutí je jev zcela nevídaný i v době zázračného kosmodisku…

Je dobře, že se našla skupina lidí, která se zorganizovala a dala o sobě vědět takovým počinem. V dnešní digitální době už je to téměř jen ozvěna časů, kdy hodnotovým parametrem všeho ještě nebyla stoupající nebo klesající křivka.

Vybrané místo pro dvouletku Džejdabljú snad nemohlo být lepší. Není sice s jeho jménem spojováno výsostně a jaksi a priori, ale to nevadí. Tím spíše to k sobě ladí právě dnes.

Genius loci inspiroval nejednu známou osobnost, jejíž vlastní osud byl mnohdy pohnutý. Svůj k svému. Genius loci je vlastně i takovou malou kronikou života lidí i samotné Matky Prahy, kde si člověk může v klidu u nápoje oddechnout od běsů za okny a říci – What A Wonderful World.

A právě s ohledem na osudy lidí je fotoklip Lidé a místa dnes věnován rostlině jménem MYRTA.

 

Zvuková stopa:

 

Luis Armstrong – What A Wonderful World ( Weiss / Douglas )

Petr Skoumal – Album „Poločas rozpadu“ – Kavárna Slavie  ( P. Skoumal / P. Skoumal )

 

Odkaz s obsahem hodným pozoru

 

Tentokrát od YouTube přišel celý seznam zemí, kde je zablokována zvuková stopa. Petře Skoumale, omlouvám se – v tom seš nevinně. Ale má to v sobě něco symbolického: Belgium, Micronesia, Slovakia, Zimbabwe … a také HOLY SEE /Vatican City State/.

 

Za některé vizuální podklady děkuji malířce Ivaně Lomové a fotografu Bohdanu Holomíčkovi.

 

Vytvořeno pro OutsiderMedia

 

Pro tento článek neplatí cc licence. Další šíření je možné jen se souhlasem autora.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments