Madoffova aféra: Nebylo to letadlo!
17. března 2009


Kolosální investiční podvod Bernieho  Madoffa je nám popisován jako „Ponziho machinace“. Je to výsledek toho, co sám Madoff napovídal agentům FBI, kteří ho v prosinci zatkli.

 

“Provozoval jsem v podstatě gigantickou Ponziho machinaci“, řekl vyšetřovatelům. Je to však zavádějící.

 

Madoff se snaží vzbudit dojem, že jeho podvod bylo klasické a úplné letadlo, v němž počáteční investoři shrábnou výnosy a pozdější investoři jsou ti, jejichž kapitál tyto výplaty umožňuje. Při této machinaci shrábne zisk Ponzi.


V tomto případě to tak ovšem nefungovalo. Společnost Madoff Securities nebyla založena na to, aby oškubala své vlastní zákazníky. Místo toho se živila přes čtyři desetiletí infúzemi peněz z jí spravovaných fondů, jejichž zisky byly metodickým způsobem odváděny na tajná konta. Byla to součást multi-level marketingu, část čistírny peněz a také část vyděračského systému, jenž byl vytvořen za účelem krytí zpronevěr, které dělaly banky vzdálené o jeden až dva kontinenty od Madoffova ústředí na Manhattanu.


Ve skutečnosti smyslem všeho nebyl etnocentrický nájezd, který měl plánovitě zbídačit odlišné národnostní nebo náboženské skupiny – to by znamenalo zabití husy, která snáší zlatá vejce, i když v konečném důsledku to tak může dopadnout. Madoffovými největšími zákazníky byly totiž velké banky a filantropicky založení muži se skvělými politickými konexemi, kterým tyto banky patřily.

 

Jejich vkladatelé dostanou část svých peněž zpět prostřednictvím pojištění vkladů, soudních procesů a ostatních zákonných pojistek. Madoffovi přímí klienti budou za vyloupení těchto fondů nakonec odškodněni – a přitom neexistuje žádný způsob, jak by mohl Madoff utratit 65 miliard dolarů za kaviár a archivní víno.
 

Soupis Madoffových nemovitostí a osobního majetku, včetně toho, který je napsán na jeho ženu Ruth, nedosahuje více než 67 milionů dolarů – na poměry,  panující na Wall Streetu, to není nic moc. Bernie byl chytrý, racionální a skromný. Jeho odmítnutí obchodu, který mu agenti FBI údajně nabídli – aby řekl pravdu za to, že ponechají jeho ženě Ruth většinu společného majetku – je výmluvný. Ne, Bernie to určitě všechno neutratil. Většina peněz z jeho fondů, hromaděných po léta, je pořád někde venku.


Otázka na to, kde jsou peníze, však ustupuje jiné – odkud přišly.

 

Vytunelované fondy a jejich majitelé –  švýcarští bankéři, aristokraté a jiní investiční supové, jsou bezpečně zabaleni v záchranném balíčku pro banky (TARP).


Co se týče těchto fondů, sedmnáct z dvaceti největších investorů ve společnosti  Madoff Securities byly banky nebo pojišťovací společnosti. Ostatní byly mohutné „fondy fondů“, nezajištěné podílové fondy a fondy rizikového kapitálu. A zbytek byl potěr, který se opařil. Úpadkové soudy budou muset zachraňovat mnoho ze 4500 individuálních investorů, a těch, kteří byli nalákání prostřednictvím těch nejmenších vytunelovaných fondů.


Největší ztráty nahlásily velké banky ze Švýcarska, EU a Asie – ony to však přežijí, i jejich vkladatelé případně obdrží nějaký druh základního odškodnění nebo část z vládních záchranných balíčků. Jako až příliš mnoho skandálů naší doby, jim to projde a pozornost veřejného mínění časem opadne.


Ale teď dávejte velký pozor.

 

Třetí největší instituce zatažená do Madoffova podvodu – Tremont Group Holdings Inc. je fond fondů, vlastněný životní pojišťovnou Massachusetts Mutual Life Insurance. Tremont je napojen na instituci tak velkou, že její klienti jsou schopni získat zpět svých 3,3 miliardy dolarů oznámených ztrát pomocí soudních procesů. V profilu společnosti Tremont bylo uvedeno: „Tremont Group Holdings vám chce vydělat ohromnou kupu peněz – a sobě také, samozřejmě…“
http://www.hoovers.com/tremont/–ID__101157–/free-co-f…

Před jeho velmi dobře načasovanou rezignací na funkci ředitele v červenci 2008, tedy krátce poté, co byla společnost převzata pojišťovnou Massachusetts Mutual, byl Tremont veden svým zakladatelem Robertem Schulmanem. Tremont byl jedním z prvních zákazníků Madoffa. Schulman teď provozuje se svou ženou charitu a investuje do nemovitostí. Žalobami podvedených investorů byl označen jako spoluviník současně s Tremontem, Massachusetts Mutual i auditorskou společností těchto firem, KPMG, která právě oznámila svůj bankrot. Déja vu?

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=aCT…

http://newsblaze.com/story/2009020415373300001.pz/topst…

Existovaly tři nezávislé fondy mezi těmi, které byly vytunelovány: Fairfield Greenwich Group, podílový fond Waltera Noela, (7,5 miliardy dolarů ztrát); Ascot Partners, jejímž šéfem byl Ezra Merkin, bývalý ředitel finanční divize General Motors (ztráta 1,8 miliardy dolarů); a evropský investiční fond Access International Advisors (ztráta 1,2 mld. dolarů).
V roce 2007 AIA převzala řízení bankovního portfolia Rotschildovy rodiny od banky UBS. Zakladatel AIA, René-Thierry Magon de la Villehuchet, spáchal sebevraždu ve své manhattanské kanceláři poté, co vyšel najevo Madoffův skandál.

 

Villehuchet si přišel na své, když získal přístup ke skvělým Madoffovým známostem s nejbohatší evropskou smetánkou, včetně rodiny Bettencourtovy, která dědila majetek „kosmetické“ rodiny L´Oreal.

 

Většina z těchto soukromých podílových fondů byla nejenom bohatá, ale měla úzké vazby na vládní činitele a politické osobnosti, přístup k veřejným financím a věděla jak profitovat z vládních programů pomoci. Ezra Merkin byl šéf dvou velkých amerických průmyslových korporací, GM a Chrysleru, jež právě obdržely více než deset miliard dolarů vládní pomoci z programu TARP a současně žádaly další. 

 

Ezra Merkin je také vlastník velkého podílu v bance Leumi, privatizované státní bance Izraele, který si pořídil se svým společníkem Stephenem Feinbergem, zakladatelem společnosti Cerberus Capital Management, která (jako mnoho podobných) se za Sharonovy a Olmertovy éry vyvinula z bankovního holdingu do ohromného globálního podílového fondu.
 

Rostou podezření, že Noel a Merkin zanedbali náležitou péči, a v některých případech údajně podváděli své vlastní klienty tak, že přemisťovali jejich peníze společně s Madoffem.

 

Madoffova reputace na Wall Streetu byla po více než deset let založena nejen na nezvykle stabilních výnosech, ale také na rafinovaném odéru nelegálních praktik.

 
Jediná věc, jež na tom nebyla jasná, byla, jak to Madoff dělá. Běžela šuškanda, že používal znalosti insiderů, kteří se s ním znali z dob jeho vlastního obchodního působení. Byli to především makléři burzy NASDAQ, kterým Madoff v minulosti šéfoval.
 

Pokud jsou však předběžné závěry vyšetřování správné, Madoff  v posledních třinácti letech neobchodoval s kótovanými cennými papíry svých klientů. Přesto byl schopen soustavně vyplácet desítky miliard v dividendách po celou tu dobu. Když vezmeme v úvahu, že výnosy, které obdrželi investoři, se pohybovaly mezi osmi a sedmnácti procenty, nevydržel by kapitál fondů ani polovinu tohoto času. Je to prostě matematicky nemožné, aby Madoff  jednoduše platil své starší investory pouze z prostředků, získaných od těch novějších. Jak poznamenal jeden z dlouhodobých investorů, který před několika lety vystoupil z jeho fondů, Bernie „vyplatil vždy vše do posledního centu“. Jestliže tedy neobchodoval Bernie, musel existovat nějaký jiný zdroj těch fondů, někdo, kdo to dělal. Tunelování může fungovat oběma směry, pokud regulátoři nedohlížejí příliš důsledně na oba konce řetězu. A skutečně jsme také viděli, že regulační orgány v různých zemích byly v posledních deseti letech legislativně oslepeny. 

 

Mezi těmito Madoffem vytunelovanými fondy byla největší pozornost věnována fondu Ascot Partners. Ezra Merkin však také provozoval investiční společnost Gabriel Capital, která byla partnerem firmy Cerberus při převzetí oslabeného amerického automobilového odvětví, a také při velké expanzi do vojenského průmyslu během Bushovy éry. Společnost se zbavila firem v obou sektorech v horším stavu, než byly předtím, ale vlastníci těchto podílových fondů zbohatli o několik set milionů dolarů. Peníze ztracené při ovládání krachujících firem byly nahrazeny lukrativními vládními zakázkami a dotacemi, což byl ne zcela očekávaný přínos. Teď usilují o nové půjčky v rámci záchranného balíčku TARP navíc k 13,4 miliardám, které americké ministerstvo financí již dříve půjčilo Merkinově GM a Finebergově  Chrysleru. V roce 2006 prodal General 51 procent Merkinovy GMAC (finanční divize GM) Feinbergově soukromé firmě Cerberus Capital Management LP (kterou spoluvlastnil Chrysler). V květnu 2004 se Feinbergova soukromá skupina Cerberus Capital Management, LP (Cerberus je tříhlavý pes, který stráží antické podsvětí), stal většinovým vlastníkem IAP Worldwide Services, Inc., jednoho z největších dodavatelů americké armády v Iráku. IAP byla klíčová při skandálu při privatizaci amerického zdravotnického centra Walter Reed Army. Na špinavé detaily těchto páchnoucích zákoutí pirátského kapitalismu se můžete podívat na http://www.dailykos.com/story/2007/3/10/21556/5045
 

Jinou klíčovou částí obchodního modelu, který provozovaly Madoffovy vytunelované fondy, bylo politické ovlivňování, vykoupené finančním partnerstvím a praním peněz pod zástěrkou bankovního tajemství. Merkin a Feinberg jsou hlavními sponzory volebních kampaní republikánských kandidátů a podporovatelé strany Likud i ostatních pravicových stran v Izraeli. Merkin je zapojen ve stejné dárcovské síti pro izraelské dobročinné organizace jako Morris Talansky, mlčenlivý sponzor a filantrop. Talanského nezákonná předvolební podpora izraelskému premiérovi Ehudu Olmertovi vedla k jeho rezignaci. Haaretz napsal, že „Olmertovi blízcí spolupracovníci říkali Talanskému bankéř nebo čistič.“

http://www.haaretz.com/hasen/spages/981755.html

Společnost Cerberus Capital si získala ve světě pověst jako na politiku napojená firma „supího
kapitálu“. Jako investiční fond sázela na pokles a útočila na firmy v potížích, přičemž brala v úvahu státní zájmy. Obvykle zničila firmy a prodala jejich majetek, když se jim nepodařilo úspěšně vydírat vlády, k čemuž využívala skvělé kontakty a peněžní pobídky v jednotlivých zemích. „Znič a podpal“ v jejich hantýrce.

Walter Noel, stejně jako Merkin, má dobré kontakty na finanční i politické kruhy. Podle deníku Wall Street Journal byl jeho fond částí fondu fondů švýcarské soukromé banky UBP „jednoho z největších správců fondů fondů. Jejich hodnota v červnu činila 124,5 miliard dolarů.“ http://online.wsj.com/article/SB123058674048040525.html

 

UBP patřila k pionýrům využívání soukromých investičních fondů, a je v současnosti druhým největším světovým správcem těchto fondů. Kvůli odporu Švýcarska proti mezinárodnímu úsilí, zaměřenému proti praní špinavých peněz, nám Madoffova aféra nabídla první příležitost nehlédnout do zákulisí těch nejtajemnějších finančníků světa. Noel byl také aktivním přispěvatelem konzervativním politickým stranám v USA a Izraeli. Noel a jeho žena přispívali na presidentskou kampaň Johna McCaina, George W. Bushe ml., Dana Quaylea i George H.W. Bushe st.   

***

Podívejme se blíže a uvidíme hada, který požírá svůj ocas.

 

Připomeňme si, že Madoff Securities byla ve skutečnosti síť bank spojených do investičních fondů, které byly dále spojeny do „fondu fondů“, který byl tvořen více než půltuctem hlavních velkých zdrojových fondů a asi třiceti menšími makléři. Mnoho z nich nepodléhalo vládnímu dohledu a ve skutečnosti na sebe dohlížely samy. Podvod trval nejméně čtrnáct let, aniž by někdo něco prozradil, a všichni přitom vytrvale ukládali prostředky fondů na Bernieho účty. Podívejte se na tabulku pod článkem.
Tyto účty fondů byly uloženy u mnoha amerických i zahraničních bank. A v tomto bodě byl stržen závěs nad tím, co se stalo s 64,8 miliardami hlavních a přiznaných vkladů ve fondech. Podivné tajemství o Madoffových účtech u zahraničních bank je falšováno u soudu – samotným soudem, je to jasné znamení, že se nejedná o klasickou Ponziho machinaci, nebo chcete-li – letadlo.

 

Table 1: “Madoff’s Victims: A List of Reported Victims and Their Exposure” , in Wall Street Journal, December 17, 2008. p. A14.

(Victims For Whom No Exposure Amount Is Available Are Not Shown.)


Fairfield Greenwich Advisors (investment management firm): $7500 million.

Tremont Capital Management (fund of funds run by Tremont Group Holdings): $3300 million.

Banco Santander SA (Spanish bank): $2870 million.

Ascot Partners (hedge fund founded by GMAC chief J. Ezra Merkin): $1800 million.

Access International Advisors (New York investment firm): $1400 million.

Fortis Bank Nederland NV (Dutch bank): $1350 million.

Union Bancaire Privee (Swiss bank): $1000 million.

HSBC Holdings PLC (British-Chinese bank): $1000 million.

Natixis SA (French investment bank): $560 million.

Carl Shapiro (former chairman Kay Windsor Inc.): $550 million.

Royal Bank of Scotland (British Bank): $492.76 million.

BNP Paribas (French Bank): $431.17 million.

BBVA (Spanish bank): $369.57 million.

Man Group PLC (British hedge fund): $360 million.

Reichmuth & Co. (Swiss private bank): $327 million.

Nomura Holdings Ltd. (Japanese brokerage house): $303 million.

Maxam Capital Management Inc. (fund of funds based in Dairen, Conn.): $280 million.

EIM SA (European investment manager with $11 billion in assets): $230 million.

Aozora Bank Ltd. (Japan bank in which Cerebus Capital owns majority stake): $137 million.

AXA (French insurer): $123 million.

UniCredit SA (Italian bank): $92.39 million.

Nordea Bank AB (Swedish bank): $59.13 million.

Hyposwiss (Swiss private bank owned by St. Galler Kantonalbank): $50 million.

Banque Bendict Hoetsch & Cie SA (Swiss private bank): $48.8 million.

City of Fairfield-Connecticut (town pension fund): $42 million.

Bramdean Alternatives (asset manager): $31.2 million.

Haredi Insurance Investments & Financial Services Ltd. (Israeli insurer): $14.2 million.

Societe Generale (French bank): $12.32 million.

Groupama SA (French insurer): $12.32 million.

Credit Agricola SA (French bank): $12.32 million.

Richard Spring (individual investor): $11 million.

RAB Capital (hedge fund): $10 million.

Banco Populare (Italian bank): $9.86 million.

Korea Teachers Pension (Korean pension fund): $9.1 million.
Jewish Community Foundation of Los Angeles: $6.4 million.

 

A teď dodělávají, ale to se stává hadům, kteří požírají vlastní ocas

 

Zdroj: www.democraticunderground.com

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments