Ministři zahraničí EU: Jeruzalém musí být společným hlavním městem Izraele i Palestiny




Ministři zahraničí EU dnes vyzvali k jednání o statutu Jeruzaléma, přičemž prohlásili, že by měla být nalezena cesta, aby se stal hlavním městem dvou států – Izraele i budoucího palestinského státu.

Švédsko, které v současnosti vykonává předsednictví EU, předložilo minulý týden návrh dokumentu, který podporuje rozdělení Jeruzaléma a uznání jeho východní části jako hlavního města budoucího palestinského státu.

„Má-li být dosaženo opravdového míru, cestou k jeho nalezení musí být jednání, jež vyřeší statut Jeruzaléma jako budoucího hlavního města obou států,“ odsouhlasili ministři zahraničí EU podle diplomatických zdrojů v dnes zveřejněném prohlášení.

Statut Jeruzaléma – svatého města tří náboženství – je citelným problémem pro Izrael, který považuje toto město za svoji nedělitelnou metropoli. Palestinci chtějí, aby východní část Jeruzaléma sloužila jako hlavní město budoucího palestinského státu.

Izrael kladl silný odpor proti švédskému návrhu rezoluce, jenž nepřipouští Izraelské nároky na východní část tohoto města. Izraelský ministr zahraničí varoval, že její přijetí by mohlo zničit schopnost EU být prostředníkem na Středním východě.

„Evropská unie neuznává žádné změny v hranicích před rokem 1967, včetně těch, jež se týkají Jeruzaléma,“ říká se v návrhu ministrů EU. To odkazuje na Šestidenní válku, v níž Izrael obsadil východní Jeruzalém po válce s jordánskou armádou.

Tento dokument také vyzývá k ustavení palestinského státu, zahrnujícího Západní břeh, pásmo Gazy a východní Jeruzalém. „Má-li být nastolen mír, musí to být založeno na tom, že Jeruzalém získá statut hlavního města dvou států,“ praví se v něm.

Nároky obou stran na východní Jeruzalém patří k nejtvrdším oříškům v izraelsko-palestinských vztazích. Izrael minulý týden důrazně varoval EU před tím, aby začala používat novou rétoriku, jež podporuje východní Jeruzalém jako hlavní město palestinského státu.

Návrh, který byl dnes zveřejněn, dále říká, že ministři jsou „hluboce znepokojeni situací ve východním Jeruzalémě“ a naléhavě žádají obě strany, aby se zdržely toho, co by mohlo vypadat jako „provokativní akce“.

Zdálo se, že většina evropských ministrů zahraničí podporuje tento poslední návrh, ačkoli někteří tvrdili, že výsledná deklarace by neměla být nepřátelskou k žádné straně sporu, a neměla by také nést riziko podminování úsilí k znovuzahájení mírových rozhovorů.

„Skutečně nerozumím tomu, proč Izrael nechce akceptovat, že Palestina se skládá ze Západního břehu, pásma Gazy a východního Jeruzaléma,“ řekl novinářům lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn. „Izraelci mají právo žít v Izraeli, Palestinci mají právo žít v Palestině.“

Finský ministr zahraničí Alexander Stubb řekl, že EU musí potvrdit své stanovisko ke statutu Jeruzaléma a trvat na tom, že Izrael nesmí pokračovat v budování osad na okupovaných územích.

„EU má pevné zásady, a my musíme trvat na nich musíme trvat,“ řekl Stubb. „Myslím tím, že jednání – mírový proces – musí zkrátka začít, a toto je cesta kupředu.“

Ministři zahraničí EU mimo jiné pochválili izraelské rozhodnutí, jímž na 10 měsíců zmrazil výstavbu v osadách na Západním břehu, když je nazval jako „krok správným směrem“. Dodali však, že úplné urovnání arabsko-izraelského konfliktu vyžaduje respektování regionálního přístupu.

Převzato z Haaretz

Překlad: Stan

Foto: zdroj

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments