Neočekávaný a nepředvídatelný útok na Somálsko provedený minulý víkend pomocí řízených střel dal okázale najevo, že americké "dogma vlastní výjimečnosti" je povolenkou k hanobení mezinárodního práva, vybombardování cizích území a zabíjení podezřelých bez jakéhokoliv soudu. Mají tedy adekvátně v souladu s tím ostatní země právo bombardovat USA? Tato otázka byla vyřčena v diskusi pod článkem o útoku řízených střel na webu CNN.
Podle americké tiskové agentury AP byl během nedělního vzdušného útoku spolu se svým řidičem zlikvidován válečný vůdce Sahal Iskudhuq. Jiné zdroje však uvádějí, že USA nejsou dosud schopny potvrdit, zda došlo či nedošlo ke zničení tohoto militantního vůdce, řekl CNN americký důstojník. Teroristická skupina al-Šabáb se hlásí k zodpovědnosti za útok na obchodní centrum v Nairobi ze dne 21. září 2013, kde bylo zabito přinejmenším 67 lidí a zraněno více než 200 lidí. Podle vysvětlení extrémistů byl útok reakcí na přítomnost keňských vojenských jednotek v Somálsku. Tak či onak by to nemělo být důvodem k tomu, aby USA prováděly operace, které nezapadají do normativu mezinárodního práva.
Takové chování je založeno na teorii americké "výjimečnosti", kterou americký prezident Barack Obama prohlásil ve svém projevu k národům 10. září 2013, když řekl, že politika vedená USA se odlišuje od ostatních zemí, což činí Ameriku výjimečnou. Vymezení "americké výjimečnosti" je samo o sobě falešným názorem a její přesná definice by měla znít jako "destrukce práva", řekl v rozhovoru pro RIA Novosti Tarek Heggy, profesor na Gatestone v New Yorku, egyptský spisovatel a politický analytik. "USA porušují právo, jejich aktivity jsou v rozporu s mezinárodním právem, ignorují OSN, které založily v roce 1945", říká Heggy.
Status výjimečnosti se stal nápadným hlavně během úřadu prezidenta George W. Bushe, který napadl Irák, ačkoliv k tomu neměl souhlas Rady bezpečnosti OSN, řekl Heggy. Američané napadli Irák kvůli podezření z držení zbraní hromadného ničení, ale nic se tam nenašlo, a nikdo za to nenesl zodpovědnost.
Bushův nástupce Obama se rozhodl neplýtvat svým časem na spolupráci, jeho tezi lze vyjádřit slovy: "Jestliže nám mezinárodní právo vyhovuje, pak jej budeme naplňovat, jestliže ne, budeme si postupovat podle svého." Což se stalo základem pro využití dronů, které se během Obamova prezidentování zešestinásobilo. Nikdo nenese zodpovědnost za bombové útoky v Somálsku, Jemenu, Pákistánu a Afghánistánu.
Co je motivací k takovým aktivitám? Jde o boj proti terorismu al-Kájdy, která byla vytvořena CIA a saúdskou tajnou službou během studené války. "Tenkrát hledali nějakého partnera, který by chtěl bojovat proti Sovětskému svazu a postupoval podle principu ‘pokud jsi nepřítel USSR, tak jsi automaticky přítelem Ameriky’. Al-Kájdu vytvořily dvě vládní agentury pro boj se sovětskými vojáky v Afghánistánu," tvrdí egyptský expert. Použití dronů je založeno na prezidentské směrnici, která říká, my můžeme mimo území USA zabíjet, počítaje v to i americké občany, kteří nejsou členy Al-Kájdy. Může se tak stát bez vyhlášení války, přičemž nezáleží ani na tom, zda jsou dané země, nebo jejich občané, zapleteni do války či nepřátelských operací vůči USA. Směrnice nespecifikuje kriteria k vytvoření seznamu subjektů určených k likvidaci, ani právní podklad k těmto kritériím. Po vyzrazení aktivit NSA Edwardem Snowdenem již nic takového vůbec nepřekvapuje.
Přece jen, jak by USA reagovaly, kdyby jiné země, jako například Rusko a Čína, použily podobnou strategii? Dnes podobnou taktiku používá jen Izrael, avšak mezinárodní komunita udržuje klid. Zabíjení civilistů v Pákistánu se stalo důvodem k žalobě na CIA a Pentagon v roce 2012. Žaloby podaly vlivné organizace lidských práv – Americký svaz pro občanské svobody (ACLU) a Středisko pro ústavní práva (CCR). Proces byl zastaven, soud totiž uznal, že invaze dronů do vzdušného prostoru suverénních států bez souhlasu jejich vlád byla logickým důsledkem války proti teroru, jenž neuznává státní hranice. Státy vystavené bombardování buď poskytují útočiště teroristům, nebo ztrácí právo suverenity, jelikož integrální součástí suverenity je schopnost zabránit útokům na jiné země. Takové pohrdání mezinárodním právem anuluje v této věci spolupráci s ostatními zeměmi.
26. prosince 2011, když bylo zabito 24 pákistánských vojáků během leteckého útoku na stanovišti blízko hranic s Afghánistánem, byly USA donuceny dočasně pozastavit používání dronů. Důsledkem toho bylo virtuální upuštění od spolupráce v boji proti mezinárodnímu terorismu mezi Islámábádem a Washingtonem, který začal po útocích z 11. září 2001. Praktiky mučení jako důkaz napojení na al-Kájdu, zadržování lidí v Guantánamu bez řádného soudu, program dronů k "přesnému zabíjení", jehož důsledkem jsou četné oběti na civilistech, vypovídají jenom o tom, že USA nejsou civilizovanou zemí a nemají právo si hrát na garanta mezinárodního práva a lidských práv a jejich zachovávání ostatními zeměmi.
Překlad: Jeremiah
Zdroj: Pravda.ru