Vládo, přestaň spekulovat a politikařit a začni okamžitě řešit požadavky lékařů!

Únor 10, 2011

Vyostřující se krize ve zdravotnictví, nebezpečí, že v mnohých regionech nebude zabezpečena ani vládou slibovaná nejakutnější zdravotnická péče občanů a hrozba masového propouštění zdravotníků, byla témata, o kterých dnes jednala v Domě odborových svazů v Praze předsedkyně OS zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková a předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil s ministrem s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem.

Ministr na následujícím brífinku s novináři poděkoval odborovému svazu za pozvání k jednání a ocenil otevřené jednání o problémech, kterými dnes žije zdravotnictví i veřejnost. Ministr své partnery informoval o jednání s Lékařským odborovým klubem i o mantinelech, které má od vlády k jednání s odboráři. Do růstu příjmů zdravotníků by měly plynout dvě miliardy korun. Ministr Heger informoval i o tom, že připraví do příštího týdne změnu platových tarifů, která zajistí zvýšení platů lékařům o 5000 až 8000 korun. Vyjádřil naději, že lékařské odbory akci s výpověďmi stáhnou nebo k tomu vyzvou své členy. Heger potvrdil, že se k jednacímu stolu s představiteli nespokojených doktorů vrátí v pátek. „Z dnešního jednání si odnáším hlavní poznatek a to, že OS zdravotnictví a sociální péče jednoznačně podporuje požadavky lékařů v akci Děkujeme, odejdeme a názor odborů, že celé dvě miliardy by měly jít pouze do zvýšení platů lékařů. Heger však tento požadavek odmítá s tím, že musí respektovat i odlišně stanovisko Asociace zdravotních sester.

Podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníkové by dvě miliardy měly jít pouze do platů nemocničních lékařů. Přijetí tohoto stanoviska však nebylo pro odboráře jednoduché. Odbory nevěří ujišťování ministerstva i vlády, že je schopná i přes odchod téměř čtyř tisíc lékařů plně zajistit zdravotnickou péči posílením záchranné služby, nasazením armády a vrtulníků na převoz pacientů do nemocnic, které snad ještě budou fungovat. Odborový svaz si udělal vlastní průzkum v krajích a nemocnicích a zjistil, že vláda nebude schopná zajistit po 1. březnu odpovídající zdravotní péči obyvatelstva. Bude docházet k situacím, kdy v sanitkách budou umírat lidé, protože nedostanou včas odpovídající ošetření, nebo lékařský zákrok. „Pokud nedojde k dohodě s odcházejícími lékaři, tak je víc než pravděpodobné, že systém zdravotnické péče v této zemi po 1. březnu zkolabuje v některých regionech již do tří dnů, řekla ministrovi D. Žitníková. Zdravotnické odbory mají obavu, že s odchodem lékařů by přišla o práci i jedna třetina ostatních zdravotnických pracovníků v nemocnicích. Odborový svaz proto požaduje po ministrovi Hegerovi i vládě kompletní řešení všech problémů, které jinak hrozí rozvrátit celý zdravotní systém.

Místopředsedkyně OS Ivana Břeňková ministra informovala, že kolaps nehrozí pouze Kraji Vysočina, ale i dalším pěti krajům.    

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil vyzval vládu, aby přestala obviňovat lékaře z vyděračství a spekulovat o tom, zda jednat i s dalšími profesními skupinami ve zdravotnictví, ale aby v první řadě jednala s lékaři, řešila jejich požadavky a náměty a uklidnila tak krizovou situaci ve zdravotnictví a i mezi veřejností. „Jsem přesvědčen, že vláda dělá chybu v tom, že se snaží řešit dopady krize ve zdravotnictví a nikoliv příčiny, které tuto krizi způsobily,“ řekl novinářům Zavadil.

Záběr z brífinku po jednání ministra Hegera s představiteli ČMKOS.

 Snímek z brífinku s novináři po jednání představitelů ČMKOS a OS zdravotnictví

 a sociální péče s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem.

 

Převzat z portálu ČMKOS e-sondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments